Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.10.2010, 14:33:49
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Este esential in crestinism, ca doctrina, ca universul este infinit si in miscare?
este FINIT si in miscare. aceasta invatatura este esentiala in cosmogonia Sfintei Scripturi si cea dogmatica Crestin Ortodoxa.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.10.2010, 14:37:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
este FINIT si in miscare. aceasta invatatura este esentiala in cosmogonia Sfintei Scripturi si cea dogmatica Crestin Ortodoxa.
Daca este finit, unde se opreste el?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.10.2010, 14:47:10
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Daca este finit, unde se opreste el?
finit dar fara limite spato-temporale.
este intocmai ca o sfera tridimensionala care are o suprafata finita insa fara limite (bariere) spatiale. liniile spatiale sunt inchise.

asa si cu universul multidimenisional. liniile spatio-temporale sunt inchise, universul fiind finit dar fara limite. stim inceputul lui Big-bang si stim ca se extinde uniform in toate directiile spatio-temporale fiind intocmai ca o sfera... insa multidimensionala.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.10.2010, 15:19:19
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok !

newton, nu a fost decat o caramida noua pusa in zidul constructiei filosofiei !
filosofia,de secole urmarea cunoasterea universului si a omului,in contextul in care fiecare nou ganditor,isi pune minuscula sa caramida pe fundamentul daja creat al gandirii umane dinaintea sa,ba si mai mult folosind in crearea caramizii proprii un material deja folosit de inaintasii sai !

parafrazand o celebra zical, am spune in tonul celor de mai sus "putine lucruri noi sub soare" ,in orizontul filosofiei,desigur !
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.10.2010, 15:25:13
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
newton, nu a fost decat o caramida noua pusa in zidul constructiei filosofiei !
filosofia,de secole urmarea cunoasterea universului si a omului,in contextul in care fiecare nou ganditor,isi pune minuscula sa caramida pe fundamentul daja creat al gandirii umane dinaintea sa,ba si mai mult folosind in crearea caramizii proprii un material deja folosit de inaintasii sai !

parafrazand o celebra zical, am spune in tonul celor de mai sus "putine lucruri noi sub soare" ,in orizontul filosofiei,desigur !
caramizile sunt toate la fel...
Galilei, Newton, Einstein, Kepler, Copernic, Tesla, Maxwell, Bohr, Heisenberg... au fost mai mult decat "simple" caramizi.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.10.2010, 09:48:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
caramizile sunt toate la fel...
Galilei, Newton, Einstein, Kepler, Copernic, Tesla, Maxwell, Bohr, Heisenberg... au fost mai mult decat "simple" caramizi.
"Simple" caramizi, fara de care astazi am fi trait tot in evul mediu ...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.10.2010, 09:57:04
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"Simple" caramizi, fara de care astazi am fi trait tot in evul mediu ...
Trait? Optimista formulare :)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.10.2010, 10:01:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Trait? Optimista formulare :)
Asa sunt eu optimist :)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.10.2010, 10:32:00
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"Simple" caramizi, fara de care astazi am fi trait tot in evul mediu ...
omenirea este recunoscatoare acestor imense caramizi pentru aportul la cunoasterea adevarului, insa din nefericire omenirea nu este capabila sa foloseasca corespunzator aceasta cunoastere stiintifica.

cunoasterea stiintifica nu implica o lume mai constienta de valoarea omului, mai ordonata, mai civilizata... lipsita de nedreptate, razboaie... oamenii tot ca niste animale se comporta in razboaie.

Din nefericire omul foloseste cunoasterea stiintifica in primul rand sa faca arme din ce in ce mai sofisticate prin care sa se autodistruga. Este o realitate care nu poate fi contestata.

sa nu uitam faimoasele cuvinte ale marelui savant Albert Einstein:
"nu stiu ce arme va folosi omenirea in al III-lea razboi mondial, dar cu siguranta in al IV-a razboi mondial se va lupta cu bete si cu pietre".
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.10.2010, 10:42:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
omenirea este recunoscatoare acestor imense caramizi pentru aportul la cunoasterea adevarului, insa din nefericire omenirea nu este capabila sa foloseasca corespunzator aceasta cunoastere stiintifica.

cunoasterea stiintifica nu implica o lume mai constienta de valoarea omului, mai ordonata, mai civilizata... lipsita de nedreptate, razboaie... oamenii tot ca niste animale se comporta in razboaie.

Din nefericire omul foloseste cunoasterea stiintifica in primul rand sa faca arme din ce in ce mai sofisticate prin care sa se autodistruga. Este o realitate care nu poate fi contestata.

sa nu uitam faimoasele cuvinte ale marelui savant Albert Einstein:
"nu stiu ce arme va folosi omenirea in al III-lea razboi mondial, dar cu siguranta in al IV-a razboi mondial se va lupta cu bete si cu pietre".
Tot Einstein a mai spus „Daca as fi stiut la ce va duce descoperirea mea, m-as fi facut ceasornicar” - referitor la Experimentul Philadelphia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Isaac Sirul Daniel777 Calugarul 16 17.08.2010 15:21:39
Isaac Sirul, nestorian? Hector Mari Duhovnici si predicile lor 1 09.04.2009 12:18:08