Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.02.2009, 20:27:27
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

[...]Acum sa-ti spun un secret ( sa nu ne auda cineva ) : eu l-am urecheat pe veilur ( Stefan ) , dar nu a simtit urecheala. O sa o fac ceva mai tare data viitoare.[...][/quote]
Vorbesti serios? Uimeste-ma!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.02.2009, 20:29:29
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
[...]Acum sa-ti spun un secret ( sa nu ne auda cineva ) : eu l-am urecheat pe veilur ( Stefan ) , dar nu a simtit urecheala. O sa o fac ceva mai tare data viitoare.
Hehe, Vorbesti serios? Uimeste-ma!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.02.2009, 20:52:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Hehe, Vorbesti serios? Uimeste-ma!
Vorba multa ( spunea-i ieri ) , saracia omului. Urmeaza-mi sfatul dat acum un an si . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.02.2009, 21:59:10
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

CANDELA - o prezență "vie" necesară
Pr. Vasile CIORNOVALIC
Parohia Țuțora, Iași

În ziua întâi "a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" și a fost lumină" (Fac. 1, 3). De atunci, de la începuturile creației până azi, lumina este o prezență permanentă în existența omenirii, marcând într-un mod cu totul special, prezența divinului printre oameni și în oameni. Nu este lumină ce iradiază de la astre care au fost create în ziua a patra (Fac. 1, 14-19), ci lumină spirituală, făcută vizibilă omului într-un mod unic pe Tabor (Mc. 9, 3) și în duminica Învierii (Mt. 28, 3).

Privind spre Vechiul Testament, observăm că chemarea lui Moise la slujire s-a făcut de îngerul Domnului, ce S-a arătat "într-o pară de foc" (Ieș. 3, 2), apoi, când evreii au ieșit din robia egipteană "Domnul mergea înaintea lor, ... noaptea într-un stâlp de foc, ca să-i lumineze..." (Ieș. 13, 21). La scurt timp, Dumnezeu hotărăște și poruncește lui Moise ca în lăcașul de închinare (Cortul sfânt) "să... faci șapte candele, ... ca să lumineze latura din fața lui" (Ieș. 25, 37), iar pentru aceasta "să poruncești... să-ți aducă untdelemn curat... ca să ardă... în toată vremea..." (Ieș. 27, 20).

Candela și lumânarea dau cele mai mici forme de lumină naturală, prin care omul alungă întunericul din spațiul limitat, dintr-un lăcaș de închinare (biserică sau camera proprie). Am spus naturală, deoarece candela și lumânarea își trag esența luminii din untdelemn și ceară, ce sunt produse naturale. Astfel, aceste două materii, devenind sursă pentru lumină, capătă o importanță deosebită, datorită luminii. Putem afirma, generalizând, că întreaga lume materială capătă sens și importanță, numai în prezența luminii. Lumina reprezintă o prezență indispensabilă vieții, care creează, menține și întărește, atât viața materială prin lumina soarelui, cât și viața spirituală prin lumina ce vine de la Soarele dreptății - Hristos. Lumina reprezintă bucuria vieții, a existenței însăși. Fiecare om poartă în sine o candelă de la concepție când primește sufletul, candelă ce va fi apoi aprinsă la botez prin lumina Duhului Sfânt.

La Cincizecime, când peste fiecare din cei doisprezece Apostoli (Fapte 2, 14) s-a pogorât Duhul Sfânt "și li s-au arătat, împărțite limbi ca de foc" (Fapte 2, 3) deasupra capetelor fiecărui Apostol, atunci, a fost momentul aprinderii primelor douăsprezece "candele" ale creștinilor. Ei au primit "lumina vieții" (In. 8, 12) de la "Lumina lumii" (In. 8, 12), Care este Hristos, Fiul lui Dumnezeu și Dumnezeu adevărat. Au fost douăsprezece "candele", apoi ca la trei mii (Fapte 2, 41), născându-se prima Biserică creștină prin și în lumina Duhului Sfânt. În timp, s-au "aprins" milioane de "candele", care prin lumina lor, primită de la Duhul Sfânt, au transfigurat de multe ori, în mod minunat materia, îndumnezeind-o. Sfinții, cu trupurile lor, sunt dovada.

Azi, depinde de înțelepciunea și hotărârea fiecăruia dintre noi, să fim asemenea celor cinci fecioare înțelepte, având "candela" aprinsă, în așteptarea întâlnirii cu Mirele-Hristos.

Sfânta Lumină, care coboară în fiecare an de Înviere în Biserica Sfântului Mormânt, confirmă azi, precum în timpul lui Ilie, că slujirea pe care noi o aducem preadreptului Dumnezeu, este bineprimită, fiind slujirea cea adevărată.

