Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 15.02.2011, 14:44:37
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Doar atunci,

[quote=cristinadaciana;337100]
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Iertați-mi îndrăzneala unui sfat frățesc: spuneți invers: "soțul meu și cu mine". Pare un detaliu minor și totuși veți câștiga ENORM învățându-vă să spuneți, de fiecare dată, astfel. Un exercițiu spiritual ușor de făcut.



Dar poate ca femeia are rolul de lider. Mie mi se pare normala exprimarea.
femeia are rol de lider cind se va invata sa cinte cocoseste si in fata lui Dumnezeu ce a creat aceasta rinduiala fireasca.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 15.02.2011, 14:45:39
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
:))
Vai saracul ce l-ati luat l-a intrebari... (deabia acum am vazut postarile voastre)
Eu cred ca a fost o greseala de tastare ca a vrut sa scrie "crestinule" si nu "cretinule" iar faptul ca sunt "ignorant" l-am acceptat ca pe o cearta pe buna dreptate, pentru ca uneori chiar sunt ignorant...
Ahhh...la asta nu m-am gândit :))...săracul, ce l-am repezit toți...
Reply With Quote
  #103  
Vechi 15.02.2011, 14:57:05
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=mihaila_alin;338022]
Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
femeia are rol de lider cind se va invata sa cinte cocoseste si in fata lui Dumnezeu ce a creat aceasta rinduiala fireasca.
M-ati dat gata! Va folositi acum de Biblie ca sa dovediti ca barbatii sunt superiori femeii ?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 15.02.2011, 15:24:37
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Ieri eu si cu sotul meu am fost sa ne spovedim la duhovnicul nostru.....mergem aproape in fiecare luna la spovedanie. Azi dimineata pe la 4:30 am auzit in casa un zgomot si m-am trezit brusc din somn. Nu m-am ridicat imediat din pat ci am mai stat vreo doua minute si am asteptat.....m-am gandit ca poate am visat....nu visasem. Pe hol, jos, pe podea, era umbrela care initial fusese sus pe polita cuierului. Ceea ce m-a speriat, insa, a fost distanta prea mare dintre cuier si locul unde era, acum, umbrela. Era la 1,30 m de cuier.....ca si cum ar fi avut aripi sa "zboare". Nu s-a trezit nimeni din familia mea ca sa presuspun ca ar fi miscat-o ei din locul in care ar fi cazut initial asa ca.....nu stiu ce sa cred!!! Doamne pazeste-ne de cursele diavolesti!
Reconstituiti evenimentul.Pune-ti umbrela unde era si ajutati-o cu un mic imbold( ca si cand a cazut singura din cauza pozitionarii gresite) si observati la ce distanta cade.Sunt sigura ca o gasiti aproximativ in acelasi loc.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 15.02.2011, 15:32:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
daca-i moldovean nu e frate cu noi?ba e frate si poate mai mult decit alti,si e roman gol,ai fost in moldova sa gusti din autenticitate,eu am fost si am o alta parere.si nu uita au un spirit luptator:Stefan cu o mina de razasi a tinut pre turci la dunare si pe tatari la nistru si asta nu e tot.
mutumesc de observatie.
domnul cu tine.Amin.
Mesajul meu facea referire la atitudinea ta fatza de Cristina.
Referitor la moldoveni, ador Moldova, pacat ca este locuita!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 15.02.2011, 15:45:53
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Mesajul meu facea referire la atitudinea ta fatza de Cristina.
Referitor la moldoveni, ador Moldova, pacat ca este locuita!
Cândva mă făceai șovin că am ceva cu ungurii horthyști care au spintecat femei românce scoțându-le copii din burtă...

Îmi place însă atitudinea ta tolerantă cu proprii frați români (ce să mai zic de străini, cred că i-ai ucide).

Sau ce să mai înțeleg din:

"ador Moldova, pacat ca este locuita!"
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 15.02.2011, 15:53:16
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Cândva mă făceai șovin că am ceva cu ungurii horthyști care au spintecat femei românce scoțându-le copii din burtă...

