Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 07.04.2011, 18:56:54
ALEXANDRESCU VLAD MIRCEA ALEXANDRESCU  VLAD MIRCEA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2010
Mesaje: 13
Post Care e cel mai important lucru pe care doriti sa-l faceti in viata?

Sa continui sa pasesc pe acest drum al credintei , calauzit fiind de TATAL NOSTRU CEL DIN CER, prin oamenii alesi care-mi sunt parinti sau frati duhovnicesti.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 07.04.2011, 19:39:20
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Da, insa drumul asta este marcat de botez ca intrarea in rai si de Sfanta Impartasanie prin care ni se da viata vesnica si devenim imortali si de spovedire care sterge pacatele.

Last edited by spre_rasarit; 07.04.2011 at 19:44:11.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 07.05.2011, 22:18:51
just_inn33's Avatar
just_inn33 just_inn33 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2010
Locație: Barlad
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Post Greu îmi este să izbesc cu piciorul în țepușă...

Dacă e vorba despre viața aceasta, pentru mine cel mai bun lucru ar fi să scap de biserică; dar nu de Biserica Lui Dumnezeu, ci de cea a oamenilor. Ierarhia ortodoxă (exclusiv) a devenit, din păcate, un club discreționar și dictatorial ce folosește "ascultarea" ca apanaj al autorității (impuse, nu câștigate). Odată cu trecerea la cele sfinte a multor episcopi de vârstă venerabilă, vlădicii tineri consideră părticica de Biserică încredințată lor drept proprietate privată. Ca urmare, preoții sunt puși între ciocan și nicovală - recte episcop/credincioși. Nu țin cu vulpea și nici cu ursul, dar mă întreb: cine vede nu ne taxează? Totuși, gândul acesta străin de cele sfinte mă face să mă întorc, cu nădejde în dreptatea nezăbavnică a Lui Dumnezeu, la cuvintele responsabilizatoare care îmi sună în minte de-a pururi: „Primește acest Odor și-L păstrează pe El până la a doua venire a Domnului nostru Iisus Hristos, când are să-L ceară de la tine“... Prin urmare, cel mai bun lucru pentru mine ar fi să trec cu slujirea sub omoforul Î.P.S. Nicolae sau Î.P.S. Nathanael. :) Glumesc, desigur!

P.S. "Câți în Hristos v-ați botezat, în Hristos v-ați și-mbrăcat!" E greu să scapi de Hristos, chiar dacă ai vrea, pentru că El este începutul și sfârșitul...

Be aware! Those who don't have the sense of humour should not read this text.
__________________
"Sunt cu ceara picurate
Filele-n bucoavna mea,
Dar cetesc cum pot in ea..."

Last edited by just_inn33; 08.05.2011 at 16:04:55.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 10.08.2011, 17:12:41
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

"Nu stiti ce sa cereti"...
Apoi eu nepriceputul vreau sa-l iubesc pe Dumnezeu si pe oameni asa cum ne iubeste El, dupa mine sa se inchida usa raiului si sa traiesc pe Pamant in conformitate cu voia Lui.
Vorbe mari, frumoase, dar nu le pazesc si nici "rezultatele" nu le merit. Doamne iarta-ma!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 10.08.2011, 17:26:18
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

sa pot sa iubesc din tot sufletul pe toti oamenii, sa stiu si sa pot sa iert si sa imi regret pacatele.
ah da... si ca sa fie si un lucru mai concret: o familie.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #76  
Vechi 10.08.2011, 20:03:03
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sa fac bine si sa fiu cunoscut ca un om care face bine!!!SA FAC BINE!!!!!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 10.08.2011, 20:35:00
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Sa nu mai fac rau aproapelui si sa-L fac mandru de mine pe Dumnezeu. Din cele materiale...nici eu nu mai stiu :)
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 10.08.2011, 23:14:05
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Imi doresc ca in aceasta viata sa pun inceput bun in cele duhovnicesti; sa traiesc astfel incat sa nu ma rusinez stand in fata lui Dumnezeu, a Sfintilor Sai si a semenilor in Ziua Judecatii.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 12.08.2011, 02:59:24
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Sa ma pocaiesc de pacate.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 23.09.2011, 16:55:07
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Imi doresc sa traiesc in Prezent, sa nu mai fiu rastignita intre regretele zilei de ieri, si fricile legate de ziua de maine. Imi doresc sa am inima curata, ca sa-L pot vedea pe El, asa cum este, si nu in imaginatie sau inchipuire. Imi doresc sa nu mai am frica de moarte, de pierdere, de dezastre, nenorociri, si de nimic altceva, asa incat sa pot trai in libertate. Imi doresc cerul, si raiul, si Imparatia lui Dumnezeu, nu ca un viitor posibil, si probabil, si ipotetic, ci ca mod de viata, in fiecare zi, aici si acum, si intodeauna.
Doresc mantuirea tuturor celor pe care ii iubesc. Si vreau sa traiesc viata care mi-a fost data pe acest pamant in plinatatea ei, cu Dumnezeu ca tovaras de drum.

Indurarii si iubirii tale ne dam, Doamne...
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca dati de lucruri urate care va macina sufletul, ce faceti? cred_cu_adevarat Generalitati 22 12.01.2013 22:54:56
Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea? Marcel_Ionut Generalitati 21 20.09.2012 01:23:18
Frumusetea naturii, un lucru de care nimeni nu se mai bucura? Simona-Marilena Generalitati 24 16.07.2012 21:12:01
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
care-i cel mai rau lucru...? victortiti89 Generalitati 3 03.06.2011 00:11:04