Dacă lumina Duhului Sfânt din noi, va primi "untdelemn" de rugăciune zilnică, post adevărat, fapte bune din dragoste, frecvență la slujbe, citire din cărțile sfinte, spovedanie la timp, împărtășanie cu vrednicie, atunci vom deveni noi înșine făclii vii, adică fii ai Luminii, continuu doritori și iubitori ai luminii veșnice. Aura pictată în jurul capului la sfinți, indică tocmai această stare de triumf în care se află acești învingători ai întunericului patimilor.

În fiecare zi, când într-o biserică ortodoxă se va săvârși Sfânta Liturghie, înainte de orice, se aprinde obligatoriu cel puțin o candelă, arătând prin aceasta că slujirea ce va urma, se face în numele Luminii, ca chemare spre Lumină.

Primele cuvinte ale preotului din noaptea Învierii sunt: "Veniți de primiți lumină!" și preotul vine în mijlocul creștinilor, cu cel puțin o lumânare din ceară curată, având făclie aprinsă din candela ce se află în Sfântul Altar.

Invitația este adresată tuturor creștinilor, ce sunt chemați, ca în mod liber, să aleagă drumul spre Lumina lumii, întorcând pentru totdeauna spatele fiilor întunericului și tuturor faptelor păcătoase, ce ne îndepărtează de Lumină.

Putem deci concluziona despre candelă, că este o lumină "vie" necesară și de aceea fiecare creștin trebuie să aibă în casa sa o candelă, care să-i amintească permanent că el însuși este o "candelă", iar lumina ei închipuie pe Hristos și Evanghelia Sa.

http://editura.trinitas.ro/cm/2001/05/candela.php
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.02.2009, 23:59:35
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Draga Cristi, minunat articolul postat, cei care-l vom citi avem de tras multe invataminte.

As vrea sa adaug pentru cei care inca nu au o candela aprinsa in casa lor, ca atunci cand se vor decide sa-si procure una, este foarte important ca scrumul de la fitil ce se aduna dupa o zi de ars, fitilul cand e deja prea mic si nu mai sta in ulei, servetelul pe care ne stergem cand potrivim fitilul, sa nu fie aruncate la cosul de gunoi. Este indicat a se aduna intr-o punguta si cand s-a umplut punguta e bine sa se dea foc undeva la radacina unui pom sau undeva intr-un loc curat. Asa am auzit ca e bine. La fel se va proceda cu orice lucru sfant din biserica, sticlute in care a fost aghiazma sau ulei de la candela vreunui sfant, sau ulei de la Sfantul Maslu, servetelul in care iei anafora. Asa mi s-a spus cand am fost la manastire, nu stiam ( ma intreb, nu judec, de ce oare preotii de mir nu amintesc aceste lucruri in biserica ). Este iarasi o parere personala, probabil multi dintre voi stiu, dar cu siguranta unii nu stiti si m-am gandit ca n-ar fi rau sa va spun si acest amanunt. Ma iertati, cu mult drag, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.02.2009, 05:02:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Draga Cristi, minunat articolul postat, cei care-l vom citi avem de tras multe invataminte.