Îmi place însă atitudinea ta tolerantă cu proprii frați români (ce să mai zic de străini, cred că i-ai ucide).

Sau ce să mai înțeleg din:

"ador Moldova, pacat ca este locuita!"
Am vrut sa spun prin "pacat ca-i locuita" ca imi pare rau ca inca mai sunt moldoveni acolo si nu au emigrat cu totii in ardeal...
PS-si fi onest si recunoaste ca ai avut o exprimare extremista in acel mesaj referitor la unguri
Reply With Quote
  #108  
Vechi 15.02.2011, 15:55:12
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Am vrut sa spun prin "pacat ca-i locuita" ca imi pare rau ca inca mai sunt moldoveni acolo si nu au emigrat cu totii in ardeal...
PS-si fi onest si recunoaste ca ai avut o exprimare extremista in acel mesaj referitor la unguri
Recunosc, nici n-am zis vreodată altceva. Fă bine și recunoaște că te-ai lăsat cam dusă un pic de val. Asta e: ni se întâmplă uneori. Și sunt convins că nici tu nu o faci din rea voință.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 15.02.2011, 15:55:30
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Sa vezi

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Mesajul meu facea referire la atitudinea ta fatza de Cristina.
Referitor la moldoveni, ador Moldova, pacat ca este locuita!
No amu mesajul tau se aseamana cu a imparatului austriei cind era intrun virf de deal cu belvedere la noi in ardeal,in vremuri de memorie il intreaba pe un servitor:cine locuieste in acel sat[facea referire la satul meu natal]servitorul ii raspunde:romani,la care imparatul zice:Pacat.Oare nu esti si tu de vita austriaca cumva?facind referire la moldoveni.si ce vrei sa spui ca, cristina a avut o exprimare corecta cu care nu trebuie sa imi fie rusine?.daca crezi cumva ca a procedat corect nici nu mai e necesar sa imi raspunzi in vriun fel,tara asta e a tuturor romanilor,precum ardealul si acest forum este al romanilor oriunde sar afla.te salut romanie oriunde te-ai afla.
Slavit Sa Fie Domnul.Amin.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 15.02.2011, 16:23:24
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking nu dau gata pe nimeni

[quote=cristinadaciana;338028]
Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul

M-ati dat gata! Va folositi acum de Biblie ca sa dovediti ca barbatii sunt superiori femeii ?
o nicidecum stimata doamna am vrut sa intaresc cuvintul scripturii care dovedeste acest lucru.da ce-ti veni cu superioritatea aceasta ca eu nu zisei nimica de ia,sa nu fie rezultat al incrincenari dv. si neascultarii de cuvintul lui Dumnezeu care spune:femeia trebuie sa se supuna barbatului precum barbatul bisericii si biserica lui Hristos Domnul,a lui sa fie slava in veci.Amin


uite logica:Dumnezeu la creat pe adam si luindu-i coasta sa a creat tovarase de viata si pacat, pe eva,care fiind pacalita de sarpe a pacalit pe bietul adam ce dormea in timpul pacalirii ei.si mai pacaleste si azi eva,vorbeste urit cu colaps,si nu recunoaste fiind-ca e moldovean si are oi mai multe multe si cornute si ungureanul[ardelianul]vrea sa ii dea in cap cu baltagul si sa ii ia oile cele pierdute ale casei lui israel,pt cine are urechi de auzit.eu zic sa va impacati crestineste iertindu-va unul pe altul, ca de aveti de impartit ceva, acela sa fie Dumnezeu cel tare si puternic,si asa sa rideti de cel ce este prilej de ispita sa se duca pe pustii.Binecuvintarea Domnului cu al sau har cu a sa iubire de oameni,totdeauna acum si pururea si-n vecii vecilor.Amin.
Reply With Quote
Răspunde