Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2012, 14:14:51
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Surpriza navigand pe site-ul CrestinOrtodox.ro si nu numai!!!

Surpriza mare e a fost cand am dat peste: Dune de Frank Herbert.
Publicitate pe site-ul CRESTINORTODOX!!!!!
Serios!!!!!!!!!!! Ati citit cartea/cartile?
Pana cand/unde mai este aceasta CADERE LIBERA a noastra??/????!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2012, 14:34:34
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Surpriza mare e a fost cand am dat peste: Dune de Frank Herbert.
Publicitate pe site-ul CRESTINORTODOX!!!!!
Serios!!!!!!!!!!! Ati citit cartea/cartile?
Pana cand/unde mai este aceasta CADERE LIBERA a noastra??/????!
E o carte (de fapt, un roman-fluviu) superba.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2012, 16:31:51
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
E o carte (de fapt, un roman-fluviu) superba.
Cand nu eram in clar cu multe lucruri in viata mea, eram de-a dreptul fan acestui roman-fluviu cum il denumesti tu.
Dar, cum am ajuns sa cunosc si sa vad altfel viata, m-am cutremurat de ,,gusturile" mele.
Si revin, NU aici este casa lor!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2012, 16:45:56
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Si revin, NU aici este casa lor!
Pai noh! Ai dreptate! Dar daca vrei sa dai peste casa lor, da clic pe reclama si ajungi acolo!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2012, 17:08:02
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Pai noh! Ai dreptate! Dar daca vrei sa dai peste casa lor, da clic pe reclama si ajungi acolo!
E draguta replica ta si chiar m-ar amuza daca dincolo de aparente nu ar fi atat de primejdios.
Sti parabola acea a lui Iisus Hristos in care ne spune ca nu poate intra hotul in casa omului decat daca il leaga mai intai?
Extrapoland, din usurinta/vointa gasesti si omul care il ajuta pe hot. Din nebagare de seama?
Sau poate exagerez eu?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.11.2012, 17:24:54
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
E draguta replica ta si chiar m-ar amuza daca dincolo de aparente nu ar fi atat de primejdios.
Sti parabola acea a lui Iisus Hristos in care ne spune ca nu poate intra hotul in casa omului decat daca il leaga mai intai?
Extrapoland, din usurinta/vointa gasesti si omul care il ajuta pe hot. Din nebagare de seama?
Sau poate exagerez eu?
Nu exagerati deloc! Tocmai ati aratat cum functioneaza mecanismul "Crime Stop" si "Politia Gandurilor" a lui Orwell !

http://www.oxigen2.net/2011/10/anno-domini-35-orwell/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.11.2012, 17:24:10
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Cand nu eram in clar cu multe lucruri in viata mea, eram de-a dreptul fan acestui roman-fluviu cum il denumesti tu.
Dar, cum am ajuns sa cunosc si sa vad altfel viata, m-am cutremurat de ,,gusturile" mele.
Si revin, NU aici este casa lor!
ce e asa rau la Dune?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.11.2012, 17:45:27
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
ce e asa rau la Dune?
Dupa parerea mea, este un ,,foarte" convingator mod de a insinua ca omul se poate autocontrola si controla pe ceilalti cu vrajitoria, vezi Bene Gheserit sau cum le-o mai fiind numit; drogurile, vezi melanjul; libertinajul dus la extreme (a se subantelege care), vezi ultima parte a romanului, clarviziunea, vezi navigatorii si legata tot de droguri - devenind astfel stapan suprem prin el insusi si cu ajutorul patimilor, toate fiind viclean controlate prin tot feluri de intrigi ADICA prin minciuna.
Si nu in ultimul rand asa zis-a ,,conducere inteleapta" si ,,plina de sacrificii" (a se citi tirania) - celui rau - denumit in carte pe fata ca fiind cine este!!!
Sincer, ca si structura si desfasurare, este o adevarata capodopera literara, dar atat. Nici mie nu-mi vine sa cred cat de mult se poate schimba orizontul unui om atunci cand cunoaste adevarul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.11.2012, 17:48:19
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Nici mie nu-mi vine sa cred cat de mult se poate schimba orizontul unui om atunci cand cunoaste adevarul!
La ce va referiti? Nu am intuitie feminina ca sa ma prind!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.11.2012, 20:35:09
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Dupa parerea mea, este un ,,foarte" convingator mod de a insinua ca omul se poate autocontrola si controla pe ceilalti cu vrajitoria, vezi Bene Gheserit sau cum le-o mai fiind numit; drogurile, vezi melanjul; libertinajul dus la extreme (a se subantelege care), vezi ultima parte a romanului, clarviziunea, vezi navigatorii si legata tot de droguri - devenind astfel stapan suprem prin el insusi si cu ajutorul patimilor, toate fiind viclean controlate prin tot feluri de intrigi ADICA prin minciuna.
Si nu in ultimul rand asa zis-a ,,conducere inteleapta" si ,,plina de sacrificii" (a se citi tirania) - celui rau - denumit in carte pe fata ca fiind cine este!!!
Sincer, ca si structura si desfasurare, este o adevarata capodopera literara, dar atat. Nici mie nu-mi vine sa cred cat de mult se poate schimba orizontul unui om atunci cand cunoaste adevarul!
nasol, cam asta reprezinta unele dintre calitatile care fac romanele bune. Personaje umanizate, cu defecte, o lume si societate cu vicii, ca in viata reala(sunt chiar fanul unei anumite serii Sf in care acest lucru e dus la culme, si e chiar interesant, cu niste personaje f bine conturate, si dileme morale interesante). Ca altfel ai niste personaje cliseu, plictisitoare. E fictiune pana la urma, nu vad care ar fii pericolul, dat fiind ca numai suntem copii, si stim de diferentiem adevarul de fictiune.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum m-a ajutat pe mine site-ul CrestinOrtodox? Nicole_Alma Intamplari adevarate 5 27.09.2010 11:03:50
O noua infatisare a site-ului CrestinOrtodox admin Reguli generale de utilizare a forumului 81 16.03.2010 19:28:50