Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.02.2009, 23:00:39
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfantul Siluan Antonitul

Duhul lui Dumnezeu povatuieste pe toti in chip deosebit: unul se linisteste (vietuieste in isihie) in singuratate, in pustie, altul se roaga pentru oameni; altul e chemat sa pastoreasca turma cuvantatoare a lui Hristos; altuia i s-a dat sa propovaduiasca sau sa mangaie pe cei ce sufera; altul slujeste pe aproapele din munca sau averea lui - toate acestea sunt daruri ale Duhului Sfant si toate sunt date in grade diferite: unuia treizeci, altuia saizeci, altuia o suta (Mc 4, 20).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.02.2009, 13:39:15
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Despre smerenie!

Așadar, fapta bună a smereniei dă cinstea cea mai înaltă, precum și Fiul lui Dumnezeu S-a smerit pe Sine, spre a întemeia împărăția Sa cea mare și a dobândi milioane și milioane de slujitori. Iar tu, creștine, te vei teme oare ca nu cumva să te înjosești prin smerenie ? Atunci vei fi tu mai mare și mai înalt decât alții, mai strălucit și mai mărit, când te vei înjosi pe tine însuți, când nu vei umbla după rangul cel dintâi, când vei răbda de bună voie umilința, jertfirea de sine și primejdia, când tu te vei sârgui a fi sluga tuturor, gata a face și a suferi toate pentru aceasta.
Să cumpănim acestea, iubiților, și cu toată râvna să ne sârguim la smerenie. De am fi tratați de alții cu semeție, de am fi batjocoriți, luați în râs și disprețuiți, să le suferim toate cu răbdare! Căci nimica nu ne poate așa înălța, nici face așa de cinstiți și mari, ca fapta bună a smereniei. Dacă noi vom întipări-o în viața noastră, atunci vom fi părtași tuturor bunătăților, prin harul Domnului nostru Iisus Hristos, căruia împreună cu Tatăl și cu Duhul Sfânt se cuvine lauda, mărirea și închinăciunea, acum și în vecii vecilor ! Amin.
din “Omilii la Postul Mare” ale Sfântului Ioan Gură de Aur
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.02.2009, 21:16:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Despre rugaciune - Sfantul Nil Ascetul +

Rugaciunea este inaltarea mintii catre Dumnezeu. Este vorba despre o lucrare duhovniceasca car se potriveste mintii omenesti ca valoare, mai mult decât oricare alta preocupare.
Rugaciunea se naste din blândete, si din lipsa mâniei. Ea aduce in suflet bucuria si multumirea, il apara pe om de goliciunea sufleteasca si de tristete. Asa cum pâinea este hrana trupului, la fel si rugaciunea duhovniceasca este hrana mintii. Asa cum vederea este cea mai inalta dintre toate simțurile, la fel si rugaciunea este cea mai dumnezeiasca si mai sfanta decât toate virtutile. Cel care-L iubeste pe Dumnezeu, vorbeste intodeauna cu El, asa cum face Fiul cu Tatal, si-si intoarce fața de la orice cugetare patimasa. De vreme ce rugaciunea este insotirea mintii cu Dumnezeu, oare in ce stare trebuie sa se gaseasca cineva ca sa poata sa se apropie de Domnul si sa vorbeasca cu El, fara mijlocirea altuia, fara sa ia seama la alte lucruri ? Cel legat nu poate sa alerge, asa cum nici mintea care slujeste inrobita vreunei patimi nu face rugaciunea adevarata. Pentru ca este trasa si se invârte incoace si incolo, din pricina gandului patimas si nu poate sa ramâna netulburat. Nu vei reusi sa te rogi curat daca te amesteci in lucruri materiale , si te tulburi cu griji necontenite. Pentru ca rugaciunea inseamna izbăvirea de orice grija.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.02.2009, 22:26:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Postirea - Sfântul Vasile cel Mare +

Postirea naste profeti, ii intareste pe cei puternici, ii intelepteste pe legiuitori, ii inarmeaza pe eroi. Ii zideste pe luptatori, respinge ispitele, locuieste impreuna cu cumpatarea si nevinovatia. In razboaie face viteji, si in vreme de pace invata linistea. Ii sfinteste pe cei inchinati si-i desavârseste pe preoti. Nimeni nu poate sa se apropie de altar si sa savârseasca Dumnezeiasca Liturghie, fara ca mai inainte sa posteasca.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.02.2009, 22:30:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Postirea - Sfântul Vasile cel Mare +

Postirea naste profeti, ii intareste pe cei puternici, ii intelepteste pe legiuitori, ii inarmeaza pe eroi. Ii zideste pe luptatori, respinge ispitele, locuieste impreuna cu cumpatarea si nevinovatia. In razboaie face viteji, si in vreme de pace invata linistea. Ii sfinteste pe cei inchinati si-i desavârseste pe preoti. Nimeni nu poate sa se apropie de altar si sa savârseasca Dumnezeiasca Liturghie, fara ca mai inainte sa posteasca.
Postirea intareste rugaciunea, se face aripa in mersul ei catre cer, este mama sanatatii, pedagogul tineretii, podoaba batrânetilor. Este tovarasul celor din calatorie si celor care locuiesc impreuna.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.02.2009, 23:32:10
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit Sfantul Siluan

Doamne, dă-ne pocăința lui Adam și sfânta Ta smerenie.
Cine nu iubește pe vrăjmașii n-are în el harul lui Dumnezeu.
Milostive Doamne, învață-ne prin Duhul Tău Cel Sfânt să-i iubim pe vrăjmași și să ne rugăm pentru ei cu lacrimi.
Cu mintea noastră nu putem cunoaște nici măcar cum s-a făcut soarele; și atunci când cerem lui Dumnezeu să ne spună cum s-a făcut soarele, primim în suflet acest răspuns limpede: „Smerește-te și vei cunoaște nu numai soarele, ci și pe Făcătorul lui".
Cu lacrimi Adam striga către Dumnezeu așa: „Sufletul meu tânjește după Tine, Doamne, și cu lacrimi Te caut. Vezi întristarea mea și luminează întunericul meu, ca sufletul meu să se veselească din nou."
Doamne, dă-mi smerenia Ta, ca să se sălășluiască întru mine iubirea Ta și să fie vie întru mine sfântă frica Ta. Domnul ne poruncește să-L iubim din toată inima și din tot sufletul, dar cum e cu putință să-L iubim pe Cel pe care nu L-am văzut niciodată și cum să învățăm această iubire? Domnul Se face cunoscut după lucrarea Lui în suflet. Când Domnul îl cercetează, sufletul știe că a fost un Oaspete drag și, când a plecat, atunci sufletul tânjește după El și îl caută cu lacrimi: „Unde ești Tu, lumina mea? Unde ești Tu, bucuria mea? Trecerea Ta a lăsat o bună-mireasmă în sufletul meu, dar Tu nu ești aici și sufletul meu tânjește după Tine, și inima mea e abătută și bolnavă,și nimic nu mă mai veselește, pentru că am întristat pe Domnul și El S-a ascuns de mine".
Privește cu mintea ce se lucrează în sufletul tău. Dacă se află în el nu mult har, atunci în suflet este pace și simți iubire față de toți; dacă se află mai mult har, atunci în suflet e lumină și o mare bucurie; iar dacă se află și mai mult har, atunci și trupul simte harul Sfântului Duh.
Vrednici de plâns sunt oamenii care nu cunosc pe Dum nezeu. Ei nu văd lumina veșnică și după moarte merg în întunericul cel veșnic. Noi știm despre aceasta, pentru că în Biserică Duhul Sfânt descoperă sfinților ce este în cer și ce este în iad.
Rugăciunea se dă celui ce se roagă, cum se spune în Scripturi; dar rugăciunea pe care o săvârșim numai din obișnuință, fără zdrobire de inimă pentru păcate, nu este plăcută Domnului.
Duhul Sfânt se face cunoscut în rugăciunea smerită.
Cine se roagă din obișnuință, în acela nu sunt schim bări în rugăciune, dar cine se roagă din inimă în acela sunt multe schimbări în rugăciune, e o luptă cu vrăjmașul, o luptă cu sine însuși, cu patimile, o luptă cu oamenii și în toate acestea trebuie să fie curajos.
Dacă mintea ta vrea să se roage în inimă și nu poate, atunci rostește rugăciunea cu buzele și ține-ți mintea în cuvintele rugăciunii, cum spune Scara. Cu timpul Domnul îți va da rugăciunea inimii fără gânduri și te vei ruga cu ușurință. Unii și-au vătămat inima, pentru că și-au silit mintea să lucreze rugăciunea în inimă și de aceea n-au mai putut-o rosti nici măcar cu buzele. Tu însă cunoști rânduiala vieții duhovnicești: darurile sunt date de la Dumnezeu doar sufletului simplu, smerit și ascultător. Celui ascultător și înfrânat în toate — în hrană, cuvinte și mișcări — Domnul însuși îi va da rugăciunea și ea se va săvârși cu ușurință în inimă.
Cine vorbește cu demonii își întinează mintea, dar min tea celui ce rămâne în rugăciune e luminată de Domnul. Slavă Domnului că ne-a dat pocăința, iar prin pocăință noi toți ne mântuim, fără excepție. Nu se mântuiesc numai cei ce nu vor să se pocăiască, și în aceasta văd deznădejdea lor și plâng mult, fiindu-mi milă de ei.
Celui ce se căiește Domnul îi dă raiul și împărăția veșnică, împreună cu El. Domnul e mi lostiv, iar Duhul Sfânt ne dă puterea de a fi milostivi. Cine se pocăiește cu adevărat e gata să sufere toate ne cazurile: foame și golătate, frig și căldură, boală și sărăcie, dispreț și prigoană, nedreptate și defăimare, fiindcă sufletul se avântă spre Domnul și nu se mai grijește de cele pământești, ci se roagă lui Dumnezeu cu minte curată.
Dacă gândești rău despre oameni, aceasta înseamnă că un duh rău viază în tine și îți insuflă gânduri rele împotriva oamenilor. Și dacă cineva nu se pocăiește și moare fără să fi iertat fratelui său, sufletul lui se va pogorî acolo unde sălășluiește duhul rău care-i stăpânește sufletul.
Asta e legea pentru noi: dacă ierți, aceasta înseamnă că Domnul te-a iertat; dar dacă nu ierți fratelui tău, înseamnă că păcatul tău rămâne cu tine.
Dacă nu ți-e milă de păcătosul care se va chinui în foc, aceasta înseamnă că nu este întru tine harul Duhului Sfânt, ci în tine viază un duh rău; și câtă vreme ești încă în viață, silește-te prin pocăință să te eliberezi de el.
Sfinții au fost oameni ca noi toți. Mulți dintre ei au fost mari păcătoși, dar prin pocăință au ajuns în împărăția cerurilor. Și toți cei ce intră aici intră prin pocăința pe care Domnul Cel Milostiv ne-a dăruit-o prin pătimirile Sale.
Domnul a dat Sfintei Biserici păstori și ei slujesc în chipul lui Hristos și lor le-a fost dată puterea de a ierta păcatele prin Duhul Sfânt.
Dar poate că vei gândi: cum poate cutare episcop sau duhovnic sau preot să aibă Duhul Sfânt, când îi place să mănânce și are atâtea slăbiciuni? Dar eu îți spun: e cu putință, dacă nu primește gânduri rele; așa încât, chiar dacă are unele defecte, acestea nu împiedică harul să vieze în sufletul lui, așa cum un pom verde poate avea și ramuri uscate fără ca acestea să-1 vatăme, și el aduce roadă; sau, într-o holdă de grâu, chiar dacă grâul este amestecat cu neghină, aceasta nu-1 împiedică să crească.

Iți mulțumesc, Domnul meu și Ziditorul meu, că ai smerit cu milostivire sufletul meu și mi-ai descoperit calea pe care au mers sfinții Tăi. Tu iubești pe cei ce plâng, și pe calea plânsului au venit la Tine sfinții Tăi. Tu iubești pe cei smeriți și prin harul Tău îi înveți iubirea și smerenia de care se tem vrăjmașii noștri, demonii. Tu Te bucuri, Doamne, de sufletul smerit; dă-mi să vin la Tine pe calea sfinților Tăi, calea plânsului smerit, pe care mi-ai arătat-o.
Ei [demo nii] intră și ies din trupul nostru. Dacă omul se mânie, demonul intră în el; dar dacă se smerește, demonul îl lasă. Dacă începi să te rogi lui Dumnezeu și demonul stă împotriva ta și nu-ți îngăduie să te închini, smerește-te și spune: „Nimeni nu e mai rău decât mine pe pământ", și în acel ceas demonul va pieri; ei se tem tare de smerenie, de străpungerea inimii și de mărturisirea sinceră. Dacă simți că sunt demoni în tine și îi auzi vorbind între ei, nu deznădăjdui: ei viază în trupul tău, dar nu în sufletul tău. Smerește-te, iubește postul și nu bea vodcă și nici vin. Dacă n-ai ascultat de „bătrânul" [„starețul"] tău, atunci e un demon în tine: și așa pentru fiecare păcat.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.02.2009, 12:52:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Cuvant dupa impartasirea cu Sfintele lui Hristos Taine

"Iubitilor in Hristos frati! Acum rasuna in inimile voastre mangaietorul glas al lui Dumnezeu Cuvantul intrupat: Cel ce mananca trupul Meu si bea sangele Meu, intru Mine petrece si Eu intru el (Ioan 6, 56). Acum simtiti implinirea acestui glas cu lucrul! Pricepeti slava voastra, patrundeti in adevarata voastra vrednicie: fiecare dintre voi este vas al tainei dumnezeiesti; fiecare dintre voi este biserica in care Fiul lui Dumnezeu, impreuna cu Tatal Sau Cel mai inainte de veci si cu Duhul Cel inchinat, salasluieste in chip tainic si totodata fiintial. De acum nu mai sunteti ai vostri: sunteti ai lui Dumnezeu. Ati fost cumparati de Dumnezeu cu pretul sangelui Fiului Sau (I Cor. 6, 19-20). Nu puteti sa duceti un jug strain! Daca vreunul dintre voi a fost pana acum un pacatos intunecat, de acum s-a facut drept cu dreptatea Fiului lui Dumnezeu.

Aceasta slava a voastra, aceasta bogatie a voastra, aceasta dreptate a voastra vor ramane, oare, in voi numai atata vreme cat va veti afla in biserica sau inca foarte scurta vreme dupa ce veti iesi din ea? Oare va veti deda din nou slujirii stricaciunii? Oare Iisus, Care a intrat prin Sfintele Taine in inimile voastre, va fi silit sa le paraseasca din pricina multimii gandurilor, planurilor, cuvintelor, faptelor pacatoase pe care o sa vi le ingaduiti? Nu! Sa nu aiba loc aceasta amara tradare a Mantuitorului, aceasta vanzare a Mantuitorului! Sa ramaneti biserici ale lui Dumnezeu, sa-I slujiti Domnului, Ce S-a salasluit in voi, prin plinirea osardnica a sfintelor Lui porunci - si El va ramane intru voi (I Ioan 3, 24): El va va pazi in calea vietii pamantesti de toata poticnirea, va va duce prin moarte fara tulburare si fara spaima in limanul vesniciei fericite. Amin." (Sfantul Ignatie Briancianinov - Predici)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.02.2009, 13:30:31
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum trebuie sa fie milostenia?

,,Crestinul poate da milostenie si ajutor nu numai din punct de vedere material, ci si prin cunostiintele, osteneala, sfatul si celelalte ale sale.'' (Sfantul Teofan Zavoratul)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.02.2009, 15:26:42
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Fratii mei,

[SIZE=3]IMI PLACE ca se scriu texte extrem de frumoase!!! Numai bucurie gasesti! Dar va rog din tot sufletul sa MENTIONATI SI [COLOR=red]LOCUL[/COLOR] DE UNDE CITATI UN TEXT! De ce spun asta, ca poate unuia ii place textul si vrea sa citeasca mai mult, SA STIE UNDE SA CAUTE!!! VA ROG FRUMOS, MENTIONATI SI LOCUL SI AUTORUL!!![/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]MULTUMESC!!![/SIZE]
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.02.2009, 17:53:36
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 1000 de Intrebari si Raspunsuri Despre Viata Duhovniceasca

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
,,Crestinul poate da milostenie si ajutor nu numai din punct de vedere material, ci si prin cunostiintele, osteneala, sfatul si celelalte ale sale.'' (Sfantul Teofan Zavoratul)
1000 de Intrebari si Raspunsuri Despre Viata Duhovniceasca
Alcatuite pe baza operelor Sfintilor Parinti si ale nevoitorilor bunei credinte
Editura Cartea Ortodoxa
Galati2005
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa faci daca ai mancat ceva de dulce, cand voiai sa tii post? camy_d Generalitati 89 11.08.2017 10:56:33
mierea florinrusu Generalitati 92 19.08.2016 14:39:28
Doctrina socului- mersul lumii Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 3 06.06.2012 19:29:32
Lalaiala...dulce lalaiala... eodor nastasa Generalitati 4 05.12.2010 19:36:37
Doctrina Sanctuarului-O MARE INSELATORIE!!! petrut-angel Secte si culte 23 18.04.2009 20:41:29