Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 03.02.2010, 02:36:52
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Este foarte bine ca ai ridicat problema asta. La noi in tarisoara noastra scumpa si draga unde fiecare isi vede de propriile interese durandu-ne mai putin capul de interesele comune, multe lucruri sunt cam anapoda. Grecii au protestat si au fost impotriva acestei tehnologii inca din 2000 cand se dorea inocularea acesteia in cartile de identitate. La noi datorita indiferentei generale care ne caracterizeaza pe noi romanii, a aparut o lege care propunene adoptarea acestei tehnologii in carti de identitate, pasapoarte si carnete de sofer si marea noastra majoritate habar nu a avut ca legea exista decat atunci cand a fost prea tarziu, multi nici astazi probabil ca nu stiu.

Cat despre un al treilea razboi mondial, he he America si Rusia, fiecare in parte au tehnologia necesara, la ora actuala, pentru a distruge Pamantul asa cum il stim noi de cel putin de 2 ori. Zau ca nu stiu ce are sa iasa din asa ceva, sa pastram speranta in suflet ca nu are sa se ajunga totusi aicea.
Ai spus ca in Grecia s-au facut si proteste impotriva acestor lucruri. Ei bine, nu ne putem compara noi cu grecii, pentru ca noi avem "marturisitori", grecii au oameni care TAC SI FAC. La noi sunt destui care bat din clantza aiurea, critica ecumenismul, lupta in lung si in lat si se considera domn'le, anti-ecumenism, aparatori ai dreptei credinte, sau cum mai e una destul de amuzanta: "Miscarea Ortodoxa de reinviere Monahala" sau MIREM, care pretinde că are "binecuvantarea batranilor duhovnici din Romania si Muntele Athos. Ei bine, miscarea aceea, ca si ceilalti "marturisitori" din Romania, NU FACE NIMIC. Sta de pomana, cum apar si alde maica Ecaterina, Danion, Puric, Savatie* ce tot critica ecumenismul, sectarismul, dar ei stau si in ecumenism, vorbesc despre cipuri si nu-i vad facand nimic. Oare, sa fie ceea ce am am spus si pe topicul despre Danion ca toti acestia pot fi doar niste simple guri care intr-adevar trebuie sa se auda, dar care trebuie sa si dovedeasca ca nimeni nu face nimic, cum a fost cazul "marelui marturisitor" Amfilohie Branza, care dupa atata "propaganda" anti-masonerie, s-a scapat cineva si l-a dat de gol ca este in nu stiu ce loja. Este clara treaba ca ceva nu se prea tine pe picioare. De pilda, in strainatate, cine au avut curajul sa fie potrivnici in cuvant cu masoneria, masonii au tacut si au actionat. Astfel, gurile au fost inlaturate, o data cu omul... Nu as fi preferat sa-i vad pe unul dintre ei in aceasta situatie; insa, sa nu uitam ca suntem o tara INCA LIBERA, care mai putem spune: NU si sa ne impunem punctul de vedere.
Acum, mai nou, altul s-a scapat si a varsat afara informatia ca Romania a fost vanduta la lumea jidoveasca, la acei potrivnici ai Bisericii Lui Hristos, chiar de catre conducatorii pe care "poporul i-a ales". Totodata altul s-a scapat si a spus ca PDL-ul este urmasul la putere al PSD-ului, cum acesta a fost urmasul comunismului, care bineinteles au destui membri din vechiul regim comunist si care ne-au omorat fii, rudele, parintii in 89 cat si dupa, si care stau liberi ca asa vor ei!!! oare, nu se mai poate face nimic? Trebuie sa luam si cipul si totul si nimeni nu face nimic??? Cred ca ar fi totusi o idee sa facem noi o campanie. Daca sunteti de acord, si eu sunt chiar foarte dispus sa ma implic in asa ceva. Macar sa fim lasati in pace, chiar de ar fi sa ne varsam si sangele. Sa ne fie tara lasata pamant stramosesc in stapanirea noastra, iar nu sa ne fie vandut de sub picioarele noastre de catre niste oameni care nu au stiut sa faca altceva decat sa faca tot felul de compromisuri si sa ne distruga viata noastra si a urmasilor nostri, sa-si bata joc de Credinta noastra, Ortodoxa Româneasca, aducandu-ne chiar si preoti si episcopi in tara dupa voia lor. Rusine lor? Nu! Rusine noua daca nu facem nimic!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 03.02.2010, 03:15:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
