Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.02.2009, 13:28:25
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Sunt de aceeasi parere cu tine vsovi dar noi nu stim daca Dumnezeu ia perimis sa stea de vorba cu el sau nu, ce plan a avut cu el.Am mai spus si o repet din nou, nu cred in vise dar aceste nu stiu din ce motiv mi se pare a fi real.
mi-am adus aminte de inca o chestie pe care o povestea: zicea ca bunicul lui i-a spus ca mai sta cineva permanent langa el, se vedea ca o umbra si nu era incantat de prezentza aceluia.
Domnule, Dumnezeu face mereu ceea ce este dat de El inainte prin prooroci shi apoi scris shi doar Acelea le face, altceva nu face Domnul, deci de aia am zis ca nu e voie sa stai de vorba cu cei din iad, ca aceia sunt socotitzi mortzi, shi daca este scris, atunci sigur Dumnezeu nu da voie sa stai de vorba cu ei sau sa gandeshti la ei asha ca o relatzie ascunsa... potzi sa te rogi la Dumnezeu pentru ei, dar nu sa ai vre-o relatzie cu ei, deci fiind scris inseamna ca nu da voie Domnul, deci nu are sens sa ne inchipuim ca Domnul ar fi lasat sau cineshtie ce i-ar fi permis ca o exceptzie, nu, ci daca spui shi ca mai era asha ca o umbra, poi este evident faptul ca diavolul dorea sa creeze frica, tulburare, curiozitate shi alte lucruri necurate... deci sminteala shi durere acelui prieten al tau... batandu-shi joc de dragostea sa pentru bunicul sau... incercand s-o risipesca... shi sa nu-i mai fie de folos nici bunicului mort shi nici tanarului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.02.2009, 13:57:19
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Domnule, Dumnezeu face mereu ceea ce este dat de El inainte prin prooroci shi apoi scris shi doar Acelea le face, altceva nu face Domnul, deci de aia am zis ca nu e voie sa stai de vorba cu cei din iad, ca aceia sunt socotitzi mortzi, shi daca este scris, atunci sigur Dumnezeu nu da voie sa stai de vorba cu ei sau sa gandeshti la ei asha ca o relatzie ascunsa... potzi sa te rogi la Dumnezeu pentru ei, dar nu sa ai vre-o relatzie cu ei, deci fiind scris inseamna ca nu da voie Domnul, deci nu are sens sa ne inchipuim ca Domnul ar fi lasat sau cineshtie ce i-ar fi permis ca o exceptzie, nu, ci daca spui shi ca mai era asha ca o umbra, poi este evident faptul ca diavolul dorea sa creeze frica, tulburare, curiozitate shi alte lucruri necurate... deci sminteala shi durere acelui prieten al tau... batandu-shi joc de dragostea sa pentru bunicul sau... incercand s-o risipesca... shi sa nu-i mai fie de folos nici bunicului mort shi nici tanarului.
Nu vreau sa te contrazic sau sa te enervez, intreb si eu, dar faptul ca i-a spus ca pe 7 ianuarie o sa fie in rai? sa fi fost o nalucire ca sa creada ca nu mai este nevoie sa se roage pt el ca oricum o sa ajunga in rai?
Eu de exemplu daca as fi avut un astefel de vis cu bunicul meu, care a murit ,Dumnezeu sa-l ierte cred ca m-as fi rugat mai mult pe el.....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.02.2009, 14:13:59
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Concret... dupa ce respectivul amic a visat asa ceva, cum se poate demonstra ca un dracusor a facut asta? Ce ar avea de castigat dandu-i aceasta "viziune"? Ii va schimba modul in care priveste lumea, codul moral? Va deveni o persoana mai rea, mai putin morala?
Tia a gandit mai departe de dogma, si a incercat o explicatie rationala, adica si-a folosit puterea mintii sa inteleaga fenomenele inconjuratoare (probabil s-a gandit ca creierul nu a fost "pus" in cap degeaba, trebuie sa il folosim, sa nu fim roboti, xerox-isti)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.02.2009, 14:54:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Concret... dupa ce respectivul amic a visat asa ceva, cum se poate demonstra ca un dracusor a facut asta? Ce ar avea de castigat dandu-i aceasta "viziune"? Ii va schimba modul in care priveste lumea, codul moral? Va deveni o persoana mai rea, mai putin morala?
Tia a gandit mai departe de dogma, si a incercat o explicatie rationala, adica si-a folosit puterea mintii sa inteleaga fenomenele inconjuratoare (probabil s-a gandit ca creierul nu a fost "pus" in cap degeaba, trebuie sa il folosim, sa nu fim roboti, xerox-isti)
uite hai sa-tzi spun cu mi-a dat mie Domnul odata sa intzeleg ce este dogma:

uite, nu shtiam, shi incerc sa-i explic altcuiva, ca este vorba despre un adevar din viitor la care vei ajunge dar fara sa pacatuieshti pe parcurs pana ai sa ajungi la el, shi mi-a venit shi exemplu, sper ca de la Domnul asha ca o pilda:

un batran avea un fiu, un baiat, shi casa lor era intr-un sat. Dar pana la orash, trebuia sa treaca orishicine printr-un sat vecin shi abea apoi ajungea la orash, daca avea vre-o treaba la orash...

shi batranul i-a zis la copil,

dragul tatii, daca mergi la orash dupa treaba ai de grija sa nu cumva ca in satul vecin sa o iei pe ulitza cutare shi sa intri la casa cu numarul cutare...

copilul avea treaba, el cauta sa ajunga la orash, shi trecand prin satul vecin spre orash, daca asculta de parinte shi mergea shi venea era foarte bine, dar daca cineva, un prieten, l-a chemat sa mearga pe ulitza cutare shi sa se opreasca la casa cutare, atunci iata ca nu-i va fi bine...

Batranul shtia ce este acolo, dar baiatul nu shtia,

asha ca baiatul odata a intrat shi acolo era bar-bordel shi se facea streaptese... asha ca daca nu s-a oprit nici cand a ajuns la ulitza cutare shi nici la poarta cu numarul cutare ci a intrat, acolo a intrat in incurcatura... shi a vazut ce nu trebuia sa fi vazut... shi cand s-a intors acasa, batranul l-a intrebat :

"nu cumva ai mancat din pomul care tzi-am spus sa nu mananci ca in ziua in care vei manca, cei muri negreshit?"

shi cum murise, baiatul, poi asha murise, ca de fiecare data cand mergea la orash, se oprea shi acolo shi uneori venea foarte tarziu acasa, daca mai venea...

deci la ce Adevar dorise sa-L duca dogma spusa de batran pe baiat?

ar fi voit sa ajunga la orash shi sa-shi faca treaba fara sa se murdareasca, pentru ca sa aiba Viatza, dar pentru ca copilul nu s-a pocait nici cand la dojenit bunicul, nici cand l-a certat, atunci n-a ramas decat sa nu-l mai lasa nicaieri, shi sa-l trimita nicaieri, shi asha nu a mai ajuns la Adevar baiatul pentru ca defiecare data drumul sau inloc sa duca la orash, ducea mereu doar pe ulitza cutare, la numarul cutare, la bar-bordelul cu petzie, shi streeptess, de unde foarte greu se urnea sa se intoarca acasa, caci uneori statea acolo noptzi in shir...

shi atunci Dogma, este asha o dogma, un adevar la care v-om ajunge candva doar daca suntem cumintzi, caci undeva in orash se gasea ceea ce catua defapt baiatul, dar n-a mai ajus pana la Adevar, fiindca i-a batut primul cui unul cu mertzan ce a dat drumul la difuzoare, ca sa faca atmosfera in fatza barului-bordel, de a auzit baiatul shi a luat-o intr-acolo caci s-a mirat de cat de frumoasa era melodia...

al doile cui l-a bagat "prietenul" cand i-a oferit un foc la tzigara, shi cand a facut cinste, cand s-au ashezat la masa

iar al treilea cui a fost cand a iesht goliciunea de se invartea dupa bara...

shi ultimul cui a fost cand i-a cerut unul imprumut nishte bani ca sa aibe la mashinutza aia cu bara ce scuipa bani...

shi gata... de atunci a fost un client permanent, shi de atunci de acolo a invatzat baiatul toata cartea shi toate, ca jucau cartzi pe bani... shi priveau la clipurile de pe TV... shi asta a inlocuit complet ceea ce ar fi trebuit sa caute shi sa gaseasca baiatul moshului...

deci dogma, daca n-o ascultzi shi n-o respectzi... s-ar putea sa nu mai ajungi niciodata la Adevar.

asha a dorit shi baiatul sa-shi foloseasca puterea mintzii shi sa intzeleaga ce a visat batranul de l-a sfatuit sa nu se abata din drum, poate pentru ca shi batranul fusese candva pe acolo, dar batranul avuse mai mare rabdare shi a reushit sa nu se mai opreasca pe acolo... poate pentru ca shi-a dorit mai mult sa ajunga la Adevar... caci el shtia mai bine, de la cei dinaintea lui ca dogmele trebuiesc respectate... shi ca nu sunt mincinoase...

dar o dogma nu inseamna ca eshti obligat sa inghitzi o minciuna ori sa crezi fara sa cercetezi...

dar iata ce a patzit baiatul daca s-a incumetat sa cerceteze el shi sa nu asculte de batran...

dar visul este exact pe dos, caci batranul l-a invatzat sa pacatuiasca, adica sa se inhaiteze cu umbrele, cu necuratul... caci asha te face sa-l primeshti... dumneata il primeshti pe al tau, shi impreuna cu el intra shi dracul... ca doar era din iad... batranul, iar tu n-ai ascultat ce este scris, shi l-ai primit, asha ca mai da-l afara daca mai potzi... iar dupa ce te-ai obijnuit, pleaca dracul dar il chemi tu ca sa te mai "ajute"... el te "ajuta" dar vine shi rasplata de la Dumnezeu... te lasa ca sa fi al dracului... shi atunci sa vezi cum o sa plangi ca n-ai ascultat de dogma... ca la dracu e ca aici te bucuri shi te lafaieshti shi te mandreshti dar dincolo te chinuieshti... la Domnul e invers... aici te chinuieshti cu dogma de exemplu shi dincolo te fericeshti cu Adevarat...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.02.2009, 15:12:19
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Oare daca batranul ii spunea ce e acolo, ii explica de ce rau, etc, etc, nu era mai bine decat sa ii spuna sa nu se duca si atat, fara explicatii? Daca ii explica cum sta treaba, atunci cand ar fi fost tentat sa se duca, isi aducea aminte de argumente solide si nu o facea. Consider ca batranul nu a informat.
Spune-i unui copil mic sa nu bage mana in foc ca e rau. Ce intelege? Nimic. Cand baga mana in foc prima oara, stie cum e, apoi nu o va mai face. A nu se intelege neaparat ca sunt de acord cu experimentarea unor lucruri.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.02.2009, 15:27:43
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Nu trebuie sa dam importanta viselor. De multe ori mi-am visat bunicii morti si de fiecare data le-am impartit ceva, atat. Daca vrem sa ii ajutam trebuie sa-i pomenim la Sf. Liturghie si sa le impartim. Cine suntem noi sa avem vise de la Dumnezeu? Ce mari virtuti avem?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.02.2009, 15:34:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro s-a mandrit respectivul in urma respectivului vis?
I s-a parut ca e bun sau ceva din astea?
Daca da e de la draci.
Dar e destul de clar ca nu s-a mandrit ca cine se mandreste nu mai cere sfatul altuia.

Deci e o rugaminte a bunicului sau sa il ajute sa iasa din Iad.
Dar nu inteleg la care 7 ianuarie se referea bunicul sau la 7 ianuarie de anul viitor cred sau poate si la un 7 ianuarie si mai departat.
Dar nu iesi asa automat din Iad ci numai daca te ajuta vii de aici prin pomenirile de se fac la Sfanta Biserica si prin impartasirea cu Domnul nostru Iisus Hristos de se face prin trecerea la adormiti la Sfanta Liturghie.
Deci sa faca prietenul mata asa:
-sa se duca la o manastire sa dea pomlnic sa il pomeneasca pe bunicul sau la Sfanta Liturghie cel putin un an daca nu si mai mult.
-sa se duca sa faca pomana cand se fac pomeni pentru morti la Sfanta Biserica sau la vreo manastire.

Sa se duca neaparat si la un preot sa vorbeasca cu el.


Si fii atenta mai soro ce seamana ce a vazut prietenul lui mata cu ce zice Sfantul Marcu al Efesului (zis si Eugenicul):
-acesta zice ca nu exista purgatoriu dar daca sufletul merge cu ceva pacate si nu e inselat de diavoli la vami e tinut lipsit de vederea slavei Sfintei Treimi.Dar poate scapa de aceasta prin mijlocirile celor de pe aceasta lume.
(el nu pomeneste de vami explicit dar se subintelege).
Si cea mai puternica mijlocire e trecerea la Sfanta Liturghie la adormiti.
Dar si pomenirea pentru morti de se face la biserica sambata.


