Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.02.2009, 21:55:07
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camiann Vezi mesajul
Nu ai fost hirotonisit si pozezi in preot. E drept, pe net poti sa-ti iei orice identitate doresti, doar este o lume virtula. Dar in cugetul meu stiu ca nu am nimic de invatat de la tine. Invataturile cinstite stau in lumina nu se ascund dupa aparente inselatoare de popi nepopiti. Un parinte cu har te indeamna sa nu crezi in mascarici luminosi-asta este arta diavoluli sa se prefaca in inger de lumina. Nici daca asemenea vedenii sunt dumnezeiesti nu faci un pacat daca nu le dai crezare. Dumnezeu gaseste alta cale sa ajunga la sufletul tau. Deci, sa-ti spun sincer daca as avea cit de cit har, si am fi fata in fata, ti-as da o palma-si n-ar fi necrestineste pentru ca nu ar veni din patima. Vasile cel Mare i-a dat o palma lui Arie dar tot nu l-a trezit din ratacirea lui in care ii ducea si pe altii. Dar pentru ca nu sunt nici sfanta, nici nu am har de proroc sau alte virtuti duhovnicesti, aleg sa nu-ti mai citesc postarile.
Vad ca te arati a fi mare JUDECATOARE!!! Si vii cu critici!!!

In primul rand cand cineva nou intra pe forum SE PREZINTA PE SINE mai intai si apoi posteaza! Ori fratia ta ai intrat DIRECT cu critica si judecata!!! Te arati a fi o zeita a intelepciunii si ai crezut ca aici gasesti numai PROSTI sau slabi de ingeri!!! Eu nu am facut-o pe niciun preot, si oricum daca NU-ti place trebuie SA ITI VEZI DE ALE TALE!!! NU sa te iei de orisicine!!! CINE ESTI DUMNEATA??? Daca ai ceva de spus spune dar in virtutea cunostintelor nu a PARERILOR ca aici NU este LUMEA PARERILOR ci a CREDINTEI!!! Fiecare isi arata CREDINTA prin ce scrie! Daca ai inceput deja cu critica si judecata pai sa stii ca de RAU te-au luat deja toti forumistii!!! NU ai deloc un dih BLAND de crestin autentic asa cum vrei sa te arati a fi! NU ai duhul lui Hristos!!! Esti straina de asa ceva, caci CRESTINUL de este DUR sau ASPRU, NU critica si nu JUDECA si si se simte duhul dragostei in el!
Te iei de mine ca sunt 'popa nepopit" ASTA TE DOARE PE FRATIA TA?????? sau cumva te simti prin ce scriu si te "incomodeaza"? asa s-au simtit mai multi, pt ca spun sincer ce am de spus, fara ocolisuri!!! Si tai si rup acolo unde este nevoie ca si acum cu fratia ta! Fara niciun drept te iei asa de toti, crezand ca noi nu stim ca esti persoana noua pe forum...
Apoi vad ca habar nu ai de IBU spunand fara pic de respect 'VAsile cel MAre" de parca spui de Basescu, sau macar de ai fi sora Dansului! Si aluia daca ai avea BUN SIMT i-ai spune Domnul Basescu, nu la pertu! Si sora Sf.Vasile, adica Sf.MAcrina i se adresa cu respect ca a fost APRHIEPISCOP nu un om de rand mirean! Sa stii ca e Vb de Sf.Nicolae al Mirelor Likiei, nicidecum de Sf.Vasile cel Mare (333-378) nici nu era nascut cand s-a tinut Sinodul I Ecumenic! poate iti aduci aminte in ce an s-a tinut...
Lipsa de respect de care dai dovada o, CRESTINO, se vede si din faptul ca NICI nu ma cunosti si spui ca m-ai plesni... MULTUMESC!!! Daca as vorbi EREZII, din RESPECT ti-as primi palma, dar asa? Cu ce drept? Esti profesoara de Dogamatica cumva??? Dupa cum te arati a fi din primele cuvinte adresate pe forum, esti TOTAL DEPARTE DE REALITATEA EXISTENTIALA A UNUI CRESTIN PRACTICANT AUTENTIC!!! Lipsa BUNULUI SIMT de care dai dovada, iti arata STAREA SUFLETEASCA in care esti, adica MANDRIA CRUNTA si fara RUSINARE!!! DUPA CUM ITI ESTE CREDINTA ASA ITI SUNT SI VORBELE, si sa mai stii un lucru de la Pr.Teofil Paraian: CEL SMERIT STA LA LOCUL LUI!!! De sora SILVIA te iei fara motiv si fara sa fii macar pe subiect.. esti total in afara.. oare esti in toate facultatile mintale???? nu cred... daca ai fi, ai vorbi mai civilizat!

