Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1311  
Vechi 24.11.2012, 20:54:07
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Parintele Staniloaie a fost intrebat, la finalul unui interviu, daca Raiul este numai pentru ortodocsi sau si pentru catolici. A raspuns ca si catolicii ajung in Rai, dar vor sta un pic mai departe de slava lui Dumnezeu. La care reporterul a continuat sa intrebe acelasi lucru si despre (neo)protestanti. Bineinteles ca Parintele a raspuns in acelasi fel: se vor mantui, insa vor sta mai departe de lumina lui Dumnezeu decat catolicii.

Dupa cum spunea si alt parinte ortodox serios, s-ar putea sa avem surprize la usa Raiului...

Deci, nu va pripiti sa ingustati prea mult calea, ca nu stiti judecatile Domnului.

Parerea mea de ortodox convins.
Subscriu,la chestiunea cu ..surprizele de la usa Raiului! (Tot un ortodox convins)
Reply With Quote
  #1312  
Vechi 24.11.2012, 21:04:31
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
[font=Verdana]Cred ca traiti iluzia de a ....

Pentru un roman-ortodox, daca X adopta practicile formale ale BOR atunci ajunge in rai”,

Ne vedeti atat, dar atat de inchistati si rigizi, prinsi in scheme, incapabili de a le transcede si patrunde de facto in Biserica lui Hristos, incat nici nu te poti simti ultragiat, doar amuzat.
Draga mea sora! Am sa iti raspund ce ma face pe mine sa ma consider Crestin si ce ma face sa ma consider Ortodox. Daca vrei sa purtam un dialog constructiv pe acest subiect te invit pe topicul deschis de mine depre Biserica Cincizecimii. (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...619#post483619)

Aici, ar fi bine sa ne rezumam la intrebarea topicului, din consideratie pentru cel care a deschis acest subiect.

Un renumit duhovnic roman din Athos, despre care se spune ca e vazator cu Duhul, la o intrebare similara despre diferenta dintre religii mi-a raspuns asa:
"Nu tot omul care sa boteaza, se mantuieste. Nu tot omul care se impartaseste, se mantuieste. Dar tot omul care se pocaieste, se mantuieste!"

Este sau nu credinta ta in Duhul si in sensul acestei invataturi?

Last edited by leonte; 24.11.2012 at 21:08:38.
Reply With Quote
  #1313  
Vechi 24.11.2012, 23:15:42
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Dreapta credinta se reduce oare la un sir de propozitii adevarate (dupa mintea credinciosilor) sau false (dupa opinia altora)? ....

Dreapta credinta: mod unitar de a fi omeneste, iar nu culegere de afirmatii considerate valide. O vietuire a indragostirii, iar nu o norma impusa. Viata de credinta nu e normativa, ci optionala in deplina libertate a nazuintei spre plinatatea fiintarii omenesti. ....

Ganduri inmugurite din ramul Revelatiei, mustind de dragostea de Dumnezeu si de aproapele si de constiinta nimicniciei, a nepriceperii totale de raspuns inaintei Fetei lui Dumnezeu, ton de indragostit: aceasta e credinta dreapta, precum ne invata Biserica lui Hristos. Oare nu asa o cunoastem, nu asa o traim?

Dreapta credinta se vede din roadele ei. Iar roadele ei nu pot fi decat roadele Duhului ...

AMIN+
Din fata micului ecran, multumim Parintelui nostru Cel Vesnic, care alege sa ne graiasca prin gura cui crede El de cuviinta, nu pentru meritul nostru, nici pentru meritul gurii care graieste, ci pentru mare Mila Sa!

Last edited by leonte; 24.11.2012 at 23:38:15.
Reply With Quote
  #1314  
Vechi 25.11.2012, 00:43:22
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Un renumit duhovnic roman din Athos, despre care se spune ca e vazator cu Duhul, la o intrebare similara despre diferenta dintre religii mi-a raspuns asa:
"Nu tot omul care sa boteaza, se mantuieste. Nu tot omul care se impartaseste, se mantuieste. Dar tot omul care se pocaieste, se mantuieste!"
Cine ma rog este acela? Cum se pocaieste fara Sf. Spovedanie??

Si... cu surprizele de la poarta Raiului, asa o fi, dar nu vad cum se vor mantui neoprotestantii.
Reply With Quote
  #1315  
Vechi 25.11.2012, 14:22:47
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
De la ecumenism la stilisti e cale lunga, ... de numai o doua zile.
Daca ar fi sa nu-mi dau seama ca discutam in van, continuand dezbaterea, maine voi fi socotit budhist, poimaine musulman, iar in cele din urma numai bun de inchis la ospiciu.

Domnul, Dumnezeu sa ne lumineze pe toti si sa ne ridice din neputintele pe care le avem fiecare in parte, pe mine sa ma invete sa nu mai umplu pagini aiurea, iar pe voi sa va ajute sa nu mai rastalmaciti, in goana voastra de a gasi pricina de condamnare pentru aproapele.

