Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 23.04.2015, 10:29:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ai si tu dreptate yasmina, ca mai mult se lamenteaza cei de care zici si tu.
Dar e drept si ca in unele locuri, si taxele pt nunta, botez si inmormantare sunt chiar piperate; si mi-ar fi cumva sa zic ca de-aia ca alea-s bisericile pt cei bogati, cand orice om ortodox poate merge la orice biserica ortodoxa...
De asemenea e adevarat si ca nu-s toti la fel; padure fara uscaturi, pe undeva exista?!
Pai sunt pentru cei bogati si cu fitze. La ei taxa aia chiar e mai nimic. Eu n-am nimic impotriva sa ia mai mult de la bogat daca bogatul e dispus sa dea.

Citat:
mi-a iesit taxa de 2 ori cat rochia, am multumit frumos, a facut stanga-mprejur si am cautat alta biserica. Foarte interesant e ca ne-am cununat la bisericuta de lemn de langa spital, cea care mi-e foarte draga mie, desi merg foarte rar acolo, eu locuind in capatul opus al orasului.
Si acolo cat te-a costat? Asa e ca 20% din rochie in loc de 200%? :)
Apropo, cumparata sau inchiriata?

Citat:
Si se gasesc si restaurante cu preturi mai mult decat decente si cu o mancare suuuper buna. Am avut mancare super bine gatita, gustoasa, portii foarte generoase si un pret mult sub pretul minim al nui meniu de nunta. Atat tot, ca restaurantul nu fost unul de lux cu ce stiu eu e brizbrizuri si faima.
Vezi, cam la fel, ce tu nu esti cetatean al aceleasi tari, dc sa nu mergi la un restaurat fizos?
Mergi, daca te tin baniii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.04.2015 at 10:35:39.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 23.04.2015, 10:54:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ai si tu dreptate yasmina, ca mai mult se lamenteaza cei de care zici si tu.

Dar e drept si ca in unele locuri, si taxele pt nunta, botez si inmormantare sunt chiar piperate; si mi-ar fi cumva sa zic ca de-aia ca alea-s bisericile pt cei bogati, cand orice om ortodox poate merge la orice biserica ortodoxa...
De asemenea e adevarat si ca nu-s toti la fel; padure fara uscaturi, pe undeva exista?!

Eu m-am plans, pentru ca la mine la nunta am incercat sa ma incadrez intr-un buget destul de foarte mic (economiile noastre intr-un an in conditiile in care u casigam 600 lei si el intretinea o familie de 7 oamni din salarul lui de 14 milioane); rochia a fost 500 lei, pantofii, 30 lei, verghetele le-am luat din amanet, la un pret super mic, cam cat rochia, etc, iar la prima biserica la care am mers sa intrebam se taxe (am zis sa mrgem acolo, aci teoretic, e acea biserica apartin) si mi-a iesit taxa de 2 ori cat rochia, am multumit frumos, a facut stanga-mprejur si am cautat alta biserica. Foarte interesant e ca ne-am cununat la bisericuta de lemn de langa spital, cea care mi-e foarte draga mie, desi merg foarte rar acolo, eu locuind in capatul opus al orasului.

Si se gasesc si restaurante cu preturi mai mult decat decente si cu o mancare suuuper buna. Am avut mancare super bine gatita, gustoasa, portii foarte generoase si un pret mult sub pretul minim al nui meniu de nunta. Atat tot, ca restaurantul nu fost unul de lux cu ce stiu eu e brizbrizuri si faima.
Lasa,asa cum a fost multumeste Domnului ca ai gasit un om cu frica de Dumnezeu care a vrut sa fiti in randul lumii, nu sa stati necasatoriti ani de zile.
Stiu bine pe unii care au facut cu fite si lux,rochia de 5.000euro dar inelul...diamant evaluat la 20.000 euro...
La nici 2 luni de la nunta a batut-o pt prima oara,apoi la alte cateva luni i-a zis clar sa nu-l mai descoasa pe unde mai intarzie caci lui in mod sigur ii mai trebuiesc si alte femei!
La un an si 2 luni erau deja in divort! Femeia din aceasta istorie,oricum a fost un mare caracter caci nu s-a calcat in picioare pt banii meschinului asta care ii cumpara lucruri absurd de scumpe tocmai pt orgoliul sau.Trophy wife-o proasta care sa arate bine la bratul lui dar fara personalitate si coloana vertebrala.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 23.04.2015, 10:55:39
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Red face