Luminita de o vedea bunicul sau cand ii aprindeau o lumanare nu era lumina lumanarii ci faptul ca isi aduceau aminte de el.
Atunci cand iti aduci aminte de cineva drag e prin lucrarea Duhului Sfant si exista o comuniune in Duhul Sfant intre cel care isi aminteste si cel de care isi aminteste.Si acea mica luminita e o mica vedere a lui Dumnezeu.
Caci zice Sfantul Ioan Damaschinul "Dumnezeu este unirea celor uniti".


http://www.sfaturiortodoxe.ro/suflet...upa-moarte.htm
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.02.2009, 16:06:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Oare daca batranul ii spunea ce e acolo, ii explica de ce rau, etc, etc, nu era mai bine decat sa ii spuna sa nu se duca si atat, fara explicatii? Daca ii explica cum sta treaba, atunci cand ar fi fost tentat sa se duca, isi aducea aminte de argumente solide si nu o facea. Consider ca batranul nu a informat.
Spune-i unui copil mic sa nu bage mana in foc ca e rau. Ce intelege? Nimic. Cand baga mana in foc prima oara, stie cum e, apoi nu o va mai face. A nu se intelege neaparat ca sunt de acord cu experimentarea unor lucruri.
poi draga domnule alx, poi dumneata shti sa explici? ca e greu sa explici mai ales unui copil... caci foamea de Adevar a copilului n-o poate astampara decat Domnul, crezi dumneata ca ar fi facut fatza la setea cumplita din inima unui copilash? shi ar fi putut oare sa-i dezvalui batranul despre ce a vazut el acolo? ce a patimit? nu l-ar fi tulburat pe copil?

shi apoi ce era sa-i fi spus copilului? shi cum ar fi putut s-o faca fara ca sa osandeasca tot ce era acolo shi pe sine insushi? cazand in alt pacat mai grav decat acelea, al barfei shi al judecatzii aproapelui, deci vezi dumneata ca nu e ushor deloc?

sigur ca l-ar fi putut informa pe baiat:

ca precis ar fi intrebat baiatul,
dar ce este acolo de n-am voie sa merg?
la care moshul trebuia sa-i explice;
poi e plin de femei goale, de sticle shi betzivi, de fum de tzigara shi de mashinutze de scos bani... de muzica exotica, de clipuri muzicale shi de lume selecta... acolo merg totzi colegii tai de shcoala mai devreme sau mai tarziu... de acolo iei tot felul de boli, de paduchi shi capetzi naravuri care nu le mai scotzi o viatza, shi acolo potzi sa mori daca va luatzi la bataie... deci sa nu te mai intorci niciodata... iar daca totushi te intorci, inseamna ca ai venit doar ca sa-tzi omori moshul pentru o bila de heroina, sa-tzi vinzi toate din casa shi pe noi sa ne bagi la azil ca sa potzi vinde casa, ca sa-tzi plateshti datoriile facute la cartzi, shi asha mai departe....

shi se incepea copilul sa intrebe, dar de ce nu e voie sa joci cartzi? ce sunt cartzile? ce e goliciunea... shi asha ar fi tzinut-o la nesfarshit... intr-o explicatzie...

nu era mai simplu sa zica:
CLD: "Dumnezeu a sadit Biserica, iar dracul a sadit barul" shi gata, parintele s-a ferit sa osandeasca barul shi pe cei din bar shi pe colegii lui de shcoala... shi ar fi dorit ca nici copilul sa nu ajunga sa osandeasca daca cumva s-ar lasa de pacate vreodata... daca s-ar intoarce la Dumnezeu... deci a cautat sa-l invetze sa se fereasca de ceva mai rau decat pacatul, osandirea shi judecata nedreptatzii shi lepadrea celor bune shi luarea locului lui Dumnezeu, crezandu-se copilul mai vrednic decat aceia... ca sa se mandreasca... ci l-a invatzat ce a invatzat shi el de la parintzi ca sa asculte dogma ca e de la Dumnezeu, shi ea te va ajuta ca sa gaseshti Adevarul, shi sa-tzi faci treburile fara sa te murdareshti shi sa pierzi vremea... deci s-a ferit batranul ca sa nu-i puna cruce prea grea in spate de aia a zis numai atat, -evita ulitza aia shi casa de la numarul ala, shi vezi-tzi de drum... ca e mica crucea asta, shi ushor jugul asta, ascultzi shi nu cazi in belea... dar daca n-ai ascultat shi ai cazut... s-ar putea sa trebuiasca sa-tzi puna sute de juguri ca sa te lashi de tutun, de drog, de cate shi mai cate... deci a vrut sa nu-i asupreasca sufletul shi sa-i ingradeasca libertatea sau sa-l faca sa i se incline sufletul spre shtiintza shi judecatzi shi osandiri... deci a cautat sa-i pazeasca sufletul fara sa-l oboseasca cu pacatele sale, pe care le-a greshit el la viatza lui, ci doar sa-i dea ce credea el ca-i va fi de folos acelui copil... ca oricum copilul ar fi intrebat pe altzii shi ar fi aflat ce era acolo... sau ar fi auzit... ca doar lumea e mica...

deci vezi nici cu ochii deschishi nu e voie sa visam, asha cum am facut-o noi... ca iata am povestit o poveste inventata, ca sa explic ceva, dar nu e voie sa inventezi nicimacar poveshti... nimic... caci poate fi socotit ca shi deshertaciuni... shi inshelare diavoleasca... deci ma intreb daca nu cumva acel vis m-a smintit shi pe mine, dar oricum numai cei smintitzi se smintesc, deci daca m-a smintit inseamna ca eram deja smintit shi mi-a facut visul acela un bine, pentru ca am realizat cat de tare ma smintesc, crezand ca noi am putea face fatza viselor... poi ce sunt visele decat naluciri? caci shi daca te gandeshti ....


am obosit

dar reintorcandu-ne la subiect...

visul acela e nociv pentru ca noi il facem sa fie nociv shi il luam in seama ca sa interpretam ceva din el, dar nu e de interpretat decat cele 7 patimi, ca sa-tzi cautzi starea sufleteasca, in rest trebuie socotit ca mocirla... deci atat, itzi cercetezi roadele ce vin din cele 7 patimi, ori fatza de cruce care e starea ta shi cum te-ai comportat in vis... caci sensurile nu exista, sunt pustietatzi, dar le potzi folosi pentru a-tzi face un bine, ca sa shtii unde te afli, shi ce roade rodeshte sufletul tau, caci oricum tu te-ai comportot cumva, in vis ori in realitate... shi-tzi potzi cerceta starea sufleteasca in care te afli, folosindu-te de vise... caci mesajele, ori interpretarile, ori invatzamintele sunt deshertaciuni shi mocirla de la draci shi de la om, deci inutil este a le cerceta sensul shi invatzatura, dar este util a cerceta roadele comportamentului tau, caci robirea shi impatimirea ai s-o descoperi pana shi in vise, caci roadele le vei gasi shi in vise... (cat manaci, cum te-ai adresat bunicului, cu sau fara respect, daca tzi-a fost sau nu frica de mort, daca tzi-e frica de duhul rau, daca eshti naiv shi crezi tot felul de minciuni... shi multe altele, roada celor in care eshti robit)


asha ceva. dar daca nu itzi este nici asta spre folos, atunci arunca mocirla cu totul shi ia aminte macar cum te comportzi in realitate... ca de realitate ai sa dai socoteala shi nu de vise shi poveshti.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.02.2009, 16:25:33
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

vsovi, e mai simplu sa spui "Dumnezeu a sadit Biserica, iar dracul a sadit barul", perfect de acord. Dar cum faci cand un copil ajunge la pubertate, cum ii explici diferite lucruri? Atunci ce zicala mai spui? Dorinta de cunoastere e normala, e sanatoasa; daca batranul ii spune doar o simpla propozitie, copilul oricum va fi tentat sa descopere, lucru ce sta in natura umana, nevoie de cunoastere, creatie, dezvoltare, etc. Cum sa ii spui ""Dumnezeu a sadit Biserica, iar dracul a sadit barul" fara alte explicatii? Iti dai seama ca devine vulnerabil, datorita superficialitatii sale?
1. "Copile, drogurile sunt rele, sunt de la drac. Nu le accepta." - asta ar fi o varianta.
2. Alta, ar putea fi explicatia modului in care actioneaza drogurile, ce efecte au pentru propria persoana si pentru cei din jur.
Ce motiveaza pe primul copil (de la punctul 1) sa nu accepte? Niste propozitii neexplicate suficient.
Ce motiveaza pe al doilea sa nu accepte? STIE ce se intampla, si cum tine la sanatatea sa fizica si psihica, nu va accepta.
In general, care crezi ca e mai ferm pe pozitie ?

