Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.01.2011, 14:15:10
Riluri's Avatar
Riluri Riluri is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 9
Implicit Reiki

In urma unor contacte cu Reiki, am avut niste nedumeriri si indoieli care s-au concretizat in urmatoarele intrebari:

Care este pozitia Bisericii Ortodoxe fata de practica Reiki? Si care sunt argumentele pentru aceasta?

M-as bucura sa-mi raspundeti cat mai detaliat fata de acest subiect, cat mai argumentat.

Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.01.2011, 16:01:02
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Pseudostiinta, pe acelasi picior cu astrologia, acupunctura, homeopatia, qi kung, feng shui si alte baliverne, majoritatea de sorginte orientala.

Evident, asta e pozitia unui sceptic, nu a unui crestin.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.01.2011, 16:02:48
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Riluri Vezi mesajul
M-as bucura sa-mi raspundeti cat mai detaliat fata de acest subiect, cat mai argumentat.
Atunci trebuie să ne descrii și tu cât mai detaliat această practică. Știu și eu ceva în mare, dar aș putea răspunde mai bine, dacă aș cunoaște mai multe detalii.

Eu aș băga aceasta în aceeași oală cu yoga, respirația holotropică, bioenergia și altele. O să-ți spun cum tratez eu toate aceste lucruri. Ele sunt practici prezentate ca pe o completare a religiei, o desăvârșire a ei, cică îți ajută sufletul și/sau trupul bla bla bla.

Să tratăm religia ca pe ceva nedesăvârșit, înseamnă să-L acuzăm pe Iisus de minciună prin ascunderea Adevărului, sau să punem sub semnul întrebării perfecțiunea Lui. Ori noi știm că Dumnezeu e desăvârșit, așadar ne-a dat o învățătură desăvârșită, deplină. Dacă aveam nevoie și de aceste lucruri, ne-ar fi învățat și îndemnat să le practicăm, iar sfinții erau maeștrii în ele. Doar nu crede cineva că Hristos a îndurat atâtea chinuri și s-a lăsat răstignit, doar ca să propovăduiască jumate de Adevăr?

Tot ce "desăvârșește" religia, de fapt o virusează. Nu putem sluji la doi stăpâni.

Unii cred că pot alege și aceste practici și pe Dumnezeu, dar de fapt, ar trebui să aleagă numai una din ele, să se hotărască, nu merg împreună și credința în Dumnezeu și aceste prostii.

Last edited by camy_d; 28.01.2011 at 16:04:55.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.01.2011, 16:16:43
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Riluri Vezi mesajul
In urma unor contacte cu Reiki, am avut niste nedumeriri si indoieli care s-au concretizat in urmatoarele intrebari:

Care este pozitia Bisericii Ortodoxe fata de practica Reiki? Si care sunt argumentele pentru aceasta?

M-as bucura sa-mi raspundeti cat mai detaliat fata de acest subiect, cat mai argumentat.

Multumesc
BO nu accepta practicarea Reiki.
Argumente BO : sursa nu este Dumnezeu ci diavolul.Deci la Reiki "lumina/energia" nu este de la Dumnezeu ci de la Diavol.

Last edited by Melissa; 28.01.2011 at 16:19:01.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.01.2011, 17:32:00
Riluri's Avatar
Riluri Riluri is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 9
Implicit

Ma bucur mult ca am primit raspunsuri, nu ma asteptam, si va multumesc.

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Atunci trebuie să ne descrii și tu cât mai detaliat această practică. Știu și eu ceva în mare, dar aș putea răspunde mai bine, dacă aș cunoaște mai multe detalii.
Nu am aprofundat. Am doar niste initieri in Reiki Traditional.
Am ales doar ceea ce rezona cu mine din principiile Reiki si anume faptul de a fi conectat la sursa universala de iubire si energie, de a-ti pastra o stare mentala si emotionala de liniste si bunatate, si ideea de vindecare „prin punerea mâinilor“. Am practicat doar autotratamentul, dar fara o incredere deplina in asta.

Incertitudinile si faptul ca mai nimeni din cei apropiati mie nu este de acord cu astfel de practici m-au adus aici, unde am mai citit si in alt thread opinii ale oamenilor despre Reiki care, se pare, sunt la fel de contradictorii precum ma simt si eu.

Mai am enorm de multe de citit si inteles si mai ales de trait din invatatura crestina, dar intrebarea mea este: cum este stabilit faptul ca sursa este de la diavol?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.01.2011, 17:42:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Riluri Vezi mesajul
Mai am enorm de multe de citit si inteles si mai ales de trait din invatatura crestina, dar intrebarea mea este: cum este stabilit faptul ca sursa este de la diavol?
Daca ar fi fost de la Dumnezeu, atunci El ne-ar fi vorbit despre asta prin Sfintii Parinti.

Autotratament? Puterea sinelui? Eu, ego samd - astea-s desprinse din hinduism si n-au a face cu crestinismul.

In ortodoxie noi credem ca Dumnezeu este Cel ce vindeca, Cel ce ne tine in viata, iar noi de la sine putere nu avem nimic si nu putem face nimic fara El:

1 Corinteni 6

19. Sau nu știți că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveți de la Dumnezeu și că voi nu sunteți ai voștri?
20. Căci ați fost cumpărați cu preț! Slăviți, dar, pe Dumnezeu în trupul vostru și în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.01.2011, 18:11:07
Riluri's Avatar
Riluri Riluri is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca ar fi fost de la Dumnezeu, atunci El ne-ar fi vorbit despre asta prin Sfintii Parinti.

Autotratament? Puterea sinelui? Eu, ego samd - astea-s desprinse din hinduism si n-au a face cu crestinismul.
[/b]
Da, sunt de acord cu ceea ce spui. Probabil din dorinta de a fi speciala, am incercat Reiki. Totusi, de ce medicina este acceptata, iar practicile gen acupunctura, qi gong nu sunt acceptate? Sau mai precis, care dintre metodele de tratament sunt acceptate si care nu?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.01.2011, 18:12:24
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Riluri Vezi mesajul
In urma unor contacte cu Reiki, am avut niste nedumeriri si indoieli care s-au concretizat in urmatoarele intrebari:

Care este pozitia Bisericii Ortodoxe fata de practica Reiki? Si care sunt argumentele pentru aceasta?

M-as bucura sa-mi raspundeti cat mai detaliat fata de acest subiect, cat mai argumentat.

Multumesc
mai cerceteaza.
asculta cata dragoste (incredere in Dumnezeu) sau cata frica (de slabiciunile oamenilor) este in discursul fiecaruia.
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.01.2011, 18:42:10
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Riluri Vezi mesajul
Da, sunt de acord cu ceea ce spui. Probabil din dorinta de a fi speciala, am incercat Reiki. Totusi, de ce medicina este acceptata, iar practicile gen acupunctura, qi gong nu sunt acceptate? Sau mai precis, care dintre metodele de tratament sunt acceptate si care nu?

unele practici sunt stravechi ( de ce ai folosi abacul cand ai calculatorul ?),
unele periculoase (se cere crestere spirituala daca nu vrei rezultate negative(boala, etc) dar daca tot esti crescut spiritual la ce iti mai itrbuie acea practica?),
altele sunt chiar medicina.

te-ai intrebat cati dintre cei ce le resping chiar stiu ceva (prin intelegere cu inima) a acestora?
cati doar iti repeta ce au inteles ei de fapt de la altii???
Daca innegresc ce are altul, ce am eu nu devine mai luminos decat este.
Daca curat lampa mea, ea devine tot mai stralucitorare.

ai crestinismul si ai totul...citeste un pic din Sf.Grigorie Palama sau Maxim Marturisitorul.
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.01.2011, 19:28:35
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Riluri Vezi mesajul
Mai am enorm de multe de citit si inteles si mai ales de trait din invatatura crestina, dar intrebarea mea este: cum este stabilit faptul ca sursa este de la diavol?
Ce nu-i de la Dumnezeu, e de la diavol. Dumnezeu nu ne-a dat Reiki, ci rugăciunea și credința.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 02:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 17:59:59
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 17:46:54