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pai vb aia,restaurantele sunt indreptatite sa ceara milioane bune pt o nunta,magazinele de profil asemenea(rochie,costum,pantofi,accesorii) dar preotul care"ne indeamna sa nu adunam bogatii"sa ne ceara taxa pt nunta?
Nu putem tolera asta! Preotul trebuie sa fie la cheremul nostru ca pt aia e preot si asa nu m-am casatorit pt mine(ca puteam si fara nunta),m-am casatorit ca asa vor rudele si asa este traditia.
Datoria preotului este sa munceasca pe gratis,sa traiasca cum o stii cu familia lui(cine il pune sa faca atatia copii?)si sa ma boteze,cunune,ingroape pe mine pe gratis. Doamne fereste sa aiba o casa mai acatari ,o masina straina second hand si un calculator in casa- ca este un hot si un pungas care ia banii oamenilor-asta in timp ce eu,ma lafai in vila mea cumparata din economia subterana,care ma dau jos din ultimul Jeep Cherokee Altitude 2015 4X4 cumparat din diferentele de salarii cu care imi tin angajatii,dandu-le 7 mil./luna (si asa sunt domn,ca le dau minimum nu mai jos de minimum...)....
.................................................. .................................................. .........
Genul de idei pe care le intalnesc adesea la mai toti materialistii si meschinii.
Era acum cateva saptamani la stiri un preot care nu inmormanta pe cineva pentru ca rudele lui nu facusera rost de avansul de 500 de lei (cred) pentru inmormantare, iar asta nu se petrecea pe Dorobanti, ci intr-un sat din provincie. A acceptat sa inmormanteze cu mai putin de 500 de lei avans abia dupa ce au dat buzna reporterii in sat.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 23.04.2015, 11:07:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Era acum cateva saptamani la stiri un preot care nu inmormanta pe cineva pentru ca rudele lui nu facusera rost de avansul de 500 de lei (cred) pentru inmormantare, iar asta nu se petrecea pe Dorobanti, ci intr-un sat din provincie.
Au adus rudele adeverinte de someri,de pensionati pe baza de handicap ?
De ce nu voiau sa plateasca? Imi este greu sa cred ca daca esti amarastean si oferi o suma ,cat ai,preotul este de neinduplecat ca in magazin unde pretul este fix,nu te tocmesti.
Noi cum ne-am ingropat toate rudele? Multi se mai ingrijesc de treaba asta,mai au ceva pus deoparte,au o asigurare,vb aia din traditie toata lumea se pregateste pt inmormantare cand atinge o varsta.
Dar astia de la stiri,banuiesc ca erau rebeli din astia care vor sa se rascoale contra "sistemului",ca ei nu platesc caci "popa"poate sa-l ingroape si pe gratis altfel vor aduce televiziunea peste el.
Preotii mai fac si milostenie dar cu saracii autentici nu cu obraznicii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 23.04.2015, 13:14:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Era acum cateva saptamani la stiri un preot care nu inmormanta pe cineva pentru ca rudele lui nu facusera rost de avansul de 500 de lei (cred) pentru inmormantare, iar asta nu se petrecea pe Dorobanti, ci intr-un sat din provincie. A acceptat sa inmormanteze cu mai putin de 500 de lei avans abia dupa ce au dat buzna reporterii in sat.
Doar pentru inmormantare sau si locul de veci?
Crezi?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 23.04.2015, 13:53:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Era acum cateva saptamani la stiri un preot care nu inmormanta pe cineva pentru ca rudele lui nu facusera rost de avansul de 500 de lei (cred) pentru inmormantare, iar asta nu se petrecea pe Dorobanti, ci intr-un sat din provincie. A acceptat sa inmormanteze cu mai putin de 500 de lei avans abia dupa ce au dat buzna reporterii in sat.
Minciuni ,denigrare.
Eu stiu ca sunt sate pe la munte unde se da 50 lei pt inmormantare ,da fiecare cat are.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 23.04.2015, 14:23:29
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu, nu va certati cu mine, ca nu eu am facut stirea nici fapta.

http://m.digi24.ro/Stiri/Regional/Di...ceri+cu+sutana

Cititi si trageti propriile concluzii.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 23.04.2015, 15:42:49
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Era acum cateva saptamani la stiri un preot care nu inmormanta pe cineva pentru ca rudele lui nu facusera rost de avansul de 500 de lei (cred) pentru inmormantare, iar asta nu se petrecea pe Dorobanti, ci intr-un sat din provincie. A acceptat sa inmormanteze cu mai putin de 500 de lei avans abia dupa ce au dat buzna reporterii in sat.
Deobicei, la sate unde e Biserica e si cimitirul. Taxa aia e defapt plata ptr. pamant/mormant. Dar vad ca reporterii nu mai dau buzna la agentiile de pompe funebre care au preturi piperate si nu le pasa de sarmani.
Stiu ca sunt preoti si preoti, dar la cum invart astia stirile, nu m-ar mira sa nu fie intreaga poveste.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 23.04.2015, 15:51:18
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
aveau astia intr-o perioada ideea asta cu impozitarea darului e la nunta; acum cativa ani; dar nu mai gasesc reportajele.
Cu bisericile nu ar trebui inca sa aibe nici o treaba; veniturile lor nu sunt impozabile; pana cand veniturile bisericii vor fi neimpozabile n-au cum sa le inchida; daca se schimba legea, atunci da; dar momentan nu e cazul.
Da si nu. Salariul preotului e impozabil, la fel si ce aduna de la credinciosi. Au explicat 3 Ierarhi treaba asta la o emisiune.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 23.04.2015, 16:03:58
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai sunt pentru cei bogati si cu fitze. La ei taxa aia chiar e mai nimic. Eu n-am nimic impotriva sa ia mai mult de la bogat daca bogatul e dispus sa dea.

Si acolo cat te-a costat? Asa e ca 20% din rochie in loc de 200%? :)
Apropo, cumparata sau inchiriata?

Vezi, cam la fel, ce tu nu esti cetatean al aceleasi tari, dc sa nu mergi la un restaurat fizos?
Mergi, daca te tin baniii.
1. Nici eu nu am nimic impotriva, ba ciar pe undeva mi se pare super in regula.
2.50%, dar e ff bine; am specificat ca rochi fost 500lei? A fost practic cumparata, dar am dus-o inapoi tipei care mi-a modificat-o, in caz ca o vrea si altcineva, sa o vanda sau a o inchirieze mai departe; eu oricum nu aveam ce face cu ea; era pacat de a sa stea in dulap sa se ingalbeneasca de vreme; mi-am pastrat doar voalul.
3. Sincer, restaurantele fitzoase sunt overrated; poti manca mult mai bine si mai gustos la un restaurant care nu e de fitze, atat doar ca nu platesti in plus si numele si faima restaurantului. Eu de acest restaurant am fost el mai multumita din cate am fost (ca m umblat la o gramada de nunti in ultimii 5-6 ani - suficient cat sa stiu 98% din restaurantele din oras)


Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Lasa,asa cum a fost multumeste Domnului ca ai gasit un om cu frica de Dumnezeu care a vrut sa fiti in randul lumii, nu sa stati necasatoriti ani de zile.
Stiu bine pe unii care au facut cu fite si lux,rochia de 5.000euro dar inelul...diamant evaluat la 20.000 euro...
La nici 2 luni de la nunta a batut-o pt prima oara,apoi la alte cateva luni i-a zis clar sa nu-l mai descoasa pe unde mai intarzie caci lui in mod sigur ii mai trebuiesc si alte femei!
La un an si 2 luni erau deja in divort! Femeia din aceasta istorie,oricum a fost un mare caracter caci nu s-a calcat in picioare pt banii meschinului asta care ii cumpara lucruri absurd de scumpe tocmai pt orgoliul sau.Trophy wife-o proasta care sa arate bine la bratul lui dar fara personalitate si coloana vertebrala.
Eu sunt foarte fericita si chiar ii multumesc lui Dumnezeu ca am gasit acest om minunat care mi-a devenit sot. Asa cu bune si rele, e un om cu suflet mare, oricand dispus sa ajute pe oricine si sunt convinsa ca va fi si un tata bun (abia asteapta sa raman graviduta si sa avem 1-2-3 copii).
Noi ne-am fi casatorit de mult, dar parintii s-au opus vehement ca cica "suntem prea tineri". Intr-un final dupa ce am terminat si eu facultatea, nu s-au mai opus nici ai mei sa ne casatorim (la ei separe ca era ideea saimi termin falcultatea, ca altfel n-o mai termin niciodata).

editare:
Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Da si nu. Salariul preotului e impozabil, la fel si ce aduna de la credinciosi. Au explicat 3 Ierarhi treaba asta la o emisiune.
Or fi impozitate cele la care se da chitanta, dar nu toti dau chitanta sau nu pe toata suma oricum. La biserica unde m-am cununat eu, s-a dat chitanta pe care s-a specificat taxa pentru slujba de cununie; acolo s-au dat chitante si pentru donatii din cate am observat, cel putin pentru donatii ce depasesc 200 de lei am vazut cu ochii mi ca s-a dat chitanta. Pe mine m-a uimit acest lucru, pentru ca l alte biserii n-am vzut sa dea chitanta ecat daca cereai, si atunci daca nu uita de scuza "nu am chitantierul aici" (am auzit-o si pe asta la mine in cartier)

Chiar ca la pompe funebre au niste preturi de te ingrozesti, si preturile difera nesemnificativ de la o firma la alta.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 23.04.2015 at 16:13:13.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare