Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.07.2010, 01:43:53
absolutep0wer absolutep0wer is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 31
Implicit Sa minti nu e chiar atat de rau

Faptul că minciunile "albe" sunt "sănătoase" pentru relațiile interumane este bine cunoscut, dar știința nu se mulțumește cu aceste simplificări. Robert Feldman, profesor de psihologie la Universitatea Massachusetts, a condensat 25 de ani de cercetări academice pe tema minciunilor într-un eseu recent publicat sub titlul "Liar: the truth about lying".

Acest mecanism mental este unul atavic, aflat la baza evoluției pe care omul și l-a însușit de la animale; pe parcursul evoluției, ființa umană l-a eliberat însă de automatismele care reglează comportamentul păsărilor și insectelor, "umanizându-l" prin liberul arbitru, creativitate, răutate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.07.2010, 02:54:36
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in regula, ipoteza ne-ai dezvaluit-o care e concluzia ca putem minti, argumentul fiind?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.07.2010, 12:42:16
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Da, da, si iarba'i buna, si trascau'i bun, si minciuna'i buna...ce sa mai, adevarate virtuti/placeri, ale...inteligentei.artificiale.v2, secolul XXI cel maret/civilizat/tehnologizat/bla-bla-a-at....
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.07.2010, 12:45:14
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Post

Absolutepower daca tu minti nu inseamna ca toti oamenii mint doar ca sa isi satisfaca interesele egoiste.Spune-mi spre exemplu daca iti place sa fii mintit cu da sau nu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.07.2010, 12:47:37
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Unhappy

sa minti nu e rau, sa furi e folositor, sa dai in cap e sport...numai avantaje
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.07.2010, 15:02:56
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
sa minti nu e rau, sa furi e folositor, sa dai in cap e sport...numai avantaje
Generalizezi aiurea. Sunt situatii si situatii. Si-ti dau un exemplu. Ai un copil de 6 ani care are leucemie. Ii spui in fata ca o sa moara peste 6 luni?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.07.2010, 15:17:35
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

astea sunt exceptii si chiar preotul la spovedit mi-a spus ca uneori pt a proteja pe cineva mai bine ii ascunzi adevarul,adevar care ar putea sa ii faca mult rau. Asta nu inseamna ca toate minciunile au libera trecere si ca nu e nici o problema sa mintim.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.07.2010, 15:20:08
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Generalizezi aiurea. Sunt situatii si situatii. Si-ti dau un exemplu. Ai un copil de 6 ani care are leucemie. Ii spui in fata ca o sa moara peste 6 luni?
1. Copilul te-a intrebat asta? Ca poate habar nu are, nu il intereseaza, nu stie -- caz in care daca nu ii spui (nefiind intrebat), nu minti.

2. Copilul stie ce este aceea moarte? I-ai explicat vreodata? - bineinteles, din perspectiva crestina.


Exemplul ales de tine e nefericit pentru ca nu precizeaza variabilele acestea si pentru ca s-ar putea sa nici nu fie macar vorba de minciuna, daca bietul copil oricum nu intelege conceptul de moarte.

Asa ca sa punem intrebarea altfel, ca sa aducem adevarul si minciuna intr-un context social si psihologic mai "solid", unde e loc de mai putine interpretari: unui adult - persoana foarte apropiata, pe care o iubesti - i-ai spune ca o sa moara in scurt timp? Si pentru nuantare: respectiva persoana sa zicem ca se stie bolnava insa nu stie cat de grava este acea boala.

La intrebarea asta de fapt mai mult m-ar interesa ce ar raspunde crestinii.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 13.07.2010 at 15:23:01.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.07.2010, 15:27:42
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

da, eu as minti. pentru a proteja, din dragoste pt persoana respectiva. una e minciuna care se naste din dragostea pt celalalt si alta e cand minti pt a iesi cu fata curata dintr-o situatie, pt a te acoperi. Scopul face diferenta.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.07.2010, 15:31:04
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
da, eu as minti. pentru a proteja, din dragoste pt persoana respectiva. una e minciuna care se naste din dragostea pt celalalt si alta e cand minti pt a iesi cu fata curata dintr-o situatie, pt a te acoperi. Scopul face diferenta.
Nu stiu daca ai raspuns intrebarii mele.
Dar eu cred ca a sti ca ti se apropie sfarsitul e un fel de dar de la Dumnezeu, pentru ca esti instiintat si poti sa faci acele lucruri pe care poate le-ai amanat o viata intreaga (pocainta, spovedanie, impartasit, ca sa te muti cat de curat posibil la cele vesnice).
Si a lipsi pe cineva de aceasta cunostinta (daca tu insuti o ai), in numele dragostei, mi se pare de fapt o dovada de nedragoste.. ca daca ne-ar pasa cu adevarat de starea sufleteasca a acelui om, l-am indemna sa faca lucrurile de mai sus, nu l-am amagi ca lasa draga nu se intampla nimic, traim pana la 100 de ani si peste 3 luni moare nespovedit neimpartasit.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E intotdeauna pacat sa minti? BebeGeo Generalitati 95 27.09.2013 00:26:45
Chiar nu stiu _.... Ionut88 Generalitati 7 20.12.2012 13:07:24
Chiar pot chistiga un iPad 4 pe facebook? mariusfanea Intrebari utilizatori 2 18.12.2012 12:59:56
chiar asa or fi acestea ? sunsray Biserica Romano-Catolica 43 07.08.2010 12:48:44