Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2009, 12:06:31
crista crista is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Question cununia religioasa la tara sau la oras?

am o problema ...da fapt nici nu stiu cum sa va spun ca sa ma intelegeti si ca sa puteti sa-mi dati un sfat ....
Peste 3 luni voi fi si eu mireasa (va fi una dintre cele mai ffrumoase zile din viata mea ) si nu stiu unde sa facem cununia religioasa...Sa va explic : el e din oras. Eu acum 3 ani m+am mutat la tara....dar am locuit cu viitorul sot la oras de aprox 2 ani.... El nu vrea cununia religioasa la tara, ci la oras. Eu nu tin ne+aparat la tara, dar asa am auzit ca tradiatia spune ca fata sa nu plece nemaritata din sat ....dar , repet nu sunt nascuta si crescuta acolo, ci la oras. Si ca sa fie bine , sper, ne+am gandit sa facem totusi la oars cununia religioasa impreuna cu preotul de la sat cu cel de la oras. Nu stiu daca e decizia corecta....si cea buna.... Va rog din suflet sa ma ajutati... inca sunt in dilema ....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2009, 13:13:53
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Pai crista, tot traditia spune ca fata nu trebuie sa stea in casa baiatului -- sa traiasca cu el, inainte de nunta. Daca pe asta ai incalcat-o, ce te mai impiedici de altele?

Vorbind serios, faceti nunta unde va simtiti bine amandoi, gasiti cumva un compromis. Nu te lua de traditii babesti ca ceea pe care o mentionezi tu, nu are nici o legatura nici cu biserica, nici cu Dumnezeu. Traditia cum ca fata nu are voie sa plece din sat nemaritata avea ca scop prevenirea a ceea ce ati facut voi -- aceea ca fata nemaritata sa stea la baiat acasa. Cum in cazul vostru nu mai are rost discutia...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2009, 13:20:44
crista crista is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit Mersi

Multumesc foarte mult ca mi+ai raspuns. Sunt deacord cu tine .....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este posibila cununia religioasa fara nasi? Samarineanca Nunta 6 05.09.2010 13:07:08
cununia religioasa in post emanouela Nunta 38 10.02.2010 22:38:03
cununia religioasa acasa anakatoh Nunta 8 10.01.2010 23:06:25
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 01:08:14
CUNUNIA RELIGIOASA carmenpenzes Nunta 4 06.04.2008 16:22:55