Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.11.2009, 17:14:20
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Citind din cartile cu marturisiri despre perioada pre si post-belica, cea mai recenta fiind "Intoarcerea la Hristos" de Ioan Ioanolide, detinut politic si cel mai bun prieten al lui Valeriu Gafencu, am ramas surprinsa de multimea evreilor care erau in politica si in securitate, evrei care le-au inscenat procese(alaturi de romani, nu ma intelegeti gresit), i-au batut, i-au schingiuit si ucis pe intelectualii, studentii, muncitorii, taranii romani nu doar pentru crezul politic cat pentru credinta in Hristos.

Din alte lecturi stiu ca detineau locuri importante in jurnalism, in fabrici, in barou, etc

Nu am retinut multe nume, dar ceea ce GeorgeS spune nu imi este strain, am citit aceleasi idei si ganduri scrise de maini schingiuite si tremurande ca securitatea este pe urmele lor si le urmareste fiecare gand si fapta..

Cand voi gasi amanunte, voi reveni sa completez si sa sustin afirmatiile mele

Cele 10 porunci sunt valabile si pentru evrei, deci nu inteleg totusi cum iubirea de aproapele se impaca cu schingiuirea(romanii care faceau asta se declarau atei), nu inteleg cum ura se impaca cu aceeasi porunca..

Eu imi sustin afirmatiile scrise in aceste posturi si nu cred ca gresesc
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.11.2009, 17:22:20
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Din prima aberezi prin faptul ca generalizezi si zici "cum evreii au contribuit"... si inciti la violenta, ceea ce nu-ti face cinste ca preot. Asta invatati voi la seminar?
Ar trebui sa te trezesti baiatule!

Cred ca gresesti, George a spus foarte clar "unii evrei" si nu "evreii" cum spui tu cand il citezi gresit.

Iar eu ii dau dreptate in ceea ce spune, nu incita la violenta, ci descopera adevaruri pe care unii chiar si mai in varsta nu le-au stiut, fiind bine ascunse si reinterpretate de conducerea PCR si a Sigurantei..
Tatal meu inca mai crede ca cei ce au facut inchisoare in perioada comunismului o meritau..si el lucra in armata. Iti dai seama cat de bine le-au spalat creierele si i-au mintit?! Imi vine sa plang de dragoste dar si de ciuda ca trecutul insangerat al romanilor si al crestinilor totodata este invaluit in minciuni care si acum, la 20 de ani dupa eliberarea de sub talpa rosie sunt "fapte concrete" pentru cei ce au fost atunci mintiti
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.11.2009, 14:53:55
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Eu vreau sa intreb o singura intrebare si o singura parere: Cand erau evrei in Romania,in timpul lui Antonescu si in timpul comunistilor,dupa ce scrieti,situatia romanilor crestini era cam nasoala. Azi cand nu mai aveti evrei si nu sunteti "subjugati" evreilor, situatia voastra este extrem de buna???

Daca situatia continua sa fie nasoala,poate totus problema este nu la evrei ci la acei romani-crestini la care adevarata religie a lor este antisemitismul?
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.12.2009, 22:26:07
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Situatia romanilor crestini s-a imbunatatit pentru ca macar acum nu suntem intemnitati pentru ca mergem la Sfanta Liturghie si nu suntem urmariti pas cu pas ca niste criminali periculosi..

Parerea mea este ca relatiile sociale nu sunt "aritmetice". Nu cred ca putem transpune situatia intr-o ecuatie in care daca scadem evreii ne rezulta binele..

Sa nu uitam ca este mult mai usor sa faci rau decat bine : sa tai un copac decat sa il plantezi, sa il uzi, sa il lasi sa creasca, sa distrugi un obiect decat sa il creezi, sa rupi o camasa decat sa o croiesti, etc, iar raul este mult mai usor de invatat decat binele..

