Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.01.2012, 20:46:28
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
sper sa nu aud vreodata un preot sa spuna asa ceva.
Până una alta, ierarhii dumneavoastră se referă la Biserica Catolică cu termenul de Biserică.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.01.2012, 20:52:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu s-a întâmplat nimic, Pomohaci este în continuare preot în Moșuni și un fel de guru al unei populații pietiste cu identitate eclezială confuză.
A fost la PRO Tv o emisiune despre Pomohaci si altii ca el. Emisiunea se numea "Romania te iubesc". Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.01.2012, 20:58:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Sunt de acord cu d-voastra, imi cer scuze pentru greseala, trebuia scris sectant si nu sectar.
Nu cred că greșeala ține de flexiunea gramaticală. Ce-ar fi să-i spunem "penticostal" și nu "sectar" și nici măcar "sectant", atâta vreme cât nu a făcut nimic rău ? Înțeleg că eroarea canonică este a ortodoxului care l-a invitat și nu a penticostalului care a răspuns invitației. Omul predică ceea ce știe el: chestii din religia lui, doar nu era de așteptat și nici nu a fost invitat ca să abjure și să devină ortodox.
Dealtfel, mulți predicatori ar avea ceva de învățat de la Vladimir Puștan. Eu l-am ascultat în câteva rânduri cu mult folos. Am ascultat înregistrări pe net, îmi dau seama ce efect pot avea cuvintele lui față către față. Omul stăpânește o admirabilă oratorie omiletică, așa cum era o dată, îm vremurile vechi. Începe de obicei normal, domol, apoi se aprinde pe măsură ce vorbește. Predica lui este un crescendo. Apoi, mici perioade de seninătate când vorbește despre Domnul, apoi din nou pathos când vorbește despre păcat. Și vorbește despre păcat, nu se joacă ! Câtă diferență față de majoritatea preoților de azi, din predica iubiristă a cărora înțelegi că Pantocratorul este un emoțional, care se înduioșează de fondul tău bun, că e suficient să duci niște ciorăpei de Crăciun lui "Cristos din copiii sărmani" și gata, te mântuiești. Nimic despre omorârea omului vechi din tine, nimic despre urgia lui Dumnezeu, nimic despre puterile diabolice, nimic despre iad. Și, cu toate astea, Marele Preot Cristos mai mult despre iad a vorbit, decât despre rai. "Foc". "Scrâșnirea dinților". "Întunericul Gheenei". Cam câți dintre preoții noștri de azi mai folosesc un limbaj, așa cum a folosit Isus ? Același cu cel al vărului Său Ioan al deșertului, al cărui mesaj tunător era simplu: pocăiți-vă, că nu mai e timp. Același cu al lui Pavel din Epistolele sale, același cu al atâtor mari preoți predicatori pe care creștinătatea i-a avut veac după veac. Ați sesizat cum Iadul a ajuns, din "foc care arde, dar nu consumă", o "stare a sufletului îndepărtat de Dumnezeu" ? Cum postul și obligația duminicală au ajuns din "porunci ale Bisericii" simple "recomandări" ? Că doar nu o să pierdem raiul fiindcă nu am mers duminică la biserică ! Cum moștenim nu chiar păcatul ancestral, ci doar unele consecințe ale lui ? Cum Domnul nostru S-a întrupat nu ca să răscumpere, ci ca să ne dea un exemplu ? "S-a coborât din Ceruri pentru noi și pentru a noastră mântuire": text din Crez pe care puțini îl mai cred. "Un botez spre remisiunea păcatelor": alt text din Crez, doar n-o fi chiar așa. Ați observat cum însăși Sfânta Euharistie a ajuns, din jertfă reală, "prefigurare a ospățului divin" ?
Nu ! Eu înțeleg din predicile de acum că nu ar fi rău să mai trecem pe la biserică, să mai aprindem o lumânare. Să avem un cuvânt bun pentru aproapele și cam atât. O fi suficient ? Atât să însemne transformarea în Cristos ?

Treziți-vă, iubiților ! Nu există un "drept la mântuire" și foarte puțini se vor mântui. Flăcările infernale timp de o eternitate, aceasta este destinația by default a tuturor oamenilor încă de la zămislire și foarte puțini, chiar de pe acest forum, vor scăpa de ele. Jertfa lui Cristos ne oferă o șansă dacă și numai dacă ne luăm crucea și Îl urmăm în jertfa Sa. Dacă și numai dacă cealaltă parte a vieții noastre Lui i-o vom da. Răsplata va fi enormă, mai mare decât putem gândi, dar puțini se vor bucura de ea. Dacă noi credem că îl vom păcăli pe Cristos mai dând câte un ciorăpel săracilor și mai ascultând pe unde ne convine, dar nici chiar "toate ale popii", păcăliții vom fi noi și nu El.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 02.01.2012 at 21:09:48.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.01.2012, 20:59:34
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

