Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 24.03.2010, 15:28:03
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Ai vorbit despre trei situatii diferite:
1. Neconcordanta intre doi „tălmăcitori”
2. Pastorul respinge o proorocie care-i afecteaza politica interna.
3. Proorocul, folosindu-se de aura lui, incearca sa-și rezolve diferendele personale.

Cunosti bine realitatile din biserica penticostala.
Și eu cred in posibilitatea existentei tuturor acestor situatii. Pe ultimile doua le-am intalnit personal.
Atunci "ce" marturiseste veridicitatea vorbirii penticostale in limbi?
  #252  
Vechi 24.03.2010, 15:40:35
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
hehe, foarte tare... ce-a zis caryna.
cum se numeste cartea aia?
as vrea si eu sa o citesc.
se numeste EVADAREA DIN IAD...cea care povesteste se numeste NORICA ION...
DUMNEZEU SA NE AJUTE...SI SA NE LUMINEZE MINTILE...DOAMNE AJUTA
  #253  
Vechi 24.03.2010, 15:45:20
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Ce folositor ar fi fost ca, înainte să fi citit tot felul de cărticele, să fii studiat puțin în Sfânta Scriptură pasajele care vorbesc despre vorbirea în limbi...
am citit foarte multe carti ortodoxe...si in special BIBLIA ORTODOXA...dar Biblia noastra a ortodoxilor e diferita de a dumneavoastra...
nu vreau sa intru in polemica cu nimeni...mai putin acum knd se apropie Sfintele Pasti...
Dumnezeu sa va ajute si pe dumneavoastra cei din alte secte, sa vedeti realitatea...CALEA CEA ADEVARATA ESTE ORTODOXIA...SI NUMAI ORTODOXIA...crede-ma ce spun...
  #254  
Vechi 24.03.2010, 15:51:03
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
hehe, foarte tare... ce-a zis caryna.
cum se numeste cartea aia?
as vrea si eu sa o citesc.
acum am gasit-o si pe net...

http://www.odaiadesus.ro/norica.html

daca cititi si cei din alte secte...va rog sa o cititi cu inima ca sa puteti sa o intelegeti si sa va rugati la Dumnezeu sa va descopere adevarul ca doar El ne poate ajuta sa ne MANTUIM...desigur, daca si noi vrem...
Nu vreau sa supar pe nimeni...vreau doar sa ajut...Doamne ajuta
  #255  
Vechi 24.03.2010, 15:53:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Sunt interesat de ceea ce spun Sfintii Parinti dar sunt mai interesat de ceea ce au spus si au experimentat Sfintii Apostoli.
Atat timp cat nu-ti confuzi pastorii cu Sfintii Apostoli e ok.
Dar ma tem ca...

Citat:
Conform experientei Sfintilor Apostoli vorbirea in limbi nu a fost data in principal pentru evanghelizare ci pentru zidirea personala a credinciosului si pentru întărirea bisericii. Acesta este rolul vorbirii in limbi si la penticostali.
Cred ca mai degraba invers, plus ca nu erau limbi aiuristice, ci erau limbi cunoscute de oameni, altfel totul n-ar fi fost decat un teatru ieftin, cum se intampla azi cand cineva bolboroseste si altcineva "traduce" bolboroseala.

Cred ca esti de acord ca oricine poate simula o astfel de "minune", chiar cu f. mare usurinta.

Citat:
Regret, dar articolul lung si tendentios pe care l-ai postat nu îl voi comenta. Eu discut in legatura cu convingerile tale personale. Si le impartasesc pe ale mele.
Ar trebui si sprijinite cu ceva convingerile astea..

Citat:
Unii dintre penticostali sunt crestini veritabili.
Depinde dupa ce standarde. Daca ale penticostalilor, atunci ar fi corect sa zici "sunt penticostali veritabili".

