Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2141  
Vechi 11.01.2012, 01:54:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Îmi amintesc că un prieten își dresase câinele-lup învățându-l comanda de atac: "Jidan !" Ne ceruse să nu spunem bancuri cu evrei de față cu animalul, fiindcă interlocutorul celui care ar spune bancul ar putea fi luat drept țintă de conștiinciosul și aprigul câine, fiind confundat cu un "jidan".

Nu am câine. Dar, când am să am unul, mă gândesc să îl învăț cu comanda de atac: "sectar !". Vine vreunul cu ecuson și cravată să mă învețe ce mai scrie prin Biblie ? "Sectar !" Mai pune vecinul la boxele lui din geam hituri precum "Of, of, of, mor toți țiganii, când apare nașul și-aruncă cu banii" ? Am să am ac de cojocul lui. "Sectar !" Vin unii în campania electorală să-mi pună calendare cu PDL-ul la poștă ? "Sectari !" Ce lucru cu adevărat creștinesc ar fi ! În felul acesta, aș contribui la micșorarea numărului acestor hiloți ai societății, precum sectarii, maneliștii, pedeliștii, dentiștii și, în general, toți care mă enervează cu existența lor.

Un singur lucru mă face să mă mai gândesc. Acela că, după ce termin cu sectarii, într-o zi ar putea veni o utilizatoare cu un Rotweiller, să îi desfacă lesa și să arate spre mine folosind comanda: "BĂRBAT !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.01.2012 at 02:09:33.
  #2142  
Vechi 11.01.2012, 02:51:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Îmi amintesc că un prieten își dresase câinele-lup învățându-l comanda de atac: "Jidan !" Ne ceruse să nu spunem bancuri cu evrei de față cu animalul, fiindcă interlocutorul celui care ar spune bancul ar putea fi luat drept țintă de conștiinciosul și aprigul câine, fiind confundat cu un "jidan".

Nu am câine. Dar, când am să am unul, mă gândesc să îl învăț cu comanda de atac: "sectar !". Vine vreunul cu ecuson și cravată să mă învețe ce mai scrie prin Biblie ? "Sectar !" Mai pune vecinul la boxele lui din geam hituri precum "Of, of, of, mor toți țiganii, când apare nașul și-aruncă cu banii" ? Am să am ac de cojocul lui. "Sectar !" Vin unii în campania electorală să-mi pună calendare cu PDL-ul la poștă ? "Sectari !" Ce lucru cu adevărat creștinesc ar fi ! În felul acesta, aș contribui la micșorarea numărului acestor hiloți ai societății, precum sectarii, maneliștii, pedeliștii, dentiștii și, în general, toți care mă enervează cu existența lor.