"Dar pentru ca nu sunt nici sfanta, nici nu am har de proroc sau alte virtuti duhovnicesti, aleg sa nu-ti mai citesc postarile"
cu ce drept nu am voie sa spun ce vreu? ca esti fratia ta mai tare? NU am inteles care e treaba, cine te obliga sa le citesti??? reactia avuta este ca te simti INJOSITA si mandria din tine nu te lasa sa vezi REALITATEA... AMIN!!!

Fii binecuvantata!!!
  #62  
Vechi 02.02.2009, 22:05:18
camiann camiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 38
Implicit Hollywood, Cannes sau Bollywood tot acelasi principiu...

Asa este, cind te trezesti buimac in lumina propriilor argumente, care se cam clatina si se bat cap in cap, si nu te mai poti ascunde sub o identitate falsa la capatul unu fir telefonic sau un virtual fir de net...atunci te poti simti sub reflectoare...ca pe la Hollywood, Cannes, sau Bollywood. Dar sti cum e ...pe net ca si in viata.

Nu e dragut cind te poti ascunde sub identitatea unui profesor, punand diagnostice, sau judecind dupa principiul paiului si al barnei? Este un exercitiu minunat, dar al libertatii gresit intelese si gresit asumate.
  #63  
Vechi 02.02.2009, 22:18:21
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

camiann , n-ai vazut ca nektarios este student la o facultate de teologie? asta te supara? Sa vedem ce poti scrie si in alta parte ,legat de alte subiecte.
  #64  
Vechi 02.02.2009, 22:26:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de baniutilizati Vezi mesajul
camiann , n-ai vazut ca nektarios este student la o facultate de teologie? asta te supara? Sa vedem ce poti scrie si in alta parte ,legat de alte subiecte.
Dupa ea, sunt un "popa nepopit" care "fara rusinare iau chip de popa" (macar putin respect de Taina Preotiei) si ca ma dau mare cu postarile mele... Vai de capul meu si de pacatele mele, daca as vorbi de la mine... Dar oricum eu nu am NIMIC al meu, tot ce am e a lui Dumnezeu! Si ce spun NU spun ca e al meu, CI E LUI HRISTOS LASAT IN BISERICA SA... Asta este, frate, reactia celor plini de mandrie care daca sunt 'atinsi' riposteaza extrem de dur... S-o lasam in pace ca are neputinte! Dumnezeu sa o lumineze! Sa ne rugam pt ea!!!