, cum a fost cazul "marelui marturisitor" Amfilohie Branza, care dupa atata "propaganda" anti-masonerie, s-a scapat cineva si l-a dat de gol ca este in nu stiu ce loja.
Afirmatiile nu necesita dovezi pentru a incepe sa circule, de indata ce au fost facute de catre cineva. Oricine poate spune orice si cu cat e mai socant, e mai credibil, din pacate.
In privinta chipurilor, cred ca s-a facut mult, caci acum toata lumea, care a ascultat, stie ce pericol prezinta. De acum e raspunderea fiecaruia de a actiona intr-un fel sau altul.
Adelin, daca totusi ai o propunere, care e aceea, caci nu ne-ai spus inca nimic. Ideea cu varsatul sangelui, nu stiu daca prinde, caci e prea generala. Dealtfel s-a varsat destul sange fara a se obtine ceva.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 03.02.2010, 14:22:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Da ,acest punct de vedere este intemeiat,si am unele rezerve in aceasta privinta.....
Insa sunt niste lucruri care mi se par exagerate momentan.....
Nici eu nu sunt suta la suta convins ca trebuie luat buletinul cu cip,dar in acelasi timp cred ca se acorda o prea mare importanta acestuia,in detrimentul sporirii vietii duhovnicesti...Unii,de exemplu chiar cel care a initiat acest subiect,chiar intra in panica,imaginandu-si ca trebuie sa plece in munti,sa sufere etc...
Deci eu zic..ca una este sa suferi ,bineinteles sa ne dea Dumnezeu putere atunci,cand vine prigoana si esti pus in fata faptului de a fi cu Iisus sau impotriva Lui,si alta cand primesti un buletin,care preconizezi ca te va duce intr-o situatie in care nu vei mai putea spune nu..
Adica,cu alte cuvinte,te simti mai pregatit sa pleci acum in munti,decat atunci...
Atunci spui tu,nu vei mai putea fugi in munti,iti va fi mult mai greu....
Sa nu crezi ca nu apreciez un asemenea curaj si punct de vedere,dar as vrea sa vad si faptele,sa vad pe acei oameni care vor renunta la privilegii,la salariu etc ca sa nu primeasca buletinul....
Totusi in Apocalipsa se spune ca anii de prigoana vor fi 3 si jumatate,pentru ca pentru cei alesi se vor scurta..De ce sa lungim noi acesti ani,de ce sa ne chinuim mai mult de atat?
Sunt doar intrebari...daca crede cineva ca trebuie sa luam cununa de mucenici mai devreme,sa spuna clar si raspicat....
Deocamdata sa intelegem ca tot ceea ce facem sunt doar vorbe...si e usor sa vorbesti....
Acceptarea buletinului nu este binecuvantata de parintii bisericii.
Daca citim ce scrie cuv.Paisie de la Sfantul Munte ne dam seama mai bine cum se vor desfasura evenimentele.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 03.02.2010, 14:32:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
,Oare, sa fie ceea ce am am spus si pe topicul despre Danion ca toti acestia pot fi doar niste simple guri care intr-adevar trebuie sa se auda, dar care trebuie sa si dovedeasca ca nimeni nu face nimic, cum a fost cazul "marelui marturisitor" Amfilohie Branza, care dupa atata "propaganda" anti-masonerie, s-a scapat cineva si l-a dat de gol ca este in nu stiu ce loja.
Doamne ajuta!
Par.Amfilohie a fost ofiter de aviatie si provine dintr-o familie de oameni credinciosi.
Cu ce dovezi vii in sprijinul acestei afirmatii ?
Nu ma mir ca au aparut defaimatorii ,caci este foarte radical si curajos.
Mi se pare ca dai prea usor crezare unor vorbe aruncate aiurea ,atentie ,va trebui sa te marturisesti.
Vorbele scrise aici trebuie bine cenzurate de noi insine inainte de a le da curs.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #115  
Vechi 04.02.2010, 02:26:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am o rugaminte: va rog sa ne tineti si pe noi, cei din strainatate la curent cu ce se intampla cu noile pasapoarte. O prietena mi-a spus, ca si-a scos noul pasaport, nu e cu cip, dar e valabil doar pe un an de zile; iar de la anul vor fi toate cu cip. Ce alta optiune mai avem, stie cineva?
Reply With Quote
  #116  
Vechi 04.02.2010, 03:01:59
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Eu consider ca nu sunt vrednic sa rabd mucenicia."

Frate, imi pare rau, dar tocmai ai spus ce trebuie sa faci: sa taci si sa nu mai cauti peste gardul lui Danion sau al altora daca sunt ostasi buni. N-am auzit ca parintii patericului pe care-i citezi sa spuna ca "scandal in transeu cu munitie zero" reprezinta lupta cea buna. In alta ordine de idei:

"Ai spus ca in Grecia s-au facut si proteste impotriva acestor lucruri. Ei bine, nu ne putem compara noi cu grecii"

Hai sa-ti spun eu verde unde ne comparam si cu grecii si cu rusii: noi n-am fost niciodata imperiu si totusi au mancat si unii si altii de la noi. Noi de la ei am mancat ocari (de la greci) si jaf si ucideri (de la rusi). Noi pana la nenorocirea legionara n-am persecutat pe nimeni, am fost persecutati; si grecii si rusii au facut hecatombe in numele dreptei credinte care de fapt in acel moment si loc reprezenta expansionism imperial nerusinat. Rusii, mai ales, au facut la noi si in vechea oranduire tarista, si in cea comunista, si cred ca regreta sincer ca nu mai pot face in asta noua SI N-AM AUZIT UN CUVANT DE CAINTA, ba au si aerul ca in numele "desavarsitei lor ortodoxii" li se si cuvenea sa verse sange de mucenic roman. Noi n-am avut voievozi care sa-si orbeasca sau sa-si schilodeasca copiii cati au avut ei. La noi n-a aparut niciodata nici o erezie, ei au fost plini si rasplini cu asupra de masura. La noi nu exista obiceiul sa-i spui cuiva "da-te mai incolo ca nu esti de aceeasi credinta", la ei asta a fost si este politica de stat. La noi nu exista "traditia" sa anunte sfintii din 2 in 3 ca gata, vine apocalipsa, la noi exista incomozi ca parintele Cleopa care intreaba "tu, cand vorbesti de apocalipsa, esti gata, ca daca nu esti n-o sa-ti pese de cati altii se pierd daca si tu te pierzi". La noi nu veneau pana la moda asta noua disperati sa zbiere gataaaaa a venit, e la usa, ca la noi isi aduc aminte oamenii ca Iisus a zis "Fiul (in partea lui umana) nu stie ceasul, si nici ingerii Lui ci numai Tatal". La ei, de cate ori patriarhul Daniel se pupa cu mitropolitul Basarabiei, apar "epidemii" apocaliptice. Daca s-ar pupa mai vartos cu aia cu stele sub sutana, ar putea avea gradul 33 si fac pariu pe ce vrei domnia ta ca l-ar declara sfantul sfintilor. La noi nu ne doare atata de strachina altuia ca sa ajungem pentru ca mananca mai bine sa-l facem eretic.

SI ULTIMA DAR NU CEA DE PE URMA: DE CAND TE AGITI ASA AI CONVERTIT VREUN SUFLET RATACIT? Ca poate ai sa faci si asta, dar inca nu seamana...

Si daca veni vorba de ce-as face eu: nu stiu, fratilor, daca se intampla ce urmeaza sa fac. Dar sa luati nota ca Petru s-a jurat ca face si i s-a luat puterea, iar Ioan nu s-a jurat, si i s-a dat puterea.

Last edited by inorog; 04.02.2010 at 03:05:52.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 04.02.2010, 20:12:27
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Par.Amfilohie a fost ofiter de aviatie si provine dintr-o familie de oameni credinciosi.
Cu ce dovezi vii in sprijinul acestei afirmatii ?
Nu ma mir ca au aparut defaimatorii ,caci este foarte radical si curajos.
Mi se pare ca dai prea usor crezare unor vorbe aruncate aiurea ,atentie ,va trebui sa te marturisesti.
Vorbele scrise aici trebuie bine cenzurate de noi insine inainte de a le da curs.
Doamne ajuta !
Iarta-ma, Anita! Am spus acestea dupa cum am mai aflat si eu de la altii. Am vazut ca si parintele Amfilohie este foarte diferit de un om implicat in nelegiuita organizatie si care comploteaza impotriva Bisericii, pretinzand apararea ei. Eu mai stiu si oameni care vorbesc si chiar NU FAC NIMIC. Daca noi ii avem pe ei ca fiind exemplele noastre, ca fiind vocile pe care le ascultam si textele pe care le citim, si ei fac greseala ca se rezuma doar la "misiunea" de a vorbi, dar daca cineva spune: Gata, nu mai stau! Iti spun si ei ca si ecumenisitii: "Fa ascultare de episcopul locului"! Si daca el este ecumenist? Daca el este unul dintre falsii pastori, cum se stie defapt despre majoritatea celor din zilele noastre, ce folos ne aduce vorba? Ei vorbesc, noi citim; ei nu fac nimic, noi nu avem dupa cine sa ne luam. Ce sa facem, asta ne intristeaza
Reply With Quote
  #118  
Vechi 05.02.2010, 12:11:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Iarta-ma, Anita! Am spus acestea dupa cum am mai aflat si eu de la altii. Am vazut ca si parintele Amfilohie este foarte diferit de un om implicat in nelegiuita organizatie si care comploteaza impotriva Bisericii, pretinzand apararea ei. Eu mai stiu si oameni care vorbesc si chiar NU FAC NIMIC. Daca noi ii avem pe ei ca fiind exemplele noastre, ca fiind vocile pe care le ascultam si textele pe care le citim, si ei fac greseala ca se rezuma doar la "misiunea" de a vorbi, dar daca cineva spune: Gata, nu mai stau! Iti spun si ei ca si ecumenisitii: "Fa ascultare de episcopul locului"! Si daca el este ecumenist? Daca el este unul dintre falsii pastori, cum se stie defapt despre majoritatea celor din zilele noastre, ce folos ne aduce vorba? Ei vorbesc, noi citim; ei nu fac nimic, noi nu avem dupa cine sa ne luam. Ce sa facem, asta ne intristeaza
Eu cred ca ar trebui sa te rogi mai mult si sa mergi la sfintele slujbe si vei discerne daca cineva e bun sau rau.
Ce ai fi vrut sa faca par.Amfilohie decat sa ne deschida mintea ,sa ne arate calea?
Si nu mai da crezare spuselor unora si altora ,dar iti spun inca o data , nu ma mir ca este defaimat ,e destul de incomod acest parinte chiar si pentru unii prelati.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 07.02.2010, 01:15:42
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu cred ca ar trebui sa te rogi mai mult si sa mergi la sfintele slujbe si vei discerne daca cineva e bun sau rau.
Ce ai fi vrut sa faca par.Amfilohie decat sa ne deschida mintea ,sa ne arate calea?
Si nu mai da crezare spuselor unora si altora ,dar iti spun inca o data , nu ma mir ca este defaimat ,e destul de incomod acest parinte chiar si pentru unii prelati.
Asta am auzit si eu de la altii, asta ai citit si tu de la mine... apoi, Dumnezeu sa judece si sa cunoasca. Fie sanatos Amfilohie si sa devina Sfant!
Reply With Quote
  #120  
Vechi 09.02.2010, 10:00:45
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Asta am auzit si eu de la altii, asta ai citit si tu de la mine... apoi, Dumnezeu sa judece si sa cunoasca. Fie sanatos Amfilohie si sa devina Sfant!
Adelin ,sper ca nu lasi sa se inteleaga faptul ca cineva trebuie sa fie sfant ca sa nu il mai vorbim de rau.
Noi nu trebuie sa vorbim pe nimeni de rau ,cu atat mai mult nu trebuie sa raspandim ce spun altii :
'Zis-am: "Pazi-voi caile mele, ca sa nu pacatuiesc eu cu limba mea";
pusu-i-am gurii mele paza
cand pacatosul mi-a stat impotriva,
Amutit-am si m'am smerit, si chiar despre cele bune am tacut si durerea mea s'a innoit. '(Psalmul 38)
Trebuie sa intelegi ca un suflet induhovnicit nu va trece niciodata de partea masonilor ,stiind ca il astepta pedeapsa vesnica .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face pe 21 decembrie? Florin-Ionut Umanitare 243 05.02.2013 00:08:31
Cand va veni vremea, ce vei alege ? eodor nastasa Generalitati 25 21.05.2012 13:56:20
Ce simte omul cand face rau? ladyanda Generalitati 16 08.12.2010 09:37:20
Sa nu ucizi. Dar cand va veni pecetea? colaps Generalitati 56 04.08.2010 22:15:10
Cand se face cununia religioasa si alte detalii sophia Nunta 2 29.06.2009 12:26:56