Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.10.2014, 21:26:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit Ca sa comentez titlul postarii

Sunt și eu un om.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.10.2014, 21:31:08
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Sunt și eu un om.
Toti suntem oameni.

Sau cine stie?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.10.2014, 21:34:41
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
În fine, fiecare este liber să militeze pentru credința lui. Dar ca să existe dialog trebuie ca fiecare participant să fie sincer, să nu se cramponeze de poziția sa cu orice preț, să fie deschis la argumentele celuilalt, să aibă o doză de îndoială în ceea ce privește propriile raționamente. Să admită că adevărul nu îi aparține, fiind mai mare decât el, să fie conștient că acesta se lasă descoperit mereu și mereu, fiind inepuizabil. De aceea, discuțiile se poartă între ce cred eu și ce crezi tu despre adevăr.
N.Priceputu :)
Am spus de mai multe ori aici. Eu sunt într-o continuă căutare. Și nu mă interesează ce cred alții despre mine.
Astăzi spun câ Dumnezeu nu are cum să existe. Maine poate afirm contrariul. Sincer cred că este imposibil, dar nu se stie. Sunt deschis la provocări.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.10.2014, 21:38:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit aha

N.Priceputu, îmi aduc aminte. Am avut multe discuții.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.11.2014, 18:09:30
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
...postati lucruri jignitoare non stop, blasfemii, jigniti...
Folosești cuvântul blasfemie care nu mai are nici un sens în sec. XXI-lea pentru că presupune că ceva este presus satirului și ridiculizării.
În momentul în care nimeni nu mai are voie să critice sau să ridiculizeze o idee, un concept, o învățătură, atunci e momentul în care decădem înapoi ca societate.
Nimic în lumea asta nu trebuie să fie mai presus sau sacru, inclusiv dogma ta.

Ar trebui să sărbătorești faptul că trăiești într-o societate unde ești liber să crezi și să spui ce vrei.

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Ce va intereseaza ca oamenii merg la moaste, sau doneaza multi bani bisericii, ca se construiesc biserici, si lumea merge in numar mare si frecventeaza biserica duminica? Care e problema voastra? stati linistiti in banca voastra si nu mai deranjati lumea.
Nu pot să vorbesc în numele tuturor dar pe mine nu mă deranjează că lumea alege să creadă în ceva, sau că vor să dea bani la biserici din propriul buzunar ș.a.m.d, nu pierd somn noaptea din cauza asta în schimb mă dereanjează când anumite persoane își impun credința asupra altora sau care din cauza credinței lor personale iau decizii care afectează pe toata lumea.
Ai exemple precum finanțarea bisericilor din fondurile de stat sau subvenționarea salariilor pentru preoți din nou din banii statului când noi suntem o țară seculară conform constituției.

