Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.04.2011, 21:52:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sinxsinx Vezi mesajul
In alta ordine de idei, si cu asta inchei, eu cred in teoria lui Darwin si cu cat inaintez in varsta devin din ce in ce mai ateu, imi pun din ce in ce mai multe intrebari la care nimeni nu poate da un raspuns. Cred ca Dumnezeu nu este nimic mai mult decat o simpla nascocire. Egiptenii au crezut in zeii lor, incasii la fel, si nenumarate alte civilizatii... civilizatii care s-au stins si in acelasi timp cu ele au fost uitati si zeii lor. Asa o sa fie si cu crestinismul, o sa dispara la fel de repede cum a aparut si o sa fie dat uitarii. Este doar o chestiune de timp...

Sper ca nu am suparat cu nimeni cu postul meu.
O zi buna va doresc tuturor.
Poti sa fii linistit, pana la sfarsitul vieti e probabil sa nu ramai ateu. La intrebarile tale nu ai cautat raspuns, nu ca nimeni nu poate da un raspuns.
Ateii sunt atat de legati de viata de aici din cauza ca ei nu cred ca mai este ceva dupa moarte. Logica e fara sens, se intreaba de ce moare cineva, parca nu ar fi inteles ca toti murim. Iar daca dupa aceea n-ar mai fi nimic ce importanta are daca un om moare la 90 de ani sau la 25 de ani? Oricum nu si-ar mai aduce aminte de nimic dupa, n-ar mai conta ce ar fi trait.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 03.04.2011, 23:04:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=catalin2;351926]Poti sa fii linistit, pana la sfarsitul vieti e probabil sa nu ramai ateu.

scuze,
(scriu cu majuscule pentru diferentiere)

NIMENI NU AR TREBUI SA DEVINA CREDINCIOS PRIN TEROARE, FRICA SAU DEZNADEJDE, DACA ASTA SUGEREZI, SI PRIN CARE ESTE POSIBIL CA VA TRECE(PUTINI SCAPA NETAXATI), CI PRIN VERIFICARI, DOVEZI CLARE SI CERTITUDINI OBIECTIVE!

La intrebarile tale nu ai cautat raspuns, nu ca nimeni nu poate da un raspuns.

TOCMAI CA NIMENI NU POATE DA UN RASPUNS OBIECTIV ADEVARAT, VERIFICABIL SI SUNT SI SFINTI CARE RECUNOSC ACEST LUCRU CU MINA PE INIMA CA FARA SA TE DUCI IN RAI SI SA VII CU DOVEZI DE ACOLO NU AI CUM SA AI CERTITUDINEA CA TOTUL NU ESTE DECIT O FABULATIE A MINTII SI A EMOTIILOR UMANE LUCRU LA CARE PE NOI OAMENII NU NE INTRECE NICI O FIINTA IN UNIVERS, ORICINE AR FI EL SFINT SAU NESFINT
ABSOLUT NIMENI NU S-A INTORS DIN MORTI CU DOCUMENTAREA SI DOVEZILE ADECVATE PENTRU A FI CREDIBIL.
CHIAR SI HRISTOS NE-A AVERTIZAT SA NU CREDEM PE NIMENI SI PE NIMIC SI CA VOR VENI VREMURI ALE MINCIUNII GENERALIZATE(CELE DE IMEDIAT DUPA EL) eU SUNT CONVIS CA HRISTOS NU NE CERE SA CREDEM IN CEVA CE NU AM VAZUT CU OCHII NOSTRII SI NU AM EXPERIMENTAT PE PIELEA NOASTRA.


Ateii sunt atat de legati de viata de aici din cauza ca ei nu cred ca mai este ceva dupa moarte.

O FORMA UNICA DE FRUSTRARE SI ENERVARE PE TOTI CEI CARE NU CRED CA TINE TE FAC SA AFIRMI ACEST LUCRU. ATEII ISI AFIRMA SI ISI TRAIESC CU SOBRIETATE UMANITATEA CARE II DEFINESC. EI PUR SI SIMPLU NU PERMIT SA FIE TRANSFORMATI IN PIONI DECATRE FORTELE MINCIUNII DE PE PAMINT. EI SUNT GATA SA CREADA ORICE IN CLIPA IN CARE , SE FAC VERIFICARI, CONFIRMARI ALE PREDICTIILOR, REPETITII ALE MINUNILOR INTR-UN CADRU CLAR, DE FATA CU CEI MAI BUNI OBSERVATORI STIINTIFICI, CONFORM LEGILOR PAMINTENE, NU CELE FARA UN CADRU SOLID

INTREB DIN NOU(probabil a 20-a oara pe forum):
DE CE OARE, CONFORM CLERULUI DICTATOR, ESTE DUMNEZEU ASA DE MIC SI DE SFIOS DACA NU ARE CURAJUL SA FACA MINUNI IN FATA TUTUROR, NU NUMAI A PATRIARHULUI ACUNS INTR-O GAURA IN PERETE CU ALTI ACOLITI AI LUI(CIND PRIMESTE "LUMINA")?