Fii binecuvantat!!!
  #65  
Vechi 02.02.2009, 22:51:45
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camiann Vezi mesajul
Nu ai fost hirotonisit si pozezi in preot.
Iarta-ma sora, nu sunt hirotonit, dar nici nu ma dau a fi preot pt ca nu este in firea mea sa fac ce nu ma reprezinta! Faptul ca studiez la Teologie nu inseamna ca eu sunt "teolog"! NIMENI nu este teolog, ca pe pamantul asta au fost numai 5 Teologi si acesti Sfinti: Sf.Vasile cel Mare, Sf.Ioan Gura de Aur, Sf.Grigorie de Nazianz, Sf.Ioan Hrisostom, Sf.Maxim Marturisitorul, Sf.Simeon NOUL Teolog, si pe langa acestia se adauga Sf.Grigorie de Nyssa, Sf.Atanasie cel Mare, Sf.Celement Alexandrinul, Sf.Chiril Alexandrinul, si inca multi altii!!!
Faptul ca termin o postare prin "Fii binecuvantat/a" nu arata MASCA mea, ci este SALUTUL MEU!!! Si apoi o rugaciune ca sa binecuvinteze Dumnezeu, NU eu, si este o formula CRESTINA ORTODOXA de la "Dumnezeu sa te Binevinteze" sau 'Fii Binecuvantat" care e acelasi lucru!

Doamne ajuta!!!
  #66  
Vechi 02.02.2009, 22:52:27
camiann camiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 38
Implicit ipocrizie sau lupi in haina de oaie

Sa vedem ce o sa spui tu cind o sa primesti un sfat "duhovnicesc" sa crezi in mascarici luminosi si o sa descoperi ca este inselatorie diavoleasca, in care poti ajunge si daca crezi in extraterestrii...nu trebuie sa fii crestin pentru asta. Oameni ca geo-nektaris "te binecuvanteaza" cu erezia lor si o fac intr-un mod elocvent si fals erudit de aceea cred eu ca sunt periculosi, din cauza ipocriziei lor... Daca sunt un om rau pentru ca nu accept minciuna lor si le-o spun pe fata, prefer sa raman in rautatea mea. Nu ma pretind un spirit evlavios. Nici nu sunt pe cale sa imbrace haina proteasca. El se prezinta inambele ipostaze, si o face aruncind veninul ratacirilor in dreapta si in stanga. Stii cum e...celor carora li se da mult, li se si cere mult...Deci el are o responsabilitate morala sa taca atunci cind "invatatura" lui vine in contradictie cu invatatura Sfintilor Parinti, care de a inceputurile crestinismului au invatat sa nu crezi cu una cu doua in vedenii, pentru ca cele mai multe sunt diavolesti. Sa-ti spun sincer nici nu sunt curioasa sa vad filmuletul. Maine o sa apara poate inca vrea 10 si mai convingatoare...si Geo-nektaris va avea o dificultate ina ne indruma pe care sa-l credem mai mult.
  #67  
Vechi 02.02.2009, 23:05:46
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

E bine ca nu esti curioasa . In sfarsit am gasit si eu o fata, femeie virtuoasa.
  #68  
Vechi 02.02.2009, 23:09:47
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Post "Celor vrednici ai Sai, Dumnezeu le face mari descoperiri."

Am vazut si eu filmuletul de pe you tube, sincer m-a impresionat, a fost un moment de vis frumos, as vrea sa cred ca asa se intampla cu oamenii sfintiti cand pleaca la cele vesnice!
Dar, ma gandesc ca cine a reusit sa filmeze asa ceva, i s-a dat o sansa extraordinara, cum nu cred ca se da oricui, iar daca ai asa o superba sansa o tii pentru tine, nu o impartasesti si altora pentru ca iti poti pierde harul! Parintele Porfirie ( pe care si eu il iubesc enorm, este un exemplu de smerenie si bunatate), spunea ca "celor vrednici ai Sai, Dumnezeu le face mari descoperiri, in chip simplu si firesc. Le descopera evenimente ale trecutului, ale prezentului, si ce se va intampla in viitor. Le descopera adancul sufletului oamenilor, durerile si bucuriile lor, pacatele si harismele lor, bolile trupesti si sufletesti, timpul si felul mortii."
Si tot parintele spune: " pentru tainele pe care Dumnezeu ni le descopera inlauntrul nostru mai buna este tacerea."
Nu poti sa traiesti asa o minune si sa nu ramai extaziat, incremenit, timpul incremeneste ptr. acela! Asa cum am ramas noi cand am privit filmul! Am privit un film si am ramas extaziati! Dar sa vezi "pe viu" asa ceva? Te gandesti sa fotografiezi asa ceva? Eu nu cred, sa-mi fie iertata parerea!
Astazi exista foarte multe metode de a truca pozele, suntem foarte avansati in domeniul asta! Orice efect se poate face cu o poza!
Si mai este ceva: dupa cum a produs atata agitatie acest subiect aici pe forum, m-am edificat!
Iertati-ma daca v-am suparat!
Bunul Dumnezeu sa ne lumineze pe toti!
  #69  
Vechi 02.02.2009, 23:19:34
camiann camiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 38
Implicit Buna!!!

