Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.08.2014, 20:24:13
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
“Talcuirea“ ta nu aduce nimic in plus la adevarul cunoscut deja ,din contra, afirma cateva minciuni

Iertarea e semnul ca te simti vinovat,cand cineva spune adevarul nu isi cere iertare “anticipativ“.

Refuzul fecioarelor intelepte de “a da untdelemn“ n-are nici o legatura cu asocierea facuta de tine cu “a da si camasa“ caci e vorba de categorii diferite pe care tu le-ai amestecat ca sa aduci,chipurile,o talcuire mai profunda.Nu e vorba de har ci de FAPTE.Untdelemnul sunt faptele .Fecioarele cele intelepte si-au adus si in vase adica nu s-au oprit de a face fapte bune,nu s-au multumit ca cele nebune sa faca niste fapte “de ochii lumii“ ,ca sa-si adoarma constiinta ca “au facut“ si gata sunt in regula ,de-acum pot sa doarma (sa se ocupe de cele lumesti).Vasele au si un alt inteles mai profund: reprezinta componenta nevazuta ,sufleteasca (cea definitorie) a faptelor pe cand candelele reprezinta componenta vazuta a faptelor.Cele nebune lucrau faptele fariseic(doar elementul vazut la care NU priveste Dumnezeu daca nu e insotit de elementul nevazut(vase).

Iar ti-ai prins urechiusele? Asa se intampla cand vrei sa pari interesant.
E mult mai simplu.Cifra 5 reprezinta cele 5 simturi ,adica TRUPUL fara de care nu poti face fapte in lumea asta adica nu te poti mantui.Conditia fundamentala de adaugat e componenta nevazuta sufleteasca (vasele fecioarelor intelepte)fara de care trupul devine instrument nefolositor mantuirii.
5:5 reprezinta. trupul in cele 2 stari de mantuire si de pierzanie.

Nicidecum,fecioara reprezinta egalitatea de sanse acordate de Dumnezeu spre mantuire

De aceea...e fals.Nu sunt toate fecioarele ci doar cele intelepte,cele nebune AR FI PUTUT face parte din Imparatia lui Dumnezeu.E diferenta intre potentialitate si actualitate.Tocmai de aceea e scris :“Imparatia cerurilor se va asemana cu 10 fecioare...“ Dumnezeu voieste ca tot omul sa se mantuiasca,dar daca fecioarele nebune nu sunt de acord...ce poate sa faca Dumneze?
Apreciez efortul de analiza.

Personal, nu doresc sa impun puncte de vedere.
Ma rezum sa-mi expun propria viziune.
Nu intentionez sa "racolez" pe nimeni cum sugereaza unii.

Este firesc sa existe opinii diferite. "Quot capita, tot sententiae."

Cata vreme incercam sa gandim, este in regula.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 14.08.2014 at 20:37:34.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.08.2014, 22:22:58
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Apreciez efortul de analiza.

Personal, nu doresc sa impun puncte de vedere.
Ma rezum sa-mi expun propria viziune.
Nu intentionez sa "racolez" pe nimeni cum sugereaza unii.

Este firesc sa existe opinii diferite. "Quot capita, tot sententiae."

Cata vreme incercam sa gandim, este in regula.


E firesc sa existe opinii diferite ,dar sa spui ca budismul interpreteaza o pilda crestina mai bine decat crestinismul e ....
Si sa vrei sa demonstrezi budismul adevarat cu o pilda crestina e....
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.08.2014, 22:42:30
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
E firesc sa existe opinii diferite ,dar sa spui ca budismul interpreteaza o pilda crestina mai bine decat crestinismul e ....
Si sa vrei sa demonstrezi budismul adevarat cu o pilda crestina e....
E...o incercare originala de a crea un pod intre aceste doua mari religii.

Stai linistit, sunt obisnuit cu reactii de stupefactie dezaprobatoare ...
__________________

Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.08.2014, 09:47:09
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
...Vasele au si un alt inteles mai profund: reprezinta componenta nevazuta ,sufleteasca (cea definitorie) a faptelor pe cand candelele reprezinta componenta vazuta a faptelor.Cele nebune lucrau faptele fariseic(doar elementul vazut la care NU priveste Dumnezeu daca nu e insotit de elementul nevazut(vase)...
În multe versete am întâlnit termenul de vase cu referire la trup, adică fecioarele înțelepte aveau deja(bănuiesc) și trupul obișnuit cu untdelemnul(efortul arzător) credinței.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
...Cifra 5 reprezinta cele 5 simturi ,adica TRUPUL fara de care nu poti face fapte in lumea asta adica nu te poti mantui.Conditia fundamentala de adaugat e componenta nevazuta sufleteasca (vasele fecioarelor intelepte)fara de care trupul devine instrument nefolositor mantuirii.
5:5 reprezinta. trupul in cele 2 stari de mantuire si de pierzanie...

Nu sunt toate fecioarele ci doar cele intelepte,cele nebune AR FI PUTUT face parte din Imparatia lui Dumnezeu.E diferenta intre potentialitate si actualitate.Tocmai de aceea e scris :“Imparatia cerurilor se va asemana cu 10 fecioare...“ Dumnezeu voieste ca tot omul sa se mantuiasca,dar daca fecioarele nebune nu sunt de acord...ce poate sa faca Dumneze?
Într-adevăr, trupul asigură îndeplinirea faptelor mântuitoare, pentru că doar prin fapte omul se poate mântui.

Oare de ce cele cinci fecioare nebune cer celorlalte fecioare untdelemn? Cum pot simturile sa asigure mantuirea?
Din refuzul fecioarelor intelepte inteleg ca nu se poate cere simturilor sa nu simta, ci credintei se cere sa indrume simturile spre supunerea lor spre fapte mantuitoare, nu-i asa?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.08.2014, 18:07:23
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
În multe versete am întâlnit termenul de vase cu referire la trup, adică fecioarele înțelepte aveau deja(bănuiesc) și trupul obișnuit cu untdelemnul(efortul arzător) credinței.

Într-adevăr, trupul asigură îndeplinirea faptelor mântuitoare, pentru că doar prin fapte omul se poate mântui.

Oare de ce cele cinci fecioare nebune cer celorlalte fecioare untdelemn? Cum pot simturile sa asigure mantuirea?
Din refuzul fecioarelor intelepte inteleg ca nu se poate cere simturilor sa nu simta, ci credintei se cere sa indrume simturile spre supunerea lor spre fapte mantuitoare, nu-i asa?
Pe fecioarele neintelepte nu le interesa virtutea ci sa fie vazute langa Mire,adica tot o fapta fariseica, sa fie laudate ca sunt langa Mire.N-au primit untdelemn ,pentru ca ar fi primit degeaba oricum ar fi fost gonite de Mire caci candelele lor n-ar fi ars cu uleiul din vasele celor intelepte.Fecioarele intelepte au aplicat in cazul acesta “nu dati cele sfinte porcilor“.Fecioarele nebune erau doar niste profitoare si niste viclene.
Mirele le-a spus ca nu le cunoaste nu pentru ca portile s-au inchis ci pentru ca erau viclene.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.08.2014, 20:00:44
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Din câte cunosc, simțurile omului (implicit și senzațiile) sunt:
1. Simțul văzului
2. Simțul auzului
3. Simțul echilibrului (analizatorul vestibular are receptorii în urechea internă, ca și analizatorul auditiv)
3. Simțul gustului
3. Simțul mirosului
4. Simtul tactil
4. Simtul kinestezic (furnizează informații despre mișcarea corpului, mușchilor, articulațiilor)
5. Simtul proprioceptiv (furnizează informații despre postura corpului).
5. Simțul intern sau al senzațiilor viscerale (interoceptive)
5. Simțul durerii

Fiecare dintre aceste simțuri au, în mod distinctiv anatomic:
- receptori specifici
- căi de conducere specifice
- zone de proiecție corticală specifice

Într-adevăr, sunt 5 simturi, după cum reiese și din numerotarea lor (făcută de dragul cifrei 5, precum și din dorința amicală de a nu vă leza interpretarea).

P.S. Senzațiile de durere au receptori, căi de conducere și arie corticală specifice, însă anatomiștii și fiziologii țin cont și de faptul că orice analizator produce senzația de durere dacă intensitatea stimulului este peste pragul maxim absolut. De exemplu, receptarea unei lumini orbitoare e însoțită și de senzația de durere. La fel un sunet f. puternic etc.

