Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 18.05.2010, 00:55:08
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jefferson Vezi mesajul
eu mi-am dat-o prietene, pentru ca eu am creier. si tu daca ai ortodox scris crezi ca cunosti religia pe care o proclami?
Nu sunt prietenul tau. Si am impresia ca o stiu mai bine decat o stii tu, avand in vedere raspunsurile tale in general.

Ai scris mai inainte: "prostia e un mare pacat". Stii din propria experienta asta? Nu izbuti a hotari ceea ce este pacat si ceea ce nu este, intr-o credinta de care tu nu ai habar.

Si sunt destul de convins ca un crestin nu ar spune "astazi e AC/DC. marfa".
  #192  
Vechi 18.05.2010, 01:09:11
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

intr-adevar nu esti prietenul meu. prietenii mei sunt destepti.
  #193  
Vechi 18.05.2010, 01:40:33
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jefferson Vezi mesajul
intr-adevar nu esti prietenul meu. prietenii mei sunt destepti.
Iar cand vei afla ca nu aceasta cunoastere lumeasca te va ajuta, va fi deja prea tarziu...

Fie ca Dumnezeu sa te ajute sa gasesti calea cea dreapta.
  #194  
Vechi 18.05.2010, 03:43:25
Marius247's Avatar
Marius247 Marius247 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2010
Locație: Strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit Rock forever

intr adevar nu se poate compara cu Divna Ljubojevic, Oana Guguian , Marie Keyrouz dar are locul lui si din cand in cand sa asculti ceva Phoenix, Roza vanturilor, Within temptation chiar merge bine... nu pentru cei din manastiri da sa fim seriosi, nu poti sa fi tot timpul hi!...sunt momente in care este nevoie de putina destindere si decat o delectare cu ultimele stiri ale pseudovedetelor si a pseudoculturii din zilele noastre...mai bine cauti o creanga alaturi de Iuda!
  #195  
Vechi 18.05.2010, 11:49:52
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius247 Vezi mesajul
intr adevar nu se poate compara cu Divna Ljubojevic, Oana Guguian , Marie Keyrouz dar are locul lui si din cand in cand sa asculti ceva Phoenix, Roza vanturilor, Within temptation chiar merge bine... nu pentru cei din manastiri da sa fim seriosi, nu poti sa fi tot timpul hi!...sunt momente in care este nevoie de putina destindere si decat o delectare cu ultimele stiri ale pseudovedetelor si a pseudoculturii din zilele noastre...mai bine cauti o creanga alaturi de Iuda!
Despre care Oana Guguian e vorba, oare despre fosta mea colega foarte talentata...sau e doar o coincidenta de nume?
  #196  
Vechi 18.05.2010, 13:57:58
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Iar cand vei afla ca nu aceasta cunoastere lumeasca te va ajuta, va fi deja prea tarziu...

Fie ca Dumnezeu sa te ajute sa gasesti calea cea dreapta.

confunzi crestinismul cu un pietism fanatic care traieste din interziceri. daca tie nu-ti place muzica rock asta nu inseamna ca foarte multi crestini carora le place ''traiesc in pacat'' sau sunt ''satanisti'' si alte asemenea prostii. sau au pierdut ''calea cea dreapta''. pur si simplu sunt crestini carora le place si rock-ul.
  #197  
Vechi 18.05.2010, 22:26:19
ioanachild ioanachild is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.05.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 11
Implicit

Nu inteleg ce aveti cu muzica asta..
Adica e un gen ca oricare alt gen
Despre hip hop sau rapp ce parere aveti?
  #198  
Vechi 18.05.2010, 22:32:40
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanachild Vezi mesajul
Nu inteleg ce aveti cu muzica asta..
Adica e un gen ca oricare alt gen
Despre hip hop sau rapp ce parere aveti?
Muzica fara minte, care are la baza doar banul si avutia lumeasca. Un fel de manea al Occidentului imbracata mai frumos.

Oricum, si genurile astea de muzica, chiar si pop-ul, au o simbolistica scunsa.

Daca te intereseaza mai mult, exista o serie de documentare facute cu scopul de a informa numit The Industry. Desigur, sunt in engleza. Daca te intereseaza, le poti viziona aici: http://saccsiv.wordpress.com/2009/09...dustry”/
  #199  
Vechi 18.05.2010, 22:41:44
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanachild Vezi mesajul
Nu inteleg ce aveti cu muzica asta..
Adica e un gen ca oricare alt gen
Despre hip hop sau rapp ce parere aveti?
Nu e vorba de "gen" asa, gen.
E vorba de TOT ce iei la pachet cu 'genul' ala, in afara ritmului, beatului, fiorului mistic care te strapunge cand auzi niste degete care stiu ce fac pe griful chitarii.
Vine cu urmatoarele:
- versuri (cine spune ca nu ii pasa de versuri bate campii, daca versurile nu erau importante, n-ar fi fost puse pe muzica; daca totusi au fost puse si tu ai creier sa le auzi si sa le intelegi, atunci deja poti face o alegere cat se poate de informata in legatura cu cantecul respectiv: aderi la el? iti place? sau din contra, e ceva in conflict deschis cu principiile dupa care-ti traiesti viata? Logic, nu?)
- atitudine (aici intra multe chestii de marketing, mult vizual, chestii de impact, makeup, tzoale, comportament, innuendos, un anumit gen de viata: utilizare de droguri sau nu, alcool, partyuri, free love, pimps & whores, ocultisme, satanisme, sadomasochisme, fiecare ce imagine proiecteaza in exterior. Din nou, problema nu e cu el ca o proiecteaza, ca ia bani pentru asta, pentru el e un job: dar eu care apreciez in mod sincer, imi place imi lipesc sufletul de imaginea aceea -- nu crezi ca ma vatam asa, un pic? Ala o facut-o pe bani dar eu o fac de placere, care crezi ca iese mai avariat din povestea asta cand se trage linia?)

