Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.07.2010, 00:20:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Anna - daca nu sunt scrise, atunci de unde le stiu unii de aici? Inseamna ca sunt inventate. Sau sa ne dea sursa.

@Costel - de unde stia acel calugar confesiunea persoanei pe care a taiat-o de pe lista? O cunostea?
Ce inseamna "sa devenim una"?
Mai mult nu mai comentez, ca ajungem iar la aceleasi discutii despre conflictul intre confesiuni si discriminari.

Si eu spun ca Dorina ca este viorba de om inainte de toate. Credinta este pentru om si nu pentru reguli si Dumnezeu. Credem pentru noi insine, ca oameni. Am citit de multe ori ca nu ne mantuim singuri. De aia trebuie sa ne ducem si la biserica, sa ne rugam in grup. Atunci mai bine ne rugam acasa singuri si gata. Si nu ne mai trebuie nici preot care...si el se roaga pentru noi si poate nu stie cat de "buni" suntem.
Si avem datoria sa ne rugam si pentru cei de langa noi si sa-i ajutam.
Daca toti ar gandi asa ca aici, n-ar mai fi nici pe sfert ortodoxi in lume si oameni in biserica.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.07.2010, 12:06:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Costel - de unde stia acel calugar confesiunea persoanei pe care a taiat-o de pe lista? O cunostea?
Ce inseamna "sa devenim una"?
A stat de vorba cu el atunci cand a luat pomelnicul si a intrebat cine sunt persoanele pe care le-a trecut spre pomenire.

Sa devenim una, inseamna sa fim un trup. Iar ca trupul sa se bucure de toate madulare sale, trebuie ca ele sa fie sanatoase, adica sa impartasesca aceeasi credinta. Altfel, vom avea cel mult o mana, un picior paralizat, un madular de care nu ne putem folosi. Dar lucrurile stau si mai rau, cunoastem ce inseamna sa aducem in trup un organ care nu este sanatos - da boala si celorlalte, iar in alte cazuri atunci cand nu este compatibil cu organismul nostru, este respins. Asta inseamna sa devenim una in Biserica.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.07.2010, 19:31:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si totusi Costel, daca tot faci aceasta comparatie...de multe ori organe de oameni straini si necunoscuti salveaza viata altora si le da sanatate....
Mi-amintesc de un caz pe care l-am citit in presa si care m-a imporesionat profund.
Daca nu gresesc era asa:
Un copil/tanar palestinian a fost ucis in luptele din zona.
Tatal lui a hotarat sa doneze organe ale lui (nu stiu care organ) unui tanar...evreu, salvandu-i viata. Auzise de el ca avea nevoie...
N-a pregetat o clipa. A trecut peste orice prejudecata si dusmanie...
(si dupa cate stiu au si religii diferite).
Ambele familii s-au impacat prin acest gest.
Un gest marunt intr-o mare a urii si razboiului, dar...cine stie.
Sa luam aminte, asadar....!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.08.2011, 15:51:30
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Stiti ce am patit chiar azi?
Am trecut pe cineva la Sf. Liturghie la Vii (bolnav) - o ruda mai indepartata, pe care nu am pomenit-o pana acum ,dar de curand aflasem ca e bolnav de cancer. La pranz am aflat ca azi dimineta a murit. Dumnezeu sa-l odihneasca!
Mai am 2 persoane bolnave pe care le pomenesc, pe una am cunoscut-o in tren, iar pe alta de pe un mail, despre care de asemeni nu stiu daca mai sunt printre noi.
Pe unii vreau sa ii pomenesc si nu le stiu exact numele de botez; sper sa ii recunoasca Dumnezeu;
Daca cineva are 2 nume de botez tr trecute obligatoriu ambele? Cateodata se intampla sa nici nu le stim.
Pomenirile de la Sf. Liturghie, nu am auzit sa fie citite cu voce tare de preot, dar la alte slujbe, da. Poate ar trebui din aceasta cauza sa ne straduim sa scriem cat mai clar, citet, ordonat, eventual cu un pix/stilou care sa se vada bine in lumina lumanarilor, ca nu cumva sa se intample situatii jenante ca un slujitor al Domnului sa nu inteleaga, sa se poticneasca sau sa "poceasca" vreun nume, ca sa nu mai spun ca ar fi o dovada de respect pentru sfintia sa.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.08.2011, 12:27:26
CircusPark CircusPark is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Locație: http://www.youtube.com/user/CircusPark48
Mesaje: 9
Arrow Calea credintei - Pomenirile in cadrul Sfintei Liturghii

Aici este raspuns bun: http://youtu.be/treyLZQKox0

Iar pentru alte intrebari: http://www.youtube.com/playlist?list=PL9F9E7379805B4839
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.08.2011, 13:28:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alikmi Vezi mesajul
As dori sa stiu pe cine avem voie sa scriem pe pomelnic (pentru vii si pentru morti) si pe cine nu avem voie. E pacat daca fara sa imi dau seama am pus pe pomelnic pe cineva de la alta religie (catolic)?
Pe pomelnicul pentru morti, pe care il dau la Sfanta Liturghie, eu am scris si persoane apropiate mie care au decedat, avand alta religie decat cea ortodoxa (penticostali). Am notat acolo"adormiti alte religii. Nu stiam daca procedez bine sau nu, m-am gandit insa, ca acolo in altar, cand va citi pomelnicul preotul va sti ce sa faca. Mai ales ca un nepot m-a certat cand i-am spus ca i-am pomenit si pe ai lui, asa cum am aratat mai sus, la un parastas.

Facand odata parastas, preotul a recunoscut pomelnicul meu si mi-a zis: faceti bine ca ii pomeniti si pe acestia. Deci, daca dansul a zis asa, cred ca am procedat bine.

O persoana, pe care am intalnit-o odata, dar cu care nu am tangente, ne-a rugat sa-l pomenim in rugaciunile noastre. Acea persoana se ocupa cu ghicitul in cafea.
L-am pomenit mult timp asa cum ne-a rugat, dar oare am procedat bine stiind acest lucru despre el?
L-am pomenit, pur si simpl pentru ca ne-a rugat, si asa am facut de fiecare data cand cineva m-a rugat sa-l pomenesc in rugaciuni (chiar si de pe aici de pe forum, mai ales pe cei care au cerut ajutor de rugaciune pentru boala).
De cand mi-am pus aceasta intrebare (citind o carte, mi-a aparut aceasta indoiala, ispita) nu l-am mai pomenit, dar parca imi pare rau ca l-am exclus, nu ma simt confortabil cu mine insami ca am exclus pe cineva din rugaciune.

Spuneti-mi si mie cei care stiti mai multe decat noi, despre acest aspect.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.08.2011, 14:52:14
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Cred ca pe pomelnic, ar trebui, si ma refer acum la cei vii, trecuti toti cu numele si vis-a-vis de nume trecuta problema pentru care se solicita rugaciunea Bisericii, consider insa ca pomenirile trebuiesc facute la proscomidiar, cand se pregatesc darurile pt Sf. Liturghie, iar in timpul Liturghie se foloseasca o formula generala : "inca rugam pt robii Tai pomeniti in taina la Sf. Altar...", pentru ca pomenirile de genul ion la 87 de ani, vasile la 50 de ani de casnicie, armando la 2 anisori, etc...
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.08.2011, 15:54:27
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Cred ca pe pomelnic, ar trebui, si ma refer acum la cei vii, trecuti toti cu numele si vis-a-vis de nume trecuta problema pentru care se solicita rugaciunea Bisericii, consider insa ca pomenirile trebuiesc facute la proscomidiar, cand se pregatesc darurile pt Sf. Liturghie, iar in timpul Liturghie se foloseasca o formula generala : "inca rugam pt robii Tai pomeniti in taina la Sf. Altar...", pentru ca pomenirile de genul ion la 87 de ani, vasile la 50 de ani de casnicie, armando la 2 anisori, etc...
Repet intrebarea:
O persoana, pe care am intalnit-o odata, dar cu care nu am tangente, ne-a rugat sa-l pomenim in rugaciunile noastre. Acea persoana se ocupa cu ghicitul in cafea.
L-am pomenit mult timp asa cum ne-a rugat, dar oare am procedat bine stiind acest lucru despre el?
L-am pomenit, pur si simpl pentru ca ne-a rugat, si asa am facut de fiecare data cand cineva m-a rugat sa-l pomenesc in rugaciuni (chiar si de pe aici de pe forum, mai ales pe cei care au cerut ajutor de rugaciune pentru boala, pe acestia, cei bolnavi, i-am trecut in pomelnicul dat la biserica).
De cand mi-am pus aceasta intrebare (citind o carte, mi-a aparut aceasta indoiala, ispita) nu l-am mai pomenit, dar parca imi pare rau ca l-am exclus, nu ma simt confortabil cu mine insami ca am exclus pe cineva din rugaciune.

Spuneti-mi si mie cei care stiti mai multe decat noi, despre acest aspect.

Si precizez: pe aceasta persoana o pomeneam in rugaciunea personala, cea de zi de zi, nu pe pomelnicul dat la Sfanta Liturghie
__________________
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.08.2011, 16:38:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Repet intrebarea:
O persoana, pe care am intalnit-o odata, dar cu care nu am tangente, ne-a rugat sa-l pomenim in rugaciunile noastre. Acea persoana se ocupa cu ghicitul in cafea.
L-am pomenit mult timp asa cum ne-a rugat, dar oare am procedat bine stiind acest lucru despre el?
L-am pomenit, pur si simpl pentru ca ne-a rugat, si asa am facut de fiecare data cand cineva m-a rugat sa-l pomenesc in rugaciuni (chiar si de pe aici de pe forum, mai ales pe cei care au cerut ajutor de rugaciune pentru boala, pe acestia, cei bolnavi, i-am trecut in pomelnicul dat la biserica).
De cand mi-am pus aceasta intrebare (citind o carte, mi-a aparut aceasta indoiala, ispita) nu l-am mai pomenit, dar parca imi pare rau ca l-am exclus, nu ma simt confortabil cu mine insami ca am exclus pe cineva din rugaciune.

Spuneti-mi si mie cei care stiti mai multe decat noi, despre acest aspect.

Si precizez: pe aceasta persoana o pomeneam in rugaciunea personala, cea de zi de zi, nu pe pomelnicul dat la Sfanta Liturghie
__________________
Ați procedat bine. În special pentru păcătoși sunt pomenirile la rugăciune, fiindcă drepților nu le sunt necesare.
Păcatul ghicitului în cafea este un păcat grav împotriva poruncii întâî. Dar respectivul, nerenegându-și religia ori botezul, nici învățătura descoperită de Dumnezeu, nici Biserica, nu poate fi socotit extra Ecclesiam ci este un fiu păcătos al Bisericii (sau, respectiv, fiică). Prin urmare, vrednic și bun lucru este ca Biserica să se roage pentru acea persoană.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.08.2011, 18:58:13
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ați procedat bine. În special pentru păcătoși sunt pomenirile la rugăciune, fiindcă drepților nu le sunt necesare.
Păcatul ghicitului în cafea este un păcat grav împotriva poruncii întâî. Dar respectivul, nerenegându-și religia ori botezul, nici învățătura descoperită de Dumnezeu, nici Biserica, nu poate fi socotit extra Ecclesiam ci este un fiu păcătos al Bisericii (sau, respectiv, fiică). Prin urmare, vrednic și bun lucru este ca Biserica să se roage pentru acea persoană.
Subscriu la cele spuse de Mihnea, astfel de persoane au nevoie de rugaciunea Bisericii, ca Domnul prin harul Sau sa-l aduca la calea cea dreapta si sa constientizeze ca ceea ce face nu este bineplacut Domnului
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 16:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 15:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22