Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2010, 16:27:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow De ce nu intelegem Sf.Scriptura?

...auzi aceasta intrebare la tot pasul... multi oameni spun ca nu inteleg cand citesc din Sf.Scriptura... nici din Noul Testament dar mai ales din Vechiul Testament!

Spun unii oameni „citesc Biblia si imi place dar nu inteleg nimic”! Sau spun unii „pai de ce sa citesc Biblia ca nu inteleg nimic ce vrea sa spuna? stiu ca e cuvantul lui Iisus in ea, dar nu ma duce capul”....Oare de ce nu intelegem?

In primul rand Sfanta Scriptura este este o carte SFANTA, careia ii trebuie acordata o atentie si o grija deosebita! Nu tinuta in raft si plina de praf... si cand vine parintele cu aghiasma sau pt Sfestanie o scoatem din raft si o stergem si o punem frumos pe masa ca sa vada parintele ce credinciosi suntem... Ci atunci cand citim Sf.Scriptura este bine sa ne rugam mai inainte, ca sa ne LUMINEZE Dumnezeu sa intelegem ceea ce citim!

In al doilea rand Sfanta Scriptura nu trebuie citita in intregime deodata, cate o carte intreaga, Evanghelie sau Epistola! Chiar daca stim ca Sf.Ioan Gura de Aur citea tot Noul Testament intr-o saptamana, in ciuda greutatilor de PATRIARH!
Trebuie citit cate putin 2-3 capitole ca sa ne ramana mintea la ce am citit si sa cugetam si sa facem ce citim! Iar in general, cei mai multi Duhovnici nu recomanda omului de rand citirea Vechiului Testament pt a-i feri de intelegeri eronate, ci numai Legea cea Noua a Iubirii lui Hristos, adica Noul Testament!

In al treilea rand, chiar de nu intelegem Tainele Sf.Scripturi, suntem datori sa CREDEM ca prin credinta vom fii vii iar Dumnezeu ne lumineaza mintea! Ne lumineaza si daca ne rugam mai mult... mergem la Biserica mai mult... pt ca Duhul Sfant lucreaza tainic in inima omului si tainele ce trebuiesc stiute de om fiecare in parte, i le va descoperi Duhul Sfant!
Aici aduc ca argument din nou Patericul si apoftegmele din care invatam daca le citim: cand se spune ca un frate a primit un canon ce nu il intelegea dar supunandu-se prin ascultare si increzandu-se duhovnicului si prin smerenie si rugaciune, FACEA ce i se spunea si asa el INVATA DIN ROADELE ASCULTARII! (Sf.Ioan Colov cu ciotul uscat: trebuia sa il ude zilnic, ce pana la urma a inflorit pustiu fiind si a dat roade si Startul le-a dat ucenicilor din „roadele ascultarii” Sf.Ioan)

In al patrulea rand la fiecare Sf.Liturghie se citesc si din Epistolele Sf.Pavel si din Sf.Evanghelii... si de fiecare data Preotul (care are o scoala si a studiat mai mult pe Sfintii Parinti) explica la Predica insemnatatea Sf.Evanghelii si a Apostolului, atat cu invatatura Sf.Parinti dar si exemple cotidiene incat sa ne faca sa constientizam si sa intelegem „vestea cea buna” (asta inseamna „Evanghelie”) adusa noua de catre insusi Dumnezeu prin Fiul Sau!
Sau acum avem acces mai mult ca oricand la carti cu Sf.Evanghelii Explicate: Sf.Teofilact al Bulgariei, Sf.Ioan Gura de Aur - Omilii la Facere, Scrieri III din PSB unde explica intreaga Evanghelie de la Matei, sau cate sunt inca tiparite ale Sf.Ioan Gura de Aur cu Explicatii la Sf.Epistole catre Corinteni si Romani etc. si vorbeste atat de simplu...

Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne daruiasca minte desteapta si cuget curat si sa cerem in rugaciune mai multa credinta si sa ne dea intelepciune sa putem intelege si sa credem Evanghelia Sa si asa sa ne mantuim!

Mai intai sa credem si apoi sa intelegem caci „fericiti cei ce au vazut si au crezut, dar mai fericiti cei ce n-au vazut si au crezut”!!! caci „credinta vine din auzire, iar auzirea din Cuvantul lui Dumnezeu” - Cuvant pe care il gasim in Sf.Scriptura! Domnul Iisus Hristos este Cuvantul lui Dumnezeu - Logosul - trimis prin El noua sa ne refacem comuniunea cu El, sa ajungem din nou in starea paradisiaca de dinainte de cadere, adusa de Adam.

Numai Bucurii Duhovnicesti!!!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 29.01.2010 at 16:31:00.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.03.2010, 15:10:21
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...auzi aceasta intrebare la tot pasul... multi oameni spun ca nu inteleg cand citesc din Sf.Scriptura... nici din Noul Testament dar mai ales din Vechiul Testament! Spun unii oameni „citesc Biblia si imi place dar nu inteleg nimic”! Sau spun unii „pai de ce sa citesc Biblia ca nu inteleg nimic ce vrea sa spuna? stiu ca e cuvantul lui Iisus in ea, dar nu ma duce capul”....Oare de ce nu intelegem?

Nu intelegem Sfanta Scriptura pentru ca nu o citim !


Iar daca o citim si tot nu o intelegem, este pentru ca o citim cu mandrie, fara smerenie.

Nu poate intelege Evanghelia acela care nu are Duhul lui Hristos, ci duhul lumii sau al unei culturi izolate de Dumnezeu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.03.2010, 15:14:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Rugaciune pentru citirea cu folos a Sfintei Scripturi

"Straluceste in inimile noastre, Iubitorule de oameni Doamne, lumina cea neinserata a cunostintei dumnezeirii Tale si deschide ochii cugetului nostru spre cunoasterea evanghelicelor Tale propovaduiri; pune intru noi si frica de fericitele Tale porunci, ca poftele trupesti cu totul calcandu-le, viata duhovniceasca sa petrecem, toate cele ce sunt spre placerea Ta cugetandu-le si facandu-le. Ca Tu esti luminarea si sfintirea si mantuirea sufletelor noastre si Tie slava inaltam: Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.03.2010, 19:43:15
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit Scriptura vie

Scriptura nu se invata la scoala ci aplicand-o in viata.
Domnul spune foarte clar 'Nu cine imi zice Doamne Doamne,ci cel ce face voia Tatalui Meu"intra in imparatie.
Daca tu citesti in scriptura "sa iti iubesti vrasmasii",dar in realitate nici macar nu vrei sa auzi de asta,la ce iti mai foloseste atunci intreaga invatatura?Domnul s-a adresat unor oameni vii,nu unor soareci de biblioteca.El s-a adresat de fapt tuturor oamenilor,si a vrut ca Cuvantul sau sa prinda viata in lume .
Aceasta e legea cea noua,care schimba fata lumii,acesta e Cuvantul lui Dumnezeu,aceasta e intelepciunea . Cuvantul lui Dumnezeu este atat de perfect si de ascutit,incat poate sa faca din cei mai mari pacatosi ,niste oameni iubiti de Dumnezeu.
Fara aplicarea cuvintelor scripturii , fara sa fii gasit macar cu o lacrima sau un strop de sudoare varsate din cauza ei ,fara sa suferi din cauza ei ,inseamna ca nu ai cunoscut puterea Cuvantului lui Dumnezeu coborata pe pamant.
Aceasta nu e teorie,e viata,si Biserica insasi se adapa din acest izvor.
Am citit despre sfinti care nu gustau hrana odihna si nici alta desfatare .Si m-am intristat vazand cat de departe sunt,si fara speranta.Dar cand am citit si ca din gura lor nu se auzea judecata , nu observatii nu contrazicere,ci doar dragoste de aproapele ,m-am linistit la loc .
Deci nici sfintii macar ,in toata sfintenia lor,nu au mers mai departe decat a implini Cuvantul lui Dumnezeu .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2010, 12:55:18
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

eu as mai spune ca multi nu o inteleg pentru ca nici nu cred 100% in Ea. de exemplu cineva imi spunea ca a vazut un reportaj fooarte interesant pe discovery in care prezenta cand maimuta a devenit om, si-mi spunea: foarte interesant si adevarat. si am intrebat: crezi in Dumnezeu? si mi-a raspus, un pic ofuscata de imbecilitatea intrebarii mele: NORMAL.... si am spus: cred ca-mi scapa acum unde scrie in Sfanta Scriptura de maimuta.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2010, 22:01:57
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Ca sa întelegem Sf. Scriptura trebuie sa avem curatia copiilor (în pasajele mai simple) si întelepciunea Sfintilor Parinti (la unele pasaje mai adânci).

