Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2010, 22:40:47
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Despre muzica...o intrebare.

Ce parere aveti de muzica laica?Ma refer la muzica populara,de folclor,Iris,Holograf,Voltaj,nu ma refer la toate bazaconiile facute pentru bani in care in versuri se zic numai lucruri de doi lei si jumatate.Ce parere aveti ,putem sa ascultam,noi credinciosii si muzica laica?Ma refer la muzica adevarata,muzica care a facut istorie in Romania ,in lume,cum ar fi Michael Jackson,Holograf,Iris,Voltaj,Proconsul,Laura Stoica,Gheorghe Gheorghiu si alte lucruri asemanatoare?Strica ele sufletul?Ma gandesc acum si la vestitul si cunoscutul preot ortodox Cristian Pomohaci care canta muzica populara.Afecteaza muzica laica cu ceva si aici ma refer la muzica adevarata.Voi ce muzica laica ascultati daca ascultati.Astept cat mai multe pareri.Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.04.2010, 22:54:12
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Pai eu am ajuns la un raspuns in privinta asta.. dar cred ca mi se potriveste doar mie.
Am selectat atent muzica pe care o aud copiii mei (ii cresc in mediu steril ), le-am servit mai mult muzica bizantina si clasica (baroca, in special)..
Dupa vreun an jumate de cand fac asta.. am o mare sila sa mai aud muzica lumeasca. Ma zgarie pe urechi si ma enerveaza.
(Totusi eu mai ascult in casti muzica electronica atunci cand fac sport.. deci nu am renuntat total. Pe muzica clasica nu se poate alerga, am incercat si asta )
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.04.2010, 23:03:22
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

daca te referi si la melodiile populare ale folclorului romanesc,eu sunt de acord cu ele si imi plac majoritatea...mai ales ca ele reprezinta diferitele regiuni ale tarii noastre si au versuri frumoase,uite cateva exemple:
,,ionica" de benone sinulescu http://www.youtube.com/watch?v=jjnhyl1klTo
,,am crescut un om si-un caine",
,,am crescut baieti si fete" de gabi lunca http://www.trilulilu.ro/calamity/dcb4ea69353e5a
si multe ale melodii ale mariei tanase,ion dolanescu,liviu vasilica,etc ele ar trebui ascultate pt ca este vorba de melodiile tarii noastre in primul rand si in al doilea rand mai tine si de cultura generala a tuturor...multi prefera sa asculte melodii straine dar pe cele romanesti nu,ceea ce este rau ca ne pierdem traditia

din ce ai zis tu,eu cu Michael Jackson nu sunt de acord datorita dansurilor din melodiile lui care nu-mi plac deloc,bine nici melodiile nu-mi plac, dar dansurile nici atat
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.04.2010, 23:03:58
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Pe muzica clasica nu se poate alerga, am incercat si asta
Poate doar pe aria lui Figaro.

Si eu ascult doar muzica crestina. In rarele ocazii cand ascult muzica lumeasca simt ca ma veselesc 10 minute, dar sufletul imi ramane gol. Pe cand daca ascult muzica duhovniceasca simt ca imi hranesc sufletul si ma apropii de Dumnezeu.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2010, 23:25:01
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ca veni vorba de muzica,uitati aici o melodie ortodoxa frumoasa de la greci Ingerul a strigat,Hristos a inviat.O ador.:))
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2010, 23:50:11
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

pai ...poti sa faci un exercitiu de imaginatie? :)
cand asculti o melodie (sau cand faci ORICE ALT LUCRU despre care nu stii sigur daca e bun pentru sufletul tau ) intreaba-te daca ii place lui Hristos , cauta "privirea" lui Hristos ,te aproba sau nu?

http://www.youtube.com/watch?v=DbgAOua99Qk
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk

Last edited by flying; 09.04.2010 at 23:53:16.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.04.2010, 23:53:50
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu doresc sa aflu parerile voastre,ce ascultati voi si daca va place muzica laica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.04.2010, 00:03:53
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

De cand ma stiu imi place muzica electronica si mai ascult din cand in cand, indeosebi cand sunt suparata.
Stiu ca nu e bine, dar sper ca 'oi avea destul timp ca sa ma indrept...

Daca postez muzica pe care o ascultam veti zice ca sunt drogata :D
Si mai am o problema.. nu-mi place aproape deloc muzica bisericeasca. Ce pot sa fac?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.04.2010, 00:08:26
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Eu as zice sa nu fim ipocriti majoritatea mergrm la o nunta sau la un botez si mai si dansam .C\


hiar daca astea sunt considerate de uni parinti pacate ,totusi se iarta .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2010, 00:09:06
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Pai eu am ajuns la un raspuns in privinta asta.. dar cred ca mi se potriveste doar mie.
Am selectat atent muzica pe care o aud copiii mei (ii cresc in mediu steril ), le-am servit mai mult muzica bizantina si clasica (baroca, in special)..
Dupa vreun an jumate de cand fac asta.. am o mare sila sa mai aud muzica lumeasca. Ma zgarie pe urechi si ma enerveaza.
(Totusi eu mai ascult in casti muzica electronica atunci cand fac sport.. deci nu am renuntat total. Pe muzica clasica nu se poate alerga, am incercat si asta )
Crezi ca daca le dai sa asculte macar niste Enya patesc ceva rau?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 12:36:24
Cu si despre muzica... sfaturi, pareri, orice, sa vedem xanixade Generalitati 86 10.02.2015 09:14:02
despre inselatoarea muzica si idoli !! Alin75 Generalitati 27 30.11.2010 23:28:38
întrebare - pentru cunoscătorii în muzică bizantină Saurian Muzica Bisericeasca 9 10.03.2009 14:06:03
Despre muzica psaltica dupa 1990 vladsergiu Generalitati 0 13.02.2009 11:39:52