Un singur lucru mă face să mă mai gândesc. Acela că, după ce termin cu sectarii, într-o zi ar putea veni o utilizatoare cu un Rotweiller, să îi desfacă lesa și să arate spre mine folosind comanda: "BĂRBAT !"
Dar in timpul asta ceilalti isi dreseaza proprii caini.Imi aduc aminte cand am primit primele brosuri sectare,toate erau indreptate impotriva Papei si Bisericii Catolice.Chiar si acum vad cata ura exista impotriva voastra pe unele site-uri straine unde discuta persoane apartinand diferitor confesiuni.Singurul lucru care-i uneste este ca stiu exact cine e "satana" .
  #2143  
Vechi 11.01.2012, 05:39:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
99 dar ce a facut cu biciul ? A fost cu Plugusorul ? De ce ar face cineva un bici ?
Dar regele ce face cu sceptrul? De ce ar purta un sceptru? Bineînțeles pentru a-l folosi pe post de ghioagă, pocnindu-i pe supuși între ochi!
  #2144  
Vechi 11.01.2012, 09:29:52
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
99 dar ce a facut cu biciul ? A fost cu Plugusorul ? De ce ar face cineva un bici ?
Si-a facut vant ca ii era cald si inca nu se inventase evantaiul. :)))))
Multumesc pentru ca ati raspuns. Desi ma rodea sa dau raspunsul eu am spus ca nu mai vorbesc cu ei. Ii ignor. Tocmai din cauza postarilor de genul a facut bici ca sa isi faca vant cu el sau sa mearga cu plugusorul.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #2145  
Vechi 11.01.2012, 09:35:05
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Intr-adevar exista ca adevar incontestabil in Biblie .Dar sant reguli stricte sau nu ? Oamenii sa vorbeasca pe rand,femeia sa taca in biserica etc.
Uite aici :
"Dacă prin limbă nu veți da cuvânt lesne de înțeles, cum se va cunoaște ce ați grăit? Veți fi niște oameni care vorbesc în vânt.Sunt așa de multe feluri de limbi în lume, dar nici una din ele nu este fără înțelesul ei."
Si iar : "Căci, dacă mă rog într-o limbă străină, duhul meu se roagă, dar mintea mea este neroditoare."
Si iar : "Mulțumesc Dumnezeului meu, că vorbesc în limbi mai mult decât voi toți;
Dar în Biserică vreau să grăiesc cinci cuvinte cu mintea mea, ca să învăț și pe alții, decât zeci de mii de cuvinte într-o limbă străină. "
Si iar : "Așa că vorbirea în limbi este semn nu pentru cei credincioși ci pentru cei necredincioși; iar proorocia nu pentru cei necredincioși, ci pentru cei ce cred. Deci, dacă s-ar aduna Biserica toată laolaltă și toți ar vorbi în limbi și ar intra neștiutori sau necredincioși, nu vor zice, oare, că sunteți nebuni?"
Si iar : "Dacă grăiește cineva într-o limbă străină, să fie câte doi, sau cel mult trei și pe rând să grăiască și unul să tălmăcească.
Iar dacă nu e tălmăcitor, să tacă în biserică și să-și grăiască numai lui și lui Dumnezeu. "
Si mai ales :"Si duhurile proorocilor se supun proorocilor.Pentru că Dumnezeu nu este al neorânduielii, ci al păcii. "
Pai ce facem cu harmalaia aia ? Sa zicem ca Biserica e un mic colt de rai .Tu iti poti imagina ca asa e in rai striga fiecare cat poate de tare ? nu trebuie un pic de ordine in tot ceea ce facem ?
La asta nu vor raspunde. Vor ignora partea asta de mesaj. Cu asta se ocupa cu diversiunea si divagatul.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #2146  
Vechi 11.01.2012, 09:39:40
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si-a facut vant ca ii era cald si inca nu se inventase evantaiul. :)))))
Multumesc pentru ca ati raspuns. Desi ma rodea sa dau raspunsul eu am spus ca nu mai vorbesc cu ei. Ii ignor. Tocmai din cauza postarilor de genul a facut bici ca sa isi faca vant cu el sau sa mearga cu plugusorul.
Mare dreptate aveți... Nu mai vorbiți din cauza dumneavoastră și din cauza postărilor dumneavoastră.
  #2147  
Vechi 11.01.2012, 09:43:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si-a facut vant ca ii era cald si inca nu se inventase evantaiul. :)))))
Multumesc pentru ca ati raspuns. Desi ma rodea sa dau raspunsul eu am spus ca nu mai vorbesc cu ei. Ii ignor. Tocmai din cauza postarilor de genul a facut bici ca sa isi faca vant cu el sau sa mearga cu plugusorul.
Mie mi se pare incredibil .Dar ma rog...fiecare e liber sa creada ceea ce doreste.
  #2148  
Vechi 11.01.2012, 10:47:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian0098
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar sant reguli stricte sau nu ? Oamenii sa vorbeasca pe rand,femeia sa taca in biserica etc.
La asta nu vor raspunde. Vor ignora partea asta de mesaj. Cu asta se ocupa cu diversiunea si divagatul.
As fi raspuns, dar sunt femeie si trebuie sa tac mai mult.

Lucian, uita-te putin pe topic in urma si vezi cat am scris eu pe acest subiect. Si de fiecare data vine cate cineva nou si o ia de la capat cu intrebarile. E si asta o metoda de a obosi omul si a-l face sa taca. :)

Am ajuns la concluzia ca ortodocsilor nu le trebuie vorbirea in limbi; mai sunt destule alte lucruri care trebuie facute inainte de asta. Apoi vom mai vedea...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #2149  
Vechi 20.01.2012, 13:46:44
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Am ajuns la concluzia ca ortodocsilor nu le trebuie vorbirea in limbi; .
Ortodocsilor nu le trebuie vorbirea in limbi asa cum o au penticostalii...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #2150  
Vechi 28.02.2012, 11:55:09
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ortodocsilor nu le trebuie vorbirea in limbi asa cum o au penticostalii...
dar oare penticostalii, prin acea vorbire in limbi, sunt mai presus ca alte credinte??? vedeti ceva deosebit la penticostali? sunt tari care au comunitati penticostale foarte numeroase, precum Norvegia sau Brazilia, intreb: sunt acele tari deosebite in sens pozitiv fatza de altele? NUUUU!!!! Asa cum nici yoga nu a facut din India o tara superioara celorlalte, dimpotriva, este o tara inapoiata si saraca!!!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10