De aceea nu stăm în banca noastră.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.11.2014, 00:09:26
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Sunt și eu un om.
6. Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca niște oameni muriți și ca unul din căpetenii cădeți.(Ps81,5-7)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.11.2014, 09:46:59
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Folosești cuvântul blasfemie care nu mai are nici un sens în sec. XXI-lea pentru că presupune că ceva este presus satirului și ridiculizării.
În momentul în care nimeni nu mai are voie să critice sau să ridiculizeze o idee, un concept, o învățătură, atunci e momentul în care decădem înapoi ca societate.
Nimic în lumea asta nu trebuie să fie mai presus sau sacru, inclusiv dogma ta.
Ar trebui să sărbătorești faptul că trăiești într-o societate unde ești liber să crezi și să spui ce vrei.
Nu pot să vorbesc în numele tuturor dar pe mine nu mă deranjează că lumea alege să creadă în ceva, sau că vor să dea bani la biserici din propriul buzunar ș.a.m.d, nu pierd somn noaptea din cauza asta în schimb mă dereanjează când anumite persoane își impun credința asupra altora sau care din cauza credinței lor personale iau decizii care afectează pe toata lumea.
Ai exemple precum finanțarea bisericilor din fondurile de stat sau subvenționarea salariilor pentru preoți din nou din banii statului când noi suntem o țară seculară conform constituției.
De aceea nu stăm în banca noastră.
Pentru mine are sens, si pentru toti crestinii, depinde cine la ce se raporteaza. Nu apreciez satira si ridiculizarea, nici in mod normal, ce sa mai vorbesc de ceva atat de important pentru mine, ca Dumnezeu, Biserica si cele sfinte.
Este lipsa de respect si de bun simt sa se intre aici si sa se vorbeasca urat, sa se atace fara motiv.
Din punctul meu de vedere decadem ca societate, cand nu mai avem respect pentru nimeni, nu mai ascultam de nici o autoritate, nu mai credem in nimic si confundam libertatea cu marlania. Nu este dogma mea, este ceva in ce cred toti crestinii, nu este a mea personala, inventata de mine. Nu vreau sa intru intr-o polemica. Daca nu va convine finantarea bisericii nu aveti decat sa emigrati, nu se poate pentru o minoritate de atei sa se schimbe lucrurile pentru 80 la suta din crestini. Parerea mea ca incercati sa va impuneti credintele prin orice, inclusiv prin prezente pe acest forum.
Noi suntem la noi acasa , voi sunteti intrusi, daca nu va convine stati pe forumurile voastre.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.11.2014, 10:54:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Ar trebui să sărbătorești faptul că trăiești într-o societate unde ești liber să crezi și să spui ce vrei.
Nici pomeneala. Societatea facuta de atei este MULT mai constrangatoare decat orice societate facuta vreodata de crestini. Nici pe departe nu ai voie sa crezi si, mai ales, sa spui ce vrei. De exemplu, nu ai voie sa crezi si, mai ales, sa spui ca Israelul este un stat fondat pe minciuna, manipulare si teroare. Nu ai voie sa spui ca Moshé Dayan, Ben Gurion si altii ca ei au fost teroristi care au omorat oameni, chiar daca aduci ca probe fotografii cu ei avand kalashikovul in mana. Nu ai voie sa spui ca un genocid al evreilor nu a existat, cel putin in forma camerelor de gazare. Dar ai voie sa spui ca persecutiile contra lui Cristos nu au existat. Nimeni nu te condamna, ba chiar iti cresc actiunile. Ai voie sa spui ca Evangheliile sunt falsuri. Dar nu ai voie sa spui ca Jurnalul Annei Franck este un fals. Lucrurile astea, in "societatea libera ateista" se lasa cu ani grei de puscarie. Dati o cautare dupa "Roger Garaudy", ca sa vedeti ce pateste un istoric care fluiera in Biserica Ateistilor: ei bine, pentru ideile sale publicate, omul a fost condamnat pentru, nici mai mult nici mai putin decat "crima contra umanitatii".

Ai voie sa iti pictezi pe masina, asa cum am vazut chiar ieri, un maimutoi rastignit, cu o cununa de spini pe cap. Asta nu e blasfemie. Daca, insa, faci o caricatura cu ministresa negresa a drepturilor femeilor din Franta, intr-o revista care se ocupa de satira politica in care o infatisezi ca o maimuta, ei bine atunci e blasfemie. Esti rasist. Si, ca rasist, esti condamnat: tu la inchisoare si amenda penala, revista care ti-a publicat caricatura la despagubiri.

Ai voie ca, satanist, sa rascolesti morminte crestine. S-a intimplat si autorii nu au fost gasiti. Nu s-a deplasat nici sectoristul, sa vada despre ce e vorba. Dar nu ai voie, ca satanist, sa rascolesti mormintele de vizavi, din Bellu evreiesc. S-a intamplat si i-au cautat cu SRI-ul pana ce i-au gasit. Ai voie sa arzi insemnele crestine. Nimeni nu e condamnat pentru asta. Daca, insa, dai foc la "drapelul sfant al Patriei", atunci e grav. Daca dai foc la drapelul verde cu semiluna, e si mai grav. Daca dai foc la steagul albastru cu steaua lui David, atunci, ohoho, e grav de tot. Dar blasfemie e nu numai daca ai ce ai cu evreii, ci si daca ai ce ai cu homosexualii. Cu africanii. Cu parintii fondatori ai Americii. Cu oricine. NUMAI contra crestinilor (si contra legionarilor) poti vitupera in liniste. Asta este "libertatea de opinie" pe care societatea ateistilor a construit-o.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.11.2014 at 10:56:34.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.11.2014, 15:30:10
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Societatea facuta de atei este MULT mai constrangatoare decat orice societate facuta vreodata de crestini.
Nu înțeleg ce vrei să zici prin „societate făcută de atei”.
Dacă te referi la țări unde ateismul este adoptat și promovat de către stat atunci sunt de acord că o astfel de societate este constrângătoare și nu își are locul în sec. XXI însă și o țară unde statul adoptă și promovează o religie este la fel de dăunătoare.
În ambele cazuri de-a lungul istoriei unde un stat a luat o poziție către o dogmă sau către ateism populația a fost persecutată. Nici una nu este mai bună decât cealaltă.

Din fericire în ziua de azi majoritatea țărilor sunt seculare unde statul nu adoptă nici o poziție iar instituțiile sale sunt separate de biserică.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nici pe departe nu ai voie sa crezi si, mai ales, sa spui ce vrei. De exemplu, nu ai voie sa crezi si, mai ales, sa spui ca Israelul este un stat fondat pe minciuna, manipulare si teroare. Nu ai voie sa spui ca Moshé Dayan, Ben Gurion si altii ca ei au fost teroristi care au omorat oameni, chiar daca aduci ca probe fotografii cu ei avand kalashikovul in mana. Nu ai voie sa spui ca un genocid al evreilor nu a existat, cel putin in forma camerelor de gazare. Dar ai voie sa spui ca persecutiile contra lui Cristos nu au existat. Nimeni nu te condamna, ba chiar iti cresc actiunile. Ai voie sa spui ca Evangheliile sunt falsuri. Dar nu ai voie sa spui ca Jurnalul Annei Franck este un fals. Lucrurile astea, in "societatea libera ateista" se lasa cu ani grei de puscarie.
Faptul că nu ești în pușcărie acum dovedește că ești liber să crezi și să spui ce vrei.
E adevărat că unele țări sunt mai sensibile când vine vorba de holocaust dar e înțelegător având în vedere de atrocitățile făcute de naziști.
Nu cunosc legile din toate țările dar din câte am citit eu în majoritatea inclusiv în România, nu ai voie să faci propagandă sau să exprimi public astfel de opinii. E o diferență.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dati o cautare dupa "Roger Garaudy", ca sa vedeti ce pateste un istoric care fluiera in Biserica Ateistilor: ei bine, pentru ideile sale publicate, omul a fost condamnat pentru, nici mai mult nici mai putin decat "crima contra umanitatii".
Am căutat și am citit. Vrei să zici că o persoană care încearcă să justifice atrocitățile făcute de naziști în al II lea război mondial și de teroriști mai recent nu merită condamnat?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.11.2014, 16:46:15
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Pentru mine are sens, si pentru toti crestinii, depinde cine la ce se raporteaza. Nu apreciez satira si ridiculizarea, nici in mod normal, ce sa mai vorbesc de ceva atat de important pentru mine, ca Dumnezeu, Biserica si cele sfinte.
Este lipsa de respect si de bun simt sa se intre aici si sa se vorbeasca urat, sa se atace fara motiv.
Din punctul meu de vedere decadem ca societate, cand nu mai avem respect pentru nimeni, nu mai ascultam de nici o autoritate, nu mai credem in nimic si confundam libertatea cu marlania. Nu este dogma mea, este ceva in ce cred toti crestinii, nu este a mea personala, inventata de mine. Nu vreau sa intru intr-o polemica. Daca nu va convine finantarea bisericii nu aveti decat sa emigrati, nu se poate pentru o minoritate de atei sa se schimbe lucrurile pentru 80 la suta din crestini. Parerea mea ca incercati sa va impuneti credintele prin orice, inclusiv prin prezente pe acest forum.
Noi suntem la noi acasa , voi sunteti intrusi, daca nu va convine stati pe forumurile voastre.
Si ceilalti 20% din populatie, care platesc taxe, de ce sa fie discriminati fata de ortodocsi? Oare nu are orice alta religie/cult finantare in egala masura ca si ortodocsii? Aici nu merge cu procentele mai mari castiga.

O analogie ar fi atunci cand se discrimina intre negrii si albi in Statele Unite. Unul din motive? Ca sunt mai multi negri decat albi, si ca ei sunt o societate alba, nu neagra.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare