Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.04.2011, 14:46:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Un lucru chiar mai măreț decât Lumina Sfântă, decât Iordanul, decât moaștele, decât icoanele izvărâtoare de mir, o minune mai mare decât toate acestea vedem în fiecare saptămână la Sfânta Liturghie.

Creatorul Universului coboară, vâzut, între noi, iar noi ne împărtășim, real, concret, din El.

O bucată de pâine se transformă în Dumnezeu. Ce miracol mai mare vreți ? Ce miracol mai mare se poate închipui ?

Față o asemenea minune, toată magia pălește. Toate vrăjile lui Harry Potter, oricât de minunate ar fi ele, toată știința învățaților, omul pășind pe Lună, extratereștrii teleportându-se pe Pământ sau un magician care ar face munții să se miște și copacii să vorbească nu sunt decât niște palide umbre, precum niște desene stângace ale unui copil de grădiniță în comparație cu o capodoperă de Rembrand.

În bisericile noastre se întâmplă cea mai mare minune din univers.
Eu as face altfel comparatia.
Desenul copilului il ai in fata, este real, poti sa-l atingi.
"Capodopera de Rembrand" insa, este ca un zvon. Nimeni nu ii poate dovedi existenta, nimeni nu il poate vedea, poate fi doar imaginat.

Prefer desenul stangaci, capodoperei imaginare.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.04.2011, 15:41:13
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Christian Vezi mesajul
Despre extraterestrii nu stiu ce sa cred, dar despre farfuriile zburatoare stiu ca sunt inventia lui Henri Coanda care e si brevetata. Aerodina lenticulara se numeste si se pot gasi o gramada de informatii despre ea pe net. Un simplu search pe google ajunge :) Doamne ajuta!
Apropos de luna si de cum romanii is picati din stele:

Dumitru Prunariu a primit marți o medalie din partea președintelui rus Dmitri Medvedev, alături de mai mulți cosmonauți sovietici, cu ocazia celebrării a 50 de ani de la primul zbor al unui om în spațiu, au declarat serviciul de presă al Kremlinului. Președintele Dmitri Medvedev a acordat distincții de stat mai multor cosmonauți sovietici și unor experți în explorarea spațială din 15 de țări, marți, cu ocazia celebrării a 50 de ani de la primul zbor efectuat de un om în spațiu, potrivit Mediafax.

IAR STATUL ROMAN, A FACUT SI EL CEVA PENTRU PRIMUL ROMAN CARE A ZBURAT IN SPATIU: I-A TAIAT PENSIA!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.04.2011, 21:56:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

OZN-urile si extraterestrii nu au nicio treaba cu crestinismul. In afara pamantenilor exista extraterestrii, acestia sunt ingerii si ingerii cazuti.
Un articol numit "De ce nu plang extraterestrii?" http://www.crestinortodox.ro/editori...rii-70397.html

De ce e un nonsens din punct de vedere crestin.
Stim din geneza cum a fost creat universul si omul. Nu se spune nimic acolo, desi e un eveniment important.
Prin Adam a venit caderea intregii creatii si moartea. Ceilalti de pe alte planete ce au facut? Au fost afectati si ei? Sau ei nu au cazut? Inseamna ca ei sunt nemuritori? Pentru ca Dumnezeu a creat ceva care nu murea.
Daca au cazut s-a intrupat Iisus si pentru ei? Adica se Boteaza si ei?
Daca nu au cazut, Dumnezeu care stia totul de ce l-a mai facut pe Adam de pe pamant, cand ceilalti nu au cazut?

Asta doar pentru a arata ca este ilar.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.04.2011, 22:58:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Salve Cătălin,

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stim din geneza cum a fost creat universul si omul.
Acolo scrie că omul a fost creat de Dumnezeu. Nu scrie însă cum.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu se spune nimic acolo, desi e un eveniment important.
Există destule mistere care nu au nici o explicație, de fapt mai totul este o taină. Biblia nu este o carte exhaustivă din nici un punct de vedere, pentru că face parte din Sfînta Tradiție a Bisericii. Mai ales științific nu explică mare lucru.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Prin Adam a venit caderea intregii creatii si moartea.
Nu a venit căderea întregii creații, din moment ce Cerul a rămas în slujba Lui Dumnezeu. Poate că și N civilizații din Univers au rămas în starea primordială de bine, adică în Raiul comuniunii cu Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ceilalti de pe alte planete ce au facut? Au fost afectati si ei?
Nu știm și, oricum, nu putem generaliza. Vom afla la Judecată.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sau ei nu au cazut? Inseamna ca ei sunt nemuritori? Pentru ca Dumnezeu a creat ceva care nu murea.
Dacă nu au căzut atunci da, sînt nemuritori. Mai mult, prin darul Lui Dumnezeu, e posibil să fi ajuns la un stadiu superavansat de tehnologie și civilizație, care le-a permis să părăsească spațiul în care au fost așezați și să ajungă poate chiar la noi pe Terra. Nu-i exclus.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca au cazut s-a intrupat Iisus si pentru ei? Adica se Boteaza si ei?
Nu știu, nu mă pot pronunța în legătură cu o astfel problemă care se leagă de Întrupare. Noi abia dacă înțelegem teologia care se referă la noi, oamenii, și nu cunoaștem mai nimic despre lumile îngerilor, ce să mai zicem deci despre ei?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca nu au cazut, Dumnezeu care stia totul de ce l-a mai facut pe Adam de pe pamant, cand ceilalti nu au cazut?
E o întrebare-capcană? :) Pentru că nu o înțeleg. Ce legătură este între Adam și alte posibile lumi din Univers?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De unde știi dacă au păcătuit, cînd au făcut-o și care este planul divin pentru ei? Imposibil de spus.
Nu știm, presupunem. Nimeni nu poate să afirme: "știu că nu există alte civilizații văzute". Nici să spună: "știu că există extratereștri". A crede e una, a ști e cu totul altceva.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta doar pentru a arata ca este ilar.
Dacă o iei logic, nu e nimic ridicol. Gîndește-te că Universul e un spațiu atît de vast încît nici măcar lumina din zonele cele mai îndepărtate nu a apucat să ajungă încă la noi. De ce ar crea Dumnezeu așa o enormitate complexă de obiecte, energii șamd fără să fie folosite în vreun fel? Vorba Sfîntului Dionisie Areopagitul: ""Dumnezeu nu a adus la existență o lume văzută și nevăzută săracă. Precum nu putem da de marginile lumii vazute, asa nu putem da nici de marginile lumii nevazute[...]". El amintea în Operele sale de cele nouă ierarhii cerești spunînd că nouă ni s-au revelat nouă cete, însă noi nu știm cîte sînt de fapt. Ceea ce prin extrapolare se poate spune și despre lumile "văzute", adică organice, sensibile, trupești, create în mod sigur tot după modelul Lui Dumnezeu ca existențe veșnice, raționale, libere, capabile de sentimente, cu capacitatea de a crea, de a se înălța catre asemănarea cu Creatorul lor prin jertfă și IUBIRE.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 13.04.2011 at 23:03:21.
Reply With Quote
Răspunde