Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2010, 05:47:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb "Acatist pentru adormiti" - se poate?

Azi mi-a cazut in mana o carticica a Protos. Ioachim Parvulescu (Manastirea Lainici, Gorj).

Se numeste "Acatistul pentru cei adormiti" si este in formatul acela mic, de buzunar.

Pe pagina de titlu nu apare binecuvantarea niciunui ierarh (cum ar trebui sa fie pe toate scrierile bisericesti).
Pare sa fie relativ noua, dar nu scrie unde a fost tiparita si nici anul aparitiei.

Eu una, nu stiam ca pentru cei adormiti se pot citi acatiste, de fapt nu stiam sa existe un acatist pentru asa ceva.
Stiam ca se pot da pomelnice si se fac parastase si pomeniri.

In fine, in interiorul acestei cartulii, pana la "Acatist" sunt tot felul de povestioare in stil simplist, una despre imparatul Olandei care calatorea dinspre India, alta cu Sundar Singh, alta din viata Sf. Ioan Gura de Aur, alta despre o doamna al carei baiat a decedat in 1965... sincer nu prea pare sa fie o carte serioasa. Oare gresesc? Ati intalnit si voi asa ceva prin pangarele romanesti?
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Se poate tine "post partial?" fallen Postul 175 07.04.2012 09:49:09
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42