Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.04.2011, 23:48:51
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Un prost arunca o piatra si 10 destepti se chinuie sa o scoata
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.04.2011, 23:52:36
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Un prost arunca o piatra si 10 destepti se chinuie sa o scoata
De ce crezi asta?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.04.2011, 23:58:19
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
De ce crezi asta?
Nu cred.Vad
Nu vezi?Spune ceva organul suprem FBI.ul si gata asta e luata drept dovada,certitudine.
Cred ca si eu daca ma duc maine la Otv si zic ca am avut o revelatie si vine sfarsitul lumii in nu stiu ce an deja gata se creeaza o isterie.Oamenii in general sunt iubitori de senzational si noutate.Nu mai iubim pacea si linistea.Parca daca ar mai fi fost ceva de stiut sau de folos sufletului nostru nu ne.ar fi zis Iisus
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.04.2011, 00:02:06
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Pana si un copil de gradinita, foarte usor influentabil, stie ca extraterestrii sunt doar povesti chit ca acele povesti i se par captivante. Noi oameni in toata firea sa ne batem capul cu astfel de nimicuri, pai este de tot rasul lumii.

Apropo nu vad ce mare scofala este ca FBI sau CIA a spus nu stiu ce, ca in fond acestea nu sunt altceva decat uneltele unui stat masonic.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)

Last edited by Delirul; 13.04.2011 at 00:05:39.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.04.2011, 00:06:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Hmmmm care sunt marginile cerului?E ca si cum ai spune de la - infinit la plus infinit care cuprinde SI Pamantul si poate Doar pamantul.
Nu știm. Se crede că Universul este finit și fără margini în 3D, așa cum și Pămîntul este finit și fără margini în 2D.

Acolo este un mod de a ne spune că absolut toate ființele Universului vor participa la Judecată. Nu zice de la o margine la alta a pămîntului, ci a cerurilor! Și nu putem specula că e vorba despre îngerii din Ceruri, pentru că ei deja au ales să facă voia Domnului, spre deosebire de oameni și de vrăjmașii care au fost aruncați pe "pămînt". Ei de fapt vor fi cei trimișii care îi vor aduna pe toți la Judecata de Apoi.

Este un verset similar la Marcu 13, 27, unde spune așa:

"Și atunci El va trimite pe îngeri și va aduna pe aleșii Săi din cele patru vânturi, de la marginea pământului până la marginea cerului."

Aici se face deosebire clară între marginea pămîntului și a cerului, deci cei adunați la Judecată nu vor fi numai oameniim ci toate ființele create de Dumnezeu.

De remarcat că aceste "patru vînturi [ale cerului]" sînt pomenite și la Daniel 7, 2 - iar acolo se pare că ele sînt responsabile cu împrăștierea sămînței vieții în Cosmos (numit simbolic pămînt) în ziua a treia.

Este o posibilă explicație care așteaptă contraargumente, bineînțeles. De asta am deschis subiectul, ca să discutăm...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.04.2011, 00:09:38
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Nu cred.Vad
Nu vezi?Spune ceva organul suprem FBI.ul si gata asta e luata drept dovada,certitudine.
Cred ca si eu daca ma duc maine la Otv si zic ca am avut o revelatie si vine sfarsitul lumii in nu stiu ce an deja gata se creeaza o isterie.Oamenii in general sunt iubitori de senzational si noutate.Nu mai iubim pacea si linistea.Parca daca ar mai fi fost ceva de stiut sau de folos sufletului nostru nu ne.ar fi zis Iisus
Totuși forumul e un loc de dezbatere. Emiți o ipoteză, aduci argumente. Se așteaptă contraargumentele (dacă există) și se trage o concluzie: Confirmată, Plauzibilă, Infirmată. Tot ce e adevărat rezistă, oricât de mult ne-am îndoi. De fapt, acesta e primul pas în recunoașterea adevărului. Îndoirea... Ce e adevărat rezistă și, în plus, nu mai lasă loc incertitudinilor.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.04.2011, 00:09:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Nu vezi?Spune ceva organul suprem FBI.ul si gata asta e luata drept dovada,certitudine.
De acord. FBI ar trebui să scoată la lumină mai mult decît o pagină ștearsă din arhive. Așteptăm poze, filme, documentație serioasă, nu o pagină chioară. Asta dacă într-adevăr au așa ceva...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.04.2011, 00:11:35
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Pana si un copil de gradinita, foarte usor influentabil, stie ca extraterestrii sunt doar povesti chit ca acele povesti i se par captivante. Noi oameni in toata firea sa ne batem capul cu astfel de nimicuri, pai este de tot rasul lumii.

Apropo nu vad ce mare scofala este ca FBI sau CIA a spus nu stiu ce, ca in fond acestea nu sunt altceva decat uneltele unui stat masonic.
Pentru că așa a fost învățat. Un copil de grădiniță crede în Moș Craciun și acela nu există.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.04.2011, 00:13:19
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De acord. FBI ar trebui să scoată la lumină mai mult decît o pagină ștearsă din arhive. Așteptăm poze, filme, documentație serioasă, nu o pagină chioară. Asta dacă într-adevăr au așa ceva...
Nu știu cine a postat odată un link cu un filmuleț pe youtube în care erau imagini și filmulețe cu OZN-uri. Cred că chiar tu: http://www.youtube.com/watch?v=WlLN_...eature=related

Edit: sau Danut7

Last edited by Lucemferre; 13.04.2011 at 00:22:29.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.04.2011, 00:13:48
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu știm. Se crede că Universul este finit și fără margini în 3D, așa cum și Pămîntul este finit și fără margini în 2D.

Acolo este un mod de a ne spune că absolut toate ființele Universului vor participa la Judecată. Nu zice de la o margine la alta a pămîntului, ci a cerurilor! Și nu putem specula că e vorba despre îngerii din Ceruri, pentru că ei deja au ales să facă voia Domnului, spre deosebire de oameni și de vrăjmașii care au fost aruncați pe "pămînt". Ei de fapt vor fi cei trimișii care îi vor aduna pe toți la Judecata de Apoi.

Este un verset similar la Marcu 13, 27, unde spune așa:

"Și atunci El va trimite pe îngeri și va aduna pe aleșii Săi din cele patru vânturi, de la marginea pământului până la marginea cerului."

Aici se face deosebire clară între marginea pămîntului și a cerului, deci cei adunați la Judecată nu vor fi numai oameniim ci toate ființele create de Dumnezeu.

De remarcat că aceste "patru vînturi [ale cerului]" sînt pomenite și la Daniel 7, 2 - iar acolo se pare că ele sînt responsabile cu împrăștierea sămînței vieții în Cosmos (numit simbolic pămînt) în ziua a treia.

Este o posibilă explicație care așteaptă contraargumente, bineînțeles. De asta am deschis subiectul, ca să discutăm...
Daca as fi vorbit cu un protestant as fi inteles de ce vii cu versete argumentate de tine,dupa mintea ,intelegerea sau neintelegerea ta.Insa tu esti ortodox si as fi vrut sa imi spui care este pozitia bisericii vis a vis de aceste versete si ce insemnatate au ele.Sunt subiecte delicate si nu trebuie sa ne jucam cu focul.
Tot in numar de 4 sunt si punctele cardinale
Reply With Quote
Răspunde