Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 20.07.2007, 20:44:59
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
Cred ca era nevoie de un anumit lucru care sa ne tina pe toti ocupati. RAUL. daca nu ar fi fost plictiseala nu ar fi existat raul.
VEZI, DACA NU ESTI CRESTIN TE AFLI MEREU IN INSELARE!
Reply With Quote
  #162  
Vechi 20.07.2007, 21:03:25
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
avand in vedere ca nu exista pe net , spune-ne si noua daca vrei si daca ai timp din concluziile cartii, referitor la subiectul discutiei desigur.
DEOCAMDATA SINT LA JUMA DE CARTE . ESTE V. DE VISUL CNEAZULUI LAZAR AL SEBIEI care a trebuit sa aleaga intre a cistiga o batalie contra musulmanilor sau a O PIERE PT A CISTIGA IMPARATIA CERURILOR. A ales a doua optiune si a fost sfatuit ca inainte de lupta sa faca intru0un cort ridicat SFINTA LITURGHIE cu impartasania dupa spovadanie a tuturor participantilor la batalie,Sigur ca sirbii au fost invinsi si au ajuns sub papucul musulmah 400 ani . De ce ,va urma sa scriu dupa ce termin cartulia .Cneazul LAZAR ,MARE MUCENIC, este canonizat si are miinile neputrezite la RAVANITA.dESI BATALIA DE LA KOSOVO[600 ANI IN URMA]afost in ochii lumii un esec,in ochii cerului ea reprezentat o slavita biruinta,marcind ziua cind poporul sirb a incetat sa-si puna nadejdea in lucrurile materiale ale imparatiei acestei lumisi a inceput sa-si puna nadejdea in valorile duhovnicesti ale imparatiei cerurilor.Cei care scriu in carte despre eveniment sint:ARHIM.IUSTIN POPOVICI si p.s. NICOLAI VELIMIROVICI. Cartea costa 6,5 lei si va asgur ca merita banii. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #163  
Vechi 21.07.2007, 09:52:17
legionar legionar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2007
Mesaje: 14
Implicit

nu are sens intrebarea propusa pt topicul acesta.
sa va dau un exemplu:
intunericul nu se poate defini prin el insusi decat in legatura cu intensitatea luminii. Nu exista intuneric , intunericul este lipsa luminii, nu se poate calcula cantiteaa de obscuritate dintr`o camera ci cantitatea de lumina , nu exista sursa de intuneric ci sursa de lumina . Deci practic intunericul nu exista .La fel si caldura cu frigul ,firgul fiind rezultatul lipsei de caldura se defineste exclusiv prin celalalt.
Asadar si raul din noi(pacatul) este de fapt lipsa binelui Dumnezeiesc pe care refuzam sa`l primim.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 21.07.2007, 14:37:17
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Amin!
Reply With Quote
  #165  
Vechi 26.11.2007, 14:52:52
sik sik is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 36
Implicit

"de ce a lasat D-zeu sa existe raul?"

Poate pentru ca oamenii sa perceapa binele ? Ce credeti? Ce s-ar intampla daca nu ar mai exista DELOC rau pe lume ? Daca oamenii nu ar mai cunoaste raul, cum ar mai putea cunoaste ei binele ?
Reply With Quote
  #166  
Vechi 26.11.2007, 16:29:47
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Raul este o consecinta a libertatii persoanei. Dumnezeu S-a "limitat" pe Sine, de bunavoie, atunci cand a inzestrat persoanele cu libertate, multi teologi folosesc expresia "Si-a asumat un risc". Dar a si gandit cum va mantui lumea. Daca din vesnicie, Dumnezeu prin prestiinta Sa a prevazut raul, a si gandit din vesnicie cum va birui raul.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 26.11.2007, 19:43:10
nicolae_nicolae nicolae_nicolae is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 64
Implicit

Dumnezeu nu a lasat raul ci omul a coborat singur la el prin pacatul lui Adam.Lumea asta este bipolara,nu poate exista doar bine sau doar rau.Nu poate exista lumina fara intunernic.Acestea sunt niste legi care se manifesta in natura si prin firea omului.Ori,Hristos a a venit in lume tocmai pt ca omul sa se ridice din nou in rai,adica in Bine.Daca as spune ca in rai nu exista raul as minti,deoarece nu am fost acolo sa vad dupa ce legi si firi se traieste acolo.Este de la sine inteles ca raiul este o alta natura iar cei care traiesc acolo traiesc dupa alta fire.Din acest fapt putem deduce ca in rai nu exista rau absolut deloc deoarece a trai in Duhul lui Dumnezeu prin Hristos inseamna a depasi firea omeneasca.Prin analogie putem spune ca in iad este numai rau.Deci ,in concluzie,Dumnezeu nu permite raul,caci traind in Hristos omul nu mai are raul,Dumnezeu permitand raul in lumea aceasta deoarece asta este pacatul pe care omul l-a infaptuit de la facea lumi,iar in lumea asta omul poate alege intre bine si rau...
Reply With Quote
  #168  
Vechi 03.12.2007, 23:28:25
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

sik spuneai ceva de genul: Ce ar fi daca nu ar exista raul? Eu sigur nu i-as duce lipsa! Tu da?
Evident ca omul a coborat la el cum spui acolo Nicolae_nicolae, dar a coborat ca i s-a dat posibilitatea sa coboare. Eu am zis : sa nu existe raul include neaparat neputinta de a cadea sau de a alege aceasta optiune pentru ca nu ar fi existat.

"intunericul este lipsa luminii", e adevarat, dar raul nu e lipsa binelui, e un act efectiv individual independent de bine, care ataca efectiv pe cineva, nu e nici o lipsa, e o existenta sau situatie foarte prezenta, apasatoare pe care oricine o simte destul de bine.
Unii din voi ati spus ca nu se poate altfel : lumina fara intureric si bine fara rau. Da e adevarat pentru ca asa au fost create lucrurile. Eu am zis ca era mult mai bine daca ar fi fost create altfel decat sunt acum adica lipsa totala a raului, imposibilitatea de a cadea Adam si Eva, imposibilitatea de a alege o varianta care nu exista si nici nu are cum sa apara vreodata-la asta m-am referit.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 04.12.2007, 04:08:28
nicolae_nicolae nicolae_nicolae is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 64
Implicit

Omul simte lipsa raului deoarece face parte din el.Omul in Hristos nu mai simte lipsa raului
Reply With Quote
  #170  
Vechi 04.12.2007, 22:29:39
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Cum adica sa ii simta lipsa raului? Daca nu ar exista i-ai simti lipsa? eu sigur nu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum corecteaza Dumnezeu raul NECTARIE Generalitati 3 10.01.2011 14:58:42
Minunea de la Raul Iordan Laurentiu Intamplari adevarate 11 19.01.2010 13:49:08
Ingerii, oamenii si raul Marius22 Generalitati 135 30.11.2009 15:09:06
De ce alege omul raul? Mikhael Generalitati 16 12.01.2008 21:56:45