P.P.S. Surpriză! La renumărarea voturilor, procedînd cu mai multă atenție, am sesizat că de fapt simțurile sunt în număr de ... 10!
Câte fecioare spuneați că sunt?........
Ati uitat de simtul umorului :)... Acesta si cu cele enumerate de dumneavoastra sunt fix 5.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.08.2014, 20:08:33
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Parerea mea este ca nu aveti o idee clara despre ce este harul. Se poate sa fie din cauza ca multe lucrari prezinta lucrurile asa de complicat, incat nu se mai intelege nimic.

Ca exercitiu, folositi in loc de "har" sintagma "ajutor (nematerial) de la Dumnezeu" si, prin aceasta simpla inginerie lingvistica, dintr-o data veti face un pas urias inainte.

Imi aduc aminte ca trebuie sa spun rugaciunea de seara. Asta inseamna ca tocmai am primit un ajutor (nematerial) de la Dumnezeu. Adica, am primit un har. Vad un batran cersetor si simt un impuls sa-i dau un leu. Ei bine, chestia asta inseamna ca am primit un har. Si exemplele pot continua.

Acestea sunt haruri mici si punctuale, adica sunt active o scurta perioada de timp, dupa care se sting indiferent de raspunsul meu la ele. Sunt, asadar, haruri nepermanente. Ele preced orice fapta (observati ca mai intai e harul: adica impulsul de a ma ruga, de a ajuta si abia pe urma vine - sau nu vine raspunsul meu). Acest har lucrator ne da noua "si vointa, si putinta" spre fapte meritorii. Acest fel de har il primesc toti oamenii, indiferent ca sunt sau nu sunt in Biserica. Si dreptii, si pacatosii primesc har de la Domnul.

Credinta nu este har, credinta este raspunsul nostru la har.

Toate cele zece fecioare au primit acest fel de har.

Dar, in afara de acest har, care e medicament pentru suflet, mai exista unul, care e chiar viata sufletului. Spuneti-i cum vreti. De exemplu, "Har" cu majuscula si atat. Sau "Sanctifying Grace". Ei bine, ACEST fel de har este mediat material. Asta face o Sfanta Taina: ofera Har Sfintitor. De acum incolo, pentru "Sfanta Taina" puteti folosi sintagma: "ajutor nematerial de la Dumnezeu, mediat prin materie".
Mai in amanunt, am scris aici.

Ei bine, uleiul din parabola simbolizeaza materia prin care se confera Har. Multe din Sfintele Taine folosesc ulei. De aceea am spus ca uleiul simbolizeaza Harul. El era folosit de gladiatori, care isi ungeau corpul inainte de lupta pentru ca dusmanul sa nu-i poata prinde. Mai era folosit pentru pansarea ranilor. Si azi, exista obiceiul in popor ca, atunci cand te arzi, sa folosesti ulei. Deci, acel ulei, fara de care acele candele nu pot functiona, este harul si nu credinta. Acel ulei nu ne putem da unii la altii, ci toti trebuie sa il luam prin Sfintele Taine.

Acel fel de ulei, adica Harul Sfintitor, nu il aveau decat 5 fecioare. Cel putin in momentul (neasteptat) cand a fost intalnirea fata catre fata cu Domnul.



Da, aici ati nimerit-o excelent. Acest fel de Har cu "H" mare cere un pret. Altfel, nu functioneaza. Pot sa ma spovedesc in fiecare zi, spunand si facutele, si nefacutele. Daca nu platesc pretul zdrobirii inimii si daca nu am hotararea de a nu repeta (cel putin speciile de pacate marturisite), ori daca ma gandesc sa-l trag pe sfoara pe negustorul de ulei facand uitat un pacat, atunci ori nu primesc ulei, ori il primesc degeaba, ca nu arde si lampa mea va fi stinsa. Si daca se va intampla chestia asta chiar in Ziua Aceea a vietii mele, usa Ospatului Vesnic va fi incuiata pentru totdeauna.
Si eu va multumesc pentru explicatie. Limpede, usor de inteles.
Reply With Quote
Răspunde