Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.08.2009, 02:31:42
rightful8912
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit atei

ar trebui ateii sa fie tolerati?...io am intalnit odata unul...si trebuie sa spun nu e printre cei mai agreabili oameni....ar trebui tolerata cresterea ateismului si a secularismului?
  #2  
Vechi 06.08.2009, 02:41:58
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb dragoste

Citat:
În prealabil postat de rightful8912 Vezi mesajul
ar trebui ateii sa fie tolerati?...io am intalnit odata unul...si trebuie sa spun nu e printre cei mai agreabili oameni....ar trebui tolerata cresterea ateismului si a secularismului?
Si ce solutie propuneti? Sigur ca trebuie nu doar tolerati, ci chiar iubiti. Doar intelegand dragostea Il vor putea vedea intr-o zi pe Domnul.

Spuneti ca ati intalnit UNUL doar? Ce fericire!!! Intariti-va pentru ziua in care veti vedea mai multi si mai inversunati!

Domnul cu noi, cu toti!
  #3  
Vechi 06.08.2009, 03:20:35
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rightful8912 Vezi mesajul
ar trebui ateii sa fie tolerati?...io am intalnit odata unul...si trebuie sa spun nu e printre cei mai agreabili oameni....ar trebui tolerata cresterea ateismului si a secularismului?
Hahahaha!!!doar unul???!!!Dar unde traiti dumneavoastra?!
Eu nu sunt asa ''sfanta''.....intru in discutii contradictorii....care nu au nici sfarsit,nici invingator.......si am ajuns la o concluzie:''THE QUIKEST WAY OF ENDING A WAR IS TO LOSE IT!''
Adica,''cea mai buna solutie sa inchei un razboi e sa-l pierzi!''
  #4  
Vechi 06.08.2009, 10:31:36
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

recunosc....nu sunt o mare credincioasa, poate nici atee 100% nu sunt, intru rar intr-o biserica sa aprind o lumanare pt pers dragi disparute, tin post doar in ultimele zile si o fac doar pt mine, uneori am tendinta sa cred dar imediat ma lovesc de niste pereti duri cum sunt regulile bisericesti si atunci chiar ma zburlesc, de oameni asa zisi credinciosi care zic ca e pacat sa faci X, Y, Z dar ei fac mult mai multe si mai mari pacate decat am facut eu in toata viata mea, de lupi moralisti care daca ai comis si cea mai mica greseala te "exileaza" in tabara pacatosilor si-ti zic ca vei arde in iad....etc. acum , daca ma veti tolera ori ba....ramane la latitudinea voastra....
  #5  
Vechi 06.08.2009, 11:07:03
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
recunosc....nu sunt o mare credincioasa, poate nici atee 100% nu sunt, intru rar intr-o biserica sa aprind o lumanare pt pers dragi disparute, tin post doar in ultimele zile si o fac doar pt mine, uneori am tendinta sa cred dar imediat ma lovesc de niste pereti duri cum sunt regulile bisericesti si atunci chiar ma zburlesc, de oameni asa zisi credinciosi care zic ca e pacat sa faci X, Y, Z dar ei fac mult mai multe si mai mari pacate decat am facut eu in toata viata mea, de lupi moralisti care daca ai comis si cea mai mica greseala te "exileaza" in tabara pacatosilor si-ti zic ca vei arde in iad....etc. acum , daca ma veti tolera ori ba....ramane la latitudinea voastra....
Nu trebuie sa te smintesti din pricina acestora care sunt, cum spui, "lupi moralisti".
Sa-ti povestesc o intamplare... Eram in Biserica, in genunchi... O babuta din spate vine si-mi spune ca nu stau corect in genunchi (). Am lasat-o sa vorbeasca singura si mi-am continuat rugaciunea. Vazand ca nu dau ascultare vorbelor ei, a insistat. La un moment dat m-am intors spre ea si am rugat-o sa nu ma mai deranjeze. Dar iar a insistat ... Apoi am intrebat-o: "Ati venit la Biserica ca sa va rugati Domnului, sau sa vorbiti cu mine?" S-a suparat si mai tare, a iesit din Biserica si a facut in curte un circ de toata frumusetea. Nici nu am bagat-o in seama...
  #6  
Vechi 06.08.2009, 11:12:14
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

si ai invatat sa stai corect in genunchi????? =))
nu-i prea bag nici eu in seama, dar vezi, cum te-a pisat pe tine unul dintre ei la cap pana i-ai raspuns asa ma piseaza si pe mine...ca de, sunt moralisti si perfectionisti
  #7  
Vechi 06.08.2009, 11:18:32
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb genunchi

