Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.07.2009, 06:20:50
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu exista mistere în iconografia ortodoxa, toate aceste reprezentari sunt simboluri bine definite în manualele dupa care zugravii îsi realizau lucrarile, nu exista nimic în plus sau în minus (decât în epocile mai noi, post-bizantine când canoanele nu mai erau respectate asa strict) fiindca zugravul nu avea voie sa picteze ce vroia.


În cazul de fata e vorba de reprezentarea umana a soarelui si lunii:

http://sprezzatura.it/Arte/Arte_UFO_2_eng.htm

Last edited by Traditie1; 16.07.2009 at 06:34:47.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.07.2009, 12:41:13
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

http://video.google.com/videoplay?do...94743482303908

In film se spune de padurea Hoia de langa Cluj, eu am trecut de mii de ori pe langa padurea aia si niciodata n-am vazut nimic suspect, am trecut noaptea, ziua, dimineata si este un loc ca oricare altul, chiar am si fost in zona aia (dar nu ca sa vad extraterestrii :)) ). Locuitorii din zona orice e neobisnuit in padure mediatizeaza la maxim, de exemplu ca arborii cresc incalciti :)).

Aaa.. si apropo daca sunteti in vreun oras si vedeti pe cer ceva lumini circulare care se tot misca pe cer sa stiti ca pot fi niste lasere de discoteca doar, iar daca sunt mai multe si se misca in grup poate fi un avion.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.07.2009, 21:38:02
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Foarte interesant subiect.Si eu am facut stii bine un topic asemanator.90% exista viata pe alte planete indepartate.Daca nu s-a gasit pe Venus sau Neptun si celelalte apropiate nu inseamna ca nu exista.Nu ma refer la omuleti verzi ,nu ma refer la mosntri sau OZN ci poate chiar la bacterii,microbi,moluste etc.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.09.2009, 01:08:44
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ganditi-va ca Universul este mare.Sunt milioane de planete ,sute,mii,in nici una sa nu traiasca cineva?
Admitind cosmologia ca ar fi asa cum ne-au invatat in scoli, sa vedem ce au de spus oamenii de stiinta cu privire la subiect:

Marimea si virsta aparenta a universului implica existenta a numeroase civilizatii extraterestre avansate din punct de vedere tehnologic. Totusi, aceasta ipoteza este inconsistenta din cauza lipsei de dovezi in observarea acestor civilizatii. (Paradoxul lui Fermi)

In 1960, zece ani dupa ce paradoxul lui Fermi a fost formulat, Drake a propus o ecuatie (ecuatia Drake) care sa permita evaluarea probabilitatii existentei civilizatiilor extraterestre.

Carl Sagan, in 1966, folosind numere optimiste, a ajuns la concluzia ca ar trebui sa fie in jur de un milion (!!!) de civilizatii in comunicatie numai in galaxia noastra. Mai tirziu, probabil pus in fata evidentei ca nimic coerent nu intra prin canalele radio a dat de inteles ca numarul acelor civilizatii s-ar putea sa fie cu mult mai mic.

Frank Tipler, introducind numere pesimiste, a concluzionat ca numarul mediu de civilizatii avansate tehnologic in galaxie este mai mic decit 1 (!!!). Totusi, stim cu precizie ca exista o civilizatie (a noastra) capabila de comunicatie, iar daca ar fi sa acceptam calculul lui Tipler ar rezulta ca prezenta noastra este de domeniul miraculosului, in pofida oricarei probabilitati.

Evident, o asemenea idee nu poate conveni nici unui om “educat”. Asa ca s-a ajuns la concluzia ca orice estimare probabilistica a existentei civilizatiilor extraterestre este imposibila. Logica unei astfel de sentinte nu convinge (nu intru in detalii), doar ca logica nu mai inseamna nimic atunci cind se pune problema de a-l tine afara pe Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EXTRA ECCLESIA NULA SALUS SINEQVANON Generalitati 8 07.04.2008 18:26:39