Din cauza a ceea ce am scris mai sus, noi cand ascultam o piesa, indiferent de genre, practic nu facem doar auditie muzicala, ci ne insusim si ne scaldam in atmosfera generala indusa de cantecul respectiv. Pentru mine rockul progresiv (ca ala-mi place) nu inseamna doar niste melodii super interesante si niste texte faine, ci si o intreaaaaga constructie pe langa, care depinde de modul in care am perceput eu trupele respective si tot ce au facut ele. Cand ascult, practic sunt si eu acolo, "in duh" cu ei, mi se schimba dispozitia afectiva, modul in care relationez, apetitul pentru un lucru sau altul si asa mai departe, modul in care-mi percep pana si propria viata si acel moment al ei. (Din cauza asta recunosc: imi place dar nu prea mai ascult, imi place sa fiu cu toti creierii adunati si sa traiesc viata asa cum este, fara soundtrack care sa-mi altereze perceptia).

Unele cantece-ti dau dor de duca, altele dor de festival la Sighisoara si niste headbanging intr-un club, dupa cateva beri (I dont do beer ca e amara dar trecem peste). Altele te fac sa vrei alte lucruri.

Deci nu e vorba doar de "gen", ci de influenta pe care "genul", prin tot ce am scris mai sus, are influenta asupra ta. De toata "cultura" care vine peste tine cand asculti o piesa si stii din ce film este chiar daca o auzi pentru prima data in viata ta. Pentru ca asa functioneaza creierasul nostru: face asocieri, leaga experientele senzoriale din clipa asta de amintiri, de scenarii, de videoclipuri vazute, de navodari 98 cand am mai ascultat ceva asemanator, de vise, de tot ce vrei.

Acum, textul ala de la AC/DC e si grosolan de-a dreptul, ajunge sa il citesti ca sa nu ai nici un chef de ascultat piesa, si raman la opinia ca orice adult asculta asa ceva si se distreaza, are IQ-ul avariat in clipa aia. Nu numai din cauza ca e textul satanist ci pentru ca e PENAL sa fie un om de varsta astuia de la acdc, cum l-o fi chemand, si sa mai cante tampenii de-alea pe stadion cam la 50 de ani dupa trebuia sa fi depasit varsta teribilismului.

In plus: noi nu suntem constienti de foarte multe lucruri si sarim ca maimutzele in grup pe stadioane cum auzim o muzica buna. Ca si comportament nu suntem cu nimic diferiti de cei care salta la madonna sau lady gaga, sau andre sau alta hartista cu flavor local. Si nici de manelisti. Alta muzica, alt mesaj, aparent, insa acelasi mod de manifestare, de turma, de energie a turmei, de empatie si euforie generala etc. Asta e efectul tuturor muzicilor, indiferent de genre, care te imping sa te exteriorizezi si sa zici hello i love you wont you tell me your name hello i love wont you jump in my game. Si asta la modul superficial. Ca daca nu-ti zice rockerita asta her name, lasa ca e alta doi metri mai incolo care o sa jump in your game.

E foarte misto, intr-adevar. Go planet.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 18.05.2010 at 22:53:20.
  #200  
Vechi 18.05.2010, 23:15:16
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanachild Vezi mesajul
Nu inteleg ce aveti cu muzica asta..
Adica e un gen ca oricare alt gen
Despre hip hop sau rapp ce parere aveti?
Eu proasta, tocmai ce am auzit o noua ( cred) melodie de-a BUG Mafiei...ceva cu unde-s pistoatele, si iataganele ( ceva de genul asta )...ei si cum am incercat sa ascult un vers acolo, am si auzit vestitul si nelipsitul cuvant, care incepe cu...si anume!

Ei, pentru asta eu cred ca sunt niste 0-uri, care vor bani, si canta cam ce ar da bine, dar o tara nu poate fi schimbata, si nici nu poate evolua ascultand astfel de mesaje de proasta calitate.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Este sclavia un pacat ? Viceroy Morala Crestina 42 23.02.2015 12:35:30
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
este pacat sa fac otoplastie? sweety Generalitati 34 29.03.2009 00:38:55