Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.08.2006, 10:00:35
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am fost de curind la o nunta. in biserica in care s-a oficiat cununia religioasa era o pictura f frumoasa, am admirat-o citeva minute.
uitindu-ma pe peretele de la iesire, sa-mi pice fatza si mai multe nu: pe vreo 3 metri era pictat nimeni altul decit teoctist, patriarhul... ca ce chestie? e vreun sfint ceva? ce e cu aroganta asta? cu pupincurismul asta extrem? am scapat de cultul personalitatii lui ceausescu, dam in cultul personalitatii lui teoctist????
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.08.2006, 10:12:12
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

o alta chestie care m-a frapat. la o alta nunta, dupa cununia religioasa, preotul a tinut un fel de discurs. am ramas siderat in primul rind din cauza tonului pe care il folosea: tipa, striga de-a dreptul la miri, de parca ii certa. parca era la adventisti sau la baptisti sau la ce naiba or fi aia care striga in timpul slujbelor.

si nu a fost doar atit: tema discursului a fost "sa faceti cit mai multi copii". cu argumente de genul: daca faceti unul singur, s-ar putea sa va moara si o sa ramineti singuri, fara un sprijin la batrinete.

pe preotii astia nu ii controleaza nimeni? pot spune chiar toate prostiile in timpul slujbelor?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.08.2006, 15:39:53
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
am fost de curind la o nunta. in biserica in care s-a oficiat cununia religioasa era o pictura f frumoasa, am admirat-o citeva minute.
uitindu-ma pe peretele de la iesire, sa-mi pice fatza si mai multe nu: pe vreo 3 metri era pictat nimeni altul decit teoctist, patriarhul... ca ce chestie? e vreun sfint ceva? ce e cu aroganta asta? cu pupincurismul asta extrem? am scapat de cultul personalitatii lui ceausescu, dam in cultul personalitatii lui teoctist????
Nu este vorba de pupincurism si nici de cultul personalitatii...
Conform canoanelor bisericesti cu referire la Erminii...adica regulile de pictare a unei icoane sau a unei biserici ortodoxe...in pronaos(a treia parte a bisericii care se afla in zona de intrare sau iesire din biserica)se pot picta binefacatori,ctitori ai acelei biserici si episcopi sau alte fete bisericesti care au trait in perioada de constructie si nu numai,fara a fi obligatoriu ca acestia sa fie canonizati de biserica ca fiind sfinti.In general din randul clericilor acolo sunt pictati patriarhii,mitropolitii sau arhiereii,indiferent de rangul administrativ pe care il au.

Pt mai multe lamuriri poti sa citesti in Liturgica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2006, 06:57:08
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Conform canoanelor bisericesti in pronaos(a treia parte a bisericii care se afla in zona de intrare sau iesire din biserica)se pot picta binefacatori,ctitori ai acelei biserici si episcopi sau alte fete bisericesti care au trait in perioada de constructie si nu numai,fara a fi obligatoriu ca acestia sa fie canonizati de biserica ca fiind sfinti.
clausemi, multumesc pentru lamuriri, am inteles deja partea asta.

vad insa ca nimeni nu-mi raspunde la celelalte nelamuriri legate de gafele preotilor. oricum, poate se gaseste cineva sa dea o explicatie si pentru ele.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2006, 07:51:37
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Nu vad de ce te ingrijesti atat de tare de preoti. Sper din suflet spre binele tau ca nu incerci sa faci vreo judecata a lor sau sa duci pe altii in ispita sa o faca.
Uita-te in adancul sufletului tau si vei vedea de ce anume sa te ingrijesti.

Imi cer iertare daca te-am suparat.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.08.2006, 08:12:27
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darius
Nu vad de ce te ingrijesti atat de tare de preoti. Sper din suflet spre binele tau ca nu incerci sa faci vreo judecata a lor sau sa duci pe altii in ispita sa o faca.
Uita-te in adancul sufletului tau si vei vedea de ce anume sa te ingrijesti.

Imi cer iertare daca te-am suparat.
Doamne ajuta.
nu ma ingrijesc in mod special de preoti, remarc si eu niste lucruri pentru ca ma deranjeaza si nu pot sa inchid ochii. care e problema?

nu imi place comportamentul de genul: nu e treaba ta, nu-ti baga nasul. ba e treaba mea in orice aspect legat de comunitate. iar asta e un site legat de biserica unde se discuta orice legat de biserica. daca voiam sa vorbesc despre manele intram pe situl lui adrian copilul minune sau al altui tigan. deci, care e problema?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.08.2006, 15:46:37
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt. Primus
"vad insa ca nimeni nu-mi raspunde la celelalte nelamuriri legate de gafele preotilor. oricum, poate se gaseste cineva sa dea o explicatie si pentru ele. "