Logica e fara sens, se intreaba de ce moare cineva, parca nu ar fi inteles ca toti murim.

PINA UNA ALTA ESTE SINGURA LOGICA OBIECTIVA

Iar daca dupa aceea n-ar mai fi nimic ce importanta are daca un om moare la 90 de ani sau la 25 de ani?

SINGURUL PACAT ESTE CA CEL DE 25 DE ANI NU S-A BUCURAT INDEAJUNS DE FRUMUSETEA VIETII FASCINANTE PE CARE O TRAIM AICI

Oricum nu si-ar mai aduce aminte de nimic dupa, n-ar mai conta ce ar fi trait.

PINA AVEM DOVEZI CLARE, CA LA CARTE, OMUL ESTE EXACT CA UN BEC CARE SE STINGE DIN CAUZA CA BATERIA S-A CONSUMAT

ASA CREDE UN ORTODOX-PRAGMATIC! ! !

[/QUOTE
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.04.2011, 23:15:22
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sinxsinx Vezi mesajul
Buna ziua tuturor. Intamplator am ajuns pe acest forum si dupa ce am citit cateva zeci de pagini m-am hotarat sa postez si eu. Scriu aici cu speranta ca nu voi intra in nici o disputa cu alti useri. Nu imi doresc asta.

Incep prin a spune ca am 25 de ani. Momentan ma gasesc intr-o perioada a vietii in care mi-am pierdut incet-incet ''credinta'' in Dumnezeu. De ce spun asta? Pentru ca mama m-a invatat ca Dumnezeu exista si m-a invatat cum sa fiu un bun crestin... La scoala am facut ore de religie si am aflat si de acolo noi informatii. La varsta de 7-10 ani, in momentul in care faceam ceva, imi era frica de Dumnezeu... si cand zic frica, ma refer teama intensa... spaima... pentru ca asa mi s-a spus... ca Dumnezeu ii pedepeste pe pacatosi. Daca minteam sau facem vreo boroboanta seara inainte sa adorm stateam 1-2-3 ore cu teama ca poate voi fi pedepsit. Daca mama m-a invatat doar ca exista Doamne-Doamne si ca e bine sa fac o rugaciune inainte de somn, profesorul de religie a avut grija sa ma indoctrineze si sa bage spaima in mine. In sinea mea credeam in Dumnezeu si ma duceam la biserica zi de zi dupa ore cu inca 3-4 colegi. Ma simteam bine cand intram in biserica, aprindeam o lumanare si spuneam o rugaciune. Insa privind acum lucrurile ma intreb daca oara a meritat sa traiesc cativa ani sub teroarea impusa indirect de profesorul de religie. Ma intreb daca usurarea pe care o simteam cand intram in biserica nu era nimic altceva decat faptul ca in subconstient stiam ca am facut ceva pe placul lui Dumnezeu... In clasa a doua preotul m-a intrebat la spovedanie daca ma masturbez si a folosit cuvantul uzual nicidecum ''masturbare''. La nunta unchiului meu preotul s-a urcat imbracat in sutana pe masa si a inceput sa danseze si sa isi toarne vin in cap! La propriu!

Dupa toate astea a urmat o perioada in viata mea... cam in timpul liceului in care nu am mai dat asa mare importanta religiei si existantei lui Dumnezeu... si sincer mi-a fost asa de bine... aveam alte griji pe cap, eram indragostit, aveam la ce ma gandi inainte de somn. Sa spunem ca asta a fost perioada mea de tranzitie...