Scriptura nu este o carte de reguli inutile cum e curanul sau tora, ci este o carte care vorbeste despre natura intima omului, în parte despre natura lui Dumnezeu si despre felul cum legile existentei divine se manifesta în planul de existenta al omului. Poruncile si învatatura Noului Testament izvoraste din realitati ontologice ale existentei personale (umane si divine).
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.03.2010, 11:47:26
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Scriptura nu se invata la scoala ci aplicand-o in viata.
Asa este. Scriptura nu trebuie sa fie o carte asemenea altor carti, din biblioteca sau de pe birou, ci trebuie sa fie o carte pe care sa o "intrupam". Legea cea noua, nu a fost data pe table de piatra, nici pe hartie, ci pe "tablele de carne" ale inimii.

Imi vine acum in minte, gestul pe care l-a facut Sfantul Roman Melodul cand i-a fost revelat condacul Nasterii Domnului, atunci cand a trebuit sa inghita sulul de hartie pe care era scris imnul. Actul ne arata ca revelatia lui Dumnezeu nu trebuie sa ne ramana exterioara, ci sa devina una cu noi.

Acest lucru nu inseamna ca de astazi toti vom incepe a manca la propriu paginile Sfintei Scripturi. :)
Sa ne hranim insa duhovniceste din ea cat de des putem.

Last edited by Marius22; 04.03.2010 at 11:50:34.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.03.2010, 14:07:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Durerea este ca nu mergem la Scriptura ca la un loc de unde ne graieste Hristos. Mergem doar sa gasim niste informatii, sa memoram niste versete ... Scriptura nu se rasfoieste. Nu poti da o pagina spunand: "asta nu ma intereseaza", caci in fiecare cuvant e prezent Hristos. Asa ca atunci cand vom deschide Scriptura, sa avem credinta ca Hristos ne sta tainic in fata. E un mod sanatos de a citi Scriptura.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.03.2010, 10:46:47
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Iar daca o citim si tot nu o intelegem, este pentru ca o citim cu mandrie, fara smerenie.

Nu poate intelege Evanghelia acela care nu are Duhul lui Hristos, ci duhul lumii sau al unei culturi izolate de Dumnezeu.
Asa-i Windorin, Scriptura si mai ales Evanghelia se intelege cu Duhul Lui Isus, ptr care trebuie sa staruim in rugaciune, plini de ravna fata de D-zeu, motivatia trebuie sa fie buna, personala, smerita, deoarece Domnul cunoaste inima.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.04.2010, 19:34:12
selian selian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru selian
Implicit

Raspunsul la intrebarea "de ce nu intelegem Sfanta Scriptura?"trebuie sa il dam tot cu argumente din Sfanta Scriptura.
De aceea il lasam pe Apostolul Pavel sa ne raspunde la aceasta intrebare in a II-a lui scrisoare catre Corinteni capitolul 4:3,4 unde spune:
*Și dacă Evanghelia noastră este acoperită, este acoperită pentru cei ce Sunt pe calea pierzării,a căror minte necredincioasă a orbit-o dumnezeul veacului acestuia, ca să nu vadă strălucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu.
__________________
"Ti s-a aratat omule ce este bine si ce alta cere Domnul de la tine,decat sa faci dreptate,sa iubesti mila si sa umbli smerit cu Dumnezeul tau" Mica 6:8
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum intelegem pocainta matad Despre Sfanta Scriptura 5 17.03.2009 12:34:48
Sola Scriptura?? danyel Despre Sfanta Scriptura 16 02.07.2008 22:58:50