Citat:
Dar eu nu sunt deranjat ca ortodocsii îi numesc pe penticostali eretici sau sectanti. In multe biserici neoprotestante cand se face referire la ortodocsi sunteti numiti „cei necredinciosi”. Asa ca in aceasta privinta niciunii nu suntem mai breji.
Breji? Eu as zice ca suntem chit, cel putin putem da masca ipocriziei la o parte ca multi (neo)protestanti se arata ofensati ca ortodocsii ii considera sectari.
  #256  
Vechi 24.03.2010, 16:01:45
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Parintele ILIE CLEOPA ne spune: "Sa tinem cu tarie la credinta Ortodoxa.

In vremea de apoi vor iesi hristosi mincinosi si pe multi vor insela. Paziti-va de sectari, care dau brosuri prin trenuri, prin gari si prin cutiile de posta si unde vad oameni, dau gratuit otrava lor. cand vei vedea o carte ca nu are aprobarea Sfantului Sinod si nu are cruce pe ea, da-o pe foc, chiar Biblie daca este ! Daca-i sectara si scrie sa nu va mai inchinati la icoane, da-o pe foc ! Nici un pacat nu ai ! Aceasta este otrava semanata de inaintemergatorii lui Antihrist. Toate sunt otrava.
Sa tineti credinta pe care ati supt-o de la piepturile maicilor voastre ! Sa tineti credinta pe care o avem de doua mii de ani ! Nu va luati dupa slugile satanei, care vin din Apus cu milioane de dolari. Ei cumpara pe cei prosti si nelamuriti in credinta, sa rupa unitatea si sufletul poporului roman si vor sa faca cele mai mari erezii si nebunii in tara asta.
Paziti-va de nebunii acestia ! Au case de rugaciuni, dar acolo-i casa satanei. Unde nu sunt preoti si arhierei, nu este Hristos. Ca Mantuitorul a spus asa la Apostoli : Luati Duh Sfant ! Carora le veti ierta pacatele, iertate vor fi. Iar carora le veti tine, tinute vor fi.Nu la sectari le-a spus acestea, ci la Apostoli, la episcopi si la preoti. Caci Apostolii, prin punerea mainilor si prin succesiunea apostolica, au dat darul Duhului Sfant la toti preotii din lume, prin hirotonii.
Deci, bagati de seama, ca sectarii nu au ierarhie canonica; n-au pe Duhul Sfant in ei; n-au cele sapte Sfinte Taie, nu cinstesc pe maica Domnului si Sfanta Cruce si nu au mantuire. Auzi ce spune Apostolul Pavel ? Luati aminte de voi si de turma voastra, intru care v-a pus pe voi Duhul Sfant pastori, zice la preoti si la arhierei.
Celor doisprezece Apostoli, pe care i-a ales Hristos, cand S-a inaltat la cer, le-a spus : Stati in Ierusalim pana va veti imbraca cu putere de sus !Si la Duminica Mare, dupa zece zile, a venit peste ei Duhul Sfant de sus, in chip de limbi de foc. Pe urma, vorbeau toate limbile de sub cer. Si dupa ce i-a imbracat cu putere de sus, i-a trimis, zicand : Mergand, propovaduiti Evanghelia la toata lumea, botezandu-i pe ei in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Cel ce va crede si se va boteza, se va mantui, iar cine nu, se va osandi. Deci, Biserica lui Hristos are ierarhie canonica, Duhul Sfant este in Biserica si cap al Bisericii este Hristos. Toti sectarii care s-au rupt de Hristos si nu merg la Biserica, sunt fiii lui Antihrist si inaintemergatorii satanei. Sa nu va luati dupa ei ! Sa nu spuneti ca nu v-am aratat adevarul !