Habar nu am cum ati ajuns la acele concluzii, total anapoda, dar renunt la a incerca sa inteleg. Cred ca o continuare ar fi ca un concert cantat de niste surzi, dupa ureche.
Cine sunteti, domnule, si ce doriti pe acest forum?
Reply With Quote
  #1316  
Vechi 26.11.2012, 10:32:35
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Ai uitat sa spui de unde ai citat! Din care pateric? Din care Canon?
"Cela ce vorbeste de la sine slava sa o Cauta!" (Ev. Ioan VII:18)
dau slava lui Dumnezeu,si partea mea de slava tot Lui i-o dau.stai linistit eu nu caut slava desarta ca tine.poate,te crezi prea intelept,pentru noi.ai venit sa faci valuri?sau,sa stirnesti ortodocsii,ca tine au mai fost si altii dar: -cum venira sa facura tot o apa si-un pamint.apa trece fundatia[biserica]ramine.esti un mic firicel de nisip in suvoiul ce se lupta cu Biserica lui Hristos.

Last edited by mihaila_alin; 26.11.2012 at 10:41:05.
Reply With Quote
  #1317  
Vechi 26.11.2012, 15:36:36
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bizantina Vezi mesajul
Cine sunteti, domnule, si ce doriti pe acest forum?
Daca te vei ruga cu foc in inima, Domnul Dumnezeu si mantuitorul nostru, are sa iti descopere. Ca numai El le stie pe toate asa cum sunt. In schimb noi vedem atat cat putem, si de aici sunt toate nemultumirile noastre.
Reply With Quote
  #1318  
Vechi 26.11.2012, 15:42:23
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
dau slava lui Dumnezeu,si partea mea de slava tot Lui i-o dau.stai linistit eu nu caut slava desarta ca tine.poate,te crezi prea intelept,pentru noi.ai venit sa faci valuri?sau,sa stirnesti ortodocsii,ca tine au mai fost si altii dar: -cum venira sa facura tot o apa si-un pamint.apa trece fundatia[biserica]ramine.esti un mic firicel de nisip in suvoiul ce se lupta cu Biserica lui Hristos.
Dragul meu! Daca nu poti sa iti gasesti linistea si blandetea altfel, decat calomniindu-ma pe mine, esti invitatul meu sa o faci prin mesaje private. Pormit ca nu te banez.
Dar sa lasam in pace topicul omului si sa nu ne batem joc!
Reply With Quote
  #1319  
Vechi 26.11.2012, 16:03:05
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Cine ma rog este acela? Cum se pocaieste fara Sf. Spovedanie??
Cand bietul crestin incepe sa verse lacrimi, mai intai de ciuda pentru ca nu poate sa-si lepede viciile, apoi pentru ca isi pricepe limitele nascute dintr-o viziune carnala asupra vietii, apoi pentru ca incepe sa observe suferinta aproapelui si asista neputincios ca si cum nu ar sti sa inoate pentru a salva pe cinva de la inec.
Si dupa mai multe zile de lacrimi, incepe sa inteleaga intr-o maniera a sentimentului (nu doar cerebral) ca mai exista Cineva. Iar daca la inceput Ii cunostea doar numele, de acum, incepe sa-L cunoasca in mod real. Este o mare diferenta in a sti numele lui Hristos si a-L cunoaste pe Hristos, tot asa cum este o diferenta intre a-I sfinti Numele lui Hristos, si a avea contact cu sfintenia Lui.
Marcu III:
31. Și au venit mama Lui și frații Lui și, stând afară, au trimis la El ca să-L cheme.
32. Iar mulțimea ședea împrejurul Lui. Și I-au zis unii: Iată mama Ta și frații Tăi și surorile Tale sunt afară. Te caută.
33. Și, răspunzând lor, le-a zis: Cine este mama Mea și frații Mei?
34. Și privind pe cei ce ședeau în jurul Lui, a zis: Iată mama Mea și frații Mei.
35. Că oricine va face voia lui Dumnezeu, acesta este fratele Meu și sora Mea și mama Mea.
Reply With Quote
  #1320  
Vechi 26.11.2012, 17:50:46
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking descrinceneaza-te

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Dragul meu! Daca nu poti sa iti gasesti linistea si blandetea altfel, decat calomniindu-ma pe mine, esti invitatul meu sa o faci prin mesaje private. Pormit ca nu te banez.
Dar sa lasam in pace topicul omului si sa nu ne batem joc!
hai nu mai fa pe suparatul ca nu ii sta bine, unui dur ca tine,in ce priveste linistea-mi stai linistit, ca si eu sunt linistit, ca o frumoasa si insorita zi de vara.

multe bucurii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15