Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.01.2011, 10:19:20
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit E adevărat că preoții nu trebuie judecați de oameni, de altfel ca și ceilalți oameni

E adevărat că preoții nu trebuie judecați de oameni, la fel ca și ceillați oameni, dar nici nu trebuie să rămână preoți atâta vreme cât se comportă ca "suboameni" și nu eu trebuie să-l judec, ci protopopul și mai ales, episcopul său.

În urmă cu ani, preotul meu din parohie mă sfătuia periodic cu multă înțelepciune și echilibru asupra căii ce ar trebui să o urmez în viață și ceea ce ar trebui să fac ca bun creștin. Și evident că, în acest scop, îmi furniza tot felul de experiențe de viață ale altora, bune sau rele, modele de urmat sau de evitat (preoți sau nu, dar niciodată nominal, e un lucru bun pe care l-am învățat de la dânsul, să nu dau niciodată nume când povestesc din experiențele altora, e o bună metodă de a evita bârfa și cleveteala).

Ei bine, și în discuțiile noastre, mi-a înfățișat adeseori modul în care și-a urmat el studiile de teologie (seminar și Institutul Teologic de la Sibiu), regulile, canoanele care trebuiau respectate de către studenții de la teologie. Nu o să intru în amănunte, probabil, că mulți dintre ortodocșii de pe acest forum, cunoașteți „milităria” creștină în care erau „înrolați” studenții de atunci și faptul că un bilet de voie prin oraș (în cazul în care era acordat) era o „mare victorie”, asta ca să nu mai vorbesc de alte „dezlegări” și „toleranța” excesivă față de canoanele Bisericii, de care au parte astăzi seminariștii și studenții din toate instituțiile de învățământ de pe toate coclaurile. Nu este de mirare, deci, că sunt hirotoniți preoți oameni fără chemare, oameni pătrunși mai mult de „duhul gLumii”, vorba lui vsovi decât de duhul credinței (nu neapărat din vina mai marilor ierarhi).

Și astfel de manifestări (ca violența în familie, beția, crimele din accidente de mașină, cunosc și eu cazuri care au darul de a sminti, să mă ierte Dumnezeu), din punctul meu de vedere, ar trebui să ducă fără prea multe discuții la caterisire. Nu mă amestec în discuții de genul că „harul ți-l ia sau nu ți-l ia cineva și că preotul odată hirotonit este pe viață sau nu”.
Dar ca ierarh, episcop, al Bisericii Ortodoxe nu-i mai acorzi dreptul de a sluji ca preot în cadrul parohiilor din eparhie. (NU există nici o scuză, de pildă, pentru un accident de mașină cu victime în care preotul cu o doză mare de alcoolemie a fost implicat cu sau fără voia lui.)
N-ai decât să devii cântăreț, n-ai decât să-ți cauți altceva în cadrul Bisericii dacă chiar dorești să rămâi în sânul ei și să faci penitență pentru greșeli, dar tu ca om (preot) trebuie să admiți tu însuți că, odată ce te-ai manifestat altfel decât un bun creștin, nu mai ai ce căuta la altar, adică nu-l mai spurca și nu mai sminti creștinii din jurul tău.

Nu sunt de acord că și preotul este un om ca ceilalți. NU!!!, preotul este preot și misiunea lui (nu meseria) nu trebuie să dea prilej de sminteală și de îndepărtare a creștinilor din biserică. Și mă refer aici la păcatele mari care pot fi evitate.

Probabil că unii vă veți gândi că m-am erijat eu în mare judecător. Eu cred că acestea sunt fapte de bun simț creștin și caterisirea în cazuri grave (am exemplificat mai sus) este imperios necesară. Argumente de genul „este și popa om” și „fă ce zice popa, nu ce face popa” nu fac decât să submineze Biserica Ortodoxă și credibilitatea ei.


P.S. Nu preoteasa este de vină că preotul nu e capabil să-și gestioneze problemele familiale și să nu le transforme în probleme familiare, adică cunoscute și obișnuite pentru ceilalți. Singurul responsabil este preotul fiindcă el trebuie să fie conștient și responsabil în momentul hirotonirii de misiunea sa în biserică și în lume.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 09.01.2011 at 10:22:40.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.01.2011, 19:26:44
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de Ali_Ioana Vezi mesajul
Sectiunea aceasta a forumului este o sectiune , in care prefer sa nu dezbat articole, pe seama preotului.
Biserica este casa lui Dumnezeu, iar preotul este cel ce are grija de ea, este cel ce apropie sufletul omului de Dumnezeu, este cel ce se roaga lui Dumnezeu pentru iertarea pacatelor noastre, se roaga pentru noi si o face neconditionat.
Nimeni nu trebuie sa judece actele unui preot, ci trebuie privit ca pe un adevarat parinte, ca pe o legatura intre omul de rand si Dumnezeu.
Un preot nu trebuie blamat, iar cine blameaza ..."CINE ESTE DE PACAT SA ARUNCE PRIMUL PIATRA".
Numai Dumnezeu este perfect, noi nu suntem perfecti si nu avem dreptul nici macar sa vorbim despre viata unui preot,caruia Dumnezeu i-a dat har, de ce sa gasim defecte, si sa dezbatem defectele unui preot?Mai bine sa privim in noi insine, sa ne acceptam propriile noastre defecte.
Insa suntem prea slabi, prea egoisti...
Pacatele preotului sunt judecate doar de Dumnezeu, sa nu ne mai facem si noi pacate judecand preotii, caci destule pacate avem: "caci cine va arunca piatra, de piatra va muri".

