Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.06.2008, 22:06:34
blueflower blueflower is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalinddm
de acord. dar ganditi-va asa: in primul si in primul rand, de ce exista impreunarea?ce scop are ea? oare nu reproducerea? NU UITATI: Ps 126, 4: ,, Precum sunt sagetile in mina celui viteaz, asa sint copiii parintilor tineri"! Cei ce nu socotesc pacat impreunarea inainte de cununie, sunt amagiti de diavoli. ce va recomand, citi cartea Sfantului Evagrie Ponticul: In lupta cu gandurile. functioneaza(am mai rupt si eu din patimi cu ajutorul cartii lui. Cel ce se impreuneaza si-si pierde fecioaria cade in groapa cu tina, tras de diavol. + daca vreti o nevasta cum se cade, sau un sot, acela(aceea) trebuie sa fie credincioasa si e FOARTE IMPORTANT sa nu va impreunati cu ea inainte de cununie ca intrati in casa maritala cu piciorul stang si multe certuri se vor isca si copii problema veti avea. Domnul sa va binecuvanteze si sa va ajute.
hmmm...parintii mei s-au casatorit virgini amandoi si au ajuns la divort dupa 15 ani de casnicie...e destul de descurajator pt mn mai ales ca nu multe sunt persoanele care am incurajeaza spre pastrarea curateniei...stiu,sunt slaba dar ce sa fac daca traiesc in lume...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.06.2008, 22:25:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blueflower
Citat:
În prealabil postat de Catalinddm
de acord. dar ganditi-va asa: in primul si in primul rand, de ce exista impreunarea?ce scop are ea? oare nu reproducerea? NU UITATI: Ps 126, 4: ,, Precum sunt sagetile in mina celui viteaz, asa sint copiii parintilor tineri"! Cei ce nu socotesc pacat impreunarea inainte de cununie, sunt amagiti de diavoli. ce va recomand, citi cartea Sfantului Evagrie Ponticul: In lupta cu gandurile. functioneaza(am mai rupt si eu din patimi cu ajutorul cartii lui. Cel ce se impreuneaza si-si pierde fecioaria cade in groapa cu tina, tras de diavol. + daca vreti o nevasta cum se cade, sau un sot, acela(aceea) trebuie sa fie credincioasa si e FOARTE IMPORTANT sa nu va impreunati cu ea inainte de cununie ca intrati in casa maritala cu piciorul stang si multe certuri se vor isca si copii problema veti avea. Domnul sa va binecuvanteze si sa va ajute.
hmmm...parintii mei s-au casatorit virgini amandoi si au ajuns la divort dupa 15 ani de casnicie...e destul de descurajator pt mn mai ales ca nu multe sunt persoanele care am incurajeaza spre pastrarea curateniei...stiu,sunt slaba dar ce sa fac daca traiesc in lume...
Descurajator ? Atunci sa desfranam! Nu, ca doar traim in lume. Daca plecam de la astfel de conceptii, plecam din start gresit si cine iubeste mai mult gresala si pacatul, decat vrajmasul . Pacatul savarsit cu premeditare este cel mai josnic dintre toate. Suntem nascuti in pacat, traim in pacat, dar de aici pana a propovadui pacatul in sine, mi se pare cel mai josnic si parsiv act al nostru.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.06.2008, 23:31:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

blueflower, lupta contra pacatului nu se poate reduce doar la timpul dinaintea casatoriei, ci la toata viata. Astazi avem atatea exemple tragice de familii paralizate sufleteste din cauza caderii membrilor ei in una sau mai multe patimi. Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca titlu de tata nu se da pentru nastere, ci pentru jertfelniciile cresterii. Se crede ca astazi oamenii sunt mai rai ca altadata. Sa nu uitam ca primii frati s-au ucis unul pe altul. Cand prorocul Ilie socotea ca el a ramas singurul drept, i s-a spus ca mai erau inca sapte mii de barbati care nu s-au plecat lui Baal. Cred ca nu e potrivit sa se avanseze ideea ca asatzi lumea ar fi mai rea ca altadata, pentru ca o astfel de idee ar duce la nostalgie pentru trecut si la un pesimism pentru prezent. Nu deznadajdui. Mergi la spovedanie si pune inceput bun. Imi aduc aminte in legatura cu spovedania de Sfantul Ioan Iacob. Zareste intr-o zi un om care se plimba pe langa Iodan, nu cu ganduri bune. Sfantul iese din chilie si din discutii afla ca omul dorea sa se sinucida. Nimeni nu-l deslega de pacatele sale si ca atare ramanea neimpartasit. Omul considera ca nu mai are rost sa traiasca. Sfantul i-a spus: "Te impartasesc si-ti fac eu canonul". Iata ce mare duhovnic. Insa, avem nevoie si de oameni mari in lume. Asteptam cu drag semne de bucurie a vietii curate de la tine.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.06.2008, 23:38:06
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
dar in Biblie si imi pare rau sa spun unele asa zise reguli nu prea au sens ...de exemplu uitatul la TV ...
sa stii ca si eu pevremea cind mauitam la tv imi dadeam seama ca pierd timpul ..si acuma de cind nu ma mai uit .ma simt mult maibine nu imi umplu capul si mintea cu tot felul de stiri si filme care sint doar pierdere de vreme cind am carti de suflet folosiroare si care ma ajuta sa imi raspund la intrebare DE CA AM VENIT PE LUME .aDICA INTR-UN CUVINT MA SIMT MAI LIBERA DE CIND NU MA MAI UIT LA TV ,SI NICI NU MA MAI INTERESEAZA SA MA UIT ,SI DE CIND NU MAI CITESAC ZIARELE,CARE ESTE TOT PIERDERE DE TIMP SIo incercare de manipulare deloc neglijabila.Incearca si vei vedea!:)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.06.2008, 23:11:07
Catalinddm Catalinddm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blueflower
Citat:
În prealabil postat de Catalinddm
de acord. dar ganditi-va asa: in primul si in primul rand, de ce exista impreunarea?ce scop are ea? oare nu reproducerea? NU UITATI: Ps 126, 4: ,, Precum sunt sagetile in mina celui viteaz, asa sint copiii parintilor tineri"! Cei ce nu socotesc pacat impreunarea inainte de cununie, sunt amagiti de diavoli. ce va recomand, citi cartea Sfantului Evagrie Ponticul: In lupta cu gandurile. functioneaza(am mai rupt si eu din patimi cu ajutorul cartii lui. Cel ce se impreuneaza si-si pierde fecioaria cade in groapa cu tina, tras de diavol. + daca vreti o nevasta cum se cade, sau un sot, acela(aceea) trebuie sa fie credincioasa si e FOARTE IMPORTANT sa nu va impreunati cu ea inainte de cununie ca intrati in casa maritala cu piciorul stang si multe certuri se vor isca si copii problema veti avea. Domnul sa va binecuvanteze si sa va ajute.
hmmm...parintii mei s-au casatorit virgini amandoi si au ajuns la divort dupa 15 ani de casnicie...e destul de descurajator pt mn mai ales ca nu multe sunt persoanele care am incurajeaza spre pastrarea curateniei...stiu,sunt slaba dar ce sa fac daca traiesc in lume...
de acord cu tine. si eu va recomand cartea aceea. Superba si felicitari, foarte buna alegere :) dar cel mai bine pe tema asta ar merge cartea Parintelui Arsenie Boca - Tinerii, Familia. Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
De ce e pacat? silverstar Generalitati 28 25.02.2010 18:30:42
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20