Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.05.2010, 13:12:47
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Unhappy

filmul este interesant dar sunetele acelea din centrul pamantului cred ca era lava sau gase care se tulburau totusi suntem noi prea pacatosi ca sa ni se descopere noua iadul si Dumnezeu din dragoste ata de noi nu ni-l arata pt ca sa nu murim pt ca diavolul este atat de urat incat orice om care l-a vedea ar muri pe loc .... in rest filmul este interesant dar oricate filme s-ar face nu cred ca ar schimba cu ceva viitorul ...Dumnezeu sa intarzie sfarsitul
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.05.2010, 14:38:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
filmul este interesant dar sunetele acelea din centrul pamantului cred ca era lava sau gase care se tulburau totusi suntem noi prea pacatosi ca sa ni se descopere noua iadul si Dumnezeu din dragoste ata de noi nu ni-l arata pt ca sa nu murim pt ca diavolul este atat de urat incat orice om care l-a vedea ar muri pe loc .... in rest filmul este interesant dar oricate filme s-ar face nu cred ca ar schimba cu ceva viitorul ...Dumnezeu sa intarzie sfarsitul
Eu m-am referit doar la partea a doua, vezi linkul al doilea. Nu cred povestile alea cu microfoane coborate in fantana. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.09.2010, 16:44:44
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Din următorul fimuleț
http://saccsiv.wordpress.com/2010/09...-este-necesar/
se poate vedea care este poziția unora dintre evrei sau dintre șefii evreilor despre implantarea cu microcipuri.

Aș ruga ca dacă vrea cineva să intervină cu anumite comentarii să nu folosească cuvinte injurioase la adresa evreilor sau la adresa unora dintre evrei, nu din alt motiv dar ei abia așteaptă să prindă pe cineva cu o jignire cât de mică la adresa lor pentru a putea apoi să denigreze, să decredibilizeze, să aducă acuzații de antisemitism, fascism, nazism, și tot felul de etichete pentru a condamna măcar și verbal pe cineva.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.09.2010, 18:03:51
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Din următorul fimuleț
http://saccsiv.wordpress.com/2010/09...-este-necesar/
se poate vedea care este poziția unora dintre evrei sau dintre șefii evreilor despre implantarea cu microcipuri.

Aș ruga ca dacă vrea cineva să intervină cu anumite comentarii să nu folosească cuvinte injurioase la adresa evreilor sau la adresa unora dintre evrei, nu din alt motiv dar ei abia așteaptă să prindă pe cineva cu o jignire cât de mică la adresa lor pentru a putea apoi să denigreze, să decredibilizeze, să aducă acuzații de antisemitism, fascism, nazism, și tot felul de etichete pentru a condamna măcar și verbal pe cineva.
După cum veți vedea, într-o atmosferă aparent banală, ba chiar "jucăușă", "nevinovată", jovială și chiar bășcălioasă, se discută niște lucruri extrem de serioase și de grave, și probabil că s-a ales acest discurs jovial și chiar "la bășcălie" pentru a induce în eroare, dacă se poate, pe cei care sunt mai puțin avizați în problema implantării de microcipuri.

După cum vedeți, respectivii indivizi discută despre noua politică a implanturilor de microcipuri ca despre un fapt sigur, care se va întâmpla cu siguranță, ei nepunându-și nici cea mai mică problemă dacă în vreun fel ar exista vreo probabilitate ca acea politică că nu ajungă să se implementeze (cel puțin în România).

Problema cipurilor, din punctul lor de vedere, se reduce la o problemă de securitate a statelor, ca și cum toți oamenii și românii pașnici sunt niște permanente potențiale de a submina securitatea statelor, și încearcă să anuleze încă din startul interviului dimensiunea spirituală, religioasă și chiar filozofică a discuției problemei implantării de cipuri. Deasemenea indivizii încearcă să inducă opinia că statul ar fi primordial religiei, ca și cum de exemplu noi creștinii ortodocși ar trebui să ascultăm de stat înaintea lui Dumnezeu și a Revelației Sale, ca și cum noi ar trebui să ne închinăm statului și să acceptăm orbește hotărârile statului înainte de a ne închina lui Dumnezeu și a asculta de poruncile și hotărârile Lui. Deasemenea se încearcă a ni se induce opinia că statul nu este de fapt comunitatea cetățenilor și că autoritățile statului trebuie să îi reprezinte pe cetățeni, ci cumva statul este deasupra oricărui cetățean iar cetățeanul ar fi cumva obligat să asculte orbește de organele statului indiferent dacă deciziile pe care le ia statul sunt împotriva cetățeanului, dacă îi încalcă libertățile și concepțiile religioase, aici creștine ortodoxe.

După aceea se discută despre opoziția Bisericii Ortodoxe Române la această politică de implantare a cipurilor. Șeful respectivilor evrei însă se grăbește să spună că în realitate opoziția Bisericii nu ar fi chiar așa de mare la astfel de politici antihristice, ci că ar fi de fapt anumiți ierarhi care ar fi dispuși să accepte anumite politici. Se sugerează că la luarea unor astfel de decizii contează doar părerea ierarhilor, că doar părerile lor contează, doar glasul lor trebuie ascultat indiferent de existența altor opinii și păreri printre membri Bisericii Ortodoxe, iar părerile unor mireni sau călugări care sunt împotriva unei asemenea politici trebuie complet ignorate ca fiind lipsite de orice autoritate în Biserică și de orice susținere cu argumente valide și de luat în seamă și ca și cum toți membri Bisericii Ortodoxe ar trebui să accepte implantarea cu cipuri în orice eventualitate, chiar și în eventualitatea în care clerul Bisericii ar fi de acord cu o asemenea politică. Exprimarea respectivilor indivizi este de pe un ton aproape poruncitor când ni se explică ce ar trebui să înțeleagă Biserica Ortodoxă Română despre aceste lucruri ca și cum noi trebuie să ne supunem unor asemenea păreri, că trebuie obligatoriu "să înțelegem" că lucrurile vor lua o anumită direcție precisă, dinainte hotărâtă de alții pentru noi, și nu avem decât să mergem pe acea direcție în mod negreșit, ca și cum nu am avea voie să ne opunem și să ne hotărâm singuri soarta din acest punct de vedere.

Se încearcă apoi să se inducă părerea că nu ar exista diavolul și slujitorii lui, însă noi știm că una dintre cele mai mari capcane ale diavolului este tocmai aceea de a ne face să credem că el nu există și nu lucrează împotriva mântuirii noastre.

Apoi respectivul individ spune că ar fi o libertate mult prea mare ca ortodocșii să nu fie implantați cu microcip nu de alta dar cei care și-ar permite o asemenea "libertate neîngăduibilă și exagerat de mare" ar deveni în mod necesar și imediat suspecți, chiar în lipsa oricărui indiciu, a oricărei dovezi, a oricărui semnal, potențiali de terorism și/sau alte infracțiuni la adresa siguranței statului, român în cazul de față.

Last edited by doctor_faustus; 06.09.2010 at 18:09:30. Motiv: completare și corectare
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.09.2010, 20:24:48
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Unhappy

Nu va exista nici o apocalispa, tocmai am citit ca peste 100 de ani specia umana va disparea din cauza schimbarii climei, suprapopolatiunii si terminarea resurselor planetei. Se prevede o criza globala in 2014
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.10.2010, 18:13:41
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Seful Google arata cu degetul spre “linia critica”: CIPUL IMPLANTAT SUB PIELE SI CONECTAT LA INTERNET!
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...new-scientist/

Eric Schmidt: Google gets close to 'the creepy line'
http://blogs.telegraph.co.uk/technol...e-creepy-line/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Ingerul Digital" Bogdan N Generalitati 1 29.06.2011 14:38:12
Crestinu' digital sau ... eodor nastasa Generalitati 4 28.11.2010 01:02:55