Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 31.05.2010, 17:43:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Cei care se îndoiesc de cuvintele Sfinților Părinți și le consideră demodate, scoase din uz, păi aceia își vor face singuri legile.
Deocamdată, singura sursă serioasă care ar sprijini indeea că femeia nu ar trebui să intre în biserică în timpul menstruației este, din câte am văzut, Sf Ioan Postitorul. Numai că nu am auzit ca acesta să fie în rândul Sfinților Părinți.

Deci, eu v-aș ruga să veniți cu CITATE DIN SFINȚII PĂRINȚI care ar susține această idee. Au scris despre asta Atansie cel Mare, Maxim Confesorul, Ioan Gură de Aur, Vasile cel Mare, Augustin din Hippona, Ambrozie al Milanului ori alții de același calibru ? Eu nu zic că nu au scris, ci doar că nu am auzit eu despre așa scrieri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #302  
Vechi 31.05.2010, 18:42:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu pot sa-ti dau un exemplu, dupa mintea mea, (care o sa enerveze pe multi, poate) ca scurgerea lunara este semn al pacatului: ferirea de nastere de prunci.
argumentul asta chiar mi se pare o prostie. de unde pana unde generalizam ca acele femei sunt pacatoase ptr ca s-au ferit sa faca prunci? dar, vorba aceea: cap ai, minte ce-ti mai trebuie?!
Reply With Quote
  #303  
Vechi 31.05.2010, 18:47:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul

NU TE APROPII DE SF.EUHARISTIE, pt ca e vorba de SANGELE lui Hristos si Sangele TAU, deoarece are loc „eliminarea” lui! ATAT!!! In rest NIMIC nu te opreste sa te apropii de cele Sfinte!
[...]
Cu aceste ultime cuvinte ale Sf.Atanasie imi inchei si eu APOLOGIA pentru CURATIA FEMEII si pentru ca ea se poate apropia de cele sfinte fara opreliste, afara de Sf.Euharistie!
Multumiri Geo, pentru explicatiile detaliate.
Reply With Quote
  #304  
Vechi 31.05.2010, 19:40:29
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
...dupa multa lectura, iti spun sincerca nu am reusit sa prind intelesul "ne-curatiei" femeii, care nu se refera desigur la murdaria fizica (sau de alt fel). Ci avand in vedere ca aceste scurgeri sunt consecinta caderii Evei ("Voi înmulți mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naște copii; atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni". ) cred ca atitudinea fireasca ar fi de asumarea starii de pacat si de umilinta, caci nu este nimic de lauda in aceasta in aceasta stare, mai degraba este memento al neascultarii Evei.
Si Maica Domnului a parasit templul, cu toate ca ea a dus o viata mai curata decat a oricarei alte femei vreodata nascute pe pamant....
Sa le luam pe rand, dupa cele bold-ite:
a) Sincer iti spun ca aceasta TEMA ma preocupa in mod special! De aceea am mentionat in prima postare ca intreb in stanga si in dreapta Duhovnici, Stareti, Preoti, profesori, Teologi, sa imi demonstreze cineva cu ARGUMENTE ca femeia este ne-curata in perioada lunara! Sincer iti spun ca NIMENI nu ma convinge, ci mi se spune „e necurata si gata! fara discutii!” Cum poate un om CRESTIN ORTODOX sa zica asa ceva??? Adica Ratiunea lasata ca si „chip” a lui Dumnezeu pe langa vointa si sentiment de Insusi Dumnezeu, nu are niciun rol decat habodnicia extremista a unora??? Ca si tema cu deasa sau rara impartasire! parerile sun N...
Spune clar si Sf.Atanasie si Sf.Ioan Gura de aAur ca FEMEIA NU ESTE NECURATA! Aceasta idee trebuie parasita de mintea CRESTINULUI ORTODOX, mai ales de FEMEI... NU este pe acest pamant zidit de Dumnezeu vreun lucru CREAT de Insasi mana Sa Sfanta care sa fie NE-curat! NU este asa ceva! Si cine sustine asta GRESESTE impotriva lui Dumnezeu Tatal Creatorul!

b)Scurgerile sunt „consecinta” caderii femeii, dar sa NU UITAM ca Domnul a lasat Taina Sf.Botez ca TAINA SPALARII DE PACATUL STRAMOSESC! Asadar ce pacat mai ai in FIREA ta??? Restul de dupa Botez, dai raspuns TU personal de fiecare fapta in parte, dar NU raspunzi tu pentru ce a lasat Dumnezeu in firea ta! Asa ca NU ai nici o opreliste sa te atingi de lucrurile Sfinte sau sa nu mergi la Sf.Biserica! Asa ne spunea la Cursul de Drept Canonic: „e o prostie sa consideri femeia necurata, daca asa a last-o Dumnezeu! Ar trebui sa Il acuzam pe Dumnezeu ca este vinovat de ne-curatia femeii!” NU vreau sa repet din postarile anterioare, reciteste fratia ta cu luare-aminte, ca nu am scris vizand apararea femeii, ci sa spun CRESTINILOR ca FEMEIA NU ESTE NECURATA IN PERIOADA! Nimeni niciodata nu va putea demonstra ca e necurata!

Cum oare pacatele (curvia, ferirea de nastere de prunci, injuratul, fumatul, BARFA - care e ucigatoare de suflete, minciuna, betia, imbuibarea, invidia, sulemenitul, lenea etc) NU ii suna in minte ca sa nu se apropie de cele sfinte, ci numai FIREA lasata ei de Insusi Dumnezeu? De ce avand pacate NE APROPIEM de cele sfinte? De ce in perioada cand ASA TE-A LASAT INSUSI DUMNEZEU nu te apropii de cele sfinte?

c) „cred ca atitudinea fireasca ar fi de asumarea starii de pacat si de umilinta”- de ce numai in perioada? in tot restul timpului trebuie sa fie indiferenta femeia? Numai in starea aceasta ii vine starea de pocainta? Revin: de ce cand pacatuieste nu e asa de umila ca „in perioada”? NU este asta o inselare draceasca? Cu siguranta, ca diavolul se straduieste sa ameteasca mintea crestinei noastre ca sa nu se apropie de cele sfinte spunandu-i ca este pacat! ca doar ce urmareste sarsaila? sa INDEPARTEZE PE OM DE DUMNEZEU! Iata indepartarea femeii de cele sfinte si de Biserica este o reusita draceasca in indepartarea omului de Dumnezeu! Discernamantul duhovnicesc ne lipseste multora! De aceea nu vedem ce e bine si ce nu!

d) Maica Domnului NU a parasit templul si Sfanta Sfintelor pentru alt motiv decat pentru Nasterea Domnului Hristos! daca nu ar fi nascut pe Domnul, nu mai intra in Sf.Altar si nu se mai numea MAMA Domnului!
Spun unii ca nici Maica Domnului nu intra in templu cand era in perioada! NU avem NICIO marturie, nici apocrifa nici lasata de la Sfintii parinti!
Iar daca ne luam dupa Legea Mozaica, se poate sa nu fi intrat (dupa Nasterea Domnului), caci era impartit templul pentru femei si pentru barbati! Iar Maica Domnului a fost luata IN sfanta Sfintelor tocmai pentru a prefigura pantelecele ei NASCATOR de Hristos, asa cum azi o avem pe Maica Domnului deasupra Altarului, care preinchipuie si pantecele ei din care S-a nascut Hristos sa Se Jertfeasca pe Masa Altarului!
Discriminarea femeii de catre evrei era foarte exagerata!
Cert este ca Arhanghelul Gavriil cand a venit la Dansa aducandu-i vestea cea buna, Maica Domnului avea 15 ani, caci la varsta de 3 ani a intrat in Sfanta Sfintelor, si a stat 12 ani! Deci a stat in Sfanta Sfintelor, cum i-am zice noi azi Sf.Altar! iar Dansa nu a fost scoasa afara de NIMENI, nimeni nu a dat-o afara! Ci chemarea de MAMA a Domnului a fost inteleasa numai de Dreptul Iosif care trecuse de 80 de ani! De aceea a fost data spre „logodire” lui, ca sa se pastreze fecioria Ei spre nasterea lui Hristos, timp in care si dupa care, a RAMAS FECIOARA!

Iar ca si concluzie las afirmatia Arhim. EFREM de la Vatopedu din Sf.Munte, rostit la o sinaxa a staretilor si staretelor din Arhiepiscopia Alba-Iuliei de la manastirea Recea. Cei care vor, pot citi intreaga prelegere a parintelui pe blogul manastirii Vatoped vatopaidi.wordpress.com:
Într-adevăr, nu se pot împărtăși oricând, ca monahii, însă nici la maici nu se întâmplă zilnic slăbiciunea firii. Dealtfel, de la o anumită vârstă încetează. Vedeți, cât mă întristez că unii duhovnici, în lume, le zic femeilor care au această neputință, să nu meargă la biserică. Dar femeia nu este vinovată de acest lucru! Și atunci, de ce să nu meargă la biserică? Să nu se împărtășească, da. Însă nici să nu se închine la icoane? De ce să nu se închine? Mai zic unii că n-are voie nici să ia anafură. De ce să nu ia anafură? Are vreo vină? Este o greșeală!
__________________
Reply With Quote
  #305  
Vechi 31.05.2010, 20:31:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deocamdată, singura sursă serioasă care ar sprijini indeea că femeia nu ar trebui să intre în biserică în timpul menstruației este, din câte am văzut, Sf Ioan Postitorul. Numai că nu am auzit ca acesta să fie în rândul Sfinților Părinți.