Ceea ce vreau sa spun este ca suntem oameni si suntem supusi schimbarilor, nu ramanem aceeasi pentru ca suntem supusi factorilor externi: intr-un fel se manifesta cineva care a crescut printre talhari si altfel o persoana care a crescut printre calugari..

Exemplele din jurul nostru pot fi si bune si rele, disparitia stimulului, a "modelului" nu cred ca aduce cu sine o "trezire" a celui ce s-a lasat influentat, nu crezi? Daca am in jurul meu persoane care injura, daca merg in alt anturaj crezi ca imi voi da seama ca sunt singurul care injura si ma voi opri? Eu cred ca nu, obiceiurile rele se prind repede si se leapada greu..

Nu vreau sa spun ca evreii sunt "raul" si ca ei au facut prapad in tara, vreau sa spun ca poate rationamentului tau ii lipseste ceva..
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.12.2009, 17:28:34
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul

Nu vreau sa spun ca evreii sunt "raul" si ca ei au facut prapad in tara, vreau sa spun ca poate rationamentului tau ii lipseste ceva..
Desigur draga mea. Ai dreptate. Tu nu ai idei antisemite ci numai urasti evreii pe baza de ce "crezi".
Scuza-ma ca eu, evreul iti amintesc tie crestina ortodoxa ca daca credincioasa esti, ti se cere de religia ta sa iubesti aproapele ca si pe tine insusi, chiar daca tu nu "crezi" ca asa trebuie sa faci. Acuma una din doua, fara multa "matematica" cum ai scris: Sau faci ce ti se cere sau te arati ca crestina ca nu poti tine batul la doua capete.
Sa dea Doamne sa-ti lumineze calea buna, cea fara ura.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.12.2009, 18:09:22
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Desigur draga mea. Ai dreptate. Tu nu ai idei antisemite ci numai urasti evreii pe baza de ce "crezi".
Scuza-ma ca eu, evreul iti amintesc tie crestina ortodoxa ca daca credincioasa esti, ti se cere de religia ta sa iubesti aproapele ca si pe tine insusi, chiar daca tu nu "crezi" ca asa trebuie sa faci. Acuma una din doua, fara multa "matematica" cum ai scris: Sau faci ce ti se cere sau te arati ca crestina ca nu poti tine batul la doua capete.
Sa dea Doamne sa-ti lumineze calea buna, cea fara ura.
Dar oare pentru evrei nu este aceeasi porunca de iubire a aproapelui? Si de ce oare de fiecare data cand cineva rosteste cuvantul "evreu" este automat catalogat ca "filosemit" sau "antisemit"?

Intr-adevar, traim mult mai bine acum decat atunci. In perioada interbelica, domnia regalista a lui carol II si apoi cea antonesciana ucideau romani cu miile. Guvernele dictau strangulari si asasinate in miezul noptii impotriva celor "neplacuti".

Traim mult mai bine acum decat in comunism. Pentru ca in comunism cei mai buni si mai drepti dintre noi au murit torturati la Pitesti, schingiuiti la Aiud, de tuberculoza la Targu-Ocna si de toate celelalte feluri in care se moare martir pentru vina de a fi crestin.

Asa ca te invit pe tine, Evreulcelales si invit pe toti evreii sa incercati sa intelegeti ca neamul asta are rani care inca nu s-au inchis. Este intru totul nu doar necrestinesc ci si nepoliticos sa vii in casa ranitului si in loc sa incerci sa-l alini sa tipi la el ca la usa cortului.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.12.2009, 19:39:36
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Dragul meu, la inceput am inceput sa rad citind postarea ta...de unde ai dedus tu ca sunt "antisemita"?

Uite, eu ma consider un om inteligent, Dumnezeu m-a inzestrat cu multe daruri, iar deciziile mele si atitudinile mele sunt rationale, eu sunt inginer si imi place sa iau decizii avand date concrete, nu dupa ureche. Eu nu as uri pe cineva din principiu, si nu urasc pe nimeni din cei ce mi-au facut rau, cum as putea uri pe cineva pe care nu il cunosc?!

