Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 08.07.2009, 14:43:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu sunt adeptul confuziei, ci al constientizarii actului. Adica, degeaba fac semnul sfintei cruci asa cum ne invata Biserica Ortodoxa, daca eu sunt cu mintea in alta parte. Nu ajung in rai pentru ca am facut nu stiu cate semne ale sfintei cruci. Va cantari mult altceva: de cate ori m-am intalnit cu Hristos prin acest semn. Iar daca pana acum nu am simtit nimic facand semnul sfintei cruci, ar fi cazul sa fiu mai atent. Altfel e bataie de joc, caci e un semnul crucii e o invitatie ca Hristos sa vina sa se intipareasca cu puterea Sa in mine, iar eu ii intorc spatele prin faptul ca sunt cu gandul departe de El.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 21.07.2009, 04:11:36
orlandosorin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Chiar in mizeria asta a ajuns BOR ?

Chiar in mizeria asta a ajuns BOR sa defaimeze pana si CRUCEA fie ea si catolica ? Prost caracter mai promoveaza ! Halaal invataturi. Aici cu siguranta ca trebuie sa ne intrebam de mama lor. La asemenea atacuri mizerabile chiar pana la adresa Sfintei Cruci nu se poate raspunde decat intr-un anumit fel pur romanesc.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 28.12.2009, 17:59:19
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Pentru ca am citit tot threadul si am observat ca nu a adus nimeni lamurirea necesara, referitor la semnificatia pe care o atribuie catolicii palmei intinse cu care se face semnul crucii, imi permit sa intervin; e foarte simplu, nu palma in sine are o semnificatie, ci cele cinci degete, care simbolizeaza cele cinci rani ale Mantuitorului.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 28.12.2009, 19:05:27
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Am si eu o nelamurire referitor la semnul sfintei cruci la catolici: de ce se duc la buze ( se saruta) degetele cu care s-a facut crucea? As vrea raspunsul din partea unui catolic. Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 28.12.2009, 19:59:03
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit tu vrei sa afli? sau te afli in treaba?

tu vrei sa afli? sau sa te afli in treaba? produci confuzii prin aparenta ta nedumerire... si sunt sigur ca ai mai citit si tu cate ceva pe ici pe colo...
Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
poate da, poate nu
in orice caz e sigur ca nu stim daca de la dreapta la stanga sau de la stanga la dreapta - despre asta era vorba!


cat despre afirmatia:
chiar si Mantuitorul cand binecuvanta facea semnul sfintei cruci
trebuie sa recunoasteti ca este FALSA

crucea a devenit simbol religios, in sensul conoscut de crestini, abia in momentul cucificarii Mantuitorului!!!
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 28.12.2009 at 20:02:50.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 28.12.2009, 20:11:04
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit tu ii cunosti pe toti cei din BOR?

Vorbesti vorbe! Fii mai atent cand faci catalogari! Ce inseamna BOR pt tine? Un conglomerat aleatoriu sau un organism viu, constituit din parti ale Dumnezeului celui Viu? Ma refer la cei care chiar traiesc credinta in BOR si nu la cei care isi revendica doar apartenenta la BOR ca niste membri ai unei institutii.
Citat:
În prealabil postat de orlandosorin Vezi mesajul
Chiar in mizeria asta a ajuns BOR sa defaimeze pana si CRUCEA fie ea si catolica ? Prost caracter mai promoveaza ! Halaal invataturi. Aici cu siguranta ca trebuie sa ne intrebam de mama lor. La asemenea atacuri mizerabile chiar pana la adresa Sfintei Cruci nu se poate raspunde decat intr-un anumit fel pur romanesc.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #107  
Vechi 28.12.2009, 20:13:02
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire referitor la semnul sfintei cruci la catolici: de ce se duc la buze ( se saruta) degetele cu care s-a facut crucea? As vrea raspunsul din partea unui catolic. Multumesc anticipat.
Trebuie retinut ca semnificatia unor aspecte particulare (de genul cu cate degete, in ce directie) ale semnului Crucii nu reprezinta o problema de dogma a Bisericii Catolice. Prin urmare, pot sa-ti spun doar ce semnificatie atribuie gestului un credincios catolic oarecare.

Prin semnul Sfintei Cruci, pe care, simbolic, gestic, o suprapun persoanei mele, eu imi asum purtarea Crucii Mantuitorului. Dupa ce am "desenat" crucea, sarut, simbolic, - nu mana, ci insasi Crucea.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 28.12.2009, 20:21:48
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

TREI CRUCI

Pe Golgota e-o cruce intreita,
Ai zice ca si crucile sunt trei,
Asa e pe icoane zugravita,
Asa se scrie-n duhuri chipul ei.

Pe crucea cea din dreapta tintuita
Prin dragostea de Fiul, Maria Maica Lui !
Si poarta grea in palmele-i sfintite
Durerea toata a ranelor de cui.

Nu, Mama nu-i sub cruce numai. Iata
Ca sangera si Ea pe cruce sus.
Zdrobita si cu spini incununata
Icoana vie a dulcelui Iisus.

Si nu numai o cruce poarta Maica milostivirii
Ci-n unirea vesnicei iubiri,
Cu Fiul Ei dumnezeiesc Ea poarta
In duh durerea-ntregii omeniri.

Si iata-n numele Treimei Sfinte
Golgota astfel s-a desavarsit.
A treia cruce, sa luam aminte
E Crucea neamului iubit.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 28.12.2009, 20:38:28
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit nici aici nu scapam de anglicisme?

off-topic, banned... dar folositi cuvinte romanesti! pareti mai intelectuali, superiori daca recurgeti la neologisme? sau le preluati din inertie? (off-topic=in afara discutiei; banned=surghiunit, interzis, admonestat) asa cum niste simandicosi folosesc si cand trebuie, si cand nu trebuie conjunctia "si" dupa prepozitia "ca".... Ba Ciurez merge si mai departe si spune "banat"! Ce fel de Banat? Banatul Severinului, Banatul Olteniei, Banatul Sarbesc... Caci in L Engleza nu exista sub nicio forma "banat"....
Citat:
În prealabil postat de ciurez Vezi mesajul
Imi cer scuze, n -am fost atenta ca fusese banned.
Scuze si pentru off-topic.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 28.12.2009 at 20:40:36.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 28.12.2009, 20:51:16
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Erethorn, multumesc pt. lamurire!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea de la gat colaps Generalitati 14 02.03.2014 23:59:31
Crucea vietii georgeval Generalitati 20 16.12.2012 13:22:43
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Crucea Ioana-Andreea Secte si culte 70 13.01.2011 19:58:47
crucea celtica oncioiu Generalitati 4 14.10.2010 11:11:57