Deci, eu v-aș ruga să veniți cu CITATE DIN SFINȚII PĂRINȚI care ar susține această idee. Au scris despre asta Atansie cel Mare, Maxim Confesorul, Ioan Gură de Aur, Vasile cel Mare, Augustin din Hippona, Ambrozie al Milanului ori alții de același calibru ? Eu nu zic că nu au scris, ci doar că nu am auzit eu despre așa scrieri.
Exact, asta tot zic si eu, si nimeni vad ca nu reactioneaza.
De Sf. Ambrozie si Augustin nu stiam ca s-au pronuntat, ati putea sa ne dati citate?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #306  
Vechi 31.05.2010, 20:43:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumim mult, Geo.

Toata aceasta discutie, precum si altele similare legate de femeie, apar din cauza ca multe persoane continua sa se inclesteze de V.T.
Asa cum spune Geo si si alti preoti, Iisus a venit si a adus legea noua. Am impresia ca unii nu o vor totuis, o prefera numai pe cea veche si mai precis anumite bucati din ea (care le convin).
V.T nu este legea Ortodoxiei! Eu asa stiu, ca noi il urmam pe Iisus.
Ne tinem de Adam si Eva si alte chestii. De ce?
Partea cu "ochi pentru ochi"si alte lucruri nu sunt acceptate, nu sunt folosite (din fericire). Dar cu femeie ce aveti de v-a casunat asa pe ea si nu vreti s-o aduceti si pe ea conform legii noi?
Tot barbatii (calugari) cred...
Mai este o confuzie aici (cel putin pentru mine), mare de tot, dar pentru asta am sa deschid alt fir.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #307  
Vechi 31.05.2010, 21:09:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De Sf. Ambrozie si Augustin nu stiam ca s-au pronuntat, ati putea sa ne dati citate?
Nu. Era un semn de întrebare acolo. Prin urmare, eu întreb (și ne întrebăm unii pe alții) care este acel sfânt părinte care a spus că femeia nu poate intra în biserică la menstruație. Dacă nu avem nici bază neotestamentară, nici bază patristică pentru asta, atunci ce bază avem și cum s-a ajuns la aiureala asta ? Nu aș insista dacă nu ar fi atâția ortodocși care fac muuuuult tamtam de cât de mult contează patristica pentru ortodoxie. Să se pună pe masă pasajul patristic, și promit că citesc cu mult interes. Mă tem că a inovat cineva această aiureală cu "sfinții părinți care cer femeii să nu intre în biserică la menstruație" și pe urmă s-au copiat unii pe alții. Așa se ajunge să fie considerate "Tradiție" cu "T" mare toate obsesiile emise de câte un călugăr Pafnutie în numele "Sfinților și Dumnezeieștilor Părinți", care nu au nici cea mai mică vină că numele lor este manipulat în acest fel.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #308  
Vechi 31.05.2010, 21:13:15
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
singura sursă serioasă care ar sprijini indeea că femeia nu ar trebui să intre în biserică în timpul menstruației este, din câte am văzut, Sf Ioan Postitorul. Numai că nu am auzit ca acesta să fie în rândul Sfinților Părinți
NU Sf.Ioan Postitorul spune, ci mentioneaza ce spune Sf.Dionisie in can 2 si Sf.Timotei in can 7 („Femeile cele cu scurgeri de sânge obișnuite lor, să nu se atingă de cele sfinte până în a șaptea zi, dispune canonul 2 al Sf. Dionisie ca și al 7-lea al lui Timotei), ci numai VINE cu ceva in completare: Acestea poruncește pe legea veche, ba nici să se împreuneze cu bărbații, care să se întâmple ca din acestea să se nască slabi, bolnavi cei zămisliți atunci.
__________________
Reply With Quote
  #309  
Vechi 31.05.2010, 21:40:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
NU Sf.Ioan Postitorul spune, ci mentioneaza ce spune Sf.Dionisie in can 2 si Sf.Timotei in can 7 („Femeile cele cu scurgeri de sânge obișnuite lor, să nu se atingă de cele sfinte până în a șaptea zi, dispune canonul 2 al Sf. Dionisie ca și al 7-lea al lui Timotei[/i]),
Deci, dv echivalați "să nu se atingă de cele sfinte" cu "să nu intre în biserică" ? Credeți că este același lucru ? Nu cumva prin "să nu se atingă de cele sfinte" trebuie înțeleasă o interdicție limitată la Sf Euharistie, eventual la sărutatul icoanelor și antidron, cu posibilitatea ca ele să asiste la Sf Liturghie ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #310  
Vechi 31.05.2010, 22:33:59
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Acestea poruncește pe legea veche, ba nici să se împreuneze cu bărbații, care să se întâmple ca din acestea să se nască slabi, bolnavi cei zămisliți atunci.
Hmmm...sa-mi fie cu iertare ca intervin, dar perioada respectiva e perioada sterila, nu se poate zamisli in timpul ei; iar dupa legea veche oricine se atingea de ce atingea femeia in timpul acelei perioade era necurat. Deci barbatii care au asemenea frici e bine sa nu atinga patul femeii respective, sa nu manance mancare din mana ei, caci orice lucru atins de ea devine necurat.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 09:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 14:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 13.03.2011 00:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 18:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15