Sa tinem credinta noastra pe care au tinut-o toti voievozii nostri si toti protoparintii nostri si toti romanii cei adevarati. Daca vrei sa fii fiu adevarat al lui Hristos si al Tarii Romanesti, sa tii credinta cea dreapta, ortodoxa, care o tinem de doua mii de ani. Daca nu, nu esti fiu al lui Hristos si al Bisericii, si esti strain de neamul romanesc. Nu poti fi cetatean crestin si roman, daca nu ai dreapta credinta in Hristos. Esti strain. Nu esti fiu al tarii. Ca fiu adevarat al Romaniei este cel care-i ortodox, pentru ca Biserica Ortodoxa predomina in tara noastra de doua mii de ani. Iar pe cei care-s sectari sa nu-i primim in casele noastre.
Iar cei care au confesiuni aprobate de stat, cum sunt catolicii si lipovenii, treaba lor. Aceia sunt cu credinta lor. Dar acestia care s-au rupt din Biserica Ortodoxa si s-au facut sectari, nu sunt fii adevarati ai tarii noastre, nici ai Bisericii, ci sunt inaintemergatori ai satanei. Asa sa stiti. Sunt prooroci mincinosi care vor sa va rupa credinta si sa duca la pierzare, poporul nostru bland. Tineti dreapta credinta si nu ascultati de ei!
Tara noastra romaneasca a fost ortodoxa dintotdeaunua si trebuie sa tina linia Ortodoxiei. Ortodocsi ne-am nascut de la origine, de la colonizarea Daciei, ortodocsi am trait timp de doua mii de ani si ortodocsi trebuie sa stam pana la moarte. Asta este adevarata credinta ortodoxa a Romaniei. Nu primiti nimic din afara, ca toti vor sa ne strice unitatea neamului, a credintei si a Bisericii. Toti acestia sunt vrajmasii Crucii lui Hristos"....
  #257  
Vechi 24.03.2010, 17:23:40
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Atat timp cat nu-ti confuzi pastorii cu Sfintii Apostoli e ok.
Dar ma tem ca...
Fiti fara teama. Nu îi confund pe Sfintii Apostoli nici cu pastorii penticostali, nici cu episcopii ortodocsi nici cu papa.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca mai degraba invers...
V-aș recomanda sa nu cititi un singur pasaj in care se vorbeste despre vorbirea in limbi ci sa le cititi pe toate. Pentru a putea conversa despre vorbirea in limbi este obligatoriu sa cititi macar patru dintre ele: Faptele Sfintilor Apostoli capitolele 2, 10, 19 si Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel capitolul 14.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca esti de acord ca oricine poate simula o astfel de "minune", chiar cu f. mare usurinta.
Sunt perfect de acord.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
cel putin putem da masca ipocriziei la o parte ca multi (neo)protestanti se arata ofensati ca ortodocsii ii considera sectari.
Multi (neo)protestanti se arata ofensati ca ortodocsii îi considera sectari si multi ortodocsi se arata ofensati cand crestinii neoprotestanti îi considera necredinciosi.
Dar eu vorbeam despre mine. Nu ma consider nedreptatit.
  #258  
Vechi 24.03.2010, 17:33:02
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caryna Vezi mesajul
Parintele ILIE CLEOPA ne spune: "Sa tinem cu tarie la credinta Ortodoxa. In vremea de apoi vor iesi hristosi mincinosi si pe multi vor insela. Paziti-va de sectari,... Toti acestia sunt vrajmasii Crucii lui Hristos"....
Caryna, vrei tu să superi pe cineva, sau vrei neaparat sa intri in polemica cu cineva? Nu se apropie Sfintele Paști?
Parintele Cleopa a fost un om al lui Dumnezeu. Dar, ca orice om, a zis si multe vorbe urate la adresa altora. El a făcut-o pentru Dumnezeu crezand ca face ceva bun, dar a gresit.
Eu, unul, ma bucur sincer ca tu esti entuziasmata de ortodoxie. Tine-te strans de ea.

Dar hai sa nu ne mai împovaram cu inca un pacat, că și asa vor fi atat de multe la spovedanie...

Last edited by penticostalulmantuit; 24.03.2010 at 17:40:27.
  #259  
Vechi 24.03.2010, 18:35:06
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Atunci "ce" marturiseste veridicitatea vorbirii penticostale in limbi?
Nu exista vorbire penticostala in limbi.

Veridicitatea vorbirii în limbi este dată în primul rând de Scriptură. Creștinii Noului Testament s-au rugat in limbi.
Si cand au fost neevrei de față dar și cand erau prezenti numai evrei. Nu te-ai întrebat, pentru cine vorbeau ei atunci in limbi?
O mare parte dintre crestini, ( printre care si tu), reduc darul vorbirii în limbi la evanghelizare. Biblia nu ne permitem sa credem așa. Ei refuza sa citeasca sau sa ia in considerare Fapte 10, 19 si 1 Cor. 14. Aceste ultime trei pasaje nu au nimic de a face cu evanghelizarea. Eu nu pot să le ignor.

In al doilea rând veridicitatea vorbirii în limbi este dată de experiența mea.
Eu imi cunosc viata. Stiu daca îl caut pe Dumnezeu sau nu. Știu daca îl iubesc sau nu. Stiu daca îl slujesc sau nu. Am mari îndoieli că Dumnezeu, așa cum îl cunosc eu, lasă în rătăcire un om care îl caută. Dacă cineva îl caută pe Dumnezeu din toată inima lui îl va găsi. Dacă îi cere lui Dumnezeu călăuzire, Dumnezeu nu-l va conduce către iad. Dacă îi va cere o pâine nu îi va da un șarpe.

Sfanta Scriptură este plină de versete care ni-l descriu astfel pe Dumnezeu. Nu îți mai dau citate.

Last edited by penticostalulmantuit; 24.03.2010 at 18:40:59.
  #260  
Vechi 24.03.2010, 18:53:05
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Nu exista vorbire penticostala in limbi.

Veridicitatea vorbirii în limbi este dată în primul rând de Scriptură. Creștinii Noului Testament s-au rugat in limbi.
Si cand au fost neevrei de față dar și cand erau prezenti numai evrei. Nu te-ai întrebat, pentru cine vorbeau ei atunci in limbi?
O mare parte dintre crestini, ( printre care si tu), reduc darul vorbirii în limbi la evanghelizare. Biblia nu ne permitem sa credem așa. Ei refuza sa citeasca sau sa ia in considerare Fapte 10, 19 si 1 Cor. 14. Aceste ultime trei pasaje nu au nimic de a face cu evanghelizarea. Eu nu pot să le ignor.

In al doilea rând veridicitatea vorbirii în limbi este dată de experiența mea.
Eu imi cunosc viata. Stiu daca îl caut pe Dumnezeu sau nu. Știu daca îl iubesc sau nu. Stiu daca îl slujesc sau nu. Am mari îndoieli că Dumnezeu, așa cum îl cunosc eu, lasă în rătăcire un om care îl caută. Dacă cineva îl caută pe Dumnezeu din toată inima lui îl va găsi. Dacă îi cere lui Dumnezeu călăuzire, Dumnezeu nu-l va conduce către iad. Dacă îi va cere o pâine nu îi va da un șarpe.

Sfanta Scriptură este plină de versete care ni-l descriu astfel pe Dumnezeu. Nu îți mai dau citate.
Fals.In ziua de azi in crestinism exista numai "vorbire in limbi" penticostala.Si cum exista vorbire samana in limbi, vorbire hindusa in limbi, vorbire tribala in limbi , vorbire in limbi de la Duhul Sfant (cea adevarata) , asa exista si vorbire in limbi penticostala.Nu te-am intrebat ce atesta veridicitatea actului "vorbitor in limbi" ca fapt existential, ci te-am intrebat ce atesta veridicitatea acestei "vorbiri" ca fiind de la Duhul Sfant.Tare in ascuns si in lipsa de indeletnicire si folos mai lucreaza Duhul pe la voi.Si tare mult pretuiesti o bolboroseala pe care nici macar nu o intelegi si nu ai nici un fel de cunostinta perceptiva cu privire la mesajul ei.Oriunde lucreaza Duhul este un mesaj, o inteletnicire si un folos.Si Duhul lucreaza la lumina avand caracterul de a descoperii si de a ne calauzi spre tot adevarul.

Acuma intelegi "vorbirea in limbi la penticostali = posesiune demonica" ?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10