Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.04.2019, 19:25:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
E bine ca Societatea sau uneori Biserica a sesizat o situatie si a inceput sa faca ceva . Chiar daca la inceput pasii sunt mici, dar cu timpul probabil vot fi mai multi si mai mari.
Ma bucur cand aud stiri cand se face ceva pr oameni. Sau cand se face ceva ptr tineri cum ai aratat in acest topic.
Poate în timp, în fiecare țară va fi câte un ”minister al singurătății”, într-o localitate din România cineva din Biserică s-a gândit să îmbine idei creative într-o viziune misionară înaintea altor actori sociali.

Dacă am înțeles bine din reportaje această cafenea sau librărie avea și un after school, era și un fel de „școala altfel”, unde atmosfera e mai degajată decât la catedră, la școală deja profesorului îi e teamă să nu iasă din șabloanele trasate de diferiți seculariști.
În caz că ora de religie va fi scoasă de tot din multe școli unde nu se mai formează clase pt că nu se mai face cerere, vor trebui regândite diferite ocazii de întâlnire pentru tineri.

Deja sunt licee unde tot mai puțini fac ora de religie, Dumnezeu știe ce va urma.

Mai sunt câteva proiecte educative și cu valoare socială pe care le-am văzut pe Trinitas pe care le-aș fi împărtășit cu drag aici, dar nu o să mai postez, am avut ghinion să fac threadul când a scăpat un trol pe forum care nu se potolește deși a fost rugat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote