Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Satana ne stie gandurile?
Da, pe toate 2 5,13%
Da, doar pe cele rele 4 10,26%
Da, pe toate, dar nu poate cunoaste ce avem in inima 5 12,82%
Nu, deloc 16 41,03%
Nu e un detaliu important pentru noi 5 12,82%
Nu stiu 7 17,95%
Votători: 39. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.06.2010, 23:07:46
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow Nu,dar pe unele le poate deduce din comportamentul nostru

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Voi ce credeti despre acest lucru? Poate diavolul sa ne citeasca gandurile sau nu? Sau doar pe cele rele?
=>cum ar putea cunoaste direct gandurile ? ar avea nevoie de "schema de fabricatie" a omului ,sa-i deschida "carcasa" sa-i observe procesorul ,hardul ... si inca n-a spart seiful unde isi tine Dumnezeu "planurile" intregii creatii(nu l-a spart ca nu exista )

=>indirect ,da ,le poate deduce aproximativ prin cum reactionam vazut cu corpul fizic (gesturi,ticuri,miscari,actiuni)la anumite ganduri (inspirate de diavol sau Dumnezeu),ispite vazute(de la diavol, propriul trup,alti oameni)

daca iti inspira gandul sa te uiti la un "anume" film sau "anumite" poze de pe net, si tu o faci cu placere ,poate deduce care e punctul tau nevralgic ,nu?si desigur ca il va exploata ,caci tu insuti i-ai aratat ce-ti place si ce nu...daca ingerul iti inspira gandul sa faci un lucru placut lui Dumnezeu(sa mergi la o manastire),diavolul va incerca sa "deduca" din pregatirile tale de calatorie , ce e in mintea ta ...dar nu le nimereste intotdeauna .
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.06.2010, 23:26:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cel viclean ne lupta numai si numai la nivelul gandului. El ne indeamna spre rau, noi alegem daca sa-l comitem sau nu. Deci este evident ca ne stie toate gandurile, dar numai in masura in care ii sunt descpoerite si lui de catre Dumnezeu - ma gandesc ca are si el limitarile lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.06.2010, 23:36:46
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit cititor de carduri, poate

satana, cititor de ganduri - nu. dar cititor de carduri - da.
El ne stie doar slabiciunile si inclinatiile si eventualele
ganduri pe care le insufla el si gasind usa deschisa si pe
paznic dormind, intra fara sa mai bata. trezvia e paznicul.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.06.2010, 02:13:06
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Question

si adevarul care este, este cititor de ganduri sau nu?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.06.2010, 02:20:54
pwnureface
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Asa dragi forumisti..dati vina pe diavol pentru toate pacatele pe care le faceti cu buna stiinta,sustinand ca am fi fost ispititi,..ca ne-a citit gandurile si ne-a mai dat un ghiont..!!Aici se spun multe lucruri trasnite...dar parca e infantila abordarea in acest mod a slabiciunilor noastre.
Pai normal e mai usor sa dai vina pe cineva decat sa-ti asumi raspunderea.La fel de usor e si sa inventezi raspunsuri cand ti-e lene sa le cauti:)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.06.2010, 08:39:34
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Pai normal e mai usor sa dai vina pe cineva decat sa-ti asumi raspunderea.La fel de usor e si sa inventezi raspunsuri cand ti-e lene sa le cauti:)
Imi place ca esti sincer si ca te auto-caracterizezi.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.06.2010, 10:08:49
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up Interesant topic

Eu am mai spus si cu alta ocazie. Nu trebuie cautat tap ispasitor pe satana sau pe diavoli pentru ceea ce ni se intampla. Ceea ce ne afecteaza cel mai mult este razboiul dintre oameni. De aceea Mantuitorul ne invata sa ne iubim (Marea Lectie pentru care s-a intrupat Dumnezeu), chiar si dusmanul sa il iubim, iata ca nici pe el nu avem voie sa il uram si nici chiar cu gandul sa nu ii gresim ! Nu trebuie sa traim cu impresia eronata si puerila ca gandurile noastre nu le cunoaste nimeni ci este mai folositor sa consideram ca le cunoaste orisicine si nu avem nimic de ascuns. Chiar daca le-ar cunoaste numai Bunul Dumnezeu si iata ca ele ar trebui sa fie toate curate. De aceea singura directie fireasca data (!) mintii omenesti este sa stea in rugaciune la Mantuitorul si la Maicuta Fecioara, la Treimea Sfanta, dupa modelul sfintilor, ingerilor si puterilor ceresti care stau neincetat in rugaciune si ridica cantece de slava si bucurie Facatorului Vietii ! Daca putem este foarte bine ! Iar daca nu putem trebuie sa ne intrebam de ce ? Poate nu suntem curati si atunci ne ajuta Sfanta Biserica si preotii si Sfanta Cruce caci Bunul Dumnezeu care ne-a dat viata vrea sa fim fericiti si ne iubeste !
Iar alt dusman mare al omului este vorbirea in desert si numita "barfa", calea pierzaniei, care este placuta doar diavolilor si urata Bunului Dumnezeu pentru ca este spus : "gura este data omului doar ca sa laude numele sfant al lui Dumnezeu". Tot tacerea ramane de aur iar rugaciunea (a gurii si a mintii) probabil este diamant si rubin.

IATA CA TE IUBESC !

Last edited by Florin Liviu; 08.06.2010 at 11:12:58.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.06.2010, 11:23:25
Marius247's Avatar
Marius247 Marius247 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2010
Locație: Strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit interesant subiect

...cunosc oameni care fac asta...puteti incerca de exemplu la un maestru reiki...au acces la un anumit nivel, in nici un caz intru totul...de fapt "vad gandurile"...se poate ca gandurile sa aiba culoare, miros...cum se spune ca ramane mirosul greu de sulf dupa.... si atunci doar sa le intuiasca...si sa induca ganduri... am cunoscut intamplator astfel de oameni...si tot intamplator am aflat ca serviciile secrete folosesc si pregatesc oameni cu astfel de capacitati... incercam sa spun o rugaciune in timp ce faceau una din practicile lor si....sa spunem ca aveam mici probleme...nu erau oameni rai in esenta lor...poate ca doar au ratacit putin drumurile...sau...au acces la un alt nivel...de fapt este o carte scrisa de un sfant pe tema asta...one moment please
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.06.2010, 11:33:35
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius247 Vezi mesajul
...cunosc oameni care fac asta...puteti incerca de exemplu la un maestru reiki...au acces la un anumit nivel, in nici un caz intru totul...de fapt "vad gandurile"...se poate ca gandurile sa aiba culoare, miros...cum se spune ca ramane mirosul greu de sulf dupa.... si atunci doar sa le intuiasca...si sa induca ganduri... am cunoscut intamplator astfel de oameni...si tot intamplator am aflat ca serviciile secrete folosesc si pregatesc oameni cu astfel de capacitati... incercam sa spun o rugaciune in timp ce faceau una din practicile lor si....sa spunem ca aveam mici probleme...nu erau oameni rai in esenta lor...poate ca doar au ratacit putin drumurile...sau...au acces la un alt nivel...de fapt este o carte scrisa de un sfant pe tema asta...one moment please
Dragul meu, cea mai buna carte este "Vedere Duhovniceasca" (se gaseste pe net) si este inspirata chiar de Mantuitorul insusi care lucreaza si in zilele acestea si mereu. Citeste-o si ai sa intelegi multe.
Dar sa lasi deoparte yoga sau reiki (sunt de la diavol) ca doar Dreapta Cale este folositoare; talmacita de Sfintii Parinti; si vietile Sfintilor, Sfanta Scriptura si mersul la biserica.

Last edited by Florin Liviu; 08.06.2010 at 11:45:06.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.06.2010, 12:55:37
Marius247's Avatar
Marius247 Marius247 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2010
Locație: Strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Smile de fapt

Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Dragul meu, cea mai buna carte este "Vedere Duhovniceasca" (se gaseste pe net) si este inspirata chiar de Mantuitorul insusi care lucreaza si in zilele acestea si mereu. Citeste-o si ai sa intelegi multe.
Dar sa lasi deoparte yoga sau reiki (sunt de la diavol) ca doar Dreapta Cale este folositoare; talmacita de Sfintii Parinti; si vietile Sfintilor, Sfanta Scriptura si mersul la biserica.
...eu ma refeream la "Infruntand diavolul si vrajitoria" (Arhim. Vassilios Bacoiannis), dar o sa incerc si "Vedere dihovniceasca"...cat despre reiki etc eu sunt ortodox pana la capat, pacatos da" ortodox, doar ca asta nu ma impiedica sa cercetez, sa cunosc; in mediul in care traiesc ignoranta nu este permisa
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cat de puternic este satana pana la urma? victortiti89 Generalitati 20 16.06.2011 19:33:03
V-ati lepadat de satana ? Florin Liviu Generalitati 27 15.05.2010 01:51:08
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 10:29:52