Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 02.08.2011, 01:43:44
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
bine, ok, hai sa fie pentru mine care nu ma pricep intr-ale biochimiei si vreau explicatii simple si babesti.

cum pot eu sa am o alimentatie sanatoasa daca de fiecare data cand incerc sa consum legume crude, fructe etc pe stomacul gos am arsuri la stomac? ce anume provoaca asta si cum poate fi prevenita?
este foarte vag ce spui .... consumi cafea cu lapte ? sau fara ? fumezi ? etc etc etc ca sa pot sa imi spun parerea ...
ce legume crude ? ce fructe crude ? si ce alte analize ti-ai facut ? ... nu mai cred in descrieri de ale voastre .... ovidiu zicea ca are ŽŽcroncaneli ŽŽde la rosie dar nu are probleme cu stomacul , tu spui ca ai arsuri daca maninci LEGUMELE SI FRUCTELE CRUDE, si alte descrieri de iti sta mintea in loc ... a mea inca nu patineaza ..... amandoi total confuzi
asadar ....
multa iubire

Last edited by the_Listener; 02.08.2011 at 01:45:51.
Reply With Quote
  #462  
Vechi 02.08.2011, 14:17:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
nu ai inteles nimic ... RECITESTE CE AM SCRIS gindeste IN CONTEXT si apoi discutam in continuare ... sa repet la nesfarsit EXPLICATIILE chiar e hilar .... ha ha ha
cit despre cita confuzie e la tine m-am lamurit ..... nu ai probleme cu stomacul dar ai ŽŽ ciori ŽŽ in el de la rosii , nu faci diferenta intre fermentatie si putrefactie , nu intelegi ca solanina este in fructele necoapte , nu intelegi valoarea licopenului si multe multe alte adica biochimia e la pamint si acum o dai cu biofizic ..reusite in teren asa ca tine ? batrinel de 63 de ani care te invata verzi si uscate ? nu mersi amice acum sunt alte alimente care putrezesc in stomac sau e rosia ? confuz rau serios .....
ps imi cer scuze ca tu esti dezinformat , dar informatia mea nu e pentru tine
multa iubire
ca sa intelegi...diferenta dintre biochimie si biofizica ....e ca si cum ai pune in ring un boxer (biochimia) sa se bata cu un luptator de aikido (biofizica)...sunt doua stiluri diferite ...deci e clar ca nu o sa ajungem la un consens...cat despre batranel nu are rost sa mai vorbesc...cartea lui e de vizita nu sunt vorbele ci munca in teren (31 de ani)...da un adevarat naturist gandeste biofizic...dar se pare ca esti atat de incapanat ca nici nu vrei sa faci o proba cu rosia ....sa te convingi tu singur si nu batranelul...dar pentru tine e mai usor sa faci afirmatii de "prost informat"...

ps pai nici nu are cum sa fie informatia ta pentru mine utila ...atata timp cat esti un naturist incepator (biochimist)
Reply With Quote
  #463  
Vechi 02.08.2011, 14:44:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
... nu mai cred in descrieri de ale voastre .... ovidiu zicea ca are ŽŽcroncaneli ŽŽde la rosie dar nu are probleme cu stomacul , tu spui ca ai arsuri daca maninci LEGUMELE SI FRUCTELE CRUDE, si alte descrieri de iti sta mintea in loc ... a mea inca nu patineaza ..... amandoi total confuzi
asadar ....
multa iubire
nu mai da diagnostice dupa vorbe...uite ca sa te fac sa intelegi...eu inainte de a afi naturist nu simteam aceste croncaneli cand mancam rosii (pentru ca organismul era obisnuit cu o aciditate foarte mare, fermentatii - o rosie era praf in ochi pe langa celalte pe care le mancam)...acum de cand mananc naturist (dar fara rosii) am aceste croncaneli daca as manca rosii (pentru ca aciditatea creste brusc ....simt reactiile fermentatiile foarte puternice) ...dar repet o rosie nu imi este interzisa pentru ca as avea probleme cu stomacul ci imi este interzisa pentru efectele ei (infomatie care pentru tine este gresita)
Reply With Quote
  #464  
Vechi 02.08.2011, 14:56:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu mai da informatii GRESITE! Rosiile desi au un PH acid, ajunse in organism au un efect puternic alcalinizant!!! La fel ca si lamaile!
incearca sa nu dai tu informatii gresite (pe internet 30-40% din informatie este noroi)...dar te inteleg perfect...nici nu ma mira modul tau (atat de usor) de a judeca oamenii (fara sa iei in calcul nimic)...tu apuca-te de naturism (poti manca rosii - ca nu ai sa mori din cauza lor, oragnismul este atat de puternic incat nici nu de putem imagina)...si apoi incearca sa judeci pe altul ...uite si o carte frumoasa pentru tine: "Razboiul Nevazut" - Sf Nicodim Aghioratul

Last edited by ovidiu b.; 02.08.2011 at 14:58:20.
Reply With Quote
  #465  
Vechi 02.08.2011, 15:00:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
nu mai da diagnostice dupa vorbe...uite ca sa te fac sa intelegi...eu inainte de a afi naturist nu simteam aceste croncaneli cand mancam rosii (pentru ca organismul era obisnuit cu o aciditate foarte mare, fermentatii - o rosie era praf in ochi pe langa celalte pe care le mancam)...acum de cand mananc naturist (dar fara rosii) am aceste croncaneli daca as manca rosii (pentru ca aciditatea creste brusc ....simt reactiile fermentatiile foarte puternice) ...dar repet o rosie nu imi este interzisa pentru ca as avea probleme cu stomacul ci imi este interzisa pentru efectele ei (infomatie care pentru tine este gresita)
Ovidiu draga, de ce nu vrei sa te documentezi si sa intelegi ca ROSIA ARE UN EFECT PUTERNIC ALCALIN( NU ACID) ajunsa in stomac???

Nu ai cum sa comunici daca nu poti trece de acest prag..
Reply With Quote
  #466  
Vechi 02.08.2011, 15:09:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ovidiu draga, de ce nu vrei sa te documentezi si sa intelegi ca ROSIA ARE UN EFECT PUTERNIC ALCALIN( NU ACID) ajunsa in stomac???

Nu ai cum sa comunici daca nu poti trece de acest prag..
draga Melissa...ca sa te documentezi cu adevarat pe langa ceea ce citesti trebuie sa stai in teren langa un naturist adevarat si sa auzi pacientul ca iti confirma aceasta si sa vezi reusitele lui (atunci poti sa spui ca esti cu adevarat informat - in rest asa cum tu aduci informatii PRO si eu pot sa-ti aduc informatii CONTRA...intelegi?)...eu nu am cum sa merg inapoi (sa regresez - tinta mea este sa renunt si la legume)...eu traiesc acest efect (l-am testat - deci eu la inceput am pus la indoiala spusele batranului) ...cand ai sa testezi si tu poate ai sa ma intelegi ...eu nu incerc sa te conving (nici sa demonstrez ceva)...repet faci cum crezi tu...oricum decizia ta de a trece la naturism este un semn bun si te felicit

Doamne ajuta!

Last edited by ovidiu b.; 02.08.2011 at 15:23:17.
Reply With Quote
  #467  
Vechi 02.08.2011, 15:37:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
DUMNEZEU A ZIS .... ce a zis ? hmmmm .... nu o spun eu CI DUMNEZEU ....si atentie sa nu faci greseala intre INGADUINTA de a minca carne cu PRETUL SCURTARII VIETII , si din iubirea MARe a lui fata de noi si SPUSELE LUI .... asadar poti minca carne ,INGADUIESTE DUMNEZEU dar in anumite conditii si intr-un anumit fel DAR BAZA ADEVARULUI ESTE SA NU MANINCI CARNE , LAPTE , BRINZA . OUA, PESTE asta la un nivel foarte inalt .......
asadar de la inceput creatia era VEGETARIANA( VEGANA) .....
multa iubire
PS a gusta un lucru O DATA nu inseamna a minca acel lucru .....
multa iubire
unde ai citit tu toate astea?!
Reply With Quote
  #468  
Vechi 02.08.2011, 17:56:59
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
unde ai citit tu toate astea?!
in SFINTA SCRIPTURA .... sper ca nu trebuie sa o iau de la capat sa iti explic si tie .... citeste singur pe topicul ŽŽ despre vin ŽŽsi daca ai si alte versete pe care nu le-am explicat acolo adu-le ca argumente aici si le discutam -----
multa iubire
Reply With Quote
  #469  
Vechi 02.08.2011, 18:38:22
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
in SFINTA SCRIPTURA .... sper ca nu trebuie sa o iau de la capat sa iti explic si tie .... citeste singur pe topicul ŽŽ despre vin ŽŽsi daca ai si alte versete pe care nu le-am explicat acolo adu-le ca argumente aici si le discutam -----
multa iubire
este Porunca sa fim vegetarieni?!
Reply With Quote
  #470  
Vechi 02.08.2011, 21:00:41
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
este Porunca sa fim vegetarieni?!
geneza 1.29


Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră.

este ?
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54