Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.10.2008, 15:26:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

caci omul trebuia sa aiba firea urmarii shi desavarshirii Chipului Lui Dumnezeu, iar animalele trebuie doar sa asculte, sa vietzuiasca, sa se inmultzeasca, deci nici n-au nevoie de mai multa minte, caci fericite sunt animalele ca shi oamenii, shi ele se bucura, shi ele simt, shi ele traiesc, dar se multzumesc shi se fericesc pentru putzin... sau ai vazut cum ishi plang puii de hipopotan pe mamica lor ucisa de crocodile? sau cum plang elefantzii? sau cum sufera unii dupa altzii, shi cum tzin minte binele pe care l-ai facut lor uitand repede raul pe care li l-ai facut, deci despre ce minte vorbeshti ca shi minte mai multa au ca shi oamenii... iarta mai repede, shi uita... pe cand oamenii chiar daca iarta, de uitat nu uita niciodata shi intotdeauna tzi-o platesc cu varf shi indesat... ca doar au minte....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.10.2008, 16:37:12
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Am gasit un raspuns la acesta intrebare la Sfantul Antonie cel Mare : Sfântul Antonie cel Mare confirmă existența sufletului la animale: "Fiindcă anumiți oameni lipsiți de cucernicie îndrăznesc să spună că plantele și legumele au suflet, voi scrie pe scurt despre aceasta pentru călăuzirea celui simplu. Plantele au o viață naturală, dar nu au suflet. Omul este numit animal rațional pentru că are rațiune și poate să dobândească cunoștințe. Celelalte animale și păsări pot produce sunete fiindcă au răsuflare și suflet. Toate lucrurile care sunt supuse creșterii și descreșterii sunt vii; dar faptul că trăiesc și cresc nu înseamnă neapărat că toate au suflete" (Filocalia Vol. I, pag. 61)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.10.2008, 16:39:06
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

În viziunea "Patriarhului călugărilor singuratici" există patru categorii de vietăți: primele, ființele îngerești, înzestrate cu suflet și nemuritoare; a doua categorie sunt cele cu rațiune, suflet și răsuflare - oamenii; din cea de-a treia fac parte animalele, care au răsuflare și suflet; a patra categorie cuprinde plantele care au numai viață, lipsite de suflet, răsuflare, rațiune sau nemurire. Pe de altă parte, aceste patru atribute presupun ideea de posesie a vieții.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.10.2008, 19:32:54
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dom-le animalele nu au suflet capabil de iubire , ratiune etc.
Au suflet animal care le dispare odata cu luarea Duhului lui Dumnezeu si acest suflet animal are instinct si atat.
La fel si plantele.
Cainele nu te iubeste ci din instinct se ataseaza de om.
Chestia cu cainele care simte omul rau si omul bun de fapt e o aberatie.
Cainele simte prin miros substantele chimice care le emite pielea noastra cand avem stari sufletesti de frica,panica etc.
Si asa ii zice instinctul sa atace pe cei care miros asa.
Existau mari talhari care nu erau latrati de caini.(cred ca mai exista si acum)

Sfantul Ioan Damaschin spune ca omul are suflet vesnic adica sufletul omului poate sa primeasca lucrarile lui Dumnezeu si in absenta trupului.
(prin aceasta omul se aseamana cu ingerii , prin trup cu lumea materiala - omul e facut ca o unire intre cele doua lumi).
Cu animalele care simt sau nu simt omul bun e mai complicat. Vietile Sfintilor sunt pline de istorisiri de sfinti in poreajma carora si cele mai fioroase animale (lei, ursi) deveneau blande si ascultaotare, mai ceva ca niste animale domestice.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.08.2009, 17:13:58
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Question

9. "Iată Eu închei legământul Meu cu voi, cu urmașii voștri.
10. Și cu tot sufletul viu, care este cu voi: cu păsările, cu animalele și cu toate fiarele pământului, care sunt cu voi, cu toate vietățile pământului câte au ieșit din corabie; (Geneza 9)

Eu de aici inteleg ca animalele au suflet... intelege altcineva altceva?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.08.2009, 17:15:53
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ca sa iti dai seama ca animalele au suflet,nu iti trebuie carti de religie ori filozofie,iti trebuie doar sa simti!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.08.2009, 17:18:02
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Da, dar vezi tu, unii au nevoie de dovezi :) Eu sunt convinsa ca au suflete, animalele imi sunt foarte dragi!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.08.2009, 17:22:07
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Rational nici pe bunul Dumnezeu nu Il poti vedea,oricate dovezi i s-ar aduce unui om in acest sens.Mintea umana este limitata.
Daca,insa,ne vom da voie sa simtim, o sa Il vedem pe Dumnezeu si intreaga Sa creatie cu adevarat,prin ochii sufletului,cu toata iubirea si frumusetzea pe care El a pus-o in ea!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.04.2010, 00:47:24
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit Eu zic ca au..clar!

Suplimente Jurnalul | Observator | Sentimentele nu trăiesc numai în oameni!
www.jurnalul.ro

"....Motanul a reusit sa tina pisica in viata pana cineva s-a indurat s-o duca la un veterinar, unde din pacate nu s-a mai putut face nimic pentru ea, din cauza leziunilor interne. Pisica fusese lovita de o masina. Gestul disperat al motanului este insa o lectie pentru mult...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.04.2010, 02:39:49
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 2 dogs

Am 2 caini si i-am crescut de cand s-au nascut.Au ceva aparte in ei.Puteti sa-l numiti ,,suflet" sau cum vreti voi dar este mai mult decat un instinct sau o obisnuinta.In multe momente se comporta extrem de ,,uman".Ba chiar am sentimentul ca se comporta mai uman si mai afectuos decat multi oameni.PS>cred ca nu sunt protestanti:))dupa modu cum ,,mediteaza'',intr-o splendida lene, in asteptarea hranei>cred ca sunt budhisti :))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu animalele dupa moarte? bmadalin Generalitati 184 20.12.2020 04:48:40
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat ajung sa iubesc mai mult animalele ladyanda Generalitati 65 07.10.2012 13:46:01
Despre cei care ingrijesc animalele fara stapan Carmen Costea Intrebari utilizatori 26 31.10.2010 08:47:32
Si animalele au suflet si sentimente tigerAvalo9 Generalitati 11 05.05.2010 08:38:01
Crestinismul si animalele cod_gabriel Generalitati 6 01.10.2007 00:26:09