...parca l-a invitat pe Janos la Vai,sau pe Aliester Croweley !!!
(poate unii or sti,cine sunt aceste personaje, iar pentru cei care nu stiu, e mai bine sa nu stie !)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.01.2012, 21:04:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu cred că greșeala ține de flexiunea gramaticală. Ce-ar fi să-i spunem "penticostal" și nu "sectar" și nici măcar "sectant", atâta vreme cât nu a făcut nimic rău ? Înțeleg că eroarea canonică este a ortodoxului care l-a invitat și nu a penticostalului care a răspuns invitației. Omul predică ceea ce știe el: chestii din religia lui, doar nu era de așteptat și nici nu a fost invitat ca să abjure și să devină ortodox.
Dealtfel, mulți predicatori ar avea ceva de învățat de la Vladimir Puștan. Eu l-am ascultat în câteva rânduri cu mult folos. Am ascultat înregistrări pe net, îmi dau seama ce efect pot avea cuvintele lui față către față. Omul stăpânește o admirabilă oratorie omiletică, așa cum era o dată, îm vremurile vechi. Începe de obicei normal, domol, apoi se aprinde pe măsură ce vorbește. Predica lui este un crescendo. Apoi, mici perioade de seninătate când vorbește despre Domnul, apoi din nou pathos când vorbește despre păcat. Și vorbește despre păcat, nu se joacă ! Câtă diferență față de majoritatea preoților de azi, din predica iubiristă a cărora înțelegi că Pantocratorul este un emoțional, care se înduioșează de fondul tău bun, că e suficient să duci niște ciorăpei de Crăciun lui "Cristos din copiii sărmani" și gata, te mântuiești. Nimic despre omorârea omului vechi din tine, nimic despre urgia lui Dumnezeu, nimic despre puterile diabolice, nimic despre iad. Și, cu toate astea, Marele Preot Cristos mai mult despre iad a vorbit, decât despre rai. "Foc". "Scrâșnirea dinților". "Întunericul Gheenei". Cam câți dintre preoții noștri de azi mai folosesc un limbaj, așa cum a folosit Isus ? Același cu cel al vărului Său Ioan al deșertului, al cărui mesaj tunător era simplu: pocăiți-vă, că nu mai e timp. Același cu al lui Pavel din Epistolele sale, același cu al atâtor mari preoți predicatori pe care creștinătatea i-a avut veac după veac. Ați sesizat cum Iadul a ajuns, din "foc care arde, dar nu consumă", o "stare a sufletului îndepărtat de Dumnezeu" ? Cum postul și obligația duminicală au ajuns din "porunci ale Bisericii" simple "recomandări" ? Că doar nu o să pierdem raiul fiindcă nu am mers duminică la biserică ! Cum moștenim nu chiar păcatul ancestral, ci doar unele consecințe ale lui ? Cum Domnul nostru S-a întrupat nu ca să răscumpere, ci ca să ne dea un exemplu ? "S-a întrupat (...) pentru noi și pentru a noastră mântuire": text din Crez pe care puțini îl mai cred. "Un botez spre remisiunea păcatelor": alt text din Crez, doar n-o fi chiar așa. Ați observat cum însăși Sfânta Euharistie a ajuns, din jertfă reală, "prefigurare a ospățului divin" ?
Nu ! Eu înțeleg din predicile de acum că nu ar fi rău să mai trecem pe la biserică, să mai aprindem o lumânare. Să avem un cuvânt bun pentru aproapele și cam atât. O fi suficient ? Atât să însemne transformarea în Cristos ?

Treziți-vă, iubiților ! Nu există un "drept la mântuire" și foarte puțini se vor mântui. Flăcările infernale timp de o eternitate, aceasta este destinația by default a tuturor oamenilor încă de la zămislire și foarte puțini, chiar de pe acest forum, vor scăpa de ele. Jertfa lui Cristos ne oferă o șansă dacă și numai dacă ne luăm crucea și Îl urmăm în jertfa Sa. Răsplata va fi enormă, mai mare decât putem gândi, dar puțini se vor bucura de ea. Dacă noi credem că îl vom păcăli pe Cristos mai dând câte un ciorăpel săracilor și mai ascultând pe unde ne convine, dar nici chiar "toate ale popii", vom fi păcăliți.
Chiar daca omul ala a venit sa predice cu bune intentii si nu ar fi facut propaganda pentru confesiunea lui (poate nici nu a facut, nu ma intereseaza sa vad filmuletul respectiv pentru ca nu ma ajuta cu nimic), nu ar fi expus teme de natura dogmatica diferite de cele ortodoxe tot nu trebuia invitat sa predice intr-o biserica ortodoxa. In Biserica nu predica nici mirenii ortodosci cu atat mai putin cei de alte religii sau confesiuni. Rarele exceptii pentru mireni se fac doar cu binecuvantarea episcopului.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.01.2012, 21:04:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
...parca l-a invitat pe Janos la Vai,sau pe Aliester Croweley !!!
(poate unii or sti,cine sunt aceste personaje, iar pentru cei care nu stiu, e mai bine sa nu stie !)
mai bine ii spui pe numele cu care a fost cunoscut si anume Anton la Vey. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.01.2012, 21:12:37
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mai bine ii spui pe numele cu care a fost cunoscut si anume Anton la Vey. Doamne ajuta!
Și, Aleister Crowley.