Mie imi esti mila si de satana, si nu il urasc, cum sa urasc eu o faptura creata dupa chipul si asemanarea Domnului?!

Nu inteleg de unde ai dedus tu ca sunt antisemita, pentru ca nu am nimic cu evreii si nu as avea ce sa am cu ei..daca cei care au murit din cauza evreilor au cerut sa nu fie razbunati, i-au iertat si s-au rugat pentru ei, cum sa ii urasc eu?!

Notiunea de antisemit este prea des folosita si pe gratis de cele mai multe ori, iar acum m-am convins pe deplin de acest adevar..Pe de alta parte, as vrea sa te rog sa iti revezi atitudinea si sa vezi ca cel ce are ceva impotriva altuia nu suntem noi, "antisemitii", ci voi, cei care strigati in gura mare ca suntem antisemiti..Sau poate voi confundati notiunea de ura cu "a avea idei diferite", "a nu fi de acord cu conceptiile evreilor", "a nu fi la picioarele evreilor atunci cand ei vor", etc

Frate draga, mie chiar imi e mila de tine..trebuie sa fie greu sa traiesti cu teama in suflet ca lumea te uraste pe nedrept..si nu am vrut nici pe departe sa fiu rautacioasa


Dumnezeu sa te ajute si multa dragoste!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.12.2009, 19:27:52
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

M-am obisnuit la posturile ca astea care sunt replici mie cand numesc pe cineva antisemit.
Aceas replica:"eu?antisemit?
Chestia este ca nu m-am nascut ieri si asa replici am citit o groaza de ori. Prea multe ori.
Nu-i vorba de legionari si acei antisemiti salbatici din secolul trecut. Este vorba de persoane ca tine care mai mult ca probabil nu ai intalnit un evreu niciodata si tot ce sti ai auzit despe ei de la javre ai auzit.
Da draga mea,intre un hohot de ras la altul crede-ma ca ce scri tu este pur antisemitism.
Sarbatori fericitesi sa dea Dumnezeu sa devi o buna crestina ca aceia ne iubesc.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.12.2009, 19:48:33
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
M-am obisnuit la posturile ca astea care sunt replici mie cand numesc pe cineva antisemit.
Aceas replica:"eu?antisemit?
Chestia este ca nu m-am nascut ieri si asa replici am citit o groaza de ori. Prea multe ori.
Nu-i vorba de legionari si acei antisemiti salbatici din secolul trecut. Este vorba de persoane ca tine care mai mult ca probabil nu ai intalnit un evreu niciodata si tot ce sti ai auzit despe ei de la javre ai auzit.
Da draga mea,intre un hohot de ras la altul crede-ma ca ce scri tu este pur antisemitism.
Sarbatori fericitesi sa dea Dumnezeu sa devi o buna crestina ca aceia ne iubesc.
Prietene sunt curios ce fel de tangente ai avut dumneata cu crestinismul si cu Romania.Nu vreau sa te jignesc intreb din pura curiozitate.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.12.2009, 19:56:30
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

uite eu spun direct ca sunt antisemita (ca sa nu mai obosesti tu cu replicile tale)

pot sa iti dau niste exemple de ,,javre ,, care m-au facut sa fiu asa URI DAN,GOLDA MEYR,
ce parere ai? sunt evrei
si multi alti evrei care obisnuiec sa isi scrie memoriile
noi de la evrei stim ...e adevarat cu intarziere de cateva sute de ani ,despre toate ororile voastre ...
URI asta a fost cel mai bun prieten al lui ARIEL SHARON...cel nici viu nici mort..dar l-a tradat si inainte sa moara a scris o carte de memorii.asa am aflat si noi cine l-a otravit pe Yasser Arafat

astept mossadul??
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 03:21:26
O marturisire tulburatoare florin.oltean75 Generalitati 95 23.05.2013 14:47:45
Despre spovedanie sau marturisire-mihail florin ionut12 Generalitati 1 21.11.2010 14:59:40