Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 18.04.2011, 20:01:38
A1B2C3
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit fiti politicosi cand ma contraziceti, va rog

Ceea ce este de considerat este exemplul lui Isus care, prin faptele lui, a aratat cam cum ar trebui sa ne comportam noi, si nu numai el.
Sunt multi alti eroi si oameni speciali care s-au sacrificat pentru binele comunitatii, care au dovedit in timp puteri mult superioare celorlalti, fie intelectual, fie psihic, fie fizic, etc, de care uitam.
Crima, uciderea lui Isus, nu este obligatoriu sa fie o jertfa voita a acestuia, o 'sinucidere' prin renuntarea la fuga sau aparare in fata dusmanului, ci poate fi o crima pe care umanitatea a facuta impotriva unui om curat spiritual care a fost justificata elegant, ca fiind 'auto-jertfire' pentru 'spalarea pacatelor criminalilor lui Isus'. Pai, poate, ca sa doarma cu linistiti, cu constiinta 'curata', linistita, si ca sa evite rascularea maselor de oameni buni si corecti impotriva criminalilor, acest om curat, a fost tranformat in martir 'de buna voie'.
Cati oameni se duc de buna voie la moarte, oricat de sfinti ar fi?
Si de cand criminalul este absolvit de vina si de pacat pentru ca mielul a stat la taiere sau a fost incoltit sa stea sau a intepenit de frica si a fost prins?
Eu nu concep ca Dumnezeul, pe care eu il vad bun si nepatat de sange nevinovat, poate sa trimita cu buna stiinta un om curat sa fie ucis ca sa spele pacatele criminalilor....Este absurd. Atunci toti criminaliii de oameni buni la suflet, ar trebui sa fie considerati salvatorii omenirii, purificatorii omenirii de pacate....caci toti cei buni au stat si ales sa fie ucisi....
Eu nu pot crede ca noi suntem mantuiti de pacate prin moartea lui Isus. Eu cred ca trebuie sa ne caim cu totii de moartea Lui si a altora ca El, si ca pacatele noastre exista cat timp sarbatorim o crima, transformand-o in 'sinucidere asistata' si atata timp cat nu ne rugam sa ni se ierte toate pacatele noua si stramosilor nostri si celor care vor sa vina.
Eu cred ca noi nu am invatat nimic din ceea ce Isus si altii au vrut sa ne comunice de mii de ani, ca purificarea spiritului, aduce dupa sine hrana pentru toti, doar cu puterea mintii, ca purificarea sufletului este scopul nostru pe pamant, nu state, taxe, granite, vize, bani, castele, proprietati, ci imbogatirea laturii spirituale, care ne permite sa transformam cu gandul ceea ce ne inconjoara, cum a transformat el apa in vin; ca tot ceea ce construim din piatra cu puteri fizice, materiale, banesti se va narui, dar ceea ce vom crea cu puterea mintii si imaginatiei este indistructibil, dar noi in loc sa ne apropiem de momentul cand vom putea avea cu totii capacitatile lui Isus de transformare a universului, ne indepartam pe zi ce trece...
Reply With Quote
  #212  
Vechi 19.04.2011, 10:41:49
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit Prea ciudat

Cum să zboare lucrurile? N-am mai auzit de așa ceva. Îmi vine greu să cred că întâmplarea este reală.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 19.04.2011, 14:26:11
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
Cum să zboare lucrurile? N-am mai auzit de așa ceva. Îmi vine greu să cred că întâmplarea este reală.
Este reala dar nu conteaza!
Reply With Quote
Răspunde