Un preot ajuta neconditionat, la nevoie, el nu trebuie urat, invidiat, pentru ca rugaciunea unui preot, slujbele, sfintele taine pe care le face, intotdeauna ajung la Dumnezeu.
Mai bine sa ne ingrijim de sufletul nostru, inainte de a huli un preot, sa ne vedem pacatele si sa cerem iertare pentru ele.


Intru totul de acord ,aproape in toate volumele "NE VORBESTE PARINTELE CLEOPA " dezbate si acest subiect ,si ne spune "un preot nu trebuie sa-l vorbim de rau chiar daca-l vedem cazut in sant el este Hirotonisit in fata lui Dumnezeu si plateste pentru pacatele lui "Cine vorbeste de rau un preot isi face pacat de moarte .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.01.2011, 19:28:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Intru totul de acord ,aproape in toate volumele "NE VORBESTE PARINTELE CLEOPA " dezbate si acest subiect ,si ne spune "un preot nu trebuie sa-l vorbim de rau chiar daca-l vedem cazut in sant el este Hirotonisit in fata lui Dumnezeu si plateste pentru pacatele lui "Cine vorbeste de rau un preot isi face pacat de moarte .
In general , pe nimeni sa nu vorbim de rau , de se poate , de nu , fiecare va da socoteala !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.01.2011, 19:57:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Intru totul de acord ,aproape in toate volumele "NE VORBESTE PARINTELE CLEOPA " dezbate si acest subiect ,si ne spune "un preot nu trebuie sa-l vorbim de rau chiar daca-l vedem cazut in sant el este Hirotonisit in fata lui Dumnezeu si plateste pentru pacatele lui "Cine vorbeste de rau un preot isi face pacat de moarte .
dar mirenii?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.01.2011, 20:03:53
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Intru totul de acord ,aproape in toate volumele "NE VORBESTE PARINTELE CLEOPA " dezbate si acest subiect ,si ne spune "un preot nu trebuie sa-l vorbim de rau chiar daca-l vedem cazut in sant el este Hirotonisit in fata lui Dumnezeu si plateste pentru pacatele lui "Cine vorbeste de rau un preot isi face pacat de moarte .
Toți greșim și greșim groaznic, uneori, și mă simt la fel de vinovat când vorbesc rău despre un preot sau despre un mirean. Nu trebuie să o fac nici față de unul, nici față de celălalt. Tot păcat se cheamă. Și dacă vorbesc un mirean de rău săvârșesc un păcat de moarte, atunci și vorbirea de rău a unui preot este păcat de moarte.

Doamne iartă!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.01.2011, 20:07:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Toți greșim și greșim groaznic, uneori, și mă simt la fel de vinovat când vorbesc rău despre un preot sau despre un mirean. Nu trebuie să o fac nici față de unul, nici față de celălalt. Tot păcat se cheamă. Și dacă vorbesc un mirean de rău săvârșesc un păcat de moarte, atunci și vorbirea de rău a unui preot este păcat de moarte.

Doamne iartă!
Cu siguranta ! Doamne iarta-ne !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.01.2011, 23:27:39
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Nu greselile preotilor ar trebui sa ne tulbure, ci pacatele proprii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.01.2011, 08:59:15
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Preotii nu trebuie judecati de oameni, ei trebuie lasati in tihna, sa puna pe ei burti de bere si sa acumuleze ochiul dracului.

Evidenti, nu toti, doar unii.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.01.2011, 22:41:24
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Ascultam intr-o seara la radio Trinitas un subiect legat de rolul preotului in viata credinciosilor. Spunea asa, daca preotul tine post, si enoriasul se duce acasa la el si vede ca preoteasa pregateste o oala de fasole, acesta va fi impulsionat sa posteasca, in schimb daca vede pe masa numai bunatati in zi de post, va face la fel, considerand ca ce face preotul e bun. La fel si cu a face milostenie, daca enoriasii vad preotul care iese de la biserica si imparte la saraci bani sau mancare si ei vor face la fel, iar lista poate continua...
Dar omul este predispus la a judeca si critica... am vazut lucruri la preoti care nu mi-au placut, am auzit multe barfe despre preoti despre care stiam lucruri frumoase si parca ma dureau...
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.01.2011, 01:03:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Preotia e o misiune dificila, ispitele sunt mari iar caderile (cand se intampla) la fel.

Rugaciunea (pentru el) e mai folositoare decat a vorbi despre caderea care daca nu azi, poate maine o vei cunoaste si tu.

Insa oacatele cele care tin de trup nu sunt atat de grave cat cele care tin de cuvant, un preot care se face propovaduitor al smintelii si dezbinarii, consider ca TREBUIE criticat si dezaprobat public.

Si din pacate in ultima vreme acestia din urma au iesit cam mult in fata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotii nu trebuie sa-si tunda barba costel Preotul 61 20.10.2015 09:20:28
Noi marturii supuse dreptei judecati Lucian_craciunescu Teologie si Stiinta 2 21.01.2012 16:08:20
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Duminica Infricosatei Judecati VLAHOPOL Intrebari utilizatori 1 27.02.2011 19:45:11
Oamenii nu vor fi judecati ca au pacatuit flying Generalitati 4 20.05.2010 14:22:30