Credeti ca un creier (ma refer la cel constient, nu cel arhaic) functioneaza bine cu goluri de informatie? Credeti ca dorinta de cunoastere lumineaza, inalta, sau e de la draci? Personal cred ca prea multa lume de vina pe draci pentru gandurile sale nepotrivite; chiar credeti ca stau dracusorii sa ne ispiteasca incontinuu? Prea rapid face lumea referire la ei cand e vorba de ceva nepotrivit in gandire/comportament. O parte din acestea sunt rodul omului, nu ale dracilor. Nu aruncati totul in ograda lor.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.02.2009, 16:45:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
vsovi, e mai simplu sa spui "Dumnezeu a sadit Biserica, iar dracul a sadit barul", perfect de acord. Dar cum faci cand un copil ajunge la pubertate, cum ii explici diferite lucruri? Atunci ce zicala mai spui? Dorinta de cunoastere e normala, e sanatoasa; daca batranul ii spune doar o simpla propozitie, copilul oricum va fi tentat sa descopere, lucru ce sta in natura umana, nevoie de cunoastere, creatie, dezvoltare, etc. Cum sa ii spui ""Dumnezeu a sadit Biserica, iar dracul a sadit barul" fara alte explicatii? Iti dai seama ca devine vulnerabil, datorita superficialitatii sale?
1. "Copile, drogurile sunt rele, sunt de la drac. Nu le accepta." - asta ar fi o varianta.
2. Alta, ar putea fi explicatia modului in care actioneaza drogurile, ce efecte au pentru propria persoana si pentru cei din jur.
Ce motiveaza pe primul copil (de la punctul 1) sa nu accepte? Niste propozitii neexplicate suficient.
Ce motiveaza pe al doilea sa nu accepte? STIE ce se intampla, si cum tine la sanatatea sa fizica si psihica, nu va accepta.
In general, care crezi ca e mai ferm pe pozitie ?

Credeti ca un creier (ma refer la cel constient, nu cel arhaic) functioneaza bine cu goluri de informatie? Credeti ca dorinta de cunoastere lumineaza, inalta, sau e de la draci? Personal cred ca prea multa lume de vina pe draci pentru gandurile sale nepotrivite; chiar credeti ca stau dracusorii sa ne ispiteasca incontinuu? Prea rapid face lumea referire la ei cand e vorba de ceva nepotrivit in gandire/comportament. O parte din acestea sunt rodul omului, nu ale dracilor. Nu aruncati totul in ograda lor.

poi daca shtii atunci nu mai ai sensibilitate la inima, ai sa ai un creier ce merge perfect, se coordoneaza prin lume shtiutor shi o inima impietrita... shi crud va fi cand shtiintza itzi va veni din cunoshtintza pacatelor... crezand ca shtii shi ce shtii e valabil shi la altzii... neshtiind ca eshti de mult mort, shi ca vorbeshte din tine nu un om viu ci unul mort, caci in clipa in care ve-tzi manca, vetzi muri negreshit....

deci este greu sa explici shi sa shtii caci s-ar putea sa creasca shi in tine balaurele cu 7 capete shi 10 coarne ca doar cu fiecare cap, balaurele shtie, iar cu coarnele te gadila la trufie ca sa shti shi tu ce shtie el...

deci shtiintza nu vine degraba, cum spune parintele Staniloaie, ci shtiintza aia e de la diavol, shtiintza care se arata cautand cunoshtiintza ca pe o shtiintza, caci o cautzi din curiozitatea ca sa te mandreshti, pe cand shttiintza care vine cu greu, din smerenie shi ascultare, aia shi cand vine, credinciosul o alunga din smerenie ca nu cumva sa fie un shtiutor...

deci iata ca e mai important shi altceva decat shtiintza, e mai importanta Viatza la care se ajunge pe Calea spre Adevar... cu multa umilintza presarata pe cale, cu umilintza de Duh shi cu inima patimasha, infranta shi smerita ca pe alea nu le va urgisi Dumnezeu....

"caci orishicine se inaltza pe sine se va smeri, shi orishicine se va smeri pe sine va fi inaltzat" ne spune Domnul Iisus Hristos pe undeva...

deci batranul din poveste precis cauta in primul rand ca baiatul sa dobandeasca Darul Smereniei... pe calea neprihanirii, iar shtiintza este fara folos daca shtii shi atat, caci cel ce le shi face acela ishi va ridica o casa pe stanca shi nu pe nisip mishcator... acela care le shi face, nu doar shtie shi atat. cum ne spune CLD.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este adevarat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 8 13.11.2012 13:21:49
Este adevarat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 9 24.08.2012 14:29:37
Este adevarat? Membru Generalitati 3 15.01.2011 13:59:20
Este adevarat? heaven Preotia (Hirotonia) 11 22.12.2010 21:11:53