Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2011, 13:21:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Omul a fost creat vegetarian

Citind diverse articole despe post, am intalnit si afirmatia Sfantului Vasile cel Mare ca "postul are aceeasi vechime ca si omenirea". De aici reiese ca Dumnezeu i-a creat pe oameni vegetarieni. Acest lucru ne este descoperit si din textul de la Facere: "Iata, va dau toata iarba ce face samanta de pe toata fata pamantului si tot pomul ce are rod cu samanta in el. Acestea vor fi hrana voastra" (Facerea 1, 29).


Asadar, omul postind se intoarce la starea paradisiaca. (Daca nu ma insel, consumul de carne a fost permis de Dumnezeu dupa Potop).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2011, 18:25:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Asa este. Dumnezeu ne-a vreut vegetarieni (Facerea 1), dar, pentru neputinta omului i-a dat voie sa consume carne fara sange (Facerea 9).

E interesant cate avantaje au pentru sanatate plantele si semintele lor, prin opozitie cu problemele cauzate de consumul constant de carne.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2011, 18:40:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asa este. Dumnezeu ne-a vreut vegetarieni (Facerea 1), dar, pentru neputinta omului i-a dat voie sa consume carne fara sange (Facerea 9).

E interesant cate avantaje au pentru sanatate plantele si semintele lor, prin opozitie cu problemele cauzate de consumul constant de carne.
ai dreptate.
ar trebui sa avem o dieta bazata pe vegetale.la care ar trebui sa adaugam lactatele si ocazional carnea.
carnea nu trebuie exclusa total.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2011, 19:10:05
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
carnea nu trebuie exclusa total.
Aceasta este si invatatura Bisericii din moment ce nu interzice consumul carnii in afara perioadelor de post. Dar acest lucru se intampla pentru slabiciunea noastra a celor multi.

Biserica, in schimb, nu interzice nici celor mai ravnitori sa renunte complet la consumul carnii. Cei care o fac trebuie sa-si intemeieze demersul pe dragostea pentru Hristos, nu pe alte considerente.

Vegetarieni sunt multi in zilele noastre. Ma tem ca foarte multi dintre ei sunt manati spre aceasta atitudine mai degraba din dragoste fata de trup, decat fata de Hristos. In acest caz, a fi vegetarian nu mai este o virtute, pentru ca devine scop in sine. Este cale lunga de la vegetarianism ca "life style" si vegetarianism ca viata ascetica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.03.2011, 19:13:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Aceasta este si invatatura Bisericii din moment ce nu interzice consumul carnii in afara perioadelor de post. Dar acest lucru se intampla pentru slabiciunea noastra a celor multi.

Biserica, in schimb, nu interzice nici celor mai ravnitori sa renunte complet la consumul carnii. Cei care o fac trebuie sa-si intemeieze demersul pe dragostea pentru Hristos, nu pe alte considerente.

Vegetarieni sunt multi in zilele noastre. Ma tem ca foarte multi dintre ei sunt manati spre aceasta atitudine mai degraba din dragoste fata de trup, decat fata de Hristos. In acest caz, a fi vegetarian nu mai este o virtute, pentru ca devine scop in sine. Este cale lunga de la vegetarianism ca "life style" si vegetarianism ca viata ascetica.
e greu ca mirean sa duci viata ascetica.
iar daca ii place asa de mult de ce nu se duce la manastire?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.03.2011, 21:21:48
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

E interesant si faptul ca, inainte de caderea in pacat, toate animalele se hraneau cu ierburi: "tuturor fiarelor pamantului si tuturor pasarilor cerului si tuturor vietatilor ce se misca pe pamant, care au in ele suflare de viata, le dau toata iarba verde spre hrana".
Si acest lucru arata ca pacatul omului n-a afectat decat firea umana, ci si-a pus amprenta asupra intregii creatii.

Dumnezeu, intr-adevar, binecuvinteaza consumul de carne dupa potop, spunandu-i lui Noe: tot ce se mișcă și ce trăiește să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca și iarba verde.

Postul trebuie sa trezeasca in noi dorinta de a redobandi raiul, de a reface legatura cu Dumnezeu pe care am slabit-o prin pacate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.03.2011, 21:27:52
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Iisus Hristos Insusi hraneste oamenii cu peste:

13. Iar Iisus, auzind, S-a dus de acolo singur, cu corabia, în loc pustiu dar, aflând, mulțimile au venit după El, pe jos, din cetăți.
14. Și ieșind, a văzut mulțime mare și I S-a făcut milă de ei și a vindecat pe bolnavii lor.
15. Iar când s-a făcut seară, ucenicii au venit la El și I-au zis: locul este pustiu și vremea iată a trecut; deci, dă drumul mulțimilor ca să se ducă în sate, să-și cumpere mâncare.
16. Iisus însă le-a răspuns: N-au trebuință să se ducă; dați-le voi să mănânce.
17. Iar ei I-au zis: Nu avem aici decât cinci pâini și doi pești.
18. Și El a zis: Aduceți-Mi-le aici.
19. Și poruncind să se așeze mulțimile pe iarbă și luând cele cinci pâini și cei doi pești și privind la cer, a binecuvântat și, frângând, a dat ucenicilor pâinile, iar ucenicii mulțimilor.
20. Și au mâncat toți și s-au săturat și au strâns rămășițele de fărâmituri, douăsprezece coșuri pline.
21. Iar cei ce mâncaseră erau ca la cinci mii de bărbați, afară de femei și de copii.

Matei 14:13-21
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.03.2011, 01:16:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Da,desigur!Omul a fost vegetarian in Gradina Edenului,dar si conditia lui era alta,traia in comuniune cu Dumnezeu si avea enormul privilegiu de a-L vedea;probabil ca Adam si Eva mancau simbolic,precum calugarii de acum,gustau niste iarba,fructe,seminte-existenta lor nu se datora consumului de combustii proteice si nu-si faceau din asta o precupare a existentei,foamea in prezenta lui Dumnezeu fiind abolita,sau cel putin simplificata.

Eu nu detin destule informatii biblice,astfel ca nu-mi dau seama cum L-a gandit Dumnezeu pe om:daca L-ar fi vrut intangibil pacatului nu I-ar fi dat un trup(vezi ingerii si celelalte puteri ceresti).Avand un trup,lucrurile se complica printre atatea procese,mesaje nervoase,comenzi si nevoi stringente;fara de trup,mantuirea ar fi fost floare la ureche sau chiar un non-sens prin insasi firescul ei...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.03.2011, 12:00:57
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit am citit

ca exista circa 3000 oameni in lume care se hranesc numai cu lumina.Nu consuma nici macar apa.Cred ca astia reprezinta viitorul omenirii si impaca si credinta si criza alimentara care e in plina desfasurare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.03.2011, 12:31:20
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
ca exista circa 3000 oameni in lume care se hranesc numai cu lumina.
Nu cred ca tine de firea noastra sa ne "hranim" prin fotosinteza precum plantele. Oricat de subtiat ar fi trupul, tot trebuie mentinut prin hrana, fie ea cat mai saracacioasa si luata la intervale cat mai mari de timp. De altfel, trupuri cu adevarat transfigurate, duhovnicesti, vom putea avea abia dupa a doua venire a Mantuitorului.

Atitudinea in fata crizei alimentare cred ca trebuie sa se intemeieze mai degraba pe infranare sau mai bine spus pe cumpatare, decat pe astfel de masuri extreme.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 09:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 17:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 22:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 20:36:20