Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 06.02.2009, 11:51:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

[quote=mihai07;114088]da ii cred sectanti din moment ce folosesc alta "evanghelie".
Spune-mi si mie cand a venit a doua oara "Hristos-Duhul"?
Mie asta imi suna a chestie neo-protestanta
Caci iata ce zice Scriptura in legatura cu a doua venire

deci vezi aplici crede shi nu cerceta, shi spui ca Domnul te-a invatzat, poi te-a invatzat sa crezi, dar nu sa judeci, nu sa osandeshti,

tzi-am spus ca e aceiashi evanghelie, a Veshniciei.

in 1938 la Vladimireshti cand a ars pamantul in gradina cu papushoi a parintzilor lui Veronica... atunci a venit ca sa nu ne lase in vremurile cele mai grele, fara Pastori...

da shi de atunci au sunat cele 7 Trambitze ale Domnului, asta care suna in prezent este Voievodala, shi e ultima... iar daca nu ne pocaim... cineshtie ce mai urmeaza...
  #262  
Vechi 06.02.2009, 11:52:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
[COLOR=blue][COLOR=black]Citat după [COLOR=red]Vsovi [/COLOR]referitor la patriarhul Daniel:[/COLOR][COLOR=black]

[/COLOR]cand Domnul in scrierile Sale il recunoashte ca pe al 7-le Patriarh ca shi cel de la EL, pe care Pf. P. Teoctist la uns prin sfintzenia Lui, shi este scris in scrierile lor, cum atunci de spui ca nu-l Recunosc? Cand l-a recunoscut Hristos-Duhul tocmai in citatele pe care mi le-ai dat dumneata ca sa le citesc... chiar asha de mica sa fie memoria noastra?

[COLOR=black]Răspuns: [/COLOR]
[COLOR=black]Fals! Pucioșii nu l-au recunoscut niciodată pe Daniel ca patriarh, nici în scris (CLD) nici prin viu grai, nici în diptice. Pentru ei al 7-lea Patriarh este Irineu așa cum reiese din mai multe locuri din CLD. [/COLOR]
[COLOR=black]Și nu l-a uns Teoctist pe Daniel ca patriarh. Asta e o aberație pe care ți-o poate confirma și badea Gheorghe din Cucuieții din Deal.[/COLOR]
[COLOR=black]Vezi că le amesteci ca mărarul în ciorbă.[/COLOR]
[/COLOR]
nu draga, l-a uns prin sfintzenia sa... eu shtiu deocamdata ce vorbesc shi vorbesc din citatul pe care mi l-ai aratat chiar dumneata.
  #263  
Vechi 06.02.2009, 11:55:19
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=vsovi;114098]
Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
da ii cred sectanti din moment ce folosesc alta "evanghelie".
Spune-mi si mie cand a venit a doua oara "Hristos-Duhul"?
Mie asta imi suna a chestie neo-protestanta
Caci iata ce zice Scriptura in legatura cu a doua venire

deci vezi aplici crede shi nu cerceta, shi spui ca Domnul te-a invatzat, poi te-a invatzat sa crezi, dar nu sa judeci, nu sa osandeshti,

tzi-am spus ca e aceiashi evanghelie, a Veshniciei.

in 1938 la Vladimireshti cand a ars pamantul in gradina cu papushoi a parintzilor lui Veronica... atunci a venit ca sa nu ne lase in vremurile cele mai grele, fara Pastori...

da shi de atunci au sunat cele 7 Trambitze ale Domnului, asta care suna in prezent este Voievodala, shi e ultima... iar daca nu ne pocaim... cineshtie ce mai urmeaza...
vosvi inseamna ca s-a schimbat Evanghelia si noi nu stiam.
Ca altceva scrie in Biblie despre a doua venire.
  #264  
Vechi 06.02.2009, 12:00:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
[COLOR=red]Hristos-Duhul[/COLOR] este o erezie, iar cei care o promovează sunt eretici. După înviere, Hristos nu S-a mai despărțit de trup, și așa rămâne în veac, chiar dacă trupul Său este de acum schimbat(transfigurat). Dacă S-ar despărți din nou de trup, devenind Hristos-Duhul, ar fi consemnată în istorie o a doua moarte a lui Hristos, ceea ce este absurd.
dumneata nu cunoshti scriptura, cum n-o cunosc nici eu, dar iata ca ne dam cu parerea shi osandim noi ori nu osandim asha ca intre cei mai celebri advocatzi, dar n-ai vazut poza cu Virginca shi Hristos facuta de sf Ap Luca? iar a Treia persoana este Hristos-Duhul care a Grait prin Prooroci. shi Aceste Trei Persoane Sfinte: Tatal, Fiul shi Duhul Sfant sunt Dumnezeu cel Adevarat. shi in Numele Lor ne pecetluim... sau dumneata n-ai citit ce a grait Duhul celor 7 Biserici in Apocalipsa? deci Iata ca Hristos-Duhul a grait lor... acela care a grait prin Prooroci, shi asha am scris eu Hristos Duhul ca sa nu se confunde cu tot felul de duhuri de draci... ca shi aia vorbesc prin oameni... uneori, ori le vorbesc la ureche, ori din ei inshishi ca shi cum ei inshishi ar fi...