Citat:
În prealabil postat de nastac_miruna Vezi mesajul
Am vazut si eu filmuletul de pe you tube, sincer m-a impresionat, a fost un moment de vis frumos, as vrea sa cred ca asa se intampla cu oamenii sfintiti cand pleaca la cele vesnice!
Dar, ma gandesc ca cine a reusit sa filmeze asa ceva, i s-a dat o sansa extraordinara, cum nu cred ca se da oricui, iar daca ai asa o superba sansa o tii pentru tine, nu o impartasesti si altora pentru ca iti poti pierde harul! Parintele Porfirie ( pe care si eu il iubesc enorm, este un exemplu de smerenie si bunatate), spunea ca "celor vrednici ai Sai, Dumnezeu le face mari descoperiri, in chip simplu si firesc. Le descopera evenimente ale trecutului, ale prezentului, si ce se va intampla in viitor. Le descopera adancul sufletului oamenilor, durerile si bucuriile lor, pacatele si harismele lor, bolile trupesti si sufletesti, timpul si felul mortii."
Si tot parintele spune: " pentru tainele pe care Dumnezeu ni le descopera inlauntrul nostru mai buna este tacerea."
Nu poti sa traiesti asa o minune si sa nu ramai extaziat, incremenit, timpul incremeneste ptr. acela! Asa cum am ramas noi cand am privit filmul! Am privit un film si am ramas extaziati! Dar sa vezi "pe viu" asa ceva? Te gandesti sa fotografiezi asa ceva? Eu nu cred, sa-mi fie iertata parerea!
Astazi exista foarte multe metode de a truca pozele, suntem foarte avansati in domeniul asta! Orice efect se poate face cu o poza!
Si mai este ceva: dupa cum a produs atata agitatie acest subiect aici pe forum, m-am edificat!
Iertati-ma daca v-am suparat!
Bunul Dumnezeu sa ne lumineze pe toti!
Ai pus punctul pe i! Cum filmezi cind ramai incremenit? Iata un paradox al vremurilor noastre. Iti multumesc mult, acum chiar nu mai am nici o curiozitate in a vedea filmul.
  #70  
Vechi 02.02.2009, 23:21:35
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]Tocmai am vorbit cu un coleg al meu despre tema aceasta cu filmuletul, i-am dat link-ul si cand s-a uitat mi-a spus il stie ca EL A VAZUT REPORTAJUL LA STIRI LA TV... nu-si mai aduce bine aminte cand a fost, dar mi-a spus ca el de atunci a ramas SOCAT!!! [/SIZE]
[SIZE=4]Deci sunt si altii care stiu aceasta cu mult inaintea noastra... si nu e Singurul acest coleg al meu care mi-a martusit aceasta!!! [/SIZE]
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adormirea Maicii Domnului dan73 Generalitati 3 05.07.2012 16:22:32
Adormirea Macii Domnului Bogdan N Generalitati 0 15.08.2011 12:48:47
Adormirea Maicii Domnului partenie Diverse Sarbatori 20 15.08.2009 21:19:08
Adormirea Maicii Domnului Laurentiu Diverse Sarbatori 1 15.08.2008 20:25:15
adormirea maicii domnului Pupi Generalitati 1 12.08.2008 13:13:16