Incepand de acum 3-4 ani am inceput sa cred ca nu exista Dumnezeu, am inceput sa cred ca totul este doar o nascocire a unora putin mai destepti decat majoritatea. Cred ca religia este cel mai bun mod de a manipula o populatie. De-a lungul timpului oamenii Bisericii au facut nenumarat greseli, au purtat cruciade, au ars femei pe rug pentru ca erau vrajitoare,etc. Cum de am ajuns eu la concluzia ca nu exista Dumnezeu? Simplu... De ce Dumnezeu lasa sa moara copii de 3-4 ani din cauza bolilor? Cu ce au gresit ei? De ce Dumnezeu lasa oamenii sa moara de foame? De ce Dumnezeu nu este acolo unde trebuie cand vin inundatiile? O sa spuneti ca ne primim pedepsele pentru ca suntem pacatosi. Sunt convins ca intre cei care mor de boli, de calamitati, etc. sunt si oameni credinciosi, oameni care nu merita sa moara. In cazul asta oare Dumnezeu nu incalca insusi una din poruncile sale? Sa nu ucizi... ?! Bun, fiecare are pacate, sunt total de acord, insa unii nu au atat de mult pacate incat sa merite sa fie calcati de masina, sa fie mancati de urs in padure, sa fie injunghiat seara la colt de strada. Atunci unde este Dumnezeu? Cand Hitler a omorat milioane de oameni, de ce nu a fost pedepsit? De ce a reusit sa scape de zeci de ori din fata mortii? De ce Dumnezeu lasa violatorii sa umble liberi pe strada si sa profite de copile de 10-12 ani? De ce Dumnezeu lasa milioane de oameni sa moara de foame si alte milioane sa traiasca in lux? De ce Dumnezeu nu pune capat virusului HIV? De ce Dumnezeu nu poate vindeca un bolnav de inima dar in schimb doctorii pot face un transplant? Cam astea ar fi o parte din sutele de intrebari pe care le am... intrebari la al caror raspuns nu se leaga de nici un fel de Dumnezeu.

O alta intamplare oarecum haioasa a avut loc cand a venit preotul cu botezul. A sunat la usa si am deschis... a zis ca a venit cu botezul si a dat sa intre. I-am zis ca il primesc cu mare placere in casa daca totul este gratis... s-a uitat la mine bulversat si in loc de dea un exemplu de omenie s-a intors si a plecat... Pai ce preot este ala daca la el totul se rezuma la bani? Si de fapt daca stau bine si ma gandesc, tot ce tine de biserica, se rezuma la bani... daca faci un botez trebuie bani, daca faci o nunta trebuie bani, daca faci o inmormantare trebuie bani, etc. Sunt curios cati preoti ar face astea gratis... probabil 0.1% Sa nu mai zic de spagile primite de BOR pentru a da cuiva o parohie ( cred ca asta e termenul)

In alta ordine de idei, si cu asta inchei, eu cred in teoria lui Darwin si cu cat inaintez in varsta devin din ce in ce mai ateu, imi pun din ce in ce mai multe intrebari la care nimeni nu poate da un raspuns. Cred ca Dumnezeu nu este nimic mai mult decat o simpla nascocire. Egiptenii au crezut in zeii lor, incasii la fel, si nenumarate alte civilizatii... civilizatii care s-au stins si in acelasi timp cu ele au fost uitati si zeii lor. Asa o sa fie si cu crestinismul, o sa dispara la fel de repede cum a aparut si o sa fie dat uitarii. Este doar o chestiune de timp...


Sper ca nu am suparat cu nimeni cu postul meu.
O zi buna va doresc tuturor.
Nu, n-ai suparat cu nimic, draga sinxsinx (apropo, asta face sin patrat de x?), doar ti-ai expus pe scurt traiectul vietii. Mai ai mult inca de parcurs si daca vei cauta cu sinceritate raspunsuri, le vei gasi. Vreau sa te rog ceva, sa faci un exercitiu de imaginatie si sa raspunzi la o intrebare. Imagineaza-ti sfarsitul tau, probabil esti constient ca nu vei trai vesnic, undeva, sa zicem, la 100 de ani, si imagineaza-ti clipa imediat urmatoare. Acum intrebarea: lumea va mai exista in clipa urmatoare disparitiei tale? Gandeste-te bine, nu te grabi cu raspunsul, ca nu e asa de simplu cum pare la prima vedere. Adanceste un pic problema inainte de-a raspunde si vei vedea ...abisul.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.04.2011, 23:16:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
credeam ca dk intram pe situl asta ne-am lamurit deja intrebarile astea de gradinita
scuza-ne micimea sufleteasca si lipsa de cunostinte teologice.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.04.2011, 23:35:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Vreau sa te rog ceva, sa faci un exercitiu de imaginatie ...............

....Imagineaza-ti sfarsitul tau, ..................

.... si imagineaza-ti clipa imediat urmatoare................. Acum intrebarea: lumea va mai exista in clipa urmatoare disparitiei tale?

.
sigur nu doresti sa-si mai imagineze ceva?:))

