Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.01.2011, 00:02:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit off topic

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mai oameni buni, stiu ca-i vineri seara si poate sunteti dupa un paharel, ceva, insa omul are dreptate.
IN CE ICOANA ATI VAZUT VOI PE DUMNEZEU AFRICAN si PE DRAC ELVETIAN?
Raspuns:
IN NICI O ICOANA...decit acelea, stiu, am vazut facute special pentru Africa.
vineri este zi de post
(in general, nu prea cred ca exista multi pe forumul acesta cu obiceiul de a bea "un paharel" )
Dar dupa acest comentariu imi explic mai bine unele din mesajele tale.
  #22  
Vechi 29.01.2011, 02:15:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
vineri este zi de post
(in general, nu prea cred ca exista multi pe forumul acesta cu obiceiul de a bea "un paharel" )
Dar dupa acest comentariu imi explic mai bine unele din mesajele tale.
Serios?
Yeshua atunci cum de a baut vin la cina cea de taina, si nu a considerat vinul ca fiind interzis in post?
Iar o dam pe povesti de-ale lui Harap Alb.
Muuulte, mult prea multe sunt imaginate de noi din motive bizare deseori obscure!
Baiatul tau nu te intreaba de aceste obiceiuri stranii?...
  #23  
Vechi 29.01.2011, 02:47:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Eu il iubesc pe acelasi Dumnezeu pe care il iubesti si tu, diferenta este ca eu il simt iar tu il cercetezi.
Deocamdată, doamna anna v-a pus o întrebare foarte pertinentă: cum puteți iubi pe cineva pe care nu îl cunoașteți ? Dar dv răspundeți cu ciripitul păsărilor și dansul gândacilor...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #24  
Vechi 29.01.2011, 03:13:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Serios?
Yeshua atunci cum de a baut vin la cina cea de taina, si nu a considerat vinul ca fiind interzis in post?
Iar o dam pe povesti de-ale lui Harap Alb.
Muuulte, mult prea multe sunt imaginate de noi din motive bizare deseori obscure!
Baiatul tau nu te intreaba de aceste obiceiuri stranii?...
Nu am inteles:
1. nunta a fost in post? (in caz ca nu stii: nu se fac nunti in post)
2. De unde stii ca Iisus Hristos a baut vin la acea nunta? (e obligatoriu sa bei? cam jumatate din invitatii de la nunta mea nu s-au atins de vin.. din motive religioase)
3. Finalul este cel mai caraghios: pt fiul tau e normal ca parintii sa bea ? sau de unde vii asa intrebari ciudate?

dar felul in care "le sucesti" este foarte interesant! Intreci orice asteptare.

Variante posibile de raspuns pe care le aveai la dispozitie:
-"am vorbit si eu fara sa gandesc"
-"am facut o gluma proasta"
-"eu nu tin post ca asa vreau eu"
-"duhovnicul meu ma impartaseste post ca asa vrea el" (nu te impartaseste nimeni daca nu vrei sa tii post fara motiv de boala etc.. )
-"de fapt nu sunt ortodox" (ceea ce ar fi evident din moment ce nu crezi in Sfanta Treime)-etc

Dar tu te justifici prin: "nunta din Cana a fost in post, iar Iisus Hristos a baut vin in post"...
Esti fenomenal!
Asa te autojustifici tu ca sa nu postesti?
(Adica un motiv mai marunt nu ai gasit?)


(Explicatie suplimentara pt cine chiar se indoieste: crestinii postesc vineri in amintirea patimilor pe cruce a lui Iisus Hristos (miercuri - ziua trista a vanzarii Mantuitorului). Postul miercuri si vineri este reglemantat de la inceputurile crestinismului.. apare in Didahia, sec I)
  #25  
Vechi 29.01.2011, 05:39:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu am inteles:
1. nunta a fost in post? (in caz ca nu stii: nu se fac nunti in post)
2. De unde stii ca Iisus Hristos a baut vin la acea nunta? (e obligatoriu sa bei? cam jumatate din invitatii de la nunta mea nu s-au atins de vin.. din motive religioase)
3. Finalul este cel mai caraghios: pt fiul tau e normal ca parintii sa bea ? sau de unde vii asa intrebari ciudate?

dar felul in care "le sucesti" este foarte interesant! Intreci orice asteptare.

Variante posibile de raspuns pe care le aveai la dispozitie:
-"am vorbit si eu fara sa gandesc"
-"am facut o gluma proasta"
-"eu nu tin post ca asa vreau eu"
-"duhovnicul meu ma impartaseste post ca asa vrea el" (nu te impartaseste nimeni daca nu vrei sa tii post fara motiv de boala etc.. )
-"de fapt nu sunt ortodox" (ceea ce ar fi evident din moment ce nu crezi in Sfanta Treime)-etc

Dar tu te justifici prin: "nunta din Cana a fost in post, iar Iisus Hristos a baut vin in post"...
Esti fenomenal!
Asa te autojustifici tu ca sa nu postesti?
(Adica un motiv mai marunt nu ai gasit?)


(Explicatie suplimentara pt cine chiar se indoieste: crestinii postesc vineri in amintirea patimilor pe cruce a lui Iisus Hristos (miercuri - ziua trista a vanzarii Mantuitorului). Postul miercuri si vineri este reglemantat de la inceputurile crestinismului.. apare in Didahia, sec I)
Vezi ca ai inceput sa delirezi ...unde vezi tu nunta in Caana?:)))) esti cu capul la nunti cind cineva vorbeste de Cina cea de Taina?
De unde tragi concluzia ca eu beau sau am baut?
Ce-i cu nuntasii tai?..de unde pina unde imi spui de invitatii tai adventisti si sectanti care sunt in familia ta, tu povesteai...imi pare rau ca a fost o tristete continua...sa stai la masa si sa nu servesti nimic...toti cu fete serioase
Acum de abia inteleg ce-i si cu tine...
  #26  
Vechi 29.01.2011, 05:43:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deocamdată, doamna anna v-a pus o întrebare foarte pertinentă: cum puteți iubi pe cineva pe care nu îl cunoașteți ? Dar dv răspundeți cu ciripitul păsărilor și dansul gândacilor...
Dar dumneavostra il cunoasteti personal, domnule Dragomir ca sa invocati pertinenta in raspunsurile altora?
Dinsul a raspuns cu ciripit de pasarele, sunt foarte curios dumneavoastra cu ce ciripit o sa raspundeti?
  #27  
Vechi 29.01.2011, 06:33:55
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Da, vina mea, nu am fost atenta la ceea ce ai scris.. Si chiar ma gandeam la o nunta..
Despre baut in zi de vineri tu ai vorbit, nu stiu de ce.. Ca este o anormalitate pt un crestin.

(si eu nu ti-am povestit de adventisti in familie.. ca nu am nici macar unul)

Si exista si un raspuns la intrebarea ta cu vinul si postirea, dar e tarziu acum, o lasam pe alta data..
  #28  
Vechi 29.01.2011, 08:52:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu contest deloc faptul ca Hristos reprezinta o realitate istorica,
Daca nu contesti atunci probabil stii ca a trait in Israel, nu in Africa si ca a avut probabil un ten masliniu. Ca sa-i impace pe toti.
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Deci poate ne spui si noua cum ti s-a revelat TIE PERSONAL de ai ajuns in punctul asta?....
Noua ni s-a revelat in Vechiul Testament si apoi s-a si intrupat si avem povestita viata si minunile lui Iisus Hristos. Domnul a spus in Vechiul Testament Cine este, ca oamenii sa nu se mai inchine la munti, rauri, ape, vant, pasarele, oameni, ceea ce si-au imaginat ei despre divinitate, etc.
Iar in Noul Testament, mai aproape de zilele nostre, avem viata lui Iisus. La fel cum despre Cezar avem relatarile ramase, ca presupun ca tu nu l-ai vazut pe Cezar. Spre deosebire de Cezar avem relatate si minunile facute de Iisus. Cezar nu a facut minuni, de aceea nu sunt relatari despre asta.
  #29  
Vechi 29.01.2011, 08:56:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Marea entitate spirituala Iisus Hristos a fost interpretat eronat de catre birocratia bisericilor.
Cred ca forumul s-a mai imbogatit cu un membru new-age. Probabil tu vei dori sa ne inveti adevarurile acestea. Intelegi ce e aceea new-age?
  #30  
Vechi 29.01.2011, 09:13:33
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deocamdată, doamna anna v-a pus o întrebare foarte pertinentă: cum puteți iubi pe cineva pe care nu îl cunoașteți ? Dar dv răspundeți cu ciripitul păsărilor și dansul gândacilor...

O Doamne MIhnea draga....citesc tot ce postezi si ai un umooor teribil...Ma inclin , fratele meu !
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 20:51:24
Dogma Democratiei si Dogma Statului Paternal Mihnea Dragomir Dogmatica 71 17.02.2013 19:45:07
Sfantul Andrei, zi libera legal costel Stiri, actualitati, anunturi 0 07.06.2011 11:37:45
Episcopul Padovese decapitat la comanda divinitatii . cocacoc Generalitati 28 10.06.2010 16:34:22
Rugaciunea libera Florin-Ionut Rugaciuni 26 30.11.2009 20:04:41