Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.10.2009, 04:06:12
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit Miros de tamaie-pt.Patinina

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Uite ce interesant mi s-a intimplat astazi si ieri:

M-am rugat la Sfanta Teodora, si am facut acatistul acestei sfinte.

Apoi am plecat undeva, iar la intoarcerea acasa, un miros de tamaie in toata casa, nemaipomenit de frumos, insa eu tamaie nu am pus.
Asta a fost ieri, si azi.

Cum explicati?
S-a mai intimplat si altcuiva asa ceva?
Poate fi intr-adevar o minune sau o ispita de la cel rau.Aveam o prietena yoghina care-mi povestea ca ,,instructorul" lor e insotit de aceasta aroma sacra chiar si in tramvai.Apoi sa medidezi la intamplarile parintelui CLEOPA.Citez din Pelerinul Roman, pg.97:
,,O alta ispita a avut parintele Cleopa cand citea Acatistul Acoperamantului Maicii Domnului, caci dracii cand a inceput parintele sa se roage i-au adus un miros atat de placut, incat nu mai putea de bucurie, dar parintele stia ca acestea sunt de la draci, pentru ca sa-l arunce in mandrie.Atunci, a inchis Acatistierul si nu s-a mai rugat, dar timp de 20 de zile n-a disparut mirosul, dracii sunt f.vicleni, dar au disparut si n-au putut sa-l biruie spre a se mandri.
Cand te rogi-spune parintele Cleopa-nu este bine sa primesti nici un fel de miros sau vreo impresie simtita, caci atunci sunt dracii de fata si vor sa te faca sa te mandresti ce mare rugaciune ai tu atunci,,Ce mare esti tu, ce sfant esti", zic atunci dracii catre tine."'
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.10.2009, 18:20:44
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
caminaris = In viata mea nu se intampla minuni ca-s prea pacatos insa exista in viata altora
Nu exista om care sa nu fi avut niciodata parte de o minune in viata lui, ci doar cele pe care nu le-a perceput ca fiind minuni.
Nu exista persoana care sa se roage si sa nu aiba parte de minunea de care are nevoie, indiferent de cat de pacatoasa se crede. Exista doar indoiala ca "nu suntem indeajuns de buni in fata Lui Dumnezeu!" Ceea ce vine din alta... directie!
Minunile primite si povestite la "coltul strazii" ca o lauda nu sunt deloc bine-vazute la Dumnezeu. Dar daca intr-o imprejurare prielnica, de unde se pot trage invataturi, povestim despre acea minune, pentru ca si altii sa creada si sa se roage la Dumnezeu, mie mi se pare a fi chiar in regula. Pentru ca prin noi, cei ce povestim, oamenii care au indoiala in suflet, se pot intari in credinta si astfel pot incepe oricand sa verifice pe propria lor situatie. Pentru ca nu cred ca e cineva pe lumea aceasta care sa nu aiba chiar nimic sa-i ceara Lui Dumnezeu. (Si nu ma refer la castiguri la loto, vile si masini de lux, ci la sanatate, intelepciune, rabdare, pace si buna intelegere, serviciu, casatorie, etc!)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.10.2009, 13:55:59
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Si eu am avut parte de o minune de la Dzeu, si prin mijlocirea Parintelui Cleopa si a Macii Sfinte: un om extraordinar, as putea sa ii spun binefacatorul meu, era incoltit de vrasmasi,era pe punctul de a fi data afara de la serviciu, din cauza minciunilor unora. Am rugat pe Domnul sa nu il lase si sa il scape de ei si ce credeti: in plina sedinta, cei care l-au sapat si au mintit impotriva lui, si-au cerut iertare si au recunoscut ca au gresit.

Slavit fie Domnul, intru slava lui!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.06.2010, 00:31:32
rainbow rainbow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Minunea Sfantului Fanurie!

Am aflat dupa Paste ca bunicul meu este bolnav de o forma foarte severa de cancer la plamani. Cuvintele nu pot descrie ce durere in suflet am avut, doctorii nu ii dadeau prea multe sanse si auzisem ca bolnavii care sunt in asa stadiu avansat al bolii mai traiesc putin, boala avanseaza prea repede.
Am aflat de Sfantul Fanurie si m-am rugat sa faca o minune, sa se roage pentru el sa se faca bine. Am citit acatistul Sfantului si am facut acele painici si le-am impartit la saraci. In tot acest timp bunicul meu se lupta cu boala, a trecut prin momente critice si a stat mai mult in spital, au fost clipe in care nu stiam daca mai traieste pana a doua zi, boala fiind foarte agresiva.
De cateva zile am aflat ca se simte mult mai bine, a fost externat si chiar tumorile au inceput sa se retraga! Multumesc din suflet Sfantului Fanurie! Dumnezeu a facut o minune!

Multumesc si Sf Nectarie, Sf Xenia si Maicii Domnului!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.07.2010, 17:25:57
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

As vrea sa va spun si eu despre o minune care s-a intamplat cu un var de-al meu. El nu prea credea in Dumnezeu si nu isi cinstea parintii, desi mama lui il iubeste foarte mult. La un moment dat i-a jicnit foarte tare, iar fratele lui, l-a trimis sa locuiasca singur la vechea lor casa, din alta localitate. Totusi, el a tinut si tine legatura cu mama lui si vorbesc la telefon aproape zilnic. Acum vreo trei zile, a sunat-o si i-a spus ceva inspaimantator:
se pusese in pat sa doarma si a stins becul, probabil a mai stat ceva timp fara sa-l ia somnul, dar l-a apucat deodata o frica inexplicabila. S-a uitat pe perete si a vazut un cap de taur, dar a zis ca era atat de urat, incat tremura de frica. Si venise langa el o ganganie mare si neagra, pe care a omorat-o. A incercat sa se inchine, dar isi simtea mana grea si nu putea s-o ridice, a incercat sa-si faca si cruce cu limba in gura (cum auzisela cineva) dar nu stia cum. Apoi s-a gandit la "sfantul la care se ruga mereu M. (fratele sau)" - este vorba despre Parintele Arsenie - si a disparut imediat capul acela de taur. Dimineata, cand s-a trezit, a gasit langa pat gangania pe care o omorase seara si zicea ca avea picioruse cu copite. Sa ne pazeasca Dumnezeu de asa ceva!

Parintele Arsenie Boca este intr-adevar un sfant, desi necanonizat. Am auzit despre multe minuni de ale lui, si chiar am trait multe, desi poate unora li s-ar parea insignifiante, dar eu tot minuni le consider, pentru ca ne-a scapat din multe, si pe mine, si pe cei din familia mea. Si tatal meu era odata sa moara din cauza ca fusese operat, si i se marise vezica de vreo tri ori cat normalul din cauza excesului de apa neeliminat, era sa se verse urina in sange. Dar s-a rugat la Parintele pentru mijlocire catre Dumnezeu si a scapat.

Doamne ajuta!
__________________
"Gandurile Domnului nu sunt ca si gandurile omului" (Parintele Arsenie Boca)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.08.2010, 17:07:17
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Rugaciunile catre Maica Domnului pot fi de mare folos , iar semnele ca sunt lucratoare, arata indubitabil ca trebuie sa credem si sa continuam. Roadele le vedem, daca intelegem de unde vin.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.08.2010, 18:05:04
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Uite ce interesant mi s-a intimplat astazi si ieri:

M-am rugat la Sfanta Teodora, si am facut acatistul acestei sfinte.

Apoi am plecat undeva, iar la intoarcerea acasa, un miros de tamaie in toata casa, nemaipomenit de frumos, insa eu tamaie nu am pus.
Asta a fost ieri, si azi.

Cum explicati?
S-a mai intimplat si altcuiva asa ceva?
Nu cred că mai intri Nina pe forum dar abia acum am citit această postare.
Mă împărtășisem în duminica Mironosițelor.
Lumânarea de la împărtășanie o iau acasă pentru a mă ruga seara la lumina ei.Cât a ars acea lumânare așa un parfum era în cameră încât nu pot să spun! Venea valuri ,valuri.
Din lumânare a mai rămas o bucățică dar, seara urmăroare nu am mai sințit nici un parfum.

Poate este o explicație logică dar nici nu am căutat-o și nici nu am aflat-o.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.08.2010, 18:16:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eram la o mănăstire unde atunci când ajungeam treceam pe la părintele stareț pentru a-i spune câteva cuvinte și a lăsa pomelnicul familiei.Mereu era rând dar așteptam cu toții cuminți să ne facem treaba.
Părintele stătea în afara bisericii,lângă zid,sub un brad în care sute de păsărele aveau cuiburi.
Când am ajuns m-a întrebat ceva în legătură cu cineva de pe pomelnic.Deoarece răspunsul era incomod pentru mine am evitat să spun adevărul. Când să răspund o pasăre din copac și-a făcut nevoile în capul meu și pe pomelnic.
Mi-a fost foarte rușine și după ce cu o batistă am șters mizeria,am spus adevărul iar părintele mi-a dat zâmbind binecuvântarea și mi-a luat pomelnicul.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.08.2010, 19:36:21
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu consider ca cea mai mare minune care mi s-a intamplat este faptul ca exist. Pentru fiecare rasuflare a mea sunt dator sa multumesc Domnului. Minune mare si ca ne mai rabda Dumnezeu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.08.2010, 13:43:55
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu consider ca cea mai mare minune care mi s-a intamplat este faptul ca exist. Pentru fiecare rasuflare a mea sunt dator sa multumesc Domnului. Minune mare si ca ne mai rabda Dumnezeu.
Frumos spus!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Idolii din viata noastra Ciprian Hangan Intrebari utilizatori 0 19.03.2012 18:03:19
Minunile din viata voastra Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 14 10.10.2011 20:00:42
copiii din viata noastra Mirela0110 Intrebari utilizatori 9 19.05.2011 12:40:21
Pana unde poate patrunde biserica in viata noastra privata? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 54 12.11.2009 14:54:22
Paganatatile din viata noastra adorcrysti Generalitati 18 26.01.2009 23:45:41