De altfel, cum să-i invite, că sunt morți amândoi.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.01.2012, 21:18:54
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Și, Aleister Crowley.

De altfel, cum să-i invite, că sunt morți amândoi.
La Pomohaci o mica sedinta de spiritism ar mai "imbogati" "ritul liturgic". :))))
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.01.2012, 21:19:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Chiar daca omul ala a venit sa predice cu bune intentii si nu ar fi facut propaganda pentru confesiunea lui (poate nici nu a facut, nu ma intereseaza sa vad filmuletul respectiv pentru ca nu ma ajuta cu nimic), nu ar fi expus teme de natura dogmatica diferite de cele ortodoxe tot nu trebuia invitat sa predice intr-o biserica ortodoxa.
Așa o fi canonic, dar lucrurile trebuie urmărite în scopul lor mai mult decât în litera lor. Dacă măcar un suflet s-a întors cu fața la Cristos, mai contează că vor trebui stropite cu agheasmă de la Marele Munte Athos urmele de pași din biserică ale acelui eretic sectant ?

Deosebirea dintre penticostalism și ortodoxie e chestie de finețe. De matematică superioară. Problema este că avem mulți credincioși care nu știu tabla înmulțirii. În principiu, orele de matematică trebuie ținute de profesori de matematică și sunt departe de a contesta acest principiu. Dar, dacă la clasă la mine predau eu și ceea ce văd este lipsă de progres, atunci ce-ar fi să invit un pedagog vestit și cu rezultate evidente, care să se limiteze la tabla înmulțirii și nu la matematici superioare, să le învețe pe loaze ? Ziceți că ar fi un rău lucru, având în vedere că acela nu face parte din corpul profesorilor de matematică având avizul la zi ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.01.2012, 21:34:16
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Așa o fi canonic, dar lucrurile trebuie urmărite în scopul lor mai mult decât în litera lor. Dacă măcar un suflet s-a întors cu fața la Cristos, mai contează că vor trebui stropite cu agheasmă de la Marele Munte Athos urmele de pași din biserică ale acelui eretic sectant ?
Daca un suflet s-a intor catre Hristos s-a facut prin lucrarea harului. Daca Pomohaci cu toate problemele lui pentru ca are harul dat prin hirotonire ar fi predicat atunci s-ar fi intors pacatosul la Hristos. Nu puteam sa folosim uneltele gresite pentru ca nu vom avea rezultate bune. Nu putem repara ceasul cu ciocanul.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deosebirea dintre penticostalism și ortodoxie e chestie de finețe. De matematică superioară. Problema este că avem mulți credincioși care nu știu tabla înmulțirii. În principiu, orele de matematică trebuie ținute de profesori de matematică și sunt departe de a contesta acest principiu. Dar, dacă la clasă la mine predau eu și ceea ce văd este lipsă de progres, atunci ce-ar fi să invit un pedagog vestit și cu rezultate evidente, care să se limiteze la tabla înmulțirii și nu la matematici superioare, să le învețe pe loaze ? Ziceți că ar fi un rău lucru, având în vedere că acela nu face parte din corpul profesorilor de matematică având avizul la zi ?
Deosebirea dintre penticostalism si ortodoxism este o chestiune ce diferentiaza mecanica fina de mecanica masinilor grele. Nu este o chestie de matematica superioara. Unii au harul transmis direct de la apostoli si altii sunt aparuti din "neant" dupa 1000 si ceva de ani. Mai mult nu au har. Nu au botez. Nu au Euharistie. Nu Trupul si Sangele Domnului in mod real. Sunt diferente de la cer la pamant. Si ca manifestare. Daca un ortodox ar merge la o slujba a lor s-ar cruci. Acolo nu domneste linistea si ordinea dicatata de toleranta (facand abstractie de bataile pe moaste de la ortodocsi). Deci nu. Niciodata un om care este intr-o greseala nu poate sa il invete pe celalalt. E ca la condusul unui orb de catre un alt orb.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Cand au plecat apostolii sa predice calandrin Din Noul Testament 0 20.11.2009 09:16:57
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 02.10.2009 23:26:05
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 22:58:33