As vrea sa adaug pentru cei care inca nu au o candela aprinsa in casa lor, ca atunci cand se vor decide sa-si procure una, este foarte important ca scrumul de la fitil ce se aduna dupa o zi de ars, fitilul cand e deja prea mic si nu mai sta in ulei, servetelul pe care ne stergem cand potrivim fitilul, sa nu fie aruncate la cosul de gunoi. Este indicat a se aduna intr-o punguta si cand s-a umplut punguta e bine sa se dea foc undeva la radacina unui pom sau undeva intr-un loc curat. Asa am auzit ca e bine. La fel se va proceda cu orice lucru sfant din biserica, sticlute in care a fost aghiazma sau ulei de la candela vreunui sfant, sau ulei de la Sfantul Maslu, servetelul in care iei anafora. Asa mi s-a spus cand am fost la manastire, nu stiam ( ma intreb, nu judec, de ce oare preotii de mir nu amintesc aceste lucruri in biserica ). Este iarasi o parere personala, probabil multi dintre voi stiu, dar cu siguranta unii nu stiti si m-am gandit ca n-ar fi rau sa va spun si acest amanunt. Ma iertati, cu mult drag, icamilin
Este o mica, mare problema ! Sun considerate superstitii si poate din acest motiv, preotii de mir nu amintesc sau nu ne vorbesc despre acest aspect. Nici eu nu am intâlnit in Invataturile Sf. Parinti ceva specificat in acest sens.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.02.2009, 03:13:38
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Draga Cristi, vreau sa-ti povestesc o intamplare scurta. Asta vara am fost la Manastirea Prislop si la mormantul parintelui Arsenie Boca era o maicuta, caruia i-am cerut o sticluta cu ulei de la candela parintelui. N-a avut sticluta mica, asa ca mi-a turnat intr-o sticla de plastic de jumatate de litru de apa plata. Din greseala, a curs putin ulei pe jos. A luat un servetel a sters cu grija pamantul unde a cazut uleiul, am vrut sa iau servetelul sa-l pun in punga unde as fi pus si sticla, dar nu mi-a dat servetelul, spunandu-mi ca vrea sa-l arda, ca nu e voie sa-l aruncam la gunoi. I-am spus ca aflasem acest lucru de la Manastirea Bistrita si nu l-as fi aruncat la cosul de gunoi. S-a bucurat ca stiam ca nu e bine sa-l arunc la gunoi.
Deci eu nu cred ca sunt superstitii, doar ca maicutele si calugarii de la manastiri au primit mai multa educatie in acest sens.
Fiecare face cum crede de cuviinta dar sper sa mai fie si alti forumisti care au auzit despre aceste lucruri si nu vad nici un lucru rau daca chiar am respecta cele ce mi s-a spus la mai multe manastiri.
Mi s-a atras atentia ca sa nu pun in mancare ulei de la Sfantul Maslu, ca daca ramane mancare si se arunca la gunoi, la catel sau in gradina este, pacat. Este indicat a se inmuia o bucatica de anafora in ulei si s-o mananci
pe " inima goala " adica dimineata , pe nemancate dupa care se poate bea putina agheasma mica. Imi pare rau daca am deviat putin de la topic.
Sa ne lumineze bunul Dumnezeu pe toti sa facem cum credem ca e mai bine! Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.02.2009, 04:35:56
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Ica draga, orice sfat bun este bineprimit, cel putin pentru mine.
Omul toata viata invata, si noi tot invatam si transmitem si noi mai departe ca sa se tina legea.
Eu una, multumesc de sfaturi, imi place sa invat.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.02.2009, 05:09:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Draga Cristi, vreau sa-ti povestesc o intamplare scurta. Asta vara am fost la Manastirea Prislop si la mormantul parintelui Arsenie Boca era o maicuta, caruia i-am cerut o sticluta cu ulei de la candela parintelui. N-a avut sticluta mica, asa ca mi-a turnat intr-o sticla de plastic de jumatate de litru de apa plata. Din greseala, a curs putin ulei pe jos. A luat un servetel a sters cu grija pamantul unde a cazut uleiul, am vrut sa iau servetelul sa-l pun in punga unde as fi pus si sticla, dar nu mi-a dat servetelul, spunandu-mi ca vrea sa-l arda, ca nu e voie sa-l aruncam la gunoi. I-am spus ca aflasem acest lucru de la Manastirea Bistrita si nu l-as fi aruncat la cosul de gunoi. S-a bucurat ca stiam ca nu e bine sa-l arunc la gunoi.
Deci eu nu cred ca sunt superstitii, doar ca maicutele si calugarii de la manastiri au primit mai multa educatie in acest sens.
Fiecare face cum crede de cuviinta dar sper sa mai fie si alti forumisti care au auzit despre aceste lucruri si nu vad nici un lucru rau daca chiar am respecta cele ce mi s-a spus la mai multe manastiri.
Mi s-a atras atentia ca sa nu pun in mancare ulei de la Sfantul Maslu, ca daca ramane mancare si se arunca la gunoi, la catel sau in gradina este, pacat. Este indicat a se inmuia o bucatica de anafora in ulei si s-o mananci
pe " inima goala " adica dimineata , pe nemancate dupa care se poate bea putina agheasma mica. Imi pare rau daca am deviat putin de la topic.
Sa ne lumineze bunul Dumnezeu pe toti sa facem cum credem ca e mai bine! Doamne ajuta!
Tu nu ca ai dreptate, dar ai perfecta dreptate, cu cele sfinte nu ne "jucam" si acolo unde nu exista reguli scrise, invataturi lasate, fiecare procedeaza cum ii dicteaza inima si constinta. Sa-ti spun drept ca si eu am strâns pâna acum aproape 200 de sticlute in care au fost mir si le tin intr-o punga și nu stiu ce sa fac cu ele . Fitilele de candela arse nu le-am tinut. Dar iti multumesc frumos pentru sfaturile tale . Doamne ajuta ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.02.2009, 08:03:14
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Da, Cristi, cred ca devin o problema mare dupa cum spui.

Eu am avut candela intotdeauna, insa aici in Canada, nu este posibil deoarece alarmele pentru fire - incendiu- sint f. sensibile si pac auzi sirena, iar in al doilea rand casele aici sint de lemn, mai exact peretii sint dintr-un gips-carton, foarte fin, Absorb tot, e imposibil s aai o candela, doar daca este facut ceva de metal cumva , n-am idee cum ar fii.

Am si candela, si fitile, le am pe perete, insa candela mea e goala. Este de la manastire, o tin ca pe ceva foarte pretios.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
candela! cdiasimi Generalitati 6 05.04.2016 22:21:24
Candela sau lumanarea ana ana Slujba inmormantarii 7 28.04.2011 19:56:27
Candela valiy_ilie Generalitati 10 17.05.2010 17:24:30
candela tudorcaty Stiri, actualitati, anunturi 6 19.02.2010 19:59:02
A arde in candela Mara2009 Vrajitoria 2 25.12.2009 21:07:03