Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2006, 13:48:07
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt rugaciunile pe care ar trebui sa le spuna o femeie insarcinata(pe langa rugaciunile obisnuite), si care ar trebui sa fie relatia ei cu biserica.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2006, 13:51:48
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Ce trebuie sa faca si cum sa se pregateasca crestineste pt. noua fiinta pe care trebuie sa o aduca pe lume.
Sa ne ajute Bunul Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2006, 13:53:59
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

M-as bucura daca mi-ar putea raspunde chiar un preot.Va multumesc!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2006, 16:50:56
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Julia, nu sunt preot dar iti indic unde gasesti parerea unui preot.
Pe www.provita-craiova.com , la Brosuri, gasesti o brosura "Ai grija mama" unde scrie ce trebuie sa faca o femeie cand este insarcinata, prin persepctiva unor preoti.
Cu bine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2006, 20:45:20
heruvim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Julia, succes cu sarcina in primul rand! :)

In al doilea, cel mai bun indreptar pentru rugaciune este inima ta. Evita sa citesti rugaciuni scrise de preoti pentru ca a repeta mecanic un text este echivalent cu 0. Si in plus, preotii nici nu stiu ce inseamna sa dai nastere unei minuni, cum este un prunc.
Vorbeste cu Dumnezeu in rugaciuni din inima, spune-i ca-i multumesti pentru tot si roaga-l sa-ti dea credinta, sanatate si fericire. Inima ta va stii sa spuna exact ce trebuie si Dumnezeu stie chiar inainte de a deschide noi gura ce vrem sa spunem. Nu repeta cuvinte fara rost, roaga-te cu sufletul!

Uite, cel mai bun si la indemana indreptar, Biblia:

Matei, capitolul 6

5. Iar cand va rugati, nu fiti ca fatarnicii carora le place, prin sinagogi si prin colturile ulitelor, stand in picioare, sa se roage, ca sa se arate oamenilor; adevarat graiesc voua: si-au luat plata lor.
6. Tu insa, cand te rogi, intra in camara ta si, inchizand usa, roaga-te Tatalui tau, Care este in ascuns, si Tatal tau, Care este in ascuns, iti va rasplati tie.
7. Cand va rugati, nu spuneti multe ca neamurile, ca ele cred ca in multa lor vorbarie vor fi ascultate.


Un "Doamne ajuta-ma si faca-se voia ta, Amin" spus cu toata inima sincera este de milioane de ori mai valoros decat zecile de carti recomandate de irina77.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.11.2006, 12:08:50
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Julia, "heruvim" e sectant de fapt, dar ar vrea ca noi sa credem ca e ortodox. Nu te sfatuiesc sa te iei dupa el, daca te uiti ce hule a scris pe la alte topicuri despre Maica Domnului, Botez, si despre Mantuitorul insusi ai sa te convingi singura.
Numai bine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2006, 19:30:29
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Julia, pe situl http://www. Danion Vasile.ro vei gasi o carte a acestui tanar teolog, care se numeste :"Cum sa ne crestem copiii". Este o carte plina de invataturi si o poti si descarca. Din acea carte iata o rugaciune pt. copilul inca nenascut, prin care cerem ocrotirea lui Dumnezeu.
Rugaciune pentru pruncul ce se afla în pantecele mamei
Tu, Cel ce ai zis oamenilor: „Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul“, binecuvantand nasterea de prunci, arata mila Ta acestui prunc ce se afla in pantecele maicii sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita. Da-i lui, Doamne, crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Tu ai purtat de grija Preacuratei Fecioare care a purtat in pantecele ei Dumnezeiescul Prunc. Nu ne parasi acum nici pe noi, robii Tai, ci ocroteste-l cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale.
Iar mai apoi, luminandu-l cu Sfantul Botez, sa il faci pe el un madular ales al Sfintei Tale Biserici, ca sa Te laude si sa te binecuvanteze in toata viata lui si in vecii vecilor. Amin.
Iti recomand cu caldura aceasta carte.
Sa inteleg ca astepti un copil? Ma bucur enorm pt.voi.
Maica Domnului sa te aiba in paza si sa te acopere cu Sfant Acoperamantul ei. Doamne ajuta si sa auzim numai de bine!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.11.2006, 20:15:58
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

iulia ,
Mitropolitul nostru ti-ar recomanda sa te impartasesti cit mai des (sa-l impartasesti)
macar o data pe luna ,vorbeste cu Duhovnicul tau .Ce prunc fericit ,mama lui se intereseaza de sufletul lui inainte de a veni pe lume . Noi n-am avut parte sa stim ....nici Har sa intrebam !
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.11.2006, 20:17:41
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Julia,Irina si Mioara ti-au dat sfaturi foarte bune.Eu iti doresc nastere usoara si cauta sa eviti supararile de orice fel.Iti doresc sa ai parte de multe bucurii si sa ai familia aproape.Incearca sa te spovedesti si sa te impartasesti.Ajuta mult.Noi suntem alaturi de tine.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2006, 20:40:50
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Va multumesc foarte mult pentru sfaturile pe care mi le-ati dat si cuvintele frumoase pe care mi le-ati scris.Va sunt profund recunoscatoare.
Ma simt foarte fericita ca Lumina Lui Dumnezeu s-a pogorat asupra mea si mi-a dat aceasta bucurie.Sunt foarte fericita si ma simt responsabila pt. faptura pe care o port in pantece.Pt.aceasta am solicitat ajutorul dumneavoastra ,caci doresc ca puiul meu sa creasca in deplina armonie crestineasca.
Va doresc tuturor "Sarbatori Fericite!"
Fie ca Bunul Dumnezeu sa ne lumineze cu Harul sau!
Reply With Quote
Răspunde