Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.05.2012, 13:01:31
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
care-s versetele alea, haideti, dati macar unul...
Dar v-am mai spus - sunt mii. Toate cele care vorbesc despre Judecată, despre răsplată, despre moralitate, despre responsabilitatea morală, pentru că în lipsa continuității directe a ființei, responsabilitatea morală dispare, se aneantizează, în același fel în care voi susțineți că se aneantizează omul....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.05.2012, 13:02:49
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dar v-am mai spus - sunt mii. Toate cele care vorbesc despre Judecată, despre răsplată, despre moralitate, despre responsabilitatea morală, pentru că în lipsa continuității directe a ființei, responsabilitatea morală dispare, se aneantizează, în același fel în care voi susțineți că se aneantizează omul....
repet: unde scrie ca sufletul are ca proprietate inerenta nemurirea, ca eu am gasit numai ca e muritor, ori nu e acelasi lucru, ori, ori.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.05.2012, 13:06:43
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
repet: unde scrie ca sufletul are ca proprietate inerenta nemurirea, ca eu am gasit numai ca e muritor, ori nu e acelasi lucru, ori, ori.
Pe aceeași pagină unde scrie că Dumnezeu este Unul în Ființă și întreit în Persoane.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.05.2012, 13:11:15
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Pe aceeași pagină unde scrie că Dumnezeu este Unul în Ființă și întreit în Persoane.
am inteles, nu aveti argumente.
stiu, nu sunt la prima discutie pe aceste subiecte, niciodata nu am primit vreun verset.
era de asteptat.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.05.2012, 13:18:47
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
am inteles, nu aveti argumente.
stiu, nu sunt la prima discutie pe aceste subiecte, niciodata nu am primit vreun verset.
era de asteptat.
Era de așteptat, pentru că nu există un verset în Biblie care să proclame acest lucru explicit, la fel cum nu există verset care să proclame explicit dogma Treimii sau dogma unirii ipostatice a naturilor Mântuitorului.

Acuma, sincer, dumneavoastră și coreligionarul 100-1, atunci când repetați obsesiv întrebarea cu "versetul, versetul, unde-i versetul", ce vă imaginați, că noi, tâmpiții de ortodocși și catolici, răsfoim înfrigurați Biblia căutând versetul inexistent ?

V-am mai explicat că, atâta timp cât sunteți prinsă în paradigma falimentară a Solei Scriptura, în care "nu ai verset" = "nu ai argumente" nu veți putea înțelege de ce secta de care aparțineți și Biserica lui Iisus Hristos au foarte, foarte puține lucruri în comun (și o spun politicos, nu afirm că nu au nimic în comun).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.05.2012, 13:21:25
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul

Acuma, sincer, dumneavoastră și coreligionarul 100-1, atunci când repetați obsesiv întrebarea cu "versetul, versetul, unde-i versetul", ce vă imaginați, că noi, tâmpiții de ortodocși și catolici, răsfoim înfrigurați Biblia căutând versetul inexistent ?

Acuma, sincer, daca v-am dat versetul unde scrie negru pe alb ca sufletul e muritor, de ce mai rastalmaciti lucrurile ca sa iasa cum vreti dumneavoastra? nu au sens speculatiile, cand avem cuvantul scris indubitabil !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.05.2012, 13:34:13
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Acuma, sincer, daca v-am dat versetul unde scrie negru pe alb ca sufletul e muritor, de ce mai rastalmaciti lucrurile ca sa iasa cum vreti dumneavoastra? nu au sens speculatiile, cand avem cuvantul scris indubitabil !
Puneți mâna pe o lucrare de hermeneutică biblică și vedeți bogăția de sensuri și de interpretări pe care o cuprinde Biblia.

Ah, cât îmi placeți: o dată trebuie să luăm textul ad-literam, o dată să-l interpretăm ca fiind o hiperbolă, o dată ziua înseamnă zi, altă dată înseamnă an, o dată sabatul înseamnă sabat, altă dată nu înseamnă sabat (coloseni 2-16) etc.

Și care este criteriul ? Criteriul este ca interpretarea să corespundă și să sprijine învățăturile lui EW ?

Ce dacă alții au intepretat altfel ? Sf. Ioan Gură de Aur ? Un fleac. Sf. Toma Aquinatul ? Eh... Sf. Ioan Damaschinul ? Sf. Grigorie cel Mare ? Sf. Vasile cel Mare? Sute de alți teologi ? O nimica toată, comparativ cu profeteasa EW.

Am mai spus-o și repet, atunci când contrapuneți istoriei teologice, intelectuale și spirituale ale Bisericii Creștine Nedespărțite, a Bisericilor Catolică și Ortodoxă de după schismă, pe EW și interpretarea ei a Scripturii, este ca și cum ați pretinde că Guță îi este superior, nu numai lui Mozart, ci și lui Beethoven, Bach și încă o sută asemenea lor, luați la un loc.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.05.2012, 14:46:48
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
...Am mai spus-o și repet, atunci când contrapuneți istoriei teologice, intelectuale și spirituale ale Bisericii Creștine Nedespărțite, a Bisericilor Catolică și Ortodoxă de după schismă, pe EW și interpretarea ei a Scripturii, este ca și cum ați pretinde că Guță îi este superior, nu numai lui Mozart, ci și lui Beethoven, Bach și încă o sută asemenea lor, luați la un loc.
Da' bine'nțeles!
De ce?
Pentru că acesta e interesul.
Care e interesul?
De a ieși la suprafață... orgoliul.
Logic.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.05.2012, 14:58:53
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ce dacă alții au intepretat altfel ? Sf. Ioan Gură de Aur ? Un fleac. Sf. Toma Aquinatul ? Eh... Sf. Ioan Damaschinul ? Sf. Grigorie cel Mare ? Sf. Vasile cel Mare? Sute de alți teologi ? O nimica toată, comparativ cu profeteasa EW.

Vreti sa va dau un exemplu de sfant parinte care a interpretat diferit de acestia diferite dogme bisericesti? Origene. Sau Nestor. Multi altii, care aveau pareri diferite. Nu am zis ca pareri corecte, biblice, ci diferite. Sau vreti sa spun ca privitor la suflet, Biserica ortodoxa vorbeste de Iad si Rai pe cand cea Catolica de Purgatoriu? si au, fiecare, pleiada de sfinti la care fac trimitere.
Insa crestinii se raporteaza numai la textele inspirate, de acolo isi iau invataturile, adica din Biblie. Si primii crestini au mai gresit, de aceea era nevoie ca apostolii sa-i corecteze. Sfintii de care spuneti, aveau o traire ascetica insa cu invataturile nu prea le aveau...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.05.2012, 16:13:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Vreti sa va dau un exemplu de sfant parinte care a interpretat diferit de acestia diferite dogme bisericesti? Origene. Sau Nestor.
Origene face parte dintre Părinți, dar nu dintre Sfinții Părinți. Nu a fost niciodată considerat printre sfinți. Spre deosebire de Nestor, care nu face parte nici măcar dintre Părinți.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 10:47:27
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 01:58:26
Moarte dupa 2 saptamani ? Robertworld Generalitati 6 03.08.2010 14:26:33
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 17:09:02