Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2015, 01:19:45
Mihai321 Mihai321 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2015
Mesaje: 2
Implicit Baiat crestin-fata musulmana-iubire interzisa

La facultate am cunoscut o fata de care m-am indragostit. Singura problema fiind religia, ea este musulmana si araboaica dupa tata, iar eu fiu de preot. Initial nu am vrut sa incep o relatie cu ea, dar s-au intamplat o serie de lucruri ciudate care ne-au tot adus impreuna, aparent accidental. Acum, suntem impreuna de aproape un an. Nici parintii mei nici parintii ei nu stiu nimic despre relatia noastra, dar banuiesc ceva. Nu stiu cat vom mai rezsta in situatia asta. Intalniri pe ascuns, interdictii peste interdictii. Perioada vacantei este o incercare pentru dragostea noastra pentru ca nu am putut sa ne prea vedem.
Sunt foarte dezorientat si nu stiu unde va duce relatia noastra. O iubesc foarte mult si nu vreau sa o pierd, dar nici sa-i fac rau. Deja am cazut in pacat. Am facut sex oral, desi mi-e rusine trebuie sa recunosc ca singurul lucru care ne-a oprit sa facem si sex normal este faptul ca ea ar putea avea probleme mari daca nu mai e virgina.
Parintii mei ar fi foarte dezamagiti sa afle toata isprava. Despre familia ei stiu ca mama ei s-a convertit la islam acum 6 ani si asa cum spune iubita mea s-a schimbat foarte mult si nu a obligat-o nimeni, ca doar a trait cu sotul ei 20 de ani crestina(nepracticanta). Prietena mea spune ca mama ei este chiar mai credinciasa decat tatal ei. Mama ei poarta baic, dar ea nu, desi parintii ei tot incearca sa o convinga.
V-am scris in speranta unui sfat, a unei indrumari. Sunt speriat de ce s-ar putea intampla. Nu stiu ce sa fac, dar o iubesc si nu vreau sa ii fac rau.
Sa ma despart de ea ar insemna o mare durere pentru ambii si nici nu vreau acest lucru.
Daca ne continuam relatia la un momendat oricum se va afla si atunci vom avea ambii probleme.
Vreau sa gasesc calea de mijloc, sa impac si capra si varza, dar eu nu vad decat 2 posibilitati:
1. ne despartim si suferim, nu se stie daca vom mai gasi o persoana cu care sa rezonam atat de bine
2.ramanem impreuna si cum minciuna are picioare scurte la un momendat oricum se va afla si va iesi cu scandal(asa se exprima ea mereu).
Va rog fiti blanzi cu mine, stiu ca dpdv crestinesc nu e bine, dar o iubesc prea mult ca sa renunt.
Va multumesc anticipat!

Last edited by Mihai321; 18.09.2015 at 01:22:06.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.09.2015, 08:02:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai321 Vezi mesajul
Va rog fiti blanzi cu mine, stiu ca dpdv crestinesc nu e bine,
Pana acum, singurul lucru care nu e bine din punct de vedere crestinesc e chestia cu sexul oral. Cautati sa va abtineti, fiindca altfel, din ce veti gravita mai mult in jurul sexului, din aceea ispita se va inteti.

In rest, nimic nu impiedica o iubire intre un crestin si o musulmanca. Dar, cand vine vorba despre casatorie, lucrurile trebuie sa se clarifice: este ea pregatita sa se converteasca ? Fiindca o casatorie in care exista ASEMENEA disparitate de credinta nu are cum sa duca la ceva bun. Daca, dimpotriva, ea nu vrea in ruptul capului sa se converteasca, atunci, oricat ar durea, despartiti-va si faceti-o cat mai curand. Ori de cate ori am simtit ca ceva nu e in regula cu dintii mei si, de teama durerii, am amanat sa ma duc la dentist, n-a fost deloc bine. Nici de durere n-am scapat, nici de muncile tratamentului, ambele fiind prelungite si amplificate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.09.2015, 08:54:41
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai321 Vezi mesajul
La facultate am cunoscut o fata de care m-am indragostit. Singura problema fiind religia, ea este musulmana si araboaica dupa tata, iar eu fiu de preot. Initial nu am vrut sa incep o relatie cu ea, dar s-au intamplat o serie de lucruri ciudate care ne-au tot adus impreuna, aparent accidental. Acum, suntem impreuna de aproape un an. Nici parintii mei nici parintii ei nu stiu nimic despre relatia noastra, dar banuiesc ceva. Nu stiu cat vom mai rezsta in situatia asta. Intalniri pe ascuns, interdictii peste interdictii. Perioada vacantei este o incercare pentru dragostea noastra pentru ca nu am putut sa ne prea vedem.
Sunt foarte dezorientat si nu stiu unde va duce relatia noastra. O iubesc foarte mult si nu vreau sa o pierd, dar nici sa-i fac rau. Deja am cazut in pacat. Am facut sex oral, desi mi-e rusine trebuie sa recunosc ca singurul lucru care ne-a oprit sa facem si sex normal este faptul ca ea ar putea avea probleme mari daca nu mai e virgina.
Pai acum, nu mai este oricum virgina.
Citat:
Parintii mei ar fi foarte dezamagiti sa afle toata isprava. Despre familia ei stiu ca mama ei s-a convertit la islam acum 6 ani si asa cum spune iubita mea s-a schimbat foarte mult si nu a obligat-o nimeni, ca doar a trait cu sotul ei 20 de ani crestina(nepracticanta). Prietena mea spune ca mama ei este chiar mai credinciasa decat tatal ei. Mama ei poarta baic, dar ea nu, desi parintii ei tot incearca sa o convinga.
Cine stie poate te faci si tu acolo un musulman. Un mic ISIS si apoi iei
iataganul si vanezi crestini ca asa "iti spune iubi"
Citat:
Sa ma despart de ea ar insemna o mare durere pentru ambii si nici nu vreau acest lucru.
Pacat, singurul lucru sanatos, nu-l vrei.Da, este o durere pt ambii.Amandoi
sunteti dependenti de patimi strigatoare la cer.Cum o sa mai faceti
perversiuni sexuale , daca nu mai sunteti impreuna ? Plange dracu nu
plangeti voi.

Citat:
Daca ne continuam relatia la un momendat oricum se va afla si atunci vom avea ambii probleme.
Vreau sa gasesc calea de mijloc, sa impac si capra si varza, dar eu nu vad decat 2 posibilitati:
1. ne despartim si suferim, nu se stie daca vom mai gasi o persoana cu care sa rezonam atat de bine
Varza la varza, capra la capre
Citat:
2.ramanem impreuna si cum minciuna are picioare scurte la un momendat oricum se va afla si va iesi cu scandal(asa se exprima ea mereu).
Pai ea stie ca a fost promisa probabil unui nabab arab.De obicei astea sunt
vandute ca vitele la targ cui liciteaza cel mai mult.Iar pretul creste si mai mult
daca fata este virgina.Deci totul este despre bani.Oricum tipa este musulmana in stil Madonna:
https://www.youtube.com/watch?v=DNSUOFgj97M

Citat:
Va rog fiti blanzi cu mine, stiu ca dpdv crestinesc nu e bine, dar o iubesc prea mult ca sa renunt.
N-o iubesti mah.Iubesti patima pe care o faci cu ea, ca sa renunti.
Si nu poti renunta la patima, nu la ea. Asa dracu va joaca pe degete.
Ziceai ca esti fiu de preot.Atrage-i atentia tatalui tau sa nu mai desfaca
pacatele credinciosilor asa usor, si toate astea vor inceta.Adica n-o sa
mai cauti femei la pagani.

Last edited by Copacel; 18.09.2015 at 09:08:16.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.09.2015, 10:57:42
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Mihnea Dragomir a explicat frumos ce as fi avut eu de zis.

Daca va iubiti si doriti sa ramaneti impreuna, atunci trebuie sa stati frumos de vorba si sa va casatoriti; iar pentru asta e nevoie ca fata sa se converteasca, sau tu sa te convertesti. Trebuie facute anumite sacrificii.
Daca nu sunteti ok cu ideea e convertire, sau pur si simplu nu sunteti pregatiti de scandalul din familii daca va casatoriti, cel mai cuminte e sa va despartiti; inseamna ca pur si simplu nu e sa fie (daca nu sunteti dispusi sa faceti sacrificii).

Cu scandal, fara scandal, trebuie lamurita treaba intre voi si familii; altfel nu ajungeti nicaieri sau ajungeti la complicatii mult mai mari, ceea ce duce la si mai mult scandal si probleme; mai ales daca va tot ganditi la intimitati intre voi...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.09.2015, 13:37:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
tu sa te convertesti.
Bun sfat. Din prisosul inimii.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.09.2015, 14:12:09
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Trebuia, asa-i? citeste tot ce am scris nu doar ce iti sare in ochi, te rog. Ca ai cam luat din context ce am scris.

E o optiune. Nu i-am recomnat asta, ci doar am expus optiunea. Daca te uiti mai bine, nu am recomandat niiodata nimanui sa se converteasca sau nu; nu fac prozetelism, al nici unei credinte sau religii. Acuma e gresit si sa expun optiunile?!
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.09.2015, 14:16:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Normal că e greșit. Dpdv creștin, ortodox nu mai zic, e o aberație să prezinți cuiva opțiunea de a apostazia.
De ce nu i-ai zis să se sinucidă? E și asta o opțiune până la urmă, nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.09.2015, 14:24:02
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Normal că e greșit. Dpdv creștin, ortodox nu mai zic, e o aberație să prezinți cuiva opțiunea de a apostazia.
De ce nu i-ai zis să se sinucidă? E și asta o opțiune până la urmă, nu?
Exagerezi, ca de obicei. Ce are a face una cu alta? Apostaziezi, dar esti viu, si e loc de prefaceri interioare, alea-alea. Te sinucizi, ajungi 99% in Iad; posibilitate de redemption canci.
Mihai321, ia in seama sfatul Corinushei, sau renunta la tipa de tot. Parerea mea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.09.2015, 14:39:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"Apostaziezi dar ești viu".
E bună de pusă la semnătură, dacă nu măcar la citatul zilei.
Bravo mă ortodoxu-le!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.09.2015, 14:41:39
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

dragos, e un forum crestin, ortodox chiar, insa, fiindca intrebarea a fost pusa la o sectiune in care se poate discuta despre alte religii, nu vad de ce as fi gresit.
Hai sa fiu ipocrita si sa ii zic ca optiunea ca el sa se converteasca nu exista...

Aberant sau neaberant, astea sun optiunile. toate. Incerc sa nu o dau in extreme, iar daca omul e suficient de matur si e ancorat in credinta lui, va sti sa faca alegerea corecta. Nu poti sa vorbesti tuturor ca prostilor din frica (,) ca nu cumva a aleaga altceva decat ortodoxia. Frumos si etic e sa dai omului toate optiunile, chiar si cele care atrag consecinte mai grave. Fiind viitor preot, sunt convina ca stie implicatiile convertirii la o alta religie, de unde trag nadejdea ca va putea face o alegere in cunostinta de cauza si stie ca orice va alege vor fi niste consecinte, unele mai grave, altele mai putin grave.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare