Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.08.2008, 21:51:44
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF
"Cei din Cer" mentionati in Biblie sunt ingerii, lumea nevazuta.

Bogdan.
M-am prins chiar si eu. Dar o samanta de dialog nu strica. Discursul tau este corect, Bogdan, dar sa stii ca exista loc si pentru alte unghiuri de a privi problema fara a afecta cu nimic ortodoxia. Universul are dimensiuni gigantice. Unii spun ca ar fi infinit in spatiu, altii spun ca ar fi infinit si in timp. Ei bine, in aceasta imensitate a spatiului crezi ca Dumnezeu nu o fi facut oameni si pe alte planete? Poate da. Poate nu. "La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul". Oare pamantul, in faza de la inceput, era planeta noastra sau starea materiala a existentei, pe care a creat-o Dumnezeu? Dumnezeu poate face orice. Ar putea fi si mai multe universuri.
Desigur, este foarte posibil sa fim singuri in univers, dar la fel de posibil este sa nu fim singuri. Eu optez pentru ceva mai multa flexibilitate. S-ar putea ca stiinta sa nu fi inteles nimic pana acum, iar teoriile si ipotezele emise sa fie false, legile identificate pana acum ca ar guverna universul ar putea sa fie false. Eu de un singur lucru sunt convins in mod ireversibil, ca Adevarat este numai Cuvantul lui Dumnezeu. Problema mea, cel putin a mea, este aceea ca nu reusesc sa inteleg mesajele extrem de complexe din Cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca acesta se adreseaza intregii creatii de la facere pana la sfarsit, la fel si omului, de la facere pana la ultimul nascut de la implinirea timpului. Din aceasta cauza am retineri in a ma exprima cu fermitate intr-un sens sau altul, privitor la extraterestri. Mi-e mai simplu sa spun: Dumnezeu stie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.08.2008, 22:18:42
toma_nec toma_nec is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2008
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF
"Cei din Cer" mentionati in Biblie sunt ingerii, lumea nevazuta.

Poate ca in viitor .. o sa se reuneasca un mare sinod, si se vor sfatui si o sa gaseasca o interpretare care sa corespunda mai mult unei realitatii de atunci ... nu ar fi prima data cand se iau decizii ce modifica doctrine pentru scopuri ... hm ... arbitrare ..

Oricum, serios acuma, is foarte multe voci calificate care spun ca e cam mare coincidenta ca treaba asta cu extraterestrii a aparut intro- perioada in care literatura SF a luat un avant fara precedent ... e interesant de observat ca daca ar fi sa analizeze impresiile "martorilor" se pare ca extraterestrii astia sunt cam exagerat de umani in abordarea contactelor. Mai mult ca sigur ca mai exista viata in universul asta, dar pe masura ce ne apropiem de nivelul nostru cu estimarile de dezvoltare probabilitatile scad atat de mult incat, uitandu-ne la numarul de astrii de pe cer devine chiar comic, o civilizatie clar avansata noua bate galaxia si aterizeaza intr-un loc in toi de noapte sa rapeasca de cele mai multe ori cate un tantalau impresionabil .. Cred ca noi daca am calatori in spatiu si am gasi o planeta locuita am face o treaba mai buna ;)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.08.2008, 22:36:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici eu nu cred ca exista extraterestri, OZN-uri si altele asemenea. De mai mult timp se aude ca americanii au niste zone interzise oamenilor de rand destinate unor experimente de acest fel. Scazand credinta, omul modern nu mai are acces la minunile divine si atunci se multumeste cu minunile oferite de stiinta si de vrajitorie. Crestinii sa ia aminte, caci despre aceste tipuri de minuni Sfintii Parinti ne-au avertizat. Stim ale cui sunt acestea...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.08.2008, 15:51:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Constantin Galeriu aminteste de Matei 24, 31. Sa nu ne pripim...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine sunt extraterestii? Callyope Intrebari utilizatori 65 10.10.2010 20:37:24
Extraterestii vin sa ne salveze? BogdanF2 Generalitati 21 06.05.2009 09:53:54