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
si ai invatat sa stai corect in genunchi????? =))
nu-i prea bag nici eu in seama, dar vezi, cum te-a pisat pe tine unul dintre ei la cap pana i-ai raspuns asa ma piseaza si pe mine...ca de, sunt moralisti si perfectionisti
Lasa-i pe ei sa fie perfecti, iar tu ramai cum esti! Din pricina unora ca acestia nu trebuie sa-L uitam pe Dumnezeu.

... a propos ... cum se sta corect in genunchi? (poate trebuie masurate cu raportorul toate unghiurile... habar n-am si nici nu vreau sa stiu ...)
  #8  
Vechi 06.08.2009, 11:25:18
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

uite ti-ai gasit pe cine sa intrebi!!!!! :D
  #9  
Vechi 06.08.2009, 11:55:15
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

A propos de statul in genunchi....
O data pana de Inaltare in timpul citirii Evangheliei m-am asezat in genunchi.Si o ''doamna'' a tipat la mine:cum????!!!!!nu stiu ca pana de Inaltare nu se sta in genunchi,ca.....si nu mai stiu de ce....
Acu',anul asta....ce sa fac??!!am stat in picioare!!!Ma uit in jurul meu....lumea in genunchi.Eu in sinea mea....''astia nu stiu!''.....imi venea sa le spun tuturor ca nu se sta in genunchi......si cum ma gandeam eu mai tare....iata-ma ca ma pomenesc cu epitrahirul in cap si...... m-am asezat....Asa ca ....Nu mai ma iau dupa ''doamnele '' din biserica.
  #10  
Vechi 06.08.2009, 13:52:05
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
A propos de statul in genunchi....
O data pana de Inaltare in timpul citirii Evangheliei m-am asezat in genunchi.Si o ''doamna'' a tipat la mine:cum????!!!!!nu stiu ca pana de Inaltare nu se sta in genunchi,ca.....si nu mai stiu de ce....
Acu',anul asta....ce sa fac??!!am stat in picioare!!!Ma uit in jurul meu....lumea in genunchi.Eu in sinea mea....''astia nu stiu!''.....imi venea sa le spun tuturor ca nu se sta in genunchi......si cum ma gandeam eu mai tare....iata-ma ca ma pomenesc cu epitrahirul in cap si...... m-am asezat....Asa ca ....Nu mai ma iau dupa ''doamnele '' din biserica.

Ori de cite ori nu stiti ceva cautati frumos in sf. canoane online si va veti lamuri. Culmea este ca nici toti preotii nu cunosc f. bine canoanele. Iar cei care de regula nu le cunosc ii pocnesc asa o ,,dragoste" ne la locul ei de enoriasi si desleaga ceea ce nu este de deslegat. Preotii absolva facultatea unii cu 10, altii cu 9, altii cu 8, si altii si mai rau. Nota de la absolvire spune multe despre fostul student. Golurile cu care pleci la terminarea facultatii isi vor spune cuvintul pina inchizi ochii. Asta este una din cauzele nerespectarii canoanelor in BOR: necunoasterea; iar a doua este ignoranta perpetua,in primul rind a preotilor !
Revenind ,va spunem sora ca doua sinoade ecumenice (II si VI)precizeaza ca de la Inviere si pina la Rusalii nu se sta in genunchi la nici o slujba ca expresie a bucuriei invierii Domnului ,a inaltarii si a pogoririi duhului sfint. Cei ce fac altfel sunt sanctionati deoarece nu se bucura cu adevarat ci traiesc perioada respectiva comun. Ce sa te faci insa cind nici preotii nu stiu aceasta!De respectat ce sa mai vorbim...
De asemenea nu se sta in genunchi de la nasterea Domnului si pina dupa Boboteaza ,pt. acelasi lucru ! Faceti asa pt. ca asa este canonic si nu va interesati de ceilalti !
Sa nu uitati nici o data de acum in colo : duminica nu se sta in genunchi la sf. liturghie pt. ca este ziua de mare bucurie a invierii Domnului; in timpul saptaminii ,da.Nu este o parere a mea ,ci sf. canoane precizeaza !

Last edited by zaharia_2009; 06.08.2009 at 13:59:11.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30