Am mai spus si in alte sectiuni legate direct de preoti si am sa ma repet si aici....
Preotii nu sunt decat oameni ca si noi...ca fac anumite lucruri iesite din "comunul bisericesc"(daca pot sa spun asa) mi se pare firesc pana la urma...daca judec strict dupa faptul ca au si ei un comportament cu putinte si neputinte omenesti...
Ei si-au asumat responsabilitatea slujirii lui Hristos pe care ar trebui sa-L si urmeze in exemplu...dar,probabil ca in timp realizeaza ca drumul ales nu este tocmai usor si...incet,incet incep sa lase armele jos si sa se comporte la fel sau mai rau decat oamenii obisnuiti pe care ii pastoresc...
Noi insa...avem posibilitatea si libertatea sa mergem acolo unde ne simtim bine,putem cauta preotul care ne convine dupa temperamentul si pretentiile noastre...si asta ar trebui sa ne multumeasca...ca inca mai avem unde sa mergem.
Cand nu vom mai avea...nu stiu...capul sus si nadejdea la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.09.2006, 08:47:05
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Este suparator totusi ca sunt unii care cum prind ocazia vorbesc de rau pe preoti.
Pe acest forum s-a mai folosit odata citatul Sf. Ioan Gura de Aur care spunea ca atunci cand vezi un preot beat cazut in sant sa mergi sa-i pupi mana pentru ca are harul Duhului Sfant in el. Pentru cei care sunt imbogatiti duhovniceste , atat cat pot ei mai bine in lumea asta pacatoasa si in stresul zilei, stiu ce reprezinta un preot si cine este el. Preotul nostru duhovnic ne-a zis intr-o predica: noi nu suntem sfinti , noi suntem sfintiti.
Poti sa faci o paralela cu cele spuse de Sf. Ioan Damaschin in cartea Dogmatica, pe care ti-o recomand daca vrei sa te imbogatesti, in legatura cu inchinarea la Sf. Cruce. Noi ne inchinam la ceea ce reprezinta ea si nu la lemnul sau metalul din care a fost facuta. La fel si la inchinarea in fata icoanelor.
Daca un sectant ar vedea cat ne atacam noi preotii s-ar sminti si poate din umbra de indoiala in cultul lui, n-ar mai aveao nici pe aia.
De aceea fiecare trebuie sa se roage si pentru parintele lui duhovnic.
Asa sa ne ajute Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.09.2006, 08:31:49
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darius
Este suparator totusi ca sunt unii care cum prind ocazia vorbesc de rau pe preoti.
in general nu vorbesc de rau pe nimeni. dar atunci cind ceva mi se pare gresit, imi spun parerea, indiferent ca e vorba de un preot, de un sudor, de un vinzator de saorma sau de un doctor.

daca as merge pe rationamentul tau, nu ar trebui sa ma revolt atunci cind un medic imi cere spaga, pentru ca, nu-i asa, doctorii sunt cei care salveaza vieti... sau sa nu ma iau de politistii corupti, pentru ca ei sunt cei care ne apara si ne protejeaza. sau de politicienii idioti si hoti, pentru ca ei conduc destinele tarii...

orice greseala trebuie semnalata si, daca este cazul, pedepsita. chiar daca e vorba despre preoti.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.09.2006, 08:57:49
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Daca vrei sa indrepti gresala altora te intreb de cate ori ai incercat sa alungi cainii de iehovisti de la usa ta spre binele comunitatii? Poate ai facut-o nu stiu. De cate ori spovedindu-te ti-ai spus : iata o gresala care trebuie sa o indrept. Parintele Paisie de la Sihla spunea: in primul rand sa va miluiti pe voi si apoi pe ceilalti.
Ca ii acceptam pe sectanti ca vezi doamne ii aduna de pe strada pe betivi, da pe urma ii arunca in oala ereziei cum imi spunea un teolog. Bun lucru. N-are asta treaba cu subiectul da nu m-am putut abtine.
Ai si tu dreptate in felul tau. Nu zic nu. Dar daca vrei vrei sa faci ceva fa. Sa sti ca de multe ori discutam pe tema preotilor din inertie. Ca stim noi ceva. Cazurile concrete sa sti ca se rezolva iar Biserica prin canoanele Ei nu lasa nepedepsita astfel de gresala, desi nu stiu la ce gresala a preotilor ne referim acuma.
Numai ca anumite probleme trebuie tratate cu delicatete. Imi fac probleme ca smintim pe altii cu subiectul acesta si de aceea spun ca daca cineva stie ceva are unde sa se adreseze mai sus si chiar foarte sus prin rugaciuni.
Pace tuturor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lucruri imposibile spre_rasarit Generalitati 22 28.01.2012 10:44:01
lucruri neintelese pacifistul Generalitati 30 20.09.2011 14:18:10
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Lucruri ... ne-prevazute irina4m Preotul 4 26.11.2007 19:00:51