deci eu am scris Hristos-Duhul ca sa nu le incurc, dar Domnul a scris:

Cuvantul lui Dumnezeu... Numele cel Nou al Lui Dumnezeu.
  #265  
Vechi 06.02.2009, 12:10:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

[quote=mihai07;114102]
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
vosvi inseamna ca s-a schimbat Evanghelia si noi nu stiam.
Ca altceva scrie in Biblie despre a doua venire.
ca in 1992 a curmat acest veac pe la mijloc aia mai scrie, adica eu asha am intzeles ca din 15.000 de ani cat are omul pe pamant de vietzuit cum o fi scris in Ceruri, din cele 10 zile cat am fost datzi in pushcarie de satana, l-a curmat acest veac dupa 7500 de ani, asha cum il curmase dupa 5500 de ani cand s-a Nascut Domnul din Fecioara Curata, deci iata ca asta am priceput eu, ca in 1955 a inceput Lucrarea Sa de a ne carmui prin saramura (Sodoma shi Gomora shi Egipet) ca sa ieshim la liman shi sa fim fii ai Luminii, lumina din Lumina, Ziua Intai. Sfanta Duminica... shi sa ajungem in Rai adica.... deci vezi s-a scris dar n-a reushit nimeni sa deschida Cartea, nu s-a gasit nimeni vrednic sa-i rupa pecetzile, nimeni n-a reushit sa ia cartea din mana Lui Dumnezeu... asha ca CLD a deschis-o pentru noi... caci mielul a biruit... shi impreuna cu El vor birui shi cei credincioshi pana la sfarshit.... ceva de genul asta...

dar voi suntetzi suparatzi inloc sa va bucuratzi de asemenea comoara...

voi osanditzi, inloc sa va veselitzi....

voi judecatzi shi va speriatzi in loc sa va indemnatzi la o viatza intru Dumnezeu....
  #266  
Vechi 06.02.2009, 12:10:58
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

Altadata sa scrii Tatal Hristos Duhul ca sa se inteleaga o persoana cu trei nume si asa cine are evlavie la pucioasa v-a ajunge antihristul de la noul ierusalim.
  #267  
Vechi 06.02.2009, 12:13:05
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=vsovi;114110]
Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul

ca in 1992 a curmat acest veac pe la mijloc aia mai scrie, adica eu asha am intzeles ca din 15.000 de ani cat are omul pe pamant de vietzuit cum o fi scris in Ceruri, din cele 10 zile cat am fost datzi in pushcarie de satana, l-a curmat acest veac dupa 7500 de ani, asha cum il curmase dupa 5500 de ani cand s-a Nascut Domnul din Fecioara Curata, deci iata ca asta am priceput eu, ca in 1955 a inceput Lucrarea Sa de a ne carmui prin saramura (Sodoma shi Gomora shi Egipet) ca sa ieshim la liman shi sa fim fii ai Luminii, lumina din Lumina, Ziua Intai. Sfanta Duminica... shi sa ajungem in Rai adica.... deci vezi s-a scris dar n-a reushit nimeni sa deschida Cartea, nu s-a gasit nimeni vrednic sa-i rupa pecetzile, nimeni n-a reushit sa ia cartea din mana Lui Dumnezeu... asha ca CLD a deschis-o pentru noi... caci mielul a biruit... shi impreuna cu El vor birui shi cei credincioshi pana la sfarshit.... ceva de genul asta...

dar voi suntetzi suparatzi inloc sa va bucuratzi de asemenea comoara...

voi osanditzi, inloc sa va veselitzi....

voi judecatzi shi va speriatzi in loc sa va indemnatzi la o viatza intru Dumnezeu....
vsovi noi doar observam cum unii schimba Evanghelia dupa bunul plac si incearca sa ii atraga si pe altii spre pierzare.
Am doar o intrebare pentru tine: tu ii considerii pe preotii din BOR care nu au primit CLD de la Pucioasa pecetluiti de antihrist?
Ca asa am vazut ca ii considera puciosii.
  #268  
Vechi 06.02.2009, 12:16:10
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat după [COLOR=DarkRed]Vsovi [/COLOR]despre cartea "Cuvântul lui Dumnezeu " (CLD) de la Pucioasa:
[COLOR=Blue]poi e aceiashi Evanghelie
[COLOR=Black]
Răspuns:
[COLOR=Red]Poi, nu e de fel aceeashi. Și iată de ce:

[/COLOR]1. Nu are "același duh". Toți care au citit-o fără ochelari de cal au zis că nu recunosc în ea nici frumusețea, nici echilibrul ,nici dulceața Bibliei. În schimb, e ceva făcut special ca să înspăimânte. Deci, este alt duh, nu e duh de pace , nici duh iubitor de oameni. E duh de tulburare și de dezbinare, căci iată roadele lui: creștinii au ieșit din biserică și au renegat-o, și-au stricat familiile, și-au părăsit serviciile, și-au vândut casele, ca apoi să se pripășească mai aproape de "Hristos-Duhul de la Pucioasa".
2. E plină de contradicții interne și externe. Contradicțiile au fost rezolvate în parte chiar de pucioși în anul 2006, prin scoaterea unei noi ediții a CLD, în care au fost operate pe furiș mii de modificări de fond și de cosmetizări față de ediția din 1995, ca "să se dreagă cât de cât busuiocul", adică anomaliile descoperite între timp de alții, dar chiar și de ei.
3. Conține inovații necanonice. Exemple:
- I. România a fost primul pământ ieșit din ape la facerea lumii [COLOR=Red](oare de ce? era cel mai înalt loc de pe pământ, de peste 8000 de metri?)
[COLOR=Black]-[/COLOR] [COLOR=Black]II.România a fost primul pământ ieșit din ape după potop [COLOR=Red](tradiția zice că muntele Ararat ar fi fost, că era un pic mai înalt ca vârful Omu: 5000 de metri față de 2000)[/COLOR]
- III. [/COLOR][/COLOR]Adam a fost plămădit din lutul (glodul) luat de Dumnezeu chiar de pe locul unde este acum ridicată "mănăstirea Noul Ierusalim" [COLOR=Red](și de aici se trage numele satului respectiv - Glodeni Vale! )[/COLOR]
4. Conține răstălmăciri ale unor mesaje biblice.
5. Este cu totul altceva, de la cap la coadă, deci este "o nouă Evanghelie", Chiar ei recunosc că este altă Evanghelie, deoare citesc din ea la slujbe, în completarea citirii din Evanghelia zilei, după anunțarea următoare:
[COLOR=DarkRed]"Din Sfânta Evanghelie după Sfânta Virginia , citire! " [/COLOR]
Anunțarea este ea însăși mincinoasă, deoarece textele care sunt atribuite oficial de pucioși Sfintei Virginia nu acoperă nici măcar un sfert din întinderea cărții, restul având alți autori sau intermediari, recunoscuți chiar de ei.
Deci ,fiind "o altă Evanghelie". lucru recunoscut deschis chiar de pucioși, ea cade sub blestemul Apostolului: "[COLOR=Red]Să fie anatema[/COLOR]!"
[/COLOR][/COLOR]
  #269  
Vechi 06.02.2009, 12:22:24
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Pigmeilor! Nu vă mai osteniți să înțelegeți, că tot nu veți reuși. Pucioșii spun că numai la ei se ascund tainele lui Dumnezeu. Una din ele este aceea că Hristos va veni în curând a patra oară pe pământ; cică a fost de trei ori până acuma.
Dacă nu credeți, căutați. Dacă nu găsiți, dați-mi un semn, și vă arăt eu unde se află citatul respectiv din CLD.
  #270  
Vechi 06.02.2009, 12:27:39
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Pigmeilor! Nu vă mai osteniți să înțelegeți, că tot nu veți reuși. Pucioșii spun că numai la ei se ascund tainele lui Dumnezeu. Una din ele este aceea că Hristos va veni în curând a patra oară pe pământ; cică a fost de trei ori până acuma.
Dacă nu credeți, căutați. Dacă nu găsiți, dați-mi un semn, și vă arăt eu unde se află citatul respectiv din CLD.
Ma mira si pe mine cum de a venit Hristos de 3 ori pana acum, cand in Biblie ca va veni adoua oara si "Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului și vor plânge toate neamurile pământului și vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere și cu slavă multă."
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40