Oare in crestinismul tau mai exista si altceva decit IMAGINATIE???
Ma intreb si eu asa.
Nu-i nevoie sa-mi raspunzi.
Banuiesc ca tot ceva din domeniul imaginatiei va urma :)))

cheers!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 04.04.2011, 00:23:15
sinxsinx sinxsinx is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Imagineaza-ti sfarsitul tau, probabil esti constient ca nu vei trai vesnic, undeva, sa zicem, la 100 de ani, si imagineaza-ti clipa imediat urmatoare. Acum intrebarea: lumea va mai exista in clipa urmatoare disparitiei tale? Gandeste-te bine, nu te grabi cu raspunsul, ca nu e asa de simplu cum pare la prima vedere. Adanceste un pic problema inainte de-a raspunde si vei vedea ...abisul.
Sunt convins ca nu voi trai vesnic, nici macar 80 de ani... dar trecand peste, exercitiul de imaginatie pe care mi l-ai propus are mai multe planuri pe care as vrea sa le aduc in discutie.
Lumea va mai exista si dupa moartea mea exact asa cum a existat miliarde de ani inainte sa ma nasc eu... Persoana mea nu reprezinta decat o picatura de apa intr-un ocean. Singura contributie pe care o voi avea, va fi, probabil, perpetuarea speciei, asta daca nu inventez ceva intre timp care sa revolutioneze lumea. Cum talent de inventator nu am, cel mai probabil voi muri in anonimat si voi ramane in memoria celor apropiati.

Daca te-ai referit la ''lumea mea'' as putea spune ca este impartita in doua.


Prima parte este strict legata de mine si de faptul ca in momentul in care o sa mor totul se va termina. Nu cred in suflet si in parasirea trupului, nu cred in rai si iad, etc. Iei ultima gura de aer si organismul cedeaza. Totul se face negru si nici macar nu ai cum sa constientizezi ce se intampla pentru ca deja nu mai existi. Tot ce va ramane va trupul meu, o amestecatura de elemente chimice care in cele din urma se vor descompune si isi vor urma ciclul normal. Este exact ca la o masina... fara benzina in rezervor nu este nimic altceva decat un morman de fiare, chiar daca masina este noua.

A doua parte este legata de cum cred eu ca o sa vada cei apropiati moartea mea... Familia care o am acum nu o sa mai fie... vor fi morti toti cei cu o generatie mai mare decat mine... In cazul asta ramane sora mea, sotia, copiii, prietenii si probabil cine o sa mai apara nou in familie. Tot ce vreau, este ca inainte sa mor, sa fiu impacat cu mine insumi, ca mi-am ajutat copiii, familia, prietenii si ca nu las pe nimeni cu greutati, ca nu las pe nimeni sa faca ceea ce as fi putut face eu. Vreau sa ii stiu sanatosi, fericiti, apropiati si in cele din urma cu o situatie financiara buna.

In concluzie, lumea va exista si dupa ce voi muri eu. Singura problema pe care o identific acum este faptul ca va continua sa existe fara mine. Din moment ce o sa am bun simt toata viata, din moment ce constiinta nu ma lasa sa fac rau cuiva, din moment ce nu o sa fur, din moment ce nu o sa jignesc, nu mai este asa de important daca sunt ateu sau nu. Pot fi un om exemplar si fara a crede in Dumnezeu si invataturile lui, pot si un om exemplar si fara a astepta judecata de apoi in speranta ca voi ajunge in rai. Am ajutat de nenumarate ori oamenii saraci, am ajutat case de copii si inca o mai fac fara a astepta de la ei absolut nimic, nici macar multumirea... sunt convins ca sunt milioane de credinciosi care nu au plans ca mine cand au vazut ce s-a intamplat in Japonia. Sunt convins ca nu multi au incercat sa ajute oamenii din Haiti, etc. Ma refer strict la cei care au posibilitati financiare. Poti fi bun si in numele tau, propriu si personal, fara a avea nici cea mai mica credinta in Dumnezeu.




O zi buna va doresc!
Repet, nu vreau sa supar pe nimeni cu convingerile mele, tinand cont ca sigur citesc si oameni credinciosi ceea ce scriu.

Last edited by sinxsinx; 04.04.2011 at 00:35:11.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 04.04.2011, 00:43:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

ASA CREDE UN ORTODOX-PRAGMATIC! ! !

[/QUOTE
Andrei, cunosc opiniile tale si sincer nu prea ma intereseaza. Eu ma adresam doar lui sinxsinx, pare sincer.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 04.04.2011, 00:46:33
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Evolutionista.

De creationism nu exist dovezi.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 04.04.2011, 00:47:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Andrei, cunosc opiniile tale si sincer nu prea ma intereseaza. Eu ma adresam doar lui sinxsinx, pare sincer.
Este ok, pentru ca nu este numai pentru tine!:)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 04.04.2011, 00:49:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Evolutionista.

De creationism nu exist dovezi.
Ce mai face domnisoara bastet!
long time no see!
Te-ai intors de la demonstratiile anti-bombardament-libian?
Cum a fost?
Problema este ca nu totul este explicat prin evolutie ci doar o parte!
Crearea vietii a avut loc in alta parte in univers!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noua teorie despre univers ! iuliu46 Stiri, actualitati, anunturi 2 19.06.2012 15:58:20
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 17:31:52
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 40 18.07.2008 15:51